| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marmik

Czy masz jakieś informacje o III Kolumnie Samochodowej?

Sro 28 Cze, 2006 9:58

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

chor mar Stanislaw Brychcy - dow Baterii Canet

Dzien dobry,
Szukajac danych na temat mojego dziadka trafilem na Pana post.
Posiadane przeze mnie dane sa bardzo skape.
Czy pomogl by mi Pan w znalezieniu czegos wiecej?
Najobszerniejsze informacje o Stanislawie Brychcy znalazlem w ksiazce Edmunda Kosiarza "Salwy nad zatoka" oraz "Obrona Oksywia 1939","Obrona Gdyni 1939"
Mialem przyjemnosc odwiedzic autora na jego zaproszenie i przekazac kilka starych fotografii dotyczacych dziadka.
Niestety pan Edmund zmarl wkrotce potem.
W miniaturze "Obrona Gdyni 1939" znalazlem informacje ,ze Stanislaw Brychcy pomagal w uzbrojeniu Smoka Kaszubskiego !?
Czy potwierdzenie tej informacji jest gdzies mozliwe?
Kosiarz wspominal tez w jednej ze swoich ksiazek ,ze dziadek byl pierwszym szefem baterii helskiej !?
Ze zdjec ktore posiadam wynika ,ze prowadzil wyklady dotyczace artyleri dla marynarzy.
Stanislaw Brychcy przezyl niewole niemiecka /posiadam portret zrobiony przez przyjaciela z obozu/ i zginal tragicznie podczas wejscia na mine barki wraz z holownikiem w porcie Gdynskim W LIPCU 1945r.. /Opis w roczniku Gdynskim/.

Za kazda informacje dotyczaca dziadka czy dzialan Bateri Canet bede wdzieczny.

Krzysztof Brychcy

Pią 28 Lip, 2006 7:31

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miło mi powitać na forum kolegę z tak pięknymi tradycjami wojskowymi. Liczymy, że nie będzie to wizyta przelotna i kolega zatrzyma się tu na dłużej Wink.

Postaram się znaleźć jakieś dodatkowe informacje, lecz może to być trudne z uwagi na fakt, iż poszukuje kolega informacji szczegółowych. Liczę, że Pitt35 włączy się do poszukiwań Piwo.

Pozdrawiam,
Marmik

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pią 28 Lip, 2006 12:38

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stanislaw Brychcy

Dzien Dobry Panie Kapitanie,

Dziekuje za odpowiedz na moj post.
Niestety nie moglem odpowiedziec wczesniej gdyz 1 sierpnia wyplynalem w morze.
Dopiero teraz zobaczylem,jak milo przywitano mnie na stronach Innych Obliczy Historii.
Powiem szczerze ze jestem zaskoczony tak szczegolowa wiedza milosnikow historii polskiej marynarki.
Moja skromna wiedza pochodzi z miniatur morskich ktore czytal moj tata i ksiazek Pertka i Kosiarza.
Uzupelnieniem byly wspomnienia uczestnikow obrony Oksywia i Gdyni w zananych publikacjach Gdynia 1939 i Oksywie 1939.

Moja prosba o wskazanie zrodel gdzie moglbym znalesc cos o dziadku jest ciagle aktualna.
Interesuje mnie w szczegolnosci czy dziadek byl pierwszym szefem baterii na Helu jak podaje Kosiarz i czy sa jakies relacje co dzialo sie po poddaniu Kepy Oksywskiej z zolnierzami baterii.
Jedna z rodzinnych relacji mowi ze niemcy juz po kapitulacji chcieli wiedziec kto dowodzil bateria.
:okret:
Pozdrawiam , jeszcze z morza.

Krzysztof Brychcy

Sro 20 Wrz, 2006 21:54

Powrót do góry
stifz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

chor. Brychcy

Witam.

Trafiłem na to forum przez przypadek.
Tak się składa, że posiadam relację Ludwika Wilczyńskiego z 2 Morskiego Dyonu Plot.

Szukałem w niej informacji o Twoim Dziadku i znalazłem, że chor. mar. Brychcy z Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej był w 1937 przewodniczącym filii Kasyna Podoficerskiego Floty na Helu, do marca 1938.

