| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O czym byście chcieli przeczytać w dziale o broni pancernej?

Szanowni,
Pytanie proste i jak w tytule wątku.Zróbcie proszę listę życzeń, a postaram się sukcesywnie i w miarę czasu oraz posiadanych materiałów ją realizować...
Pozdrowienia
Grendel

Czw 10 Sie, 2006 18:41

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli nie ma zamówień, to w komunikuję, że po amerykańskich czołgach ciężkich rodziny T1, opiszę prototypy czołgów ciężkich T29, T29E3, T30 i T30E1.
Później zastanowię się, czy dalej drążyć ten temat, czy może zająć się innymi pojazdami.
Pozdrowienia
Grendel

Pią 11 Sie, 2006 2:33

Powrót do góry
Nerwa
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 122
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re

poproszę o opis działa samobieżnego Ferdynand i jego póżniejszych modernizacji, z literaturą.
pozdrawiam

Pią 11 Sie, 2006 10:18

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja poproszę o SU-152. Widziałem 2 egzemplarze w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie i bardzo mnie one zaintrygowały Uśmiech. Poniżej zdjęcie.


Opis załącznika:

Pią 11 Sie, 2006 14:05

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z Sd.Kfz.184 problemów nie będzie - materiały się znajdą (a bibliografię, jak być może kolega zauważył, podaję zawsze).
O SU-152 też coś wygrzebię, choć z ilustracjami będzie gorzej - zarówno do Drzonowa, jak i na Kubinkę mam bardzo daleko ;o)
Pozdrowienia
Grendel

Pią 11 Sie, 2006 16:42

Powrót do góry
Sapiens
Caporale Scelto

Caporale Scelto





Posty: 59
Skąd: Grodzisk Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja poprosiłbym o carro armato M 13/40 gdyż ten czołg i jego wykorzystanie jest dla mnie niezwykle ciekawe. Niestety włoska broń pancerna z okresu DWŚ jest mało popularna, a więc także bardzo mało w internecie jest szczegółowych danych na jej temat.

Intryguje mnie przede wszystkim czy czołg posiadał sprzężony karabin w wieży? Gdyż połowa publikacji głosi że miał, a druga że nie.

P.S. Bardzo mnie cieszy że opisany został L6/40 – szkoda tylko że tak mało czytania w porównaniu z np.: T 28 lub Panzerjagera.

Pią 11 Sie, 2006 21:12

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

M13/40 miał zdwojony km 8mm Breda 38 w jarzmie kadłubowym.
Zdwojony km Breda w wieży miały czołgi średnie M11/39.
Pozdrowienia
Grendel

Pią 11 Sie, 2006 22:42

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przydałby sie klasyk. Dobrze znany nam wszystkim T-34 Uśmiech
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Sob 12 Sie, 2006 2:56

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Będzie o T34 (w cyklu o amerykańskich prototypach czołgów ciężkich - pomęczę się trochę z Hunnicutt'em i w archiwum Patton Museum), ale o T-34 pisał nie będę.Przynajmniej nieprędko.To temat rzeka - prócz tego źródeł jest mnóstwo.I to łatwo dostępnych (niestety większość to gnioty).
Pozdrowienia
Grendel

Sob 12 Sie, 2006 4:40

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
Będzie o T34 (w cyklu o amerykańskich prototypach czołgów ciężkich - pomęczę się trochę z Hunnicutt'em i w archiwum Patton Museum), ale o T-34 pisał nie będę.Przynajmniej nieprędko.To temat rzeka - prócz tego źródeł jest mnóstwo.I to łatwo dostępnych (niestety większość to gnioty).
Pozdrowienia
Grendel


No niby tak. Ale wydaje mi sie dziwne że w takim temacie brak klasyka, jakim był bez wątpienia T-34. Czołg wyprodukowany w największej ilość z pośród czołgów II w.ś. Jeden z najbardziej znanych czołgów, koń roboczy armii radzieckiej.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Sob 12 Sie, 2006 14:11

Powrót do góry
Sapiens
Caporale Scelto

Caporale Scelto





Posty: 59
Skąd: Grodzisk Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem należałoby wspomnieć o popularniejszych czołgach np. drugiej wojny światowej.

ZSRR- T 34/KW
USA- Sherman
III Rzesza – Tiger/Panther
Wlk.Brytania – Cromwell/Sherman Firefly
Japonia – Chi Ha/Ha Go
Włochy – M 13/40 ?!

Nie 13 Sie, 2006 4:02

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja zachowam się jak gbur i poproszę o konstrukcje mało znane-bo T-34 znają nawet dzieci w przedszkolu i Wajda w pewnym swoim filmie Uśmiech
Co powiedziałbyś na np. porównanie czołgów lekkich (np. Toldi, LT vz.34, 7-TP, M 11/39, itp)

Fajna sprawa, np. artykuł: Polski czołg lekki-model własny czy kupny?

