| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Amerykański rasizm

Czytam ksiazke o Normandii i w pewnym momencie pisze ze Niemcy zlapali kikunastu amerykanskich spadochroniarzy ze 101 dywizji. Niby nic nie bylyby w tym dziwnego, gdyby nie fakt ze jednym ze spadochroniarzy byl murzyn! Pytanie pierwsze czy to mozliwe ? Ambrose w jedej ze swoich ksiazek jak pamietam postawil teze iz w wojnie na zachodzie zmagaly sie dwa najbardziej rasitowskie panstwa USA i Niemcy (z czym sie poniekad zgadzam). Z tego co wiem (choc moze wiem malo w tym temacie) murzyni w armii amerykanskiej sluzyli w artylerii, jednostkach tylowych, kwatermistrzostwie, zaopatrzeniu itd. Patton cos tam wspominal ze dal im postrzelac jak nie mial uzupelnien i wyslal ich na linie frontu. Wiec czy murzyni wlaczyli w lnii w takich jednostkach jak 101 czy 82 powietrznodesantowa ??(w "kompani braci" milcza w tym temacie, a poniewaz w ameryce jest moda na filmy politycznie poprawne wiec mysle ze motyw by sie przewinol ) Czy istnialy jakies jednostki (dywizje) amerykanskie mieszane, gdzie w jednej lini walczyliby czarni i biali?? A moze spadochroniarz tak sie umalowal ze go Niemcy pomylili??
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pią 21 Kwi, 2006 21:29

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czytam ksiazke o Normandii i w pewnym momencie pisze ze Niemcy zlapali kikunastu amerykanskich spadochroniarzy ze 101 dywizji. Niby nic nie bylyby w tym dziwnego, gdyby nie fakt ze jednym ze spadochroniarzy byl murzyn!


Nie, niemożliwe, nie było czarnoskórych spadochroniarzy na ETO.

Cytat:
Wiec czy murzyni wlaczyli w linii w takich jednostkach jak 101 czy 82 powietrznodesantowa ??


W Normandii to niemożliwe, na przełomie 1944/45 roku być może jakiś Afroamerykanin ze służby tyłowych się pojawił. Pamiętajmy, iż nie wszyscy w 101. DPD byli spadochroniarzami.

Co do pytania czy mogły pojawić się jednostki mieszane, według amerykańskiego prawa federalnego nie, w armii obowiązywała segregacja rasowa. Najlepszym jej przykładem jest 761. Batalion Czołgów "Black Panthers" złożony wyłącznie z Afroamerykanów. Możliwe, iż w czasie walk w Ardenach czy lesie Hurtgen, w pewnym momencie pojawiła się taka naprędce złożona, mieszana jednostka żołnierzy ze służb tyłowych, ale nie mam na to żadnego potwierdzenia.

Sob 22 Kwi, 2006 11:57

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

spadochroniarz mógł być Metysem bądź emigrantem z MEksyku. Troche kamuflażu i brudu i mogli go wziąc za Murzyna Bardzo szczęśliwy
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 22 Kwi, 2006 18:18

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Makskikasek rozumiem o co ci chodzi. Tyle ze obowiazkiem autora ksiazki jest weryfikacja danych i zrodel!! Chyba ze to sprawka tlumacza......... Zniesmaczony
Co do 101 wydaje mi sie to tym bardziej niemozliwe ze dywizje powietrzo-desantowe mialybyc jak sie nie myle elita. A murzynow do elity w USA jeszcze dlugo nie beda zaliczac!
To jeszce jedno.... film (wiem ze film to film ale.....) "Wojna Harta" ci murzyni w Mustangach to prawda??

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Nie 23 Kwi, 2006 0:29

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co do 101 wydaje mi sie to tym bardziej niemozliwe ze dywizje powietrzo-desantowe mialybyc jak sie nie myle elita


Miały być, ale na przełomie 1944 i 1945 roku 101. DPD, była dywizją powietrzno- desantową już tylko z nazwy, w wyniku strat i uzupełniania stanów żołnierzami z niskim przeszkoleniem stała się 101. faktycznie dywizją piechoty.

