| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szeryf
Kapitan

Kapitan

Posty: 1273
Skąd: Nowa Sól
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Projekt "Lubuska Sieć Współpracy Na Rzecz Ochrony Zabytków"

6-7 czerwca br. w urokliwym pałacyku "Janków" w Iłowej k.Żagania odbyły się pierwsze obrady Lubuskiej Komisji Rekomendacyjnej w ramach naszego projektu "Lubuska Sieć Współpracy na Rzecz Ochrony Zabytków". Na spotkaniu gościliśmy m.in. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, archeologów z lubuskiego oddziału SNAPu, pracowników i dyrektorów lubuskich muzeów w Gorzowie Wlkp., Świdnicy, Drzonowie oraz Żaganiu oraz przedstawicieli poszukiwaczy reprezentujących m.in Stowarzyszenie LGE "Nadodrze",Stowarzyszenie "Perkun",Lubuskie Stowarzyszenie Historyczne "Lubusz".
Całość spotkania powiązana była z warsztatami z rzecznictwa, prowadzonymi przez Piotra Frączaka z OFOPu.
Efekty prac komisji, która postawiła przed sobą bardzo ambitne i oczekiwane przez nasze środowisko cele, poznamy do końca roku ale już trakcie tych pierwszych obrad przebiegających w bardzo miłej i rzeczowej atmosferze udało sie zaakcentować kilka wartych uwagi pomysłów m.in dotyczących uproszczenia procedury uzyskiwania pozwoleń na poszukiwania jak też możliwość utworzenie licencji(koncesji) dla poszukiwaczy ( po serii szkoleń).
O kolejnych etapach projektu, takich jak bezpłatne szkolenia dla poszukiwaczy( najbliższe - archeologiczne ze znajomości artefaktów z okresu Średniowiecza czy pradziejów oraz saperskie o zagrożeniach dotyczących odkrywania przedmiotów niebezpiecznych) obozy terenowe, konferencje, informowali będziemy na bieżąco.

Celem projektu "Lubuska sieć współpracy na rzecz ochrony zabytków" jest stworzenie możliwego do wdrożenia w naszym kraju modelu trwałej współpracy pomiędzy poszukiwaczami,archeologami i muzealnikami,który to model oparty jest na wypracowanych i przetestowanych w województwie lubuskim rekomendacjach dotyczących zmian(uproszczenia i dostosowanie do istniejących realiów) obowiązującego w Polsce prawa w zakresie efektywnego współdziałania obu zainteresowanych środowisk na rzecz pozyskiwania i ochrony zabytków.

Program szkoleń:

1.Podstawy prawne poszukiwania zabytków w Polsce. Prowadzący :pracownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa
2.Wykorzystanie kartografii w poszukiwaniach i badaniach archeologicznych. Prowadzący dr.hab.Radosław Skrycki Uniwersytet Szczeciński
3.Szkolenia w formie debaty obu środowisk na temat "Współpraca poszukiwaczy i archeologów.Obiektywne spojrzenie z dwóch stron" Stronę poszukiwaczy reprezentował będzie Artur "Saper" Troncik .Drugą stronę reprezentowała będzie osoba wskazana przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich.
4.Archeologia Środkowego Nadodrza - prezentacja skarbów i znalezisk z obszarów kulturowych występujących na terenie Ziemi Lubuskiej.Prowadzący szkolenie zostanie ustalony z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Zielonej Górze.

Wypracowane przez Komisję Rekomendacyjną i grupy tematyczne założenia zostaną przetestowane podczas obozów terenowych we współpracy z partnerem projektu - Muzeum Obozów Jenieckich w Zaganiu (miejsce słynne na cały świat dzięki filmowej inscenizacji "Wielkiej Ucieczki").Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Lubuska Grupa Eksploracyjna "Nadodrze"

Sro 10 Cze, 2015 22:06

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.