| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aver
Kapitan

Kapitan





Posty: 1076
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prośba o pomoc w poszukiwaniach

Szukam wszystkich informacji o swoim pradziadku.
Dokumenty jakie posiadam to akt urodzenia oraz informację że w okresie międzywojennym miał w Warszawie prawdopodobnie na ul.Chmielnej zakład szewski oraz sklep gdzie sprzedawał buty.

Jak zdobyć informacje gdzie mógł być ten zakład i jak się nazywał

Jak ktoś jest w stanie mi jakoś pomóc to proszę o jakieś info.

Pon 28 Paź, 2013 17:15

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8559
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kołacze mi się po głowie, szczerze pisząc nie bardzo wiem skąd, ale czytałem gdzieś, że na ul. Chmielnej były dwa zakłady szewskie, być może jeden z nich należał do Twojego pradziadka.Przydało by się na początek ustalić czy to na pewno była ul. Chmielna.Może dysponujesz jakiś dokumentami z tamtego okresu, bo sam akt urodzenia to może być za mało.

Pon 28 Paź, 2013 17:35

Powrót do góry
aver
Kapitan

Kapitan





Posty: 1076
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć Paweł.
Mam zdjęcie z mieszkania z tej ulicy ale nie mogę odczytać numeracji bo jest zamazana.
Z opowieści mojej cioci która miała niesamowitą pamięć (ale tylko tego co było kiedyś) wiem że było to na tej ulicy i miał on tam zakład oraz mieszkanie.
Właśnie też znalazłem info że były na tej ulicy dwa zakłady szewskie ale nic więcej.
Szukałem też jakieś stare książki tel z tego okresu ale znalazłem tylko dwie z 38 i 37 r w nich nie ma mojego pradziadka.
Może są jakieś wcześniejsze roczniki....
Albo jakiś spis pracowni które były w starej Warszawie.

Pon 28 Paź, 2013 17:42

Powrót do góry
wojo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 210
Pochwał: 3
Skąd: Twierdza Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli to nie jest tajemnica , to proponuję abyś podał więcej szczegółów na temat pradziadka : imię , nazwisko , data i miejsce urodzenia . W ten sposób może łatwiej będzie szukać . Bo jak szukać skoro nie wiadomo kogo ?
_________________
"Jeszcze nikt nie wygrał wojny umierając za własną ojczyznę. Wojnę wygrywa się kiedy to przeciwnik ginie za jego ojczyznę"
Patton

Pon 28 Paź, 2013 18:00

Powrót do góry
aver
Kapitan

Kapitan





Posty: 1076
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pradziadek nazywał się Wojciech Smolak i pochodził z Wężyczyna.

Pon 28 Paź, 2013 18:38

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8559
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Adamie, taki ot adres, sporo tu zdjęć przedwojennej ulicy Chmielnej, może coś wypatrzysz.
http://www.warszawa1939.pl/index_referat.php

Pon 28 Paź, 2013 18:53

Powrót do góry
wojo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 210
Pochwał: 3
Skąd: Twierdza Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zajrzyj również tutaj :

http://warszawa.fotopolska.eu/ulice/m23325,Warszawa.html

_________________
"Jeszcze nikt nie wygrał wojny umierając za własną ojczyznę. Wojnę wygrywa się kiedy to przeciwnik ginie za jego ojczyznę"
Patton

Pon 28 Paź, 2013 19:09

Powrót do góry
aver
Kapitan

Kapitan





Posty: 1076
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawe strony:) i sporo zdjęćUśmiech

Pon 28 Paź, 2013 19:16

Powrót do góry
aver
Kapitan

Kapitan





Posty: 1076
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przeglądnąłem te zdjęcia ale nie mogę nigdzie wypatrzeć szewca ani sklepu z butami.

Pon 28 Paź, 2013 19:38

Powrót do góry
wojo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 210
Pochwał: 3
Skąd: Twierdza Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy aby na pewno ten zakład i sklep był na ul.Chmielnej ?
_________________
"Jeszcze nikt nie wygrał wojny umierając za własną ojczyznę. Wojnę wygrywa się kiedy to przeciwnik ginie za jego ojczyznę"
Patton

Pon 28 Paź, 2013 20:20

Powrót do góry
aver
Kapitan

Kapitan





Posty: 1076
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ręki sobie nie dam odciąć co do ulicy gdzie był zakład szewski bo to opowieść cioci.
Ale na pewno miał on zakład szewski bo mam z tego zakładu przedmioty do robienia butów.
I dane też są prawdziwe:)
A co do ulicy to na pewno mieszkał na Chmielnej i prawdopodobnie miał tam zakład.

