| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
RoPa
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wincenty Witos

Witam,
Właśnie zarejestrowałem się na forum historii, więc proszę wybaczyć jeśli mój problem do niego nie pasuje.

Na stronie:
http://www.republika.pl/rzeznicy/t2001/d101.html
znalazłem następujący tekst:
[...]
Prawdopodobnie Wincenty Witos przez Rytro wydostał się z okupowanej Polski, korzystając ze stałego niemal punktu przerzutowego na Węgry. Punkt przerzutowy obsługiwały rodziny Brzeskich, Nowaków i Myślaków. Przewodnikiem był Józef Padula.
[...]

Informacja ta zainteresowała mnie dlatego, ze mój dziadek Józef Padula zajmował się w czasie wojny przerzucaniem uciekinierów przez granicę. Z tą różnicą jednak, ze zajmował się tego typu działalnością po 1939.
Wiem, ze Józef Bieniek - znany nowosądecki pisarz opisywał tego typu tematy. W żadnej z jego książek nie znalazłem jednak niczego co by mi pomogło.

Próbuję znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy rzeczywiście Wincenty Witos uciekał z Polski przez Rytro?
- Czy ktoś ma pod ręką jego wspomnienia i czy są tam szczegóły na ten temat?
- Przy okazji: czy ktoś wie, gdzie można porozmawiać na temat działalności kurierów na terenie nowosądeczczyzny w czasie II wojny światowej?
- Kim był wspomniany przewodnik Józef Padula?

Otrzymałem parę dni temu informację o Janie Padula, który mieszkał w Rytrze i w czasie wojny był kurierem. Niestety oprócz tego, ze przeżył wojnę i dożył póżnego wieku nie wiem nic więcej.

Dziękuję
Pozdrawiam
Roman

Nie 23 Kwi, 2006 23:14

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kurierow cichociemnych??
A masz spis kurierów??

Pon 24 Kwi, 2006 18:23

Powrót do góry
RoPa
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie szukam kogoś, kto miałby literaturę na ten temat i byłby tak miły i sprawdził czy występuje gdzieś nazwisko Padula.
Pozdrawiam

Pon 24 Kwi, 2006 18:57

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.