| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A tak na marginesie to wiekszosc dzialaczy ONR wywodzila sie z kregow akademickich. Wiec cos nie pasowaloby gdyby ich nazwac, glupimi dzialaczami.

Pon 28 Sie, 2006 12:16

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Butryku, musisz jednak pamiętać, że w czasie wojny podziemie narodowe (a więc wywodzące się m.in. z przedwojennego ONRu) uratowało wielu Żydów. Polski antysemityzm w okresie wojennym miał nieco inne podłoże niż ten niemiecki-bardziej gospodarcze, walczono o wpływy.
Pozdrawiam

Sro 30 Sie, 2006 10:10

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz racje Grot-Dziobecki, tylko raczej wszyscy z NSZu mieli takie dziwne nastawienie do Zydow i innnych narodowosci oraz wyznan. Wogole co do nastawienia politycznego. Zobacz tylko na juz s.p. ks. Michala Poradowskiego.

Sro 30 Sie, 2006 14:06

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
tylko raczej wszyscy z NSZu mieli takie dziwne nastawienie do Zydow i innnych narodowosci oraz wyznan.


To dziwne, a raczej nienawistne nastawie do Żydów odczuwałem czytając wspomnienia Kołacińskiego "Żbika" z NSZ. Często pisząc o osobach nieprzyjaznych mu określał, że to żydzi i w dodatku rosyjskiego (komunistycznego) pochodzenia.
Mam do dzisiaj kontakt z osobami działającymi w NSZ i ta nienawiść do żydów jest nadal widoczna. Nie tylko u nich ale także u ich dzieci. Jest to dla mnie nieco dziwne, gdyż osoby te wywodziły się z biedoty wiejskiej a nienawiśc ta wbita im została chyba do głów podczas prowadzonych w oddziałach szkoleń politycznych.
Ja nie jest zwolennikiem żydów, do państwa Izraelskiego jestem nastawiony negatywnie, ale nienawiści nie odczuwam.

Czw 31 Sie, 2006 10:08

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No wlasnie, moze wlasnie z tego ze ze wsi pochodza to tacy sa. Tylko ludzie ONRu byli w wiekszej lini wyksztalceni. Przedewszystkim FALANGA czy ONR-FALANGA.

Nie jestes zwolennikiem zydow. A co jest z Niemcami, Francuzami, Rosjanami?

Czw 31 Sie, 2006 17:43

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No nie wiem. Sam akurat ma bliskie kontakty z kombatantami z BCh i większość deklaruje niechęć do Żydów. Zaraz jednak leci tekst, że kramarz Mordka był dobrym człowiekiem, sklepikarz Abramek też był w porządku tak samo jak Icek, który skupował zboże. koniec końców wychodzi, że "złych Żydów" nie było Bardzo szczęśliwy . A wypowiadają sie też o walkach w Libanie. "Żydy to niedobre ludzie, ale z tymi muzułmańskimi bandytami inaczej nie można..."
_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Czw 31 Sie, 2006 18:25

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to wszystko po staremu, nie ma jak to polska ksenofobia albo i antysemityzm. Szkoda, bo za to jestesmy zawsze pietowani przez wszystkich dookola.

Czw 31 Sie, 2006 18:52

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ta, tylko dowcip polega na tym, że mówili, że" Żydzi są be", ale jak przyszło do wymienienia konkretnego Żyda, który" był be" to już nie potrafili wymienić żadnego.
_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Czw 31 Sie, 2006 19:02

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No ale ogolnie jest taki, nawijmy to "spoleczny antysemityzym" polski. Prawda?

Pią 01 Wrz, 2006 12:41

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak jak głosi anegdota żydowska....
Gdy zapyta się polskiego szlachcica o Żydów, odpowie on: "To naród złodziei, bandytów, okradają mnie ciągle, itp". Ale gdy zapyta się go o Joszka albo Abrama, odpowie: "To wielki człowiek, robi się z nim wspaniałe interesy, uczciwy, prawy".
Gdy zapyta się Żyda o Żydów, rzeknie on: "To naród prawy i uczony, bogobojny, etc". Ale gdy zapyta się go o pojedynczego Żyda, to odpowie: "Abram? To złodziei i oszust! Ozjasz? Niech go piekło pochłonie!"
(XIX wiek)

Pią 01 Wrz, 2006 14:59

Powrót do góry
Butryk
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 226
Skąd: Brzeg Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grot-Dziobecki napisał:
Butryku, musisz jednak pamiętać, że w czasie wojny podziemie narodowe (a więc wywodzące się m.in. z przedwojennego ONRu) uratowało wielu Żydów. Polski antysemityzm w okresie wojennym miał nieco inne podłoże niż ten niemiecki-bardziej gospodarcze, walczono o wpływy.
Pozdrawiam


Witam.
Owszem masz rację - polski antysemityzm różni się tym od niemieckiego, że nie był... "eliminacyjnym". Jednak dalej twierdzę, że zjawisko to, zwłaszcza przed wojną było wsteczne - dlatego użyłem określenia "oszołomstwo" i chyba nie ważne z jakich pobudek ono wypływało.

