| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jelenia Góra - podziemia

Witam !

Jestem z Jeleniej Góry, obecnie mieszkam we Wrocławiu. Słyszałem wiele historii na temat tuneli pod Jelenią Górą, były to opowieści kilku osób, które przyjechały tu zaraz po wojnie. Jeden nawet w czasie, przywieziony na roboty. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat, poza schronem dla ludności cywilnej pod Wzgórzem Kościuszki. Widziałem kiedyś kopie mapy fortyfikacji z czasów wojny XXX-letniej z zaznaczonymi tunelami i wejściami. Przeszedłem się z kolegą po mieście, ale w miejscach gdzie są zaznaczone wejścia były nowe budynki lub parkingi.
Czy ktoś posiada informacje na ten temat?

Pią 14 Lip, 2006 10:47

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W rejonie Jeleniej miał być wybudowany schron-szpital dla ludności. Po wojnie UB trafiło na plany tego obiektu, ale nie dotarło do wnętrza. Więc nie wiadomo, czy został wybudowany czy nie.
Kiedyś był jakiś tekst w Odkrywcy o schronach w Jeleniej.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 14 Lip, 2006 11:56

Powrót do góry
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z zasłyszanych opowieści, ten szpital prawdopodobnie miał znajdować się na przeciwko dworca PKP. Jest tan wprawdzie wejście, centralnie po drugiej stronie ulicy wyjścia głównego, ale zamurowane. Kiedyś ktoś je rozwalił i udało nam się wejść do środka, tunel po jakiś 5 metrach zaczyna schodzić w dół, ale czas robi swoje, chyba wszyscy wyrzucali tam śmieci. Nasza wyprawa skończyła się po ok. 10-15 metrach. Po lewej stronie od wejścia, na górze stał wagon cysterna z poprowadzonymi rurami w głąb ziemi. Odległość od wejścia do cysterny, wskazuje, że jest to dość duży obiekt. Co tam jest lub było naprawdę, nie wiem?

Pią 14 Lip, 2006 12:54

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak słyszałem o tym schronie, ale mi chodziło o inny obiekt poza samą Jelenią Górą. Jednak ów szpital miał służyć mieszkańcom Jeleniej. Z tego co pamiętam był przewidziany chyba na 1200 osób. Miał mieć 5 wejść/wyjść ewakuacyjnych.
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 14 Lip, 2006 16:20

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zaloze sie, ze Kudi ma na mysli obiekt w "B" Mr. Green Mr. Green Mr. Green Zgadlem Question Rolling Eyes Question
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Nie 16 Lip, 2006 18:11

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wręcz "BIII" Uśmiech a tam wiadomo co jest ukryte
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Nie 16 Lip, 2006 22:07

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hirschberg napisał:
Z zasłyszanych opowieści, ten szpital prawdopodobnie miał znajdować się na przeciwko dworca PKP.

Tym tematem zajmował się w swoim czasie "Eksplorator" "Jelenia Góra - podziemia w centrum miasta":



można też zerknąć na:
http://wroclaw.magma-net.pl/jelenia.htm

Pon 17 Lip, 2006 12:33

Powrót do góry
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tym tematem zajmował się w swoim czasie "Eksplorator" "Jelenia Góra - podziemia w centrum miasta":

Dzięki , chodziłem tym schronem jakiś czas temu.



Opis załącznika:
Jest to prawdopodobnie jedno z ostatnich wejść do tuneli pod miastem. Wystarczy tylko dobrać się do ściany na końcu i..... mam nadzieje, że coś tam będzie. Planuję sprawdzic to w najbliższym czasie. Jak będzie to warte uwagi , to wrzuce kilka fotek.

Wto 18 Lip, 2006 15:55

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No, ale te mapki to absolutnie nie pokazuja okolic dworca Rolling Eyes Rolling Eyes
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sro 19 Lip, 2006 20:35

Powrót do góry
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krecio napisał:
No, ale te mapki to absolutnie nie pokazuja okolic dworca Rolling Eyes Rolling Eyes


W zupełności się zgadzam, nie są to plany pokazujące okolice dworca. Przedstawiają one schron dla ludności cywilnej pod Wzgórzem Kościuszki, trzy wejścia znajdują się przy ul. Chełmońskiego i szyb wentylacyjny na wzgórzu. Obecnie część podziemi zaadoptowana jest na klub, który od dłuższego czasu jest zamknięty. Właściciel szuka sponsora z zastrzykiem gotówki. Chyba interes nie do końca mu wypalił. Nie jest to miłe, jak z nacieków na suficie kapie na ciebie i do tego, co właśnie usiłujesz wypić. Dziwie się tylko, kto wydal mu pozwolenie na organizowanie tam koncertów. Była tam kiedyś hurtownia ryb, miałem okazję być tam, kiedy ZGM przejmował lokal od najemcy. Stan niektórych części tuneli daje dużo do życzenia, stąd moje zdziwienie,że można tam organizować koncerty. Chyba, ze właściciel w jakiś sposób to zabezpieczył. Pozdrawiam.

