| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wojak
Kapral

Kapral





Posty: 55
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ad Lolek:

Szacunek jak najbardziej mile widziany i odwzajemniony.

Jednak czy ta wojna oprócz skutków międzynarodowych o czym pisałem nie pogorszyła jeszcze stanu rzeczy w sprawach krajowych?

W jaki sposób chciano tam wstrząsnąć Rosją nie mając siły?

Czy za pomocą chłopstwa, które nawet nie bardzo było łase na rozmaite "uniwersały" , a poza tym nie miało świadomości narodowej ani wyszkolenia wojskowego?

_________________
Katolicki Tradycjonalista

Sob 07 Kwi, 2007 17:11

Powrót do góry
Lolek
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 224
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W swoim poście chciałem podkreślić najważniejsze przyczyny wybuchu powstania, bo w Twojej wypowiedzi uderzyło mnie wyrażenie - " niejasne "
A sytuacja owszem sie pogorszyła - w końcu III rozbiór i "Finis Poloniae"
Co do chłopów to wstępowali oni w szeregi armii powstańczej, może nie było ich tak wiele jak sie Kościuszko spodziewał, ale wstępowali ( Bartosz Głowacki )
Natomiast jeśli chodzi znaczenie powstania to zwróć uwage, że stało się one wzorem do późniejszych zrywów niepodległościowych !!!

_________________
Audiatur et altera pars

Sob 07 Kwi, 2007 22:15

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciekawy artykuł , w którym mowa jest o bohaterze tego tematu.

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35055,3732823.html

Sob 01 Mar, 2008 20:03

Powrót do góry
karubin
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo dobrze zwężony zarys tematu o Piłsudskim zamiweszczony na wstępie w książce Henryka Pająka "Ponura Prawda o Piłsudskim" - polecam



"CO TO ZA WÓDZ?


Co to za wódz, który za austriackie srebrniki staje się agentem zaborcy?

Co to za wódz, który w sierpniu 1914 roku wyrusza podpalać polski dom po to, aby ogień przeniósł się na dom drugiego zaborcy?

Co to za wódz, który wyrusza na Kijów, aby kosztem 200 000 poległych Polaków realizować teutońską politykę okrążania Polski od wschodu?

Co to za wódz, który na trzy decydujące dni bitwy warszawskiej zrzeka się funkcji Naczelnego Wodza i Naczelnika Państwa i ucieka do swej konkubiny za Częstochowę?

Co to za wódz, który w maju 1926 roku wywołuje wojnę polsko-polską i polski żołnierz musi strzelać do polskiego żołnierza, aby ON stał się dyktatorem narodu?

Co to za wódz, który morduje najlepszych generałów, bo wiedzą o nim za dużo, innych rozpędza lub więzi i poniża, bo są mądrzejsi i nieposłuszni?

Co to za wódz katolickiego narodu, który oficjalnie wyrzeka się wiary katolickiej, aby ożenić się z protestancką rozwódką, z konkubiną ma nieślubne córki, na łożu śmierci odmawia przyjęcia księdza, by potem spocząć na Wawelu wśród katolickich królów Polski?



Co to za historycy, co to za „polska" historiografia, która przez 70 lat nie stawiała tych pytań, okłamując Polaków legendą o nim - BUDOWNICZYM POLSKI ODRODZONEJ?"




Jeżeli nie będziecie czytali,
to wcześniej czy później dopuścicie się zdrady,
bo nie poznacie korzeni zła.


Ks. Paul Aulanguer

Wto 22 Kwi, 2008 21:13

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zaraz, zaraz, nie popadajmy w paranoje. Przeciez tak stawiane pytania ocieraja sie po prostu o smiesznosc. Bo i co ma piernik do wiatraka, mam na mysli zmiane wyznania? A tych "najlepszych" generalow ilu Pilsudski zamordowal (wlasnymi rekami? dusil?zarzynal?)?
Niee, austryjackie srebrniki? Podpalanie polskiego domu? teutonska polityka okrazania Polski od wschodu (czemu nie od poludnia
Question )
Coz to w ogole za belkot? Zszokowany

Pią 25 Kwi, 2008 1:35

Powrót do góry
Lolek
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 224
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tutaj abstrahując od Waszych wypowiedzi pozwole sobie wtrącić, że przy każdym wielkim wodzu, z punktu widzenia historii nigdy nie ma jednej opini. Zawsze pojawią się jacyś przeciwnicy, zawsze pozostaną jak np przy Bonaparte " Biała i czarna legenda " . No i w przypadku Piłsudskiego sądze że podobnie...
_________________
Audiatur et altera pars

Pią 25 Kwi, 2008 8:34

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Zaraz, zaraz, nie popadajmy w paranoje.