Cytat:
No nie wiem. Sam akurat ma bliskie kontakty z kombatantami z BCh i większość deklaruje niechęć do Żydów. Zaraz jednak leci tekst, że kramarz Mordka był dobrym człowiekiem, sklepikarz Abramek też był w porządku tak samo jak Icek, który skupował zboże. koniec końców wychodzi, że "złych Żydów" nie było . A wypowiadają sie też o walkach w Libanie. "Żydy to niedobre ludzie, ale z tymi muzułmańskimi bandytami inaczej nie można..."


Dokładnie takie skutki ma tworzenie stereotypów.

Pozdrawiam.

_________________
Mudvayne
www.dws-xip.pl

Pią 01 Wrz, 2006 15:55

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wlasnie w Polsce jest wiele z tych stereotypów. Jakby to byla taka narodowa fobia.

Zyd to taki, Niemiec taki, Rosjan taki, Ukrainiec taki, Litwin taki itd.itd.itd

Pią 08 Wrz, 2006 13:07

Powrót do góry
Nestor Machno
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 135
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Antysemitizm to antysemityzm, niezależnie z jakich pobudek wychodził był zły. Oczywiście trzeba uważać z tym określeniem, bo na przykład teraz państwo Izrael bardzo lubi w ten sposób zatykać usta krytykom swojej polityki wewnętrznej i zagranicznej, ale fakt pozostaje faktem- Falanga to skrajnie prawicowa organizacja antysemicka. W czasie wojny wiele osób z tych kręgów denuncjowało Żydów.
_________________
Psy służą , wilki są wolne

Wto 12 Wrz, 2006 14:01

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nestor Machno napisał:
Falanga to skrajnie prawicowa organizacja antysemicka. W czasie wojny wiele osób z tych kręgów denuncjowało Żydów.


Dosc mocne slowa. Wypadaloby je czyms podeprzec.

Pozdrawiam

l'A

_________________
Barwny ich strój, amaranty zapięte pod szyją.
Ach, Boże mój, jak ci polscy ułani się biją.
Ziemia aż drży, stary szyldwach swe oczy przeciera.
Wszak on ich zna, to są ułani spod Samosierry.

Wto 12 Wrz, 2006 17:15

Powrót do góry
Nestor Machno
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 135
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może i mocne, ale chyba nikt nie zaprzeczy, że ONR Falanga to była organizacja skrajnie prawicowa i antysemicka? Czy naprawdę mam szukac źródeł na ten temat? Wydawało mi się , że mówię po prostu o powszechnie znanym fakcie..
_________________
Psy służą , wilki są wolne

Sob 16 Wrz, 2006 16:21

Powrót do góry
Butryk
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 226
Skąd: Brzeg Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nestor Machno napisał:
Może i mocne, ale chyba nikt nie zaprzeczy, że ONR Falanga to była organizacja skrajnie prawicowa i antysemicka? Czy naprawdę mam szukac źródeł na ten temat? Wydawało mi się , że mówię po prostu o powszechnie znanym fakcie..


Podanie źródeł jest ogromną zaletą. To, że ONR-Falanga była organizacją antysemicką i skrajnie prawicową nie przeszkadzało np. Piaseckiemu założyć po wojnie "Pax". Jeśli wspominasz o denuncjowaniu Żydów przez członków Falangi przydałyby sie jakieś źródła. Sam jestem ciekaw. Podając źródła zyskujesz na wiarygodności.

Pozdrawiam.