Pon 28 Paź, 2013 20:25

Powrót do góry
wojo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 210
Pochwał: 3
Skąd: Twierdza Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A może warto by napisać do warszawskiego archiwum ? Teoretycznie powinni posiadać informacje gdzie mieściły się w tamtym okresie zakłady szewskie , sklepy obuwnicze . Pradziadek mając zakład szewski był członkiem cechu szewców (prawdopodobnie) , musiał być też zameldowany w Warszawie . Tego typu dane warto u nich sprawdzić . Na stronie są dostępne formularze i dane kontaktowe .

http://www.warszawa.ap.gov.pl/

_________________
"Jeszcze nikt nie wygrał wojny umierając za własną ojczyznę. Wojnę wygrywa się kiedy to przeciwnik ginie za jego ojczyznę"
Patton


Ostatnio zmieniony przez wojo dnia Pon 28 Paź, 2013 22:39, w całości zmieniany 1 raz

Pon 28 Paź, 2013 22:24

Powrót do góry
aver
Kapitan

Kapitan





Posty: 1076
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No przecież. W szoku
Mam nadzieję ze udziela takiej informacji:) Piwo

Pon 28 Paź, 2013 22:36

Powrót do góry
wojo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 210
Pochwał: 3
Skąd: Twierdza Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napisz nam jakie informacje udało Ci się uzyskać z archiwum . Będzie to niejako lekcja do ewentualnych kontaktów z nimi . Życzę powodzenia Super
_________________
"Jeszcze nikt nie wygrał wojny umierając za własną ojczyznę. Wojnę wygrywa się kiedy to przeciwnik ginie za jego ojczyznę"
Patton

Pon 28 Paź, 2013 23:13

Powrót do góry
aver
Kapitan

Kapitan





Posty: 1076
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wszystko będę na bieżąco opisywał.

Piwo

Pon 28 Paź, 2013 23:19

Powrót do góry
Yaretzki
Kapral

Kapral




Posty: 46
Skąd: Wrocław, Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Adam - można też zapytać w obecnych zakładach szewskich na Chmielnej czy coś nie wiedzą..
Ja znalazłem:
januszkiewicz.chmielna.waw.pl
www.kielman.pl

Wto 29 Paź, 2013 10:05

Powrót do góry
aver
Kapitan

Kapitan





Posty: 1076
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wczoraj znalazłem jeszcze innego szewca i pisałem do niego maila.
A tego nie widziałem . Czytając jego historię to był pewnie ten drugi zakład. Mr. Green

Wto 29 Paź, 2013 10:13

Powrót do góry
wojo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 210
Pochwał: 3
Skąd: Twierdza Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Według mnie może być z tym problem . Obecni właściciele mogą nic nie wiedzieć na ten temat . Zakładając nawet że są to osoby w wieku 60-65 lat , to jest to pokolenie "powojenne" . Trzeba by dotrzeć do osób które mieszkały na ul.Chmielnej przed II wojną , mogły przecież korzystać z usług szewca . Tylko że obecnie ci ludzie mają co najmniej 90 lat .
_________________
"Jeszcze nikt nie wygrał wojny umierając za własną ojczyznę. Wojnę wygrywa się kiedy to przeciwnik ginie za jego ojczyznę"
Patton

Wto 29 Paź, 2013 10:22

Powrót do góry
aver
Kapitan

Kapitan





Posty: 1076
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie dzwoniłem do archiwum z linku od wojo i dowiedziałem się że firma mogła nie być zarejestrowana bo osoba o tych danych nie jest wpisana w rejestr firm.
Jeszcze mam złożyć wniosek o wypis z księgi meldunkowej gdzie mogą być jakieś bardziej precyzyjne informacje.
Jeszcze pisałem maila do firmy www.kielman.pl .
Będę informował o postępach.

Wto 29 Paź, 2013 10:31

Powrót do góry
aver
Kapitan

Kapitan





Posty: 1076
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kontakt z mieszkańcami którzy mieszkali na ul.Chmielnej przed II wojną jest dobrym pomysłem lecz dla mnie niemal że niemożliwym do zrealizowania.