Za późno, niektórzy już dawno popadli
Laughing

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 25 Kwi, 2008 20:16

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To nie paranoja, to objawiona metoda postrzegania historii "a Henryk Pająk".
Pozdrowienia
Grendel

Pią 25 Kwi, 2008 21:47

Powrót do góry
diablox
Adjudant

Adjudant




Posty: 108
Skąd: Świętokrzyskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam do forumowiczów takie pytanie. Otóż podczas I Wojny Światowej Piłsudski miał stopień brygadiera. I w związku z tym pytanie. Czy stopień ten został nadany tylko jemu i tylko jemu przysługiwał (tak jak w II WŚ Hitler nadał stopień Marszałka Rzeczy Goeringowi) i czy istnieje ilustracja przedstawiająca patkę kołnierzową brygadiera? Oraz czy stopień brygadiera odpowiadał stopniowi generała majora w CK Armii?

Nie 30 Lis, 2008 19:14

Powrót do góry
diablox
Adjudant

Adjudant




Posty: 108
Skąd: Świętokrzyskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam bardzo, ale czy ktoś umie mi pomóc i wyjaśnić tą sprawę? Nie ukrywam, że ta informacja jest mi dosyć potrzebna.

P.S. Przepraszam modów, ale inaczej przypomnieć forumowiczom o moim problemie nie mogłem.

Sro 03 Gru, 2008 22:48

Powrót do góry
patriottico
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 2
Skąd: daleko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To Dmowski odzyskał niepodległość. Piłsudzki nawet nie myślał o Wielkopolsce i innych ziemiach. To Dmowski chciał razem z Rosją walczyć przeciw Niemcom, a Piłsudzki na odwrót i wiadomo dziś że gdyby tak się stało Polski do dziś by nie było.

Wciskają wszędzie kłamstwo o Piłsudzkim, który tak naprawdę chciał wprowadzić Socjalizm(nie mówię że to źle).

Możecie pisać że Dmowski był Nacjonalistą, ale jeśli jego ideologia wypaliła to może to było WŁAŚCIWE?

TO NIE PRAWDA ŻE WZOROWAŁ SIę NA FASZYSTACH, NAJWYŻEJ FASZYŚCI NA NIM, ideologia zaczęła kształtowa się od kiedy przyłączył się do "zet" 1888. W 1893 utworzył Ligę Narodową. Czołg2

PS to mój pierwszy POST

Pią 27 Lut, 2009 17:35

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Otóż podczas I Wojny Światowej Piłsudski miał stopień brygadiera. I w związku z tym pytanie. Czy stopień ten został nadany tylko jemu
i czy istnieje ilustracja przedstawiająca patkę kołnierzową brygadiera? Oraz czy stopień brygadiera odpowiadał stopniowi generała majora w CK Armii?


A to ciekawe chociaż pewnie dawno juz gdzieś wyjaśnione Wink

Ale może ktos przypomni?

Cytat:
Wciskają wszędzie kłamstwo o Piłsudzkim, który tak naprawdę chciał wprowadzić Socjalizm


A mnie juz dawno temu uczono, że J.Piłsudski na drodze do socjalizmu wysiadł na przystanku NIEPODLEGŁOŚć...

Pozdrawiam

Pią 27 Lut, 2009 17:59

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A mnie juz dawno temu uczono, że J.Piłsudski na drodze do socjalizmu wysiadł na przystanku NIEPODLEGŁOŚć.

widocznie socjalizm wysiadł razem z towarzyszem "Dziadkiem"

_________________
Священная война

Pią 27 Lut, 2009 18:28

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
To Dmowski odzyskał niepodległość.

A ja przez tyle lat myślałem, że to Polacy odzyskali niepodległość. Twisted Evil

PIŁSUDSKI, a nie Piłsudzki Rolling Eyes

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 27 Lut, 2009 19:28

Powrót do góry
patriottico
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 2
Skąd: daleko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale przyznacie że mam Rację, w sprawie niepodległości??? :samolot3:

Pią 27 Lut, 2009 20:32

Powrót do góry
patrynius
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 513
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ale przyznacie że mam Rację, w sprawie niepodległości???

Tak krótko to nie, nie masz. Po prostu taka czarno białą wizja składająca całą nagrodę i zasługę na jednego wodza, jest zwykle uproszczeniem historii. Dobre dla celów propagandowych ale nie do odtworzenia rzeczywistości.

pzdr i dla mnie EOT bo za dużo emocji Wink

_________________
http://www.dws.org.pl

Pią 27 Lut, 2009 20:39

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
jest zwykle uproszczeniem historii. Dobre dla celów propagandowych ale nie do odtworzenia rzeczywistości.


J. J. Piłsudski jako ikona niepodległości jest bardzo dużym uproszczeniem, ale stał się symbolem, opoką poniekąd, dlatego też jego autorytet a i wizerunek był i jest nadużywany.

A rzeczywistość ( i sytuacja polityczna w II RP) była jednak znacznie bardziej różnorodna - i wcale nie czarno- biała, lecz, pozostając przy tym kolorowym porównaniu - raczej mieniąca się wszystkimi barwami tęczy!

Pozdrawiam

Pią 27 Lut, 2009 21:12

Powrót do góry
dawid19979
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dziś takie zmiany byłyby zbawienne

Wto 09 Lut, 2010 21:24

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.