| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napoleon, dyktator czy geniusz??

Jak postrzegacie postać Napoleona Bonapartego?? Przez wielu ludzi na świecie jest on postrzegany jako tyran który chciał zawładnąć Europą. Jest on stawiany w gronie np. Hitlera, Juliusza Cezara, Aleksandra Macedońskiego. Ludzi którzy byli zawładnięci manią zdobywania innych ziem.

Jednak w Polsce jest on postrzegany jako człowiek który mógł nam przywrócić niepodległość. Wiele osób wiązało z Napoleonem duże plany jednak on sam traktował Polaków i Księstwo Warszawskie jak państwo podbite. Napoleon potrzebował w Europie Wschodniej sojusznika, gdzie będzie mógł gromadzić wojska w razie wojny z Rosją. W zamian za iluzoryczną nadzieję na niepodległość Napoleon żądał od Polaków ogromnego wysiłku militarnego i finansowego. Sam zresztą nigdy nie liczył sie z postulatami Polaków np. 22VII1807 nadał Księstwu swoją konstytucję.
Najlepiej o stosunku Napoleona do Księstwa i Polaków świadczą jego słowa: "Jeśli natychmiast wszystko i w obfitości dostarczone mi nie będzie,spalę kraj i zostawię pod kijem wroga".

Więc jakie jest wasze zdanie?? Ja osobiście jestem zachwycony geniuszem militarnym Napoleona a jego wojny to mój ulubiony okres historii.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pią 25 Sie, 2006 12:52

Powrót do góry
Eldarion
Starszy bosman

Starszy bosman





Posty: 104
Skąd: Pomorze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napoleon jest idolem wielu żołnierzy (moim również). Jak wiadomo nie miał jedynie talentu wojennego, ale też polityczny. Doskonale(prawie) rządził Francją. Francuzi go kochali. Wiadomo, kto nas bije tego nie kochamy, tak więc cała Europa (prawie) nienawidziła Napoleona. Jedynie Polacy pokładali w nim nadzieje, ponieważ nie mieli innego wyjścia. Jednak przestał się podobać Francuzom ze względu na to, że w obliczu zagrożenia wymagał od nich więcej.
Według mnie najważniejszy jest Napoleona geniusz wojenny, gdyż polityka mnie nie kręci (choć nie mówię, że nie nęci mnie rządzenie potężnym krajem). Geniusz polityczny Napoleona został zatracony, bo ludzie lubią wygodnictwo. Zniesmaczony

_________________
Co nie zabije to wzmocni

Nie 27 Sie, 2006 21:19

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie każdy Polak pokładał nadzieje w Napoleonie. Jednym z wielu który odmówił walki przy Napoleonie był sam Kościuszko, który przeczuwał że intencje Napoleona w stosunku co do Polaków nie są tak przyjazne jak by sie mogło wydawać.

Cytat:
Wiadomo, kto nas bije tego nie kochamy, tak więc cała Europa (prawie) nienawidziła Napoleona


Znienawidziła przez Anglie. Jak by dobrze popatrzeć to każda koalicję przeciw Napoleonowi zawiązywała Anglia. Jako jedyna nie mogła pogodzić sie z hegemonia Francji na kontynencie. Myślę że po Austerlitz żadne państwo nie odważyło by sie stawać do walki przeciw Napoleonowi. Przyjęli i zaakceptowali by sytuacje jaka zapanowała i mieli by spokój. Jednak Anglia musiała naciskać.
Uważam że Napoleon zrobił jeden błąd.Chodzi o blokadę kontynentalną Anglii. Wymusił ja w podpitych państwach. Blokada osłabiała handel, rozwijał sie przemyt. Nieszczelność blokady w Rosji(i nie tylko) zmusiła Napoleona do ataku na Rosje, A co było dalej wiadomo. Gdyby odpuścił Anglii na długi czas miałby spokój w Europie. Ale to moje zdanie tylko.

Post Eldariona nie na temat usunąłem - IjonTihy

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Nie 27 Sie, 2006 21:40

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Utalentowany strateg, ale tak jak każdy dyktator nie liczył się z życiem ludzkim. Cel uświęca środki. Tysiące umierało aby mógł zaspokoić swoje marzenia.

Pon 04 Wrz, 2006 18:16

Powrót do góry
ZiemniaK27
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napoleon to wielki stratega. Jednak jego nie obchodziło życie ludzi. Myślał, że ma nieskończony potencjał ludzki.

