| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
erkael56
Major

Major
Posty: 1568
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rosja zwodowała pływającą EJ w tym tygodniu

Megan Geuss

Dwa reaktory jądrowe dostarczą prąd do naftowego miasta na wschodnim wybrzeżu Rosji.
W sobotę, 28.IV.2918 roku, nowa pływająca EJ opuściła Sankt Petersburg holowana przez dwa holowniki. Dwa reaktory jądrowe o mocy 70 MW każdy popłynie poprzez Morze Bałtyckie na północ, wokół Norwegii, do rosyjskiego portu Murmańsk, gdzie statkiem zostanie dowiezione do nich paliwo.
Po postoju w Murmańsku, elektrownia zostanie przeholowana do małego arktycznego miasta Pewek (N 69°42’ - E 170°17’) – jak przekazuje niemiecka rozgłośnia Deutsche Welle. Pływająca EJ nazywa się Akademik Łomonosow i nie ma swego własnego napędu, tak więc musi być powoli holowana do swego miejsca przeznaczenia. Kompania, która wybudowała tą pływającą elektrownię to państwowe przedsiębiorstwo Rosatom Corp. oświadczyło w czasie konferencji prasowej, że drugi etap podróży – z Murmańska do Peweku odbędzie się w 2019 roku, już z paliwem i załogą na pokładzie.
Kiedy elektrownia dotrze do Peweku, to będzie ona użyta w tym 100-tysięcznym mieście do odsalania wody i pompowania ropy naftowej. Rosatom oświadczyło, że Akademik Łomonosow może być przesunięty w rejon Bilibino EJ, która dostarcza 48 MW energii elektrycznej i została wybudowana w 1974 roku, podobnie jak Czanuskaja Elektrownia Termiczna, która ma już 70 lat. Bilibino EJ była najbardziej wysuniętą na północ elektrownią atomową na świecie (N 68°03’ - E 166°27’), ale po uruchomieniu Akademika Łomonosowa będzie musiała oddać ten tytuł.
Jednakże ten projekt nie ma swego rodzaju opóźnień i nuklearny projekt ukazuje swą nieoczekiwana twarz: w 2015 roku norweskie internetowe Obserwatorium Barentsa napisało, że Akademik Łomonosow mógłby być uruchomiony już w październiku 2016 roku.
Tymczasem krytycy projektu są zdania, że pływająca EJ stwarza sytuację bardzo niebezpieczną w przypadku, gdy elektrownia ta napotka na ekstremalną pogodę. W swym oświadczeniu atomowy ekspert z Greenpeace Jan Haverkamp cytuje enuncjacje, że płaskie dno Akademika Łomonosowa i brak własnego napędu nie stanowi zabezpieczenia nawet kiedy zostanie on zakotwiczony na stosunkowo płytkiej wodzie.
Oświadczenie prasowe Rosatomu stwierdza, że:
- Wszystkie niezbędne prace konstrukcyjne w celu stworzenia niezbędnej infrastruktury mają miejsce w Peweku. Nabrzeże, urządzenia hydrauliczne i inne budowle istotne do cumowania FPU - pływającej jednostki energetycznej i działania FNPP – pływającej EJ, będą gotowe do użycia po przybyciu Akademika Łomonosowa.
Co jest przyczyną, że Rosja chciałaby mieć pływającą elektrownię? Region, w którym będzie ona stacjonowała znajduje się w odległej i transportowanie tej całej maszynerii lądem byłoby o wiele droższe niż transportem morskim. Deutsche Welle wskazuje na to, że zmiany klimatyczne na Ziemi powodują to, że transport Wielką Morską Drogą Północną (Wielikaja Siewiernaja Morskaja Put’) pomiędzy zachodem a wschodem kraju jest bardziej opłacalny.

Poprawka:
Artykuł ten w oryginale mówi, że Akademik Łomonosow był pierwszą zbudowaną na wodzie, pływającą EJ, ale w rzeczywistości to US Army użyła po raz pierwszy pływającej elektrowni jądrowej na Sturgis w Panamie w latach 1968-1975.

