| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nauczyciel
Chorąży

Chorąży




Posty: 188
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

prośba o pomoc

W załącznikach przedstawiam prośby o pomoc w tłumaczeniu i ewentualnie dodatkowych objaśnień.
Tylko uczestnicy tego forum są doskonale zorientowani w tłumaczeniu,analizie i dodatkowych wyjaśnieniach dokumentów i fotografii.
Za pomoc dziękuję.



Opis załącznika:
wiem,że ausweis i na kogo wystawiony i co jeszcze?

Opis załącznika:
po lewej stronie papieru/czerpanego/w zielonym otoku niemiecki orzeł i napis:1 1/2M/cyfrą i słownie.

Czw 22 Maj, 2014 15:36

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PT Nauczyciel

zał 1./

Dowód przynależności państwowej

( ważny wyłącznie do używania wewnątrz obszaru Rzeszy Niemieckiej )

Panna Aniela Maria Urbanowicz w Hamburgu urodzona 25 lutego 1884 w Grabowie Okr. ( okręg ) Schildberg

Potwierdza się ,że niniejsza poprzez urodzenie , posiada cechy Prusaczki .

Schleswig dnia 26-ego lipca 1912

Królewsko Pruski Rząd - Prezydent

Pieczęć okrągła z pruskim orłem pośrodku . Napis na otoku :

Rządowy Prezydent - Schleswig .

Sporządzono na polecenie Prezydenta Królewskiego Rządu dla Schleswig

Heide 26 -ty lipiec 1912

Królewsko Pruski Starosta

Zarządca powiatu ziemskiego Norderditmarschen ( to był obszar na prawach okregu w Schleswigu - widocznie tam PT Babcia się udawała , lub była )

Z polecenia

podpis nieczytelny

Deputowany Okręgu

Po lewej stronie w rogu pieczęć z pruskim godłem w środku , po otoku niezbyt czytelny napis Okręgu Norderditmarschen.
---------------------------------------------------------------------------------

Załącznik 2 póżniej . Tyczy zatrudnienia Babci jako nauczyciela domowego w trakcie jej tymczasowego zamieszkania w Poznaniu.

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Czw 22 Maj, 2014 19:09

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Mieciu po czym rozpoznałeś że ten dokument należał do babbci ,,nauczyciela,,??Jak już to chyba przynajmniej prababci.
Nawiasem mówiąc 43 lata pożniej w tej miejscowości ale już w Polsce urodzł się mój tata. Tyle że nie nazywało to się Grabow kreis Schildberg a Grabów na Prosną powiat Ostrzeszów województwo Poznań
Ciekawy dokument. W jakim celu wydawano taki dokument. Czy to prześladowania.A może już rasizm ?? Nazwisko jak najbardziej polskie .Ale pani Urbanowicz urodzona /rodzice myślę że też/jako poddana cesarskiej mości.
Dlaczego pytam? Bo w dokumencie jest wyrażnie napisane ,, posiada cechy pruskie,,.
Co do tych cech zaliczano?? Pochodzenie ?? Wygląd?? A może całkiem coś innego??
Z drugiego dokumentu wynika że była chyba guwernantką .Wiec moze w takim celu wydawano taki dokument aby mogła wykonywać pracę w domach niemieckich .

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Pią 23 Maj, 2014 11:18

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PT nauczyciel

zał .2 /

W lewym górnym rogu , sucha pięczęć z postacią Merkurego ( odznaka działalności handlowej Poznania ).

Panna Angela ( sic ! - translacja imienia polskiego na niemiecki jest pochodnym ustawy za 1812 Fryderyka Wilhelma IV ) Urbanowicz z Grabowa okręg Schildberg zamieszkała obecnie w Poznaniu niniejszym winna być zatrudniona jako nauczycielka domowa mając zezwolenie Rządu Poznańskiego .


Poznań 23-ego lipca 1902

Pieczęć okrągła z pruskim herbem . Napis na otoku : Królewsko -Pruski Rząd . Poznań

Królewski Rząd

Wydział dla Kościoła i Szkolnictwa ( tu : do wiadomości wydziałów d/s wyznań i szkolnictwa )

podpis nieczytelny


Notka w dolnym lewym rogu , dopisana inną ręką :

Zezwolenie

J.nr 6786/02 II G
--------------------------------------------------------------------------------

Ad PT EK

No to telefonicznie wszystko Ci wyjaśniłem . Co do zezwolenia . Wedle Ustawy Fryderyka Wielkiego : Nie można było zatrudniać nawet w dobrach prywatnych osób do służby ( obojętnie jakiej ) nie znających języka niemieckiego . A o znajomości takowego świadczy powyższe .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pon 26 Maj, 2014 3:02

Powrót do góry
nauczyciel
Chorąży

Chorąży




Posty: 188
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

stopień pokrewieństwa

Witam,Potwierdzam-faktycznie babci. Moja babcia urodziła się w polskiej rodzinie choć na terenie ówczesnych Prus. Ojciec babci/a więc mój pradziadek/był żandarmem pieszym w okręgu Ostrzeszów. za działalność i wychowywanie dzieci po polsku został karnie przeniesiony do Fryburga a potem do Hamburga.W Hamburgu Aniela i mój dziadek-Zygmunt wzięli ślub.
Z szacunkiem-Adam

Wto 27 Maj, 2014 15:04

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.