Czw 20 Lip, 2006 9:35

Powrót do góry
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, znalazłem stronkę, która utwierdza mnie w przekonaniu, że coś może jeszcze znajdować sie pod miastem.

http://www.jelonka.com/?module=templates&template=af58a1cd507660c4d72854bf119036dd&id=e022

Pon 24 Lip, 2006 12:22

Powrót do góry
kruk
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Spotkanie we wspomnianym temacie

Witam!

Nie jestem z JG, ale tu teraz mieszkam i pracuję i chętnie spotkałbym się na wspólny wypad w teren.

Z góry dzięki za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam

Greg

Wto 10 Paź, 2006 14:04

Powrót do góry
Patryk
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 13
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PILNIE

Potrzebuje wszystkie informacje na temat tego tunelu POD WZGORZEM KOSCIUSZKI !!! POZDRAWIAM !!! Evil or Very Mad Exclamation

Czw 26 Paź, 2006 21:01

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jednym z nich jest schron znajdujący się prawie w centrum miasta pod wzgórzem Kościuszki. Tak na dobrą sprawę jest to zespół składajęcy się z piwnic uzytkowych i zespołu wyrobisk, zajmujących znaczną cześć terenu.

System piwniczny powstał jeszcze przed wybuchem wojny, natomiast drążenie wyrobisk rozpoczęto w 1944 roku. Pierwotnie zakładano, że znajdzie w nim schronienie 2.000 osób, jednak juz w trakcie budowy zdecydowano, że docelowo ma pomieścić około 6.000 ludności. Całość miała posiadać rozbudowaną sieć wodno - kanalizacyjną, przyłącza telefoniczne, system zasilania awaryjnego, sprawny system wentylacyjny włącznie z systemem gazoszczelnych komór. Korytarze są oznakowane systemem liter i numerów, jedyną ciekawostką jest pokrycie ścian jednego z wjazdów farbą fluorescencyjną, która zresztą swoje właściwości zachowała do dziś.

W założeniach do podziemi miały prowadzić trzy wejścia, w całości obetonowane, prowadzące do wartowni, wejścia miały być zabezpieczone dodatkowo sluzami gazoszczelnymi. Wraz z rozpoczęciem prac zmieniały się założenia, które w efekcie doprowadziły do powstania obiektu z kilkoma wejściami, dodatkowo wyposażonego w liczne szyby wentylacyjne, przebudowa spowodowała, że powiększono ilość miejsca dla planowanych 6.000 osób.

zerknij tam:
http://wroclaw.magma-net.pl/jelenia.htm
A jeżeli jesteś bardzo zainteresowany podziemiami Jeleniej to zerknij jeszcze:
http://www.tropiciele-tajemnic.com/forum1/viewtopic.php?t=261

Czw 26 Paź, 2006 21:25

Powrót do góry
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj Kruk, Patryk

Na chwilę obecna nie planuję wyjazdu do Jeleniej Góry, ale gdy tylko będę się wybierał dam Wam przynajmniej tydzień wcześniej znać i wspólnie się wybierzemy np. do tuneli pod Wróżem Kościuszki. Patryk będziesz mógł zrobić własną dokumentację i mapę tuneli, bo ta, która jest nie do końca przedstawia to, co znajduje się obecnie. Pokaże Wam jeszcze jedno miejsce, którego zdjęcie umieściłem powyżej. Z informacji, które udało mi się uzyskać, ma to być jedno z wejść do tuneli pod miasto z czasów średniowiecznych. Planowałem się tam wybrać w sierpniu, ale nie udało się. Możemy również podjechać do schronów, o których pisze Koenig na forum Tropiciele Tajemnic, ale są to tylko schrony, jeżeli będzie to Was interesowało, to nie ma sprawy, podjedziemy obejrzeć okolice Dworca Głównego. Przeważnie w Jeleniej jestem w weekendy, tak, że chyba nie będzie u Was problemu z czasem? Jest wiele ciekawych miejsc w Jeleniej i okolicach, o których będziemy mogli porozmawiać.
Pozdrawiam.