I jeszcze jedna informacja na ten temat:

Przez Bałtyk holowana jest pływająca elektrownia atomowa

Rosyjska konstrukcja wypłynęła z portu w Petersburgu i kieruje się do Murmańska. Na pokładzie znajdują się dwa reaktory atomowe, a eksperci nazywają konstrukcję „nuklearnym Titanikiem”.
Akademik Łomonosow, czyli pływająca elektrownia atomowa, nazwana od postaci Michaiła Łomonosowa, założyciela Uniwersytetu Moskiewskiego, wypłynęła w sobotę z portu w Petersburgu. Konstrukcja o długości ponad 140 metrów i 30 metrów szerokości przepłynie wzdłuż wybrzeży Szwecji, a później duńskimi cieśninami na Morze Północne. Następnie wzdłuż norweskiego wybrzeża prosto do Zatoki Kolskiej na Morzu Barentsa, gdzie zacumuje w Murmańsku.
O przepłynięciu nietypowej jednostki zostały wcześniej poinformowane kraje skandynawskie.
Pojawienie się pływającej siłowni atomowej na morzach Europy wywołało spory sprzeciw organizacji ekologicznych, m.in. Greenpeace’u. Rosjanie planowali jeszcze w Petersburgu umieścić na pokładzie konstrukcji paliwo nuklearne, jednak ostatecznie Rosatom, właściciel, zdecydował, że załadunek odbędzie się w Murmańsku.
- Testowanie reaktora atomowego w miejscu tak gęsto zaludnionym, jak centrum Sankt Petersburga, to całkowity brak odpowiedzialności. Ale równie złym pomysłem jest przeniesienie testów tego nuklearnego Titanica z dala od oczu opinii publicznej - komentował Jan Haverkamp, ekspert Greenpeace w dziedzinie energetyki jądrowej. Zdaniem Haverkampa samo przedsięwzięcie jest niebezpieczne i może zagrozić Arktyce.

Moc pływającej siłowni

Po testach w Murmańsku Akademik Łomonosow ma być odholowany do wybrzeży Czukockiego Okręgu Autonomicznego, na północnym wschodzie Federacji Rosyjskiej, gdzie ma produkować energię elektryczną dla mieszkańców i platform wiertniczych. Dwa reaktory jądrowe umieszczone na konstrukcji dysponują mocą elektryczną 70 megawatów i mocą cieplną 300 megawatów (po 35 MW i 150 MW na reaktor).
Dla porównania, największa elektrociepłownia w Polsce na warszawskich Siekierkach ma moc cieplną 2081 MW, a elektryczną - 622 MW.

Komercyjna produkcja już niedługo

Wstępne szacunki mówią, że Akademik Łomonosow ma pracować co najmniej 40 lat, a co trzy lata będą wymieniane pręty paliwowe. Natomiast co 12 lat konstrukcja ma wracać do Petersburga na przeglądy.
Rosyjski Rosatom planuje skomercjalizować swoją konstrukcję i uruchomić linię produkcyjną pływających reaktorów po 2019 roku, gdy zakończy się faza testowa Akademika Łomonosowa.
Media w Rosji już opisują rozmowy prowadzone z potencjalnymi nabywcami takich mobilnych siłowni nuklearnych w Afryce, Azji i Ameryce Południowej, m.in. Chiny, Algieria, Indonezja czy Argentyna.

Źródła:
• https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/swiat/nuklearny-titanic-wyruszy%C5%82-z-petersburga-ba%C5%82tykiem-p%C5%82ynie-rosyjska-elektrownia-atomowa/ar-AAwufOH?ocid=spartandhp
• https://arstechnica.com/science/2018/04/russia-launched-a-floating-nuclear-power-plant-this-weekend/
Przekład z angielskiego - ©R.K.F. LeśniakiewiczOpis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 04 Maj, 2018 17:55

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.