Poszperam jeszcze w innych może na coś natrafię.

Jako ciekawostkę podam, że w czasie pokoju bateria Cannet była przydzielona do 1 Morskiego Dyonu Plot. w Gdyni.

Pozdrawiam
stifz

Sob 23 Wrz, 2006 23:36

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

chor.Brychcy

Witam !
Serdecznie dziękuję za tak cenną informację.
Po części potwierdza ona ,że dziadek mógł przynależeć do Baterii Helskiej.
Taką wzmiankę podaje Kosiarz w swojej książce Salwy nad zataką.

Ja także trafilem tu przez przypadek.
Wyszukiwarka pomogla mi namierzyc arcyciekawą witrynę szukajac informacji o przodku.
Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam.

Krzysztof Brychcy

p/s

Będę wdzięczny za każdą informację która może łączyć sie z chor.Brychcy.

Nie 24 Wrz, 2006 22:03

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

stifz napisał:
Jako ciekawostkę podam, że w czasie pokoju bateria Cannet była przydzielona do 1 Morskiego Dyonu Plot. w Gdyni.

Tak, lecz pod względem wyszkolenia podlegała dowódcy Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pon 25 Wrz, 2006 23:18

Powrót do góry
virtualbob
Kapral

Kapral




Posty: 55
Skąd: Kabaty
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przeglądając net znalazłem przypadkiem coś takiego na temat Stanisława Brychcy:

Archiwa Państwowe w Gdańsku Oddział w Gdyni
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php?l=&mode=show&zespoly_id=97341&f=250&o=

sygnatura: 93/11/0/284
tytuł i daty: Teczki kredytowe, 568-? 681. Brychcy Stanisław (chorąży ORP "Wicher"), Gdynia Działki Leśne, ul. Kwidzyńska parc. T 90 nr 52.; 1934-1935
opis: akta luźne; stan dobry; ; ; ; ; ; ; ;

To coś na temat kredytów przedwojennego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Czw 13 Lis, 2008 22:01

Powrót do góry
KZ
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W lipcu i sierpniu 1939 r. w całej Flocie przeprowadzono intensywne szkolenie załóg. W baterii im. Laskowskiego dowodzonej przez Zbigniewa Przybyszewskiego „rozpoczęły się intensywne ćwiczenia obsługi dział i centrali artyleryjskiej(…). Pod nadzorem chorążego Brychcego starego artylerzysty, który przyszedł na Hel z kontrtorpedowca ‘Wicher’ oraz instruktora bosmana Zdzisława Ficka bateria została wyszkolona do tego stopnia, że w minutę potrafiono załadować i wystrzelić dwanaście pocisków z oddzielnymi ładunkami”.

----

W cudzysłowie fragment wspomnień S.Pawlikowskiego. Więcej niebawem w książce poświęconej kmdr. por. Zbigniewowi Przybyszewskiemu.

Sob 05 Mar, 2011 15:15

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co z ruinami Baterii Canet z 1939 r. w Gdyni-Oksywiu? Obok buduje się jak donoszą media super mauzoleum adm. Unruga, a śmieci i cały syf na Cmentarzu MW po prostu spycha się dookoła. Jakiś pomysł na porzucony przez wojsko teren baterii? Nadal tylko doraźne sprzątanie, żadnego pomysłu na upamiętnienie załogi bohaterskiej armaty?
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Pon 21 Sie, 2017 22:17

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na razie doraźnie gdyńskiej baterii Canet zafundowaliśmy oczyszczenie ze śmieci, przycinkę samosiejek, wytyczenie dwóch dróg dojścia. Jest już lepiej. Butelki po alkoholach trafiły, tam gdzie powinny czyli do kosza a nie na stanowiska obrońców z 1939 r. Jest duch jest moc, spod ziemi wychodzi nawet chyba przedwojenna obrotnica torów kolejki amunicyjnej. Tam by się przydały naprawdę porządne badania archeologiczne. Postaram się do tego przekonać Komendę Portu Wojennego, zarządcę Cmentarza MW i kogo się tylko da. To początek długiej drogi, ale musi się udać.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Sro 26 Wrz, 2018 13:33

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.