Pią 27 Paź, 2006 9:26

Powrót do góry
Patryk
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 13
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciekawski :-D

piszesz ze umieścileś jeszcze jakies zdjecie gdzie one jest <???. Question Rolling Eyes Wink

Pią 27 Paź, 2006 9:30

Powrót do góry
Patryk
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 13
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciekawski

wszystko by bylo fajnie tylko ze do tych tuneli nie ma sie jak dostac !!! one sa zamurowane <no chyba ze znasz jakies inne wejscia> do ktorych da rade wejsc Uśmiech p.s pytalem sie wujka jak byl maly to tam chodzil (wiele podziemi sie zawaliło i trzeba sie niekiedy przedzierac przez czolganie Uśmiech pozdoro Rolling Eyes Wink Exclamation Exclamation

Pią 27 Paź, 2006 9:39

Powrót do góry
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Patryk, ósmy post w temacie. Zdjęcie wejścia do piwnicy, która powstała po adaptacji części tuneli.
Do których podziemi wchodził Twój wujek, pod Wzgórze czy tych pod miastem?
Pojedziemy zobaczymy, jak się da to się wejdzie, jak się nie da to zrobimy, że da.

Pią 27 Paź, 2006 9:59

Powrót do góry
Patryk
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 13
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciekawski :-)

muj wujek wchodził od strony ul. CHełmońskiego sa tam zamurowane dzwi ( wiem gdzie one sa) mowił ze dochodził do miesjca gdzie padaly promienie słoneczne ( znajduje sie to w parku na Wzgórzu Kościuszki , wydaje mi sie ze kiedys tam byla jakas winda ) oraz gdy wchodził szedł w lewo i dochodził do lochów ( obecnie znajduje sie tam klub UNDERGRAND -są tam drzwi do tunelu ) I mowił ze zawsze smierdzialo tam sledziami <lol2> Rolling Eyes Twisted Evil ale jest jeszcze wejscie w LOKU na Wzgórzu Kosciuszki ale tam nas nikt nie wpusi Uśmiech 8)

Pią 27 Paź, 2006 10:11

Powrót do góry
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Patryk, nie obraź się, ale jak byłem w Twoim wieku, i pytałem się o różne rzeczy związane z podziemiami, to też wciskali mi ciemnotę, że się nie da, że zawalone albo zamurowane. Jak byłem nieco starszy od Ciebie to też uzyskałem pewna przestrogę od osoby, która bardzo dobrze jest w temacie i wiele się od Niej nauczyłem i dowiedziałem, Która powiedziała do mnie: Jesteś jeszcze młody i całe życie przed Tobą, nie pchaj się tam gdzie nie powinieneś. Pamiętam te słowa do dzisiaj, chociaż minęło już prawie 15 lat, nie ukrywam, że zrobiły na mnie wrażenie, ale nie zniechęciło mnie to. Ty też się nie zniechęcaj, jeżeli Cię coś interesuje, rób to. Jak tylko będę mógł Ci pomóc, zrobię to. Jeżeli tak bardzo chcesz wejść pod Wzgórze Kościuszki, a nie zostało zaadoptowane na cokolwiek, to wejdziemy tam i sam zobaczysz. W prawdzie nic tam nie ma, fajny podziemny kompleks, nic tam nie znajdziesz, ale robi wrażenie. Możesz, jak będzie chciał, wziąć ze sobą wujka. Pozdrawiam.

Pią 27 Paź, 2006 10:45

Powrót do góry
Patryk
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 13
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nie no nie obrazam sie ale po co muj wujek mial by klamac ??? jak byl mały to tam chodził ( wkoncu sie sam przyzał ) p.s a ty byles moze tam w tych podziemiach ze wiesz ze sa one niezawalone ?? ostatnio czytalem w gaziecie NOWINY JELENIOGÓRSKIE ze własnie tak jest czesc podziemi jest zawalona Zniesmaczony Zniesmaczony Zniesmaczony jeszcze ok. 15 lat temu mozna bylo tam wejsc przez mała szpare (chodzi mi o wejscie od strony ul. Chełmońskiego ) a ze tam cos jest ciekawego to chyba raczej nie ma ( tzn. ja tak mysle ) , ale interseuje mnie czy w koncu ten tunel prowadził na dworzec PKP czy nie ??? kolo dworca PKP ponoc jest jakies wejscie ale tez jest zamurowane ( chyba wiem o ktore chodzi ) Twisted Evil Zszokowany Zdziwiony Uśmiech