Pozdrawiam

Nie 13 Sie, 2006 10:33

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Fajna sprawa, np. artykuł: Polski czołg lekki-model własny czy kupny?


Nie ma takiego artykułu i nie będzie- jeden tylko idiota był szefem sztabu generalnego- Tadeusz Wilecki, który myślał, że można w Polsce czołg konstruować. Skonstruowanie nowoczesnej maszyny bojowej jest extremalnie drogie i tylko kilka naprawdę bogatych krajów może sobie na to pozwolić- wszyscy inni kupują gotowe konstrukcje. Zapomnijmy o mrzonkach pokroju czołgu Goryl, czy samolotu bojowego Skorpion, ponieważ projekty te nie miały nigdy szans realizacji.

Nie 13 Sie, 2006 10:51

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grot-Dziobecki napisał:
Ja zachowam się jak gbur i poproszę o konstrukcje mało znane-bo T-34 znają nawet dzieci w przedszkolu

Ja widzę to podobnie.O konstrukcjach powszechnie znanych pisać mi się nie chce, bo to strata czasu i energii - materiałów wszędzie jest pełno.Ale by znaleźć takie np. o historii amerykańskiego powojennego programu rozwoju czołgów ciężkich - trzeba się mocno naszukać...

Grot-Dziobecki napisał:
Co powiedziałbyś na np. porównanie czołgów lekkich (np. Toldi, LT vz.34, 7-TP, M 11/39, itp)

Wolałbym artykułów porównawczych nie pisać - z bardzo prostej przyczyny - "suche" dane techniczne przeważnie są bardzo mylące i na ich podstawie wyrabiać sobie zdania nie można.Jeśli chodzi o analizę przebiegu służby, to nie tylko byłaby to praca iście benedyktyńska (by to zrobić PORZ?DNIE), to jak porównać użycie bojowe 7TP z września 1939 w walce z Niemcami, M11/39 z lat 1940/41 z Anglikami, nigdy nie użytych bojowo 50 czołgów czeskich, czy używanych przeciw Sowietom czołgów Toldi?Inne teatry operacyjne, inne lata, inne warunki, inni przeciwnicy...Zbyt wiele zmiennych.
Zresztą - to temat raczej na książkę, niż artykuł...

Brodeur napisał:
Ale wydaje mi sie dziwne że w takim temacie brak klasyka, jakim był bez wątpienia T-34.

Powody, dla których nie będę pisał o konstrukcjach powszechnie znanych już wyłożyłem ;o)Wolę skupić się na tych zapomnianych, bądź małoseryjnych.

Na teraz lista planów dla "Broni pancernej" wygląda mniej więcej tak:
1.Cykl artykułów o powojennym, amerykańskim programie badawczym czołgów ciężkich (prototypy: T29, T30, T32, T34, T43 i ich wersje oraz czołg ciężki M103).
2.M13/40 i być może M11/39.
3.Sd.Kfz.184 - Ferdynand/Elefant.
4.SU-152 i ISU-152 (o ile znajdę dostatecznie dużo materiału) postaram się, lecz nie obiecuję.
5.LT vz.34 - dziękuję za pomysł :)

Tak więc - na najbliższe dwa miesiące lista zamknięta.
Sugestie są jednak wciąż mile widziane ;o)

Pozdrowienia
Grendel


Ostatnio zmieniony przez Grendel dnia Czw 31 Sie, 2006 16:50, w całości zmieniany 1 raz

Sro 16 Sie, 2006 17:29

Powrót do góry
Zelint
Mat

Mat





Posty: 42
Skąd: Władysławowo
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jest szansa na artykuł o czeskich samochodach pancernych okresu międzywojennego? O Tatrze wz. 30, ale i innych, temat w Polsce praktycznie nieznany...

Czw 31 Sie, 2006 12:25

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Materiałów nie zabraknie ;o)
Brak jednak czasu i porządnych fotografii.
Postaram się jakoś temu zaradzić, bo temat naprawdę ciekawy.
Wobec tego lista zamówień na dzień dzisiejszy wygląda tak:
1.Cykl artykułów o powojennym, amerykańskim programie badawczym czołgów ciężkich (prototypy: T29, T30, T32, T34, T43 i ich wersje oraz czołg ciężki M103).
2.M13/40 i być może M11/39.
3.Sd.Kfz.184 - Ferdynand/Elefant.
4.SU-152 i ISU-152 (o ile znajdę dostatecznie dużo materiału)
5.LT vz.34
6.Czechosłowackie samochody pancerne z lat 30-tych (a było tego całkiem sporo).
Pozdrowienia
Grendel

Czw 31 Sie, 2006 16:47

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human, ja mówiłem o przedwojennym polskim czołgu 8) Ale artykuł "Perpektywy rozwoju polskiej broni pancernej" (są jakieś?) będzie też ciekawy

Pią 01 Wrz, 2006 15:03

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ale artykuł "Perpektywy rozwoju polskiej broni pancernej" (są jakieś?) będzie też ciekawy


Tego, czy są, to najstarsi górale nie wiedzą, ja jakoś sceptycznie jestem nastawiony. Co prawda ja jestem ogólnie sceptycznie nastawiony do WP i jego programu rozwojowego, cóż pożywiom- uwidim.