Sob 09 Wrz, 2006 20:44

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmm, a na jakiej podstawie tak twierdzisz?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 09 Wrz, 2006 22:31

Powrót do góry
ZiemniaK27
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj coś się zagalopowałem chyba... Sory kolego de Villars.

Sro 13 Wrz, 2006 14:53

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy ty Ziemniaku posiadasz własne zdanie???????
Jeżeli już stawiasz jakąś tezę, to powinieneś posiadać szereg argumentów na jej poparcie.
Bezsensem jest pisać co się sądzi na dany temat, a gdy ktoś się z Tobą nie zgadza podkulać ogon i wycofywać swoją opinię Mad. Należy być przekonanym do swoich wypowiedzi albo milczeć.

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Sro 13 Wrz, 2006 15:59

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napoleon (to brzmi dumnie Laughing ), dyktator czy geniusz? A może to i to?
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sro 13 Wrz, 2006 18:00

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Można i tak. W końcu nigdzie nie jest napisane że dyktator nie może być równocześnie geniuszem Wink
Jednak dla mnie bardziej był władcą niż dyktatorem. Osoba nazwana dyktatorem najcześciej nie ma poparciu wśród społeczeństwa. A jak wiadomo francuzi kochali Napoleona.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Czw 14 Wrz, 2006 12:45

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Patrząc z perspektywy czasu, Napoleon panował za krótko, żeby się przekonać jaki stosunek mieli do niego poddani. Przecież Niemc też uwielbiali (i nadal uwielbiają) Hitlera, ale może później uległo by to zmianie. Nie chce porównywać Napoleona do Hitlera (gdzieżby znowu!). Chce tylko wykazać, że geniusz (jako strateg i polityk Hitler był geniuszem) może być także tyranem.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Czw 14 Wrz, 2006 17:34

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No z tym uwielbieniem Hitlera to bez przesady. uwielbiali go - to fakt, ale teraz już raczej nie. natomiast Francuzi mają Napoleona ciągle w życzliwej pamięci, jako prawdopodobnie najwybitniejszego spośród siebie. Co do geniuszu strategicznego Hitlera - z tym juz absolutnie nie mogę się zgodzić. Przecież to nikt inny jak on uwikłał Niemcy w wojnę na dwa fronty, której wygrać nie były w stanie. Popełnił błąd, który słusznie postrzegał wcześniej jako przyczynę porażki w poprzedniej wojnie. Nie potrafił trafnie ocenić sił i woli walki przeciwników - czego dowodem jest jego postawa wobec Anglii w latach 1940-41. Bezsensownie wypowiedział wojnę USA, co nic mu nie dało, a tylko przysporzyło kolejnego potężnego wroga. Hitler był raczej hazardzistą, niż strategiem, grał zuchwale o najwyższe stawki, i pomimo początkowych sukcesów - ostatecznie przegrał...
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 14 Wrz, 2006 19:52

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A dyskusja zaczyna skrecac w strone "geniuszu" A. Hitlera!! A temat calkiem inny (przynajmniej moim zdaniem Twisted Evil ) A czy nie był zarówno dyktatorem i geniuszem? Dla mnie przesladowala go troche "mania" aby dolaczyć do królewskich głów ówczesnej Europy. Jednak traktowany był na dworach (co zrozumiałe) jak preweniusz! Myslę że tu tkwił jego problem i tu tkwi sekret wyprawy na Moskwe, ktora zakonczyła się katastrofa....
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pią 15 Wrz, 2006 22:25

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Franekh ma rację, dyskusja weszła w ostry zakręt Laughing Chciałem zakończyć wątek Hitlera i napisać, że niestety nadal wielu Niemców jest dumnych z Hitlera. Co do jego geniuszu to nie moge się zgodzić, że nie był politycznym geniuszem. Popełnił błędy, ale miał naprawdę ogromny talent do polityki, myślę, że błędy strategiczne jakich się dopuścił wynikały z postępującej choroby umysłowej (jeśli można ją tak nazwać, bo o ile mi wiadomo żaden psycholog nie potwierdził, że Hitler był psychicznie chory, ale jednak coś z nim było nie tak), przecież wcześniej nawet nie chciał myśleć o wojnie na dwóch frontach. Stracił kontakt z rzeczywistością i planował nawet atak na USA.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pią 15 Wrz, 2006 22:40

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napoleon ,ciekawa droga od republikańskiego generała po cesarza Francuzów,od demokraty po tyrana,do tego wśród panujących był uzurpatorem.Sytuacja nie do pozazdroszczenia.Stąd ta nerwowość ,stąd te rozpaczliwe próby znalezienia akceptacji wśród wielkich tamtego świata,wojna była tego rozwiązaniem,celem samym w sobie.Był tyranem,geniuszem,wodzem,kochankiem,zdecydowanie wielkim człowiekiem małego wzrostu.