Nie 23 Kwi, 2006 0:53

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Franekh,
Filmu o którym piszesz nie oglądałem, ale pewnie chodzi Ci o 99th Pursuit Squadron swojsko zwany Tuskegee Airman.
Tu masz pierwszy z brzegu link:
http://logicalthinker2.tripod.com/Tuskegee1.html
Stronka jest merytorycznie O.K.
Pozdrowienia
Grendel

Nie 23 Kwi, 2006 5:49

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panstwo jako takie (mowa o Stanach Zjednoczonych) nie bylo rasistoskie, ale spoleczenstwo tak. Zobacz tylko stany polodniowe.
A zreszta, co niektorzy moga tez powiedziec, ze Polska tez jest krajem rasistowskim. Ale to sluchali najpierw wygloszen jakiejs torunskiej rozglosni.

Pon 24 Kwi, 2006 18:26

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rydz,
Bzdury waszmość wypisujecie, że tak powiem.
Segregacja rasowa była oficjalna, państwowa i sankcjonowana prawem.
Jak to wygląda dziś - dyskutował nie będę, bo to nie temat dla tego forum.
Pozdrowienia
Grendel

Pon 24 Kwi, 2006 19:12

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel dzieki za linka. widze ze w filmie bylo troche historii.... ich znakiem rzeczywiscie byl czerwony ogon! A nie chcialo mi sie wierzyc ze taka jednostka istniala w lotnictwie amerykanskim. Co do segregacji rasowej to trwala chyba w USA do lat 60-tych?.
Hex chodzilo mi o czerwiec 1944 a wtedy 101 byla chyba jeszce jednostka elitarna. A nie mogl to byc nikt z jednostek tylowych bo Niemcy wg autora mieli go zlapac amerykanow na kilka godzin przd ladowaniem na plazach.... chyba ze byla noc gdzies tam sie przypaletal, wszyscy mysleli ze tak sie pomalowal i zaladowali go do samolotu...

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pon 24 Kwi, 2006 23:23

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Hex chodzilo mi o czerwiec 1944 a wtedy 101 byla chyba jeszce jednostka elitarna. A nie mogl to byc nikt z jednostek tylowych bo Niemcy wg autora mieli go zlapac amerykanow na kilka godzin przd ladowaniem na plazach.... chyba ze byla noc gdzies tam sie przypaletal, wszyscy mysleli ze tak sie pomalowal i zaladowali go do samolotu...


Wyrzuć książkę, bo nic nie warta. Nie było czarnoskórych spadochroniarzy na ETO, nie było też jednostek mieszanych.

Pon 24 Kwi, 2006 23:31

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wywale, jej troche kosztowala!! Bardzo szczęśliwy A moze tlumacz mial slabszy dzien i sie pomylil ?? (moze za duzo "Parszywej dwunastki"??)Bardzo szczęśliwy
A skoro juz jestesmy przy rasizmie to jak ta sytulacja wygladala w wojsku brytyjskim?? Wiem ze hindusi mieli swoje oddzialy, ghurkowie, afrykanerzy itd., a jak to wygladalo z murzynami??

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Wto 25 Kwi, 2006 20:30

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A skoro juz jestesmy przy rasizmie


Przy jakim rasizmie, nie myl rasizmu z segregacją rasową.

Wto 25 Kwi, 2006 21:01

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

USA i Niemcy byly krajami rasistowskimi w tym czasie i w tym kontekscie uzylem tego slowa. Mam watpliowosci co do Wlk. Brytanii i tu chcialbym uslyszec jakies info.
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sro 26 Kwi, 2006 12:50

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="franekh"]Nie wywale, jej troche kosztowala!! quote] to odsprzedaj mi.

Sro 26 Kwi, 2006 17:22

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rydzu po co Ci ksiazka z bledami?? Bardzo szczęśliwy Podam Ci tytul P. Carell, Alanci laduja, z wyd. Bellona
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Czw 27 Kwi, 2006 22:55

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.