Pią 27 Paź, 2006 16:21

Powrót do góry
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Patryk, byłem pod wzgórzem jakieś 6 lat temu i wszystko było ok., nie wiem jak jest teraz. Od Chełmońskiego były trzy wejścia.
1. wejście do Undergrandu, najbardziej wykończona część podziemi.
2. (środkowe) metalowe drzwi zamknięte na kłódkę, teraz chyba wyście ewakuacyjne z lokalu, ale nie jestem pewien. Gdy chodziłem tymi tunelami, można było tam dojść i dalej, jakieś 10 m było zamurowane, za ściana był już w/w lokal.
3. Najbliższe od strony Sudeckiej, tamtędy wchodziłem. Trzeba było przekopać się przez śmieci i było małe wykute okienko.
Jest jeszcze 4 wejście od drogi, która prowadzi do LOK-u. To jest zasypane gruzem, dlatego nie wiem dokładnie,czy można było tamtędy wejść do środka.
Nie sądzę, aby był tam jakiś tunel, który prowadzi do dworca. Jest to tylko schron dla ludności cywilnej, który nie został wykończony. Ciekawostką jest to, że ściany pokryte są fosforem, niezła frajda. Jak się poszło do końca wejściem, którym wchodziłem, był tunel na wyższym poziomie. Nigdy tam nie wszedłem. Może to tylko dojście od wejścia, które jest na wzgórzu, nie wiem? Jak znajdziesz chwilę, może się przejdziesz i zobaczysz, w jakim stanie są teraz wejścia pod wzgórze? Też słyszałem historie o tunelu, który dochodzi do dworca. Rozmawiałem z osoba, która weszła do podziemi koło Kościoła Garnizonowego, w którymś z grobowców było wejście, dokładnie nie pamięta. Teraz wszystko zalane betonem. Doszedł do magazynu za dworcem, jak mówił był tam magazyn broni. Prawdopodobnie zostawili wszystko, bo nie przedstawiało to na ówczesne czasy żadnej wartości i wysadzili wejście. Druga historia, zasłyszana do babci mojej żony. Babcia była nauczycielką i to Jej dwóch wychowanków weszło koło Kościoła i wyszli na Wolności, koło pawilonu, teraz chyba Plus.
Zdjęcie, które umieściłem powyżej, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest to przejście od miejsca, który wyszli dwaj młodzieńcy. Jak nie było tam jeszcze piwnicy, jeden z mieszkańców pobliskiej kamienicy doszedł do wyjścia koło pawilonu, dalej się nie odważył.

Pon 30 Paź, 2006 12:19

Powrót do góry
Patryk
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 13
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

no więc trzeba isc tam (tzn. ja musze wejsc i sam sie przekonac ) tylko problem jest w tym ze w zasadzie wszystkie wejscia sa albo zamurowane albo np. wejscie od strony UNDERGRANDU jest własnościa jakiegos wlasciciela ktory nie wiem czy pozwoli na to zeby wejsc do tych tuneli !!! Question Question Question ALE TRZEBA ZROBIć TAK ABY WEJSC TAM I SIE SAMEMU PRZEKONAC !!! 8)

Pon 30 Paź, 2006 17:44

Powrót do góry
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Patryk przejdź się i zobacz, w jakim stanie jest wejście od Chełmońskiego, to pierwsze od strony Sudeckiej, tym, którym ja wchodziłem. Jak znam życie to jest zasypane mnóstwem śmieci i trzeba się będzie przekopać. Od strony lokalu nie wejdziesz do tuneli, w których chodziłem, lokal to oddzielny kompleks. Jest połączony, ale przejście jest zamurowane. Zobacz jeszcze, w jakim stanie jest wejście na wzgórzu. Jak uda Ci się wejść to zrób kilka fotek w wrzuć na forum. Daj znać jak z wejściami. Może uda mi się niebawem odwiedzić Jelonkę, to wspólnie coś zaradzimy?

Wto 31 Paź, 2006 13:05

Powrót do góry
Patryk
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 13
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak bedzie ladna pogoda to sie wybiore bo mam niedaleko na Wzgórze Kościuszki Uśmiech obejrze dokładnie wszystkie wejscia i wezme aparat to zrobie kilka fotek Uśmiech p.s o ktore Tobie chodzi wejscie na wzgórzu o ten szyb wentylacyjny ???? PoZdRoWiEnIa Uśmiech 8) 8) 8)

Wto 31 Paź, 2006 22:32

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.