Pią 01 Wrz, 2006 15:13

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

GD - jest mi przykro, ale tego typu artykułów pisać nie chcę.Z wielu względów - więc wymówię się najprostszym - brakami materiału do analizy.Jeśli chodzi o dwudziestolecie - tego typu opracowania już pisano i są dostępne, a ja nic nowego raczej nie dodam.O czasach PRL chętnie bym napisał, ale właśnie tu materiałów mi brak.O współczesności?Hmmmm...Bez wspierania się materiałami niekoniecznie jawnymi, lub nie do końca upublicznionymi żadna analiza nie będzie miała sensu, albo będzie powielała to, co już opublikowano...
Wolę pozostać przy omawianiu sprzętu pancernego ;o)
Pozdrowienia
Grendel

Pią 01 Wrz, 2006 20:37

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wracając do dawnego wątku - po LT vz.35 przyjdzie pora na obiecany LT vz.34.Później (postaram sie jeszcze przed wyjazdem wysłać) - Tan?ik vz.33 i może nieco później i niejako z rozpędu - prototypowe tankietki ?kody (choć tutaj będzie ciężkawo z materiałem ilustracyjnym, ale postaram sie zdobyć pozwolenie na publikację co ważniejszych).
Jeśli dostanę obiecywane fotografię IS-, ISU-152 - napiszę z kolei o nich.
W międzyczasie może się jeszcze pojawić coś o Chanilltte, Mle. 37L (bardziej swojsko - Lorraine).
Co będzie dalej - będę myślał, choć otwarty jestem (jak zwykle) na sugestie.
Pozdrowienia
Grendel

Czw 12 Lip, 2007 23:33

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A można poprosić o foremny artykulik o Ka- Tsu, najlepiej opatrzony dużą ilością zdjęć?

Nie, nie mam więcej pobożnych życzeń Laughing

Czw 12 Lip, 2007 23:44

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Artykulik, to może bym i wyskrobał (choć musiałbym odnowić kontakty z pewną dawną koleżanką, znającą japoński; niestety tego języka jeszcze się nie nauczyłem), ale o dużej ilości zdjęć mógłbyś co najwyżej pomarzyć - coś mi się zdaje, że w archiwum Patton Museum nie ma żadnego, pewnie coś bym znalazł w Ordnance Museum (APG), ale nie mam kiedy jechać do Maryland, nie mówiąc już o kosztach takiego wyjazdu i pozyskania skanów fotografii do publikacji ...
Będziesz się więc musiał zadowolić tematyką do której mam zarówno materiał źródłowy, jak i fotograficzny ;o)
BTW - jakie masz materiały n/t Chenillette , Mle. 31R - swojsko: Renault'cie UE ?
Pozdrowienia
Grendel

Pią 13 Lip, 2007 6:57

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
BTW - jakie masz materiały n/t Chenillette , Mle. 31R - swojsko: Renault'cie UE ?


Szczerze mówiąc chyba całkiem niewiele- nic poza standardem, czyli chyba jakieś Osprey'e, to co jest w Beute- Panzer Spielbergera i może coś jeszcze. Szczerze mówiąc "francuzy" interesują mnie tak sobie.

Pią 13 Lip, 2007 11:16

Powrót do góry
Yoony
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 402
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Życzenia to ja mam 2
Wyposażenie niemieckich jednostek ewakuacyjno-remontowych.
(przyczepy agregaty itp)
Wyposażenie niemieckich jednostek sapersko-inżynieryjnych .
(łodzie desantowe szturmowe z podwoziami mosty wyciągarki również balonowe )
I co ty na to:)

I generalnie nie pogardzę niczym z tej tematyki co było w użytku w Europie
nie zależnie od tego która ze stron go używała .

Pią 13 Lip, 2007 21:03

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hieh...Jak znajdzie się ktoś, kto poprowadzi dział logistyczno-inżynieryjno-saperski, to pewnie będzie w stanie o tym napisać.Ja się nie podejmuję - nie moja działka.Brak mi materiałów i nadających sie do publikacji fotografii.
Przykro mi.
Pozdrowienia
Grendel

Sob 14 Lip, 2007 5:44

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.