| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
OmegaDeVille
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prośba o identyfikację zabytkowego muszkietu

Dobry wieczór,
Przestawiam Wam mój kolejny muszkiet. Byłbym bardzo, bardzo wdzięczny, gdyby Koledzy zechcieli go dla mnie zidentyfikować oraz określić, czy jest to kolekcjonersko ciekawy eksponat.

Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
F



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:


Ostatnio zmieniony przez OmegaDeVille dnia Nie 16 Sie, 2015 8:03, w całości zmieniany 1 raz

Sob 15 Sie, 2015 23:19

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Broń wyraźnie konwertowana z zapłonu skałkowego na kapiszonowy... nie jestem w tym temacie najlepiej obeznany, ale kształt płyty zamka i elementu, który zastąpił panewkę oraz paru innych przypomina te rozwiązania (nie sugruj się inną długością, bywały różne odmiany takiej broni dla różnych formacji): http://www.gunauction.com/buy/8809896

W każdym razie resztki napisu wskazują na alfabet łaciński czyli nie jest to broń rosyjska, która była podobna do francuskiej wizualnie. Wiadomo coś kolwiek o pochodzeniu tej broni... skąd "została wygrzebana"? To ułatwia eliminację i poszukiwania.

Sądzę, że wskazane byłoby zmierzyć dokładnie wewnętrzną średnicę lufy (kaliber) i długość broni. Szczególnie kaliber dałby jakąś podpowiedź do dalszego szukania, bo choć "w epoce" ściągano od siebie dość często (jak np. wiele klonów francuskiego wz. 1777 - w tym rosyjskie), przez co broń była wizualnie podobna - to poszczególne kraje miewały inne średnice luf.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Nie 16 Sie, 2015 7:12

Powrót do góry
OmegaDeVille
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź! Ten egzemplarz nabyłem w Ameryce - może ułatwi to zakres poszukiwań (choć ze strony sprzedawcy spotkałem się ze stwierdzeniem, że to broń niemiecka). Wymiary postaram się dodać gdy będę miał dostęp do muszkietu.

Pozdrawiam,
F

Nie 16 Sie, 2015 8:02

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

OmegaDeVille napisał:
Ten egzemplarz nabyłem w Ameryce - może ułatwi to zakres poszukiwań

Mocno ułatwi... nie wiedząc skąd pochodzi Twoja broń przyjąłem, że jest Europejska i miałem problem z dopasowaniem elementów do tego co robiono w Europie. Ale skoro to z USA to się sprawa klaruje i kierunek poszukiwań jest właściwy.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Nie 16 Sie, 2015 8:09

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Prośba o identyfikację zabytkowego muszkietu

OmegaDeVille napisał:
zabytkowego muszkietu

Przy okazji (czekając na dane z pomiarów) warto zauważyć, że stosując polską nomenklaturę nie jest to "muszkiet", a "karabin" (tyle, że gładkolufowy).

Nasze nazewnictwo muszkietu i karabinu nie wywodzi się jak w języku angielskim od gwintów w lufie. Nie ma więc znaczenia czy broń ma lufę gwintowaną czy gładką, aby była "karabinem". W angielskim ma to znaczenie: broń z gładką lufą to "musket" (muszket), a z gwintowaną to "rifle" (karabin) - natomiast w Polsce dla ukształtowanej broni skałkowej (potem też kapiszonowej) czyli tej już XVIII wiecznej używano nazwy "karabin". Natomiast XIX wieczne karabiny z lufą gwintowaną, w czasach zamka skałkowego czyli gdy gwint w lufie był czym, co wyróżniało broń z masy gładkolufowej nazywano "sztucerem", co potem zanikło gdy gwint stał się standardem i pozostało określeniem używanym tylko w stosunku do broni mysliwskiej.

Tak więc broń takiej klasy jak pokazana na zdjęciu poprawnie w języku polskim nazywa się karabinem lub karabinkiem (jeżeli jest to forma skrócona karabinu).

Współczesna terminologia polska co prawda zmieniła znaczenie słów karabin i karabinek - czyli nie polega to już na skracaniu broni, a na używanej amunicji (karabinowa to karabin, a pośrednia to karabinek - dla form skróconych używa się odpowiednio form subkarabin i subkarabinek), jednak w stosunku do broni historycznej (do połowy XX wieku) używa się tzw. "terminologii klasycznej" gdzie karabinek jest skróconą formą karabinu.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Nie 16 Sie, 2015 10:22

Powrót do góry
OmegaDeVille
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Człowiek całe życie się uczy Uśmiech Od teraz postaram się rozróżniać przedstawicieli rodziny "muszkietów", "karabinów" oraz "karabinków".

Jeszcze raz dziękuję za poświęcony mi czas,
F

Pon 17 Sie, 2015 7:45

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie mam pod ręką książek o tej tematyce (jestem poza domem), wiec napiszę bardzo oglednie. Sadząc z fotografii broń ta, jak na "musket" ma dość krótką lufę. Powiedziałbym, ze to raczej "cavalry musketoon". Oryginalnie - skałkowy. Przerobiony na kapiszonowy w/g wzoru 1831. Do tego roku wszelka broń skałkowa z arsenałów armii amerykańskiej została zmodernizowana. Było kilka serii modernizacyjnych (różnią się rocznikami), z których M1831 była ostatnia. Stąd też bicie. Troche mnie dziwi, ze brak bicia Arsenału, który broń modernizował, stąd też podejrzenie, ze przeróbki dokonał cywilny rusznikarz, a broń znajdowała się w rękach prywatnych (możliwe, że był on członkiem lokalnej Milicji).
Pierwotny kraj pochodzenia - stawiałbym na Anglię, choć krajów niemieckich wykluczyć nie mogę. Za mało danych.
Wzór korony jest w zasadzie jedynym śladem i trzy pierwsze litery nazwy producenta.
Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Pon 17 Sie, 2015 20:36

Powrót do góry
OmegaDeVille
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. Przyznam, że nieco mnie ona zaskoczyła - myślałem, że rok 1831 to data produkcji, a kraj pochodzenia to Niemcy. Ale cóż...pewnie jeszcze wielu ciekawych i niespodziewanych rzeczy się tutaj dowiem Wink
A jak można rozróżnić karabinek oryginalnie kapiszonowy, od skałkowego przerobionego pózniej na kapiszonowca?

Dziękuję i pozdrawiam,
F

Pon 17 Sie, 2015 22:13

Powrót do góry
OmegaDeVille
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć wszystkim raz jeszcze,

ostatnim razem, gdy pytałem o pokazany wyżej czarnoprochowiec dopuściłem się małego zaniedbania. Pominąłem przypadkowo jedną z sygnatur - wydaje mi się, że dość istotną. Załączam zdjęcia wybitego na kolbie „19 I.R /poniżej/ 59 /poniżej/8 C (?)”. 19IR rozumiem jako dziewiętnasty regiment piechoty...ale co oznacza 59 i 8 C? Macie pomysły skąd mógł być ten Regiment? Czy słusznie łączę karabinek z czasami wojny secesyjnej? Załączam zdjęcie.

Bardzo dziękuję za pomoc!



Opis załącznika:

Wto 13 Paź, 2020 2:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.