| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
castaway08
Porucznik

Porucznik




Posty: 578
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sposób konserwacji - prośba o opinię

Dzień dobry,

Spotkałem się z pewną opinią konserwacji przedmiotów żelaznych z duża zawartością rdzy, bez oryginalnej farby, oksydy, skóry, drewna itp, niestety gdzieś mi przepadł ten post dlatego postaram się odtworzyć to z pamięci:
- namaczanie w roztworze kwasu fosforowego przez noc (w proporcjach 30% kwas 70% woda)
- rano wymywanie szczotką z płynem do naczyń
- gdy wyschnie nakładamy taninę (gdy nie ma dostępu wystarczy Kortanin F)
- po 24h od nałożenia taniny przecieramy całość wełną stalową i na koniec zabezpieczamy paraloidem

Co sądzicie o tej metodzie działania?

Dodatkowo prosiłbym o opinie jaka wełna bylaby najlepsza do tego typu przedmiotów - 0, 00, czy cos innego?

_________________
Pozdrawiam
Łukasz

Wto 29 Gru, 2015 11:19

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sposób usuwania rdzy z powierzchni uzależniony jest od zaawansowania korozji i rodzaju przedmiotu. Najczęściej używanymi metodami są: elektroliza, autoliza, kwas szczawiowy, kwas fosforowy (lub fosol). Stosując kwasy należy poświęcić wiele czasu i pracy aby dobrze je zneutralizować - wstępne umycie wodą z płynem w celu usunięcia osadów, następnie wielokrotne wygotowanie w wodzie destylowanej (a często i to nie daje 100% pewności), dlatego powinny być używane w ostateczności.
Tanina jest inhibitorem korozji który musi wejść z nią w reakcję. Najlepiej nałożyć 2-3 cienkie warstwy. Za każdym razem każda z warstw musi wyschnąć w 100%.
Jeżeli dobrze rozumiem, przetarcie taniny wełną stalową ma mieć na celu usunięcie jej nadmiaru? Powiem szczerze, że nigdy tego nie stosowałem. Zawsze starałem się nanosić cienkie warstwy.
Paraloid nakładam w dwóch cienkich warstwach, aby nie tworzyły się zamazy. Po paraloidzie można nałożyć wosk z dodatkiem grafitu, który spowoduje zmatowienie powierzchni.

Cały proces konserwacji zależy od rodzaju przedmiotu i efektu jaki chcemy osiągnąć.

_________________
Pozdrawiam.
Arek

Czw 21 Sty, 2016 0:34

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.