Wto 29 Paź, 2013 10:38

Powrót do góry
wojo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 210
Pochwał: 3
Skąd: Twierdza Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawdź linki ze strony poniżej :

http://genealodzy.pl/PNphpBB2-printview-t-2334-start-30.phtml

I taka "ciekawostka" : Książka Informacyjno-Adresowa , Cała Warszawa 1930

http://193.59.172.16/szzz/NewGaleria.do?idSkoroszytu=17056&wyglad=&nrEkranu=1&iloscNaStronie=0&typKolekcji=7

Na jednej ze stron figuruje nazwisko Smolak jednak to nie Twój pradziadek .
Możesz jeszcze spróbować tutaj :

http://www.cechjanakilinskiego.waw.pl/



Opis załącznika:

_________________
"Jeszcze nikt nie wygrał wojny umierając za własną ojczyznę. Wojnę wygrywa się kiedy to przeciwnik ginie za jego ojczyznę"
Patton

Wto 29 Paź, 2013 12:01

Powrót do góry
aver
Kapitan

Kapitan





Posty: 1076
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ta osoba ze strony to nikt z rodziny:(
Dzwoniłem do http://www.cechjanakilinskiego.waw.pl/ i pani poinformowała mnie że wszystkie dokumenty z okresu międzywojennego zostały zniszczone podczas bombardowania.
Ale podpowiedziała mi że mogę jeszcze się skontaktować z archiwum akt dawnych.
http://www.agad.archiwa.gov.pl/
Dziękuje za linki Uśmiech

Wto 29 Paź, 2013 12:33

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PT aver

O ile można " ukierunkować " szlaki poszukiwań oraz przybliżyć je do realiów . Na dzień dzisiejszy Masz Waść PEWNY tylko jeden dokument -metryka urodzenia .

1./ Pierwsza kwerenda winna objąć sfery Kościoła :

a./ metryka chrztu z Ksiąg parafialnych - uzyskasz dane Rodziny , zawody i adresy ówczesne

b./ wyciąg aktu ślubu z parafii - j.w

c./ metryki chrztu i urodzin dzieci PT Pradziadka - jw . ( tutaj łatwiej bo cofasz sie ze wstępnych czyli dokumenty Waścinego PT Ojca , poprzez PT Dziadka do zstępnych czyli PT Pradziadka masz ..nic Ariadny dość mocną , Szukać możesz po PT Ciotce , jeżeli jest po mieczu )

2./ Druga kwerenda na podstawie uzyskanych danych

1./ z głównych żródeł a to : Archiwum Państwowego m. st. Warszawy - NAJWAŻNIEJSZE !!! masz tam cechy , wojsko , skarbówkę , akty stanu cywilnego i to w cezurze lat 1870 - 1945 itp , AAN Warszawa oraz pomocnicze - Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. J. Kilińskiego)

2./ Wyciąg z rejestru zgonów z Ksiąg Cmentarnych ( adres i , zawód i rodzina )

3./ Co do zdjęcia . Jeżeli Waść jesteś pewny ,ze pochodzi z mieszkania należącego do PT Pradziadka - to MUSISZ zidentyfikować ELEMENTY Architektury budynków widocznych a nie szukać numerów.

Ot tyle . Życząc powodzenia ( Takie poszukiwania to nie INTERNET ale własna OSOBISTA bytność i własna praca w archiwach . Korespondencja z reguły NIC nie wnosi o czym się Waść OSOBIŚCIE przekonałeś. Czy sądzisz ,że panience z chce się ..SZUKAĆ !!! Jak pójdziesz SAM sprawdzić to się przekonasz - co jest a co się podaje. Znam to z autopsji !!!)

Podałeś Waść za mało danych abym mógł bardziej zawęzić kwerendę. Pomocne byłyby załączone do postu Scany metryki oraz zdjęcia !

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Wto 29 Paź, 2013 13:18

Powrót do góry
aver
Kapitan

Kapitan





Posty: 1076
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krakus57 napisał:
PT aver

O ile można " ukierunkować " szlaki poszukiwań oraz przybliżyć je do realiów . Na dzień dzisiejszy Masz Waść PEWNY tylko jeden dokument -metryka urodzenia .

1./ Pierwsza kwerenda winna objąć sfery Koscioła :

a./ metryka chrztu z Ksiąg parafialnych - uzyskasz dane Rodziny , zawody i adresy ówczesne

b./ wyciąg aktu ślubu z parafii - j.w

c./ metryki chrztu i urodzin dzieci PT Pradziadka - jw .

2./ Druga kwerenda na podstawie uzyskanych danych

1./ z głównych żródeł a to : Archiwum Państwowego m. st. Warszawy - NAJWAZNIEJSZE masz tