| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mans Grease

Witam, czytając wspomnienia z okresu "potopu szwedzkiego", natrafiłem na informację dotyczącą leczenia rannego żołnierza dość osobliwym specyfikiem. " Na prośbę mojego rotmistrza chirurg rzeczywiście używał najlepszych lekarstw i starannie doglądał mnie. Jak mi powiedział, miałem szczęście, że tego dnia nic nie jadłem, inaczej mogłoby być ze mną źle. Polecił mi też, abym również nic nie jadł następnego dnia. Poił mnie tylko ciepłym piwem z dodatkiem mans grease [tj. ludzkiego tłuszczu – red.], a czasami z dogs grease [tj. psiego tłuszczu] i jednakowoż oliwą [olejem oliwkowym – red.], przy bardzo umiarkowanej diecie." http://www.wilanow-palac.pl/patrick_gordon_rane_w_starciu_pod_opocznem_otrzymuje.html Może wiadomo czy to "lekarstwo" używali tylko Szwedzi czy było też znane i w staropolskiej medycynie? Pozdrawiam.

Nie 01 Mar, 2015 1:23

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, ten sposób leczenia był znany na terenie Niemiec znacznie wcześniej. Pozdrawiam. https://en.wikipedia.org/wiki/Human_fat

Pią 11 Maj, 2018 22:51

Powrót do góry
Daminn
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Totalnie nie dziwi mnie to, kiedyś wykorzystywano naprawdę dziwne rzeczy do leczenia, chociaż miało to więcej wspólnego z pogaństwem niż z działaniem niektórych składników

Sro 03 Paź, 2018 14:04

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Nie możesz ściągać plików w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.