Sob 11 Lis, 2006 20:16

Powrót do góry
Krotich
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dyktator i geniusz.

Nie wiem dlaczego miałoby się to wykluczać Uśmiech

Czw 15 Mar, 2007 7:37

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Proponuję zainteresowanym zapoznać się z elementami filozofii Schopenhauera dotyczącymi tzw. "Wielkich ludzi". Jest to ciekawe podsumowanie wątku który pojawił sie w pierwszym poście ---> cezar,olek, napoleon hitler - wszystkich do jednego wora.
_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Czw 15 Mar, 2007 20:49

Powrót do góry
Franciszek Sokołowski
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 14
Skąd: z Mazowsza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napoleon to niezwykły strateg. Według mnie bardziej geniusz niż dyktator. Uśmiech

Pon 30 Lip, 2007 16:05

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Franciszek Sokołowski napisał:
Napoleon to niezwykły strateg. Według mnie bardziej geniusz niż dyktator. Uśmiech


Tak jak napisał już jeden z kolegów, jedno nie wyklucza drugiego!

_________________
Imię jego 40 i 4...

Wto 31 Lip, 2007 9:31

Powrót do góry
AlaHalaMadrid
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 75
Skąd: Wrońsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Napoleon ,ciekawa droga od republikańskiego generała po cesarza Francuzów,od demokraty po tyrana,do tego wśród panujących był uzurpatorem.Sytuacja nie do pozazdroszczenia.Stąd ta nerwowość ,stąd te rozpaczliwe próby znalezienia akceptacji wśród wielkich tamtego świata,wojna była tego rozwiązaniem,celem samym w sobie.Był tyranem,geniuszem,wodzem,kochankiem,zdecydowanie wielkim człowiekiem małego wzrostu.

Z wszystkim sie zgadzam oprocz tego, ze zabiegal o czyjekolwiek wzgledy. Pogardzal wrecz arystokratami, a kontakty z nimi ograniczal do koniecznego minimum, wiedzac, ze chcac zaistniec, badz co badz musi znac 'wielkich' owczesnej Francji. Ale jako czlowiek o nieprzecietnej ambicji na pewno juz wtedy taki stan traktowal jako wylacznie przejsciowy Wink

_________________
Znikneli już idole,
Bohaterowie zeszłych wojen.
Odeszli z pamięci ludzi,
Ich sławę zabrało morze.

Wto 28 Sie, 2007 22:04

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wyłącznie przejściowy?
na jakiej podstawie źródłowej tak uważasz?

Sro 29 Sie, 2007 14:55

Powrót do góry
von Schimansky
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 109
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dyktator, czy geniusz
???

A to jedno wyklucza drugie????

Był pierwszym nowoczesnym dyktatorem - takim mieszczańskim self made manem Uśmiech (zob. np. przebieg koronacji cesarskiej) rozbudził nowożytny nacjonalizm (francuski, niemiecki, włoski). Miał duży talent militarny.
w Europie narobił wiele złego roznosząc rewolucyjną zarazę po kontynencie.
Śmieszą mnie tez kolejne pokolenia naiwnych Rzeckich - ale , cóż ,rozumiem fascynację jego osiągnięciami wojskowymi.[/i]

_________________
'Demokracja- ustrój dający ludowi złudzenie, że jest władcą, podczas gdy prawdziwą władzę dzierżą inne siły'

Wto 30 Gru, 2008 19:44

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dyktator? Może i tak. Geniusz? Jak najbardziej.
Po raz kolejny historia pokazała wielkiego stratega, a zarazem malutkiego oficera artylerii, który wyniesiony na szablach żołnierzy w ciągu kilku lat skupił całą władzę w swoich rękach. Jednak Napoleon nie był dyktatorem pokroju Hitlera czy Stalina...

_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Sro 31 Gru, 2008 22:42

Powrót do góry
Marcin92
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wybitny strateg. Podziwiam go za niespotykaną podzielność uwagi (jeśli tak to można nazwać) podobno potrafił dyktować 4 listy naraz (każdy o innej treści) Zszokowany i nigdy się w tym nie gubił

Sro 31 Gru, 2008 23:19

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wybitny strateg.


Czasem się mylił... ale od czegóż miał swoich marszałków (patrz Davout)!!! Geniusz militarny niewątpliwie, w niczym jednak nie ustępował i jego zmysł polityczny!

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Czw 01 Sty, 2009 0:45

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.