| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

23 Bateria Artylerii Konnej Imperium Rosyjskiego

Witam.
Ktoś orientuje się może jak wyglądała organizacja i wyposażenie tej jednostki? Tzn jakie działa i w jakich ilościach?
Bateria ta wchodziła w skład 14 Dywizji Kawalerii Imperium Rosyjskiego. Szlak bojowy jednostki znam jednak ciężko mi ustalić dokładnie co wchodziło na wyposażenie jednostki.

Pozdrawiam

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Sob 22 Lip, 2017 10:57

Powrót do góry
brygadier
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Pochwał: 1
Skąd: Królestwo Polskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W skład baterii wchodziło 6 dział polowych kalibru 76 mm. Baterią dowodził ppłk Fiedor Jewstachewycz Arciszewskij.

Wto 25 Lip, 2017 15:58

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To jeszcze jedno małe pytanie. Chodzi mi o 4 baterię polową? Do jakiego oddziału ona należała? W potyczce pod Lipskiem brała udział 14 Dywizja Kawalerii Imperium Rosyjskiego. W opisie bitwy znalazłem wzmiankę, że ostrzał miasta prowadziła 4 bateria polowa. Skąd ona się tam wzięła? W 14 Dywizji ponoć była tylko 23 bateria jeśli chodzi o artylerię.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Sob 19 Sie, 2017 16:56

Powrót do góry
brygadier
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Pochwał: 1
Skąd: Królestwo Polskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

4.Bateria Artylerii Polowej (wraz z 5.Baterią, obie ze składu 18.Brygady Artylerii, z 18.Dywizji Piechoty) przydzielona została do 72.Tulskiego Pułku Piechoty oddanego do dyspozycji jako "piechota" do Korpusu Kawalerii gen. A. Nowikowa. Brała wydatnie udział w szturmie Lipska na początku września 1914r.

Nie 20 Sie, 2017 11:06

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Brała wydatnie udział w szturmie Lipska na początku września 1914r.
Znasz może jej stanowisko podczas szturmu? Udało mi się ustalić, że artyleria tamtego dnia rozmieszczona była na skraju lasu pod wsią Dąbrowa. Nie wiem tylko czy stanowisko miała tam 4 bateria czy może 23? A może obie? Co do sprzętu to przypuszczam, że wyposażona była podobnie jak 23 bateria. Nie znam tylko nazwiska dowódcy.

Za pozostałe informacje składam wielkie podziękowania Uśmiech

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Nie 20 Sie, 2017 14:39

Powrót do góry
brygadier
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Pochwał: 1
Skąd: Królestwo Polskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

4.Bateria Artylerii Polowej miała takie same działa jak 23.Bateria, z tą różnicą, że było ich 8 sztuk. W czasie walki o Lipsko 23.Bateria Artylerii Konnej zajęła stanowiska nieco na północny - wschód od drogi Gruszczyn - Lipsko, dokładnie na przeciw Kolonii Śląsko. Położenie 4.Baterii zmieniało się, towarzyszyła ona w ataku od północy piechocie. Pod koniec walki jej działa były zapewne tuż pod Lipskiem lub w samym Lipsku i ostrzeliwały bezpośrednio zabudowania. Nazwiska dowódcy 4.Baterii na razie nie znam.

Nie 20 Sie, 2017 16:41

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W czasie walki o Lipsko 23.Bateria Artylerii Konnej zajęła stanowiska nieco na północny - wschód od drogi Gruszczyn - Lipsko, dokładnie na przeciw Kolonii Śląsko
Wychodzi więc na to, że 23 Bateria towarzyszyła 2 Brygadzie w ataku na Lipsko, Papiernię od południa i pościgu wroga w stronę Solca tak?
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Nie 20 Sie, 2017 18:20

Powrót do góry
brygadier
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Pochwał: 1
Skąd: Królestwo Polskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadza się. Kciuk do góry

Nie 20 Sie, 2017 18:37

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przyznam się, że z atakiem na Lipsko od południa mam problem. Wycofujące sie odziały niemieckie zaatakowali spieszeni Huzarzy w Papiernii. Jako wsparcie wysłano im na pomoc pograniczników oraz Kozaków. Część oddziałów niemieckich naciskana przez wroga wycofywała się do Solca. Czy w tym samym czasie reszta 2 Brygady atakowała Lipsko od południa? walczyła by ona wtedy rozciągnięta na znacznym obszarze.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Nie 20 Sie, 2017 20:59

Powrót do góry
brygadier
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Pochwał: 1
Skąd: Królestwo Polskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szlak bojowy 2.Brygady pod Lipskiem:
pozycja wyjściowa - Jakubówka,
dalszy marsz, na południe przez Lipa Miklas. Przejście drogi do Lipska, dotarcie do Lipa Krępa, skręt na Babilon. Później znowu nieco na południe i skręt na wschód, aż do skraju lasu. Następnie zawrócenie na zachód w kierunku Kolonii Śląsko i znowu zwrot na południe, dalej przez las w kierunku Słuszczyna.

Nie 20 Sie, 2017 21:28

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wygląda na to, że bezpośrednio 2 Brygada nie atakowała LIpska. Bardziej odcinała drogę odwrotu. Jak w takim razie udało się wycofać sztabowi drugiego batalionu oraz pozostałym Niemcom z okrążenia?
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Nie 20 Sie, 2017 21:51

Powrót do góry
brygadier
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Pochwał: 1
Skąd: Królestwo Polskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak. 2.Brygada miała odciąć drogę odwrotu Niemców z II Batalionu Lipska. Ale przeważającej części udało sie wyrwać z matni, choć batalion został rozproszony. Zagładzie, prawie całkowitej uległa tylko jedna z kompanii.