_________________
Mudvayne
www.dws-xip.pl

Pią 22 Wrz, 2006 21:32

Powrót do góry
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 177
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Życie i Śmierć Dla Narodu
Najlepszy ten młody członek ONR na przodzie Mr. Green
Pozdrawiam



Opis załącznika:
ONR

_________________
Przepraszam za Błędy Ortograficzne

Pon 25 Wrz, 2006 17:25

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Interesujące zdjęcie Sebastian, masz może więcej takich? Dość niecodziennie wygląda zestawienie faszystowskiego salutu z flagami biało-czerwonymi.
Nestor Machno napisał:
Może i mocne, ale chyba nikt nie zaprzeczy, że ONR Falanga to była organizacja skrajnie prawicowa i antysemicka? Czy naprawdę mam szukac źródeł na ten temat? Wydawało mi się , że mówię po prostu o powszechnie znanym fakcie..

Mówiłeś także o denuncjowaniu Żydów, a to nie jest już "powszechnie znany fakt". Dlatego oczekujemy podania źródeł.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 25 Wrz, 2006 17:30

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Akurat pozdrowienie nie jest faszystowskie, lecz ze starożytnego Rzymu

Pon 25 Wrz, 2006 17:57

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale powszechnie jest z faszyzmem kojarzone. To tak jakbyś powiedział że swastyka nie jest faszystowskim symbolem - owszem ma wiele innych znaczeń, występuje w wielu kulturach od stuleci jeśli nie tysiącleci, a jednak jest dziś jednoznacznie kojarzona. Salut wyciągniętą ręką jest w tym sensie pozdrowieniem faszystowskim, że był przez faszystów stosowany. Jednocześnie jest też pozdrowieniem rzymskim i być może także jakimś innym. Ale faszystowskim z pewnością również.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 25 Wrz, 2006 19:42

Powrót do góry
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 177
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grot-Dziobecki napisał:
Akurat pozdrowienie nie jest faszystowskie, lecz ze starożytnego Rzymu

Zgadzam się Rzymskie Pozdrowienie Było ręka wyprostowana , albo pięść i Pozdrawiali się mówiąc " Abe Cezar" Falangiści w Hiszpanii też sie tak Pozdrawiali I dużo innych organizacji.
Pozdrawiam

_________________
Przepraszam za Błędy Ortograficzne

Pon 25 Wrz, 2006 21:08

Powrót do góry
Nestor Machno
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 135
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak oczywiście, po raz kolejny ktoś będzie nam tutaj udowadniał, że ONR to wcale nie faszyści, żę Falangiści w Hiszpanii to też nie faszyści, a machają tak łapami ponieważ w Starożytnym Rzymie tak się działo.. etc... Kogo próbujecie tutaj przekonać?
_________________
Psy służą , wilki są wolne

Wto 26 Wrz, 2006 15:02

Powrót do góry
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 177
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nestor Machno napisał:
Tak oczywiście, po raz kolejny ktoś będzie nam tutaj udowadniał, że ONR to wcale nie faszyści, żę Falangiści w Hiszpanii to też nie faszyści, a machają tak łapami ponieważ w Starożytnym Rzymie tak się działo.. etc... Kogo próbujecie tutaj przekonać?


ONR to nie Faszyści tacy jak w Niemczech za Adolfa Hitrela najpierw poczytaj książki a potem pisz posty Twisted Evil NSZ walczyło z Niemcami!!!!!

_________________
Przepraszam za Błędy Ortograficzne

Wto 26 Wrz, 2006 15:19

Powrót do góry
Nestor Machno
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 135
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może najpierw ty poczytaj? Niemcy to byli NAZIŚCI. Nazizm był niemiecką wersją faszyzmu z dodanymi wieloma elementami. NSZ walczyło z Niemcami, dlatego że Niemcy na Polskę napadły. W innych okolicznosciach mogę sie założyć, ze wielu z członków NSZ byłoby strażnikami w obozach, albo członkami Waffen SS (gdyby oczywiście Adolfik nie uważał Polaków za niższą rasę..) walczącymi z komunizmem w Rosji czy gdziekolwiek indziej.

Co zaś do ONR Falanga to była to i jest nadal antysemicka organizacja faszystowska i nie ważne jak to sobie ładnie chłopaki próbuja nazwać. Fakty mówia same za siebie..[/i]

_________________
Psy służą , wilki są wolne

Wto 26 Wrz, 2006 16:37

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cały czas przemykasz gdzieś opłotkami, roztrząsając różnice pomiędzy faszystami a nazistami. A ustosunkowania sie do prośby podania źródeł z których wysnułeś kontrowersyjną tezę o denuncjowaniu Żydów jak nie było, tak nie ma... Antysemityzm, wbrew pozorom, nie jest równy współpracy z okupantem...
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 28 Wrz, 2006 22:40

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.