Pon 21 Sie, 2017 10:11

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dysponujesz może wiedzą która z kompani uległa zagładzie? Oraz nazwiskami dowódców kompanii?
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pon 21 Sie, 2017 10:47

Powrót do góry
brygadier
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Pochwał: 1
Skąd: Królestwo Polskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pracuję nad tym tematem. Ale chwilowo, na jakiś czas, prawie zupełnie zaprzestałem. Mam obecnie nieco inne zlecenia z okazji przyszłorocznej 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Gdy się z tym wszystkim uporam, koło połowy przyszłego roku zabieram się za szczegółową monografię walk na Ziemi Lipskiej 1914 - 1915.
W tegorocznym (chyba 1) numerze wydawanego w Lipsku "Życia Powiśla" był taki mój artykuł, w którym zarysowałem nieco tematykę, którą będę chciał opracować.
A Ty nad czym pracujesz ?

Pon 21 Sie, 2017 11:02

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mnie i moich znajomych zaciekawiła po prostu bitwa o Lipsko. Zastanawiamy się nad założeniem GRH ale zanim zaczniemy realizować plan postawiliśmy sobie warunek, że najpierw musimy mieć dokładny obraz wydarzeń z 4.9.1914 r. Więc zbieramy informacje powoli i systematycznie.
Wiesz może jak wyglądała droga odwrotu Niemców z Lipska? Ósma i część siódmej kompanii dotarła do Józefowa przez Solec. A reszta batalionu?

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pon 21 Sie, 2017 12:14

Powrót do góry
brygadier
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Pochwał: 1
Skąd: Królestwo Polskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tą GRH to świetny pomysł. Zróbcie np. 7.Kompanię 23.Pułku Landwehry. To ona została w Lipsku rozbita, choć dzielnie walczyła. Jest dodatkowy atut - jej większość stanowili Polacy ze Śląska !
Sztab, 5. i 6.Kompania wycofały się na południe, przeszły Kamienną i dołączyły do 18.Brygady 3.Dywizji Landwehry. Następnie wycofały się wraz nią przez Opatów do Sandomierza. Później dołączyły do sił głównych Korpusu.
Podaję nazwiska dowódców kompanii, wszyscy byli w stopniu por. rezerwy:
5. - Schiwy
6. - Eggeling
7. -Karl Wiesing (ranny,dostał się w Lipsku do niewoli)
8. - Piegza

Pon 21 Sie, 2017 17:34

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuje za informacje. Przyznam, jestem zdziwiony stopniami dowódców kompanii. Przypuszczałem, że wszyscy byli kapitanami a tu taki zonk Wink W takim razie w jaki stopniu służył dowódca plutonu?
Siódma gdzie dokładnie walczyła? Na północy miasta czy może na południu? Rozpoczynała odwrót zaraz po ósmej kompanii więc przypuszczałem, że od północy obrona miasta spoczęła na barkach piątej i szóstej kompanii.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pon 21 Sie, 2017 17:54

Powrót do góry
brygadier
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Pochwał: 1
Skąd: Królestwo Polskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tego gdzie dokładnie w Lipsku walczyły poszczególne kompanie, raczej w tej chwili nie da się ustalić. Oczywiście można snuć przypuszczenia. Z pewnością wiadomo tylko, że ta część 7.Kompanii,której nie udało się wyjść z Lipska w końcowej fazie walki zajęła pozycje w murowanych domach.
W 2019r. 105 rocznica tej walki - pomyślcie o rekonstrukcji. W szoku

Pon 21 Sie, 2017 18:35

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rocznica ciekawa jednak nie wiadomo czy uda się do tego czasu z organizacją, wyposażeniem itd. Wszystko w końcu zależy od zasobów pieniężnych, a z tym różnie Neutral
Domyślasz się może w jakim stopniu był dowódca plutonu? Według etatu, powinien być to porucznik. Jeżeli jednak kompanią dowodził porucznik to przypuszczalnie plutonem dowodził chyba ktoś niższy rangą.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pon 21 Sie, 2017 18:45

Powrót do góry
brygadier
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Pochwał: 1
Skąd: Królestwo Polskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz rację, dowódcą plutonu powinien być porucznik, zaś kompanii kapitan. Z uwagi na Twoje pytania przyjrzałem się bliżej stopniom w tym pułku. I rzeczywiście,dowódcami niektórych kompanii byli kapitanowie,np.2, 3, 10 czy 11. Ale jako dowódcy pozostałych kompanii na początku wojny są wyraźnie wymienieni porucznicy.
Jednak, być może ci,którzy zmobilizowani zostali w stopniach por. rezerwy (Landwehry), zaraz na początku wojny awansowali o jeden stopień i stali się kapitanami Rolling Eyes
Potwierdzeniem tego jest informacja, że wzięty do niewoli dowódca 7.Kompanii, w chwili trafienia w ręce Rosjan w Lipsku w innych źródłach figuruje już jako kapitan !
Czyli Zdziwko , wszyscy wymienieni wcześniej dowódcy kompanii II Batalionu praktycznie z pewnością także byli kapitanami !
A dowódcami plutonów byli ppor. lub por. Np. jeden z nich, por. Hirsch z 7.Kompanii poległ w Lipsku.
Czyli chyba ta sprawa wyjaśniona W szoku

Pon 21 Sie, 2017 20:05

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiszę wielkie Piwo Z niecierpliwością będę oczekiwał na Twoją monografię. Pewnie będzie punktem wyjściowym dla naszej GRH Uśmiech No i zazdroszczę wiedzy Uśmiech
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pon 21 Sie, 2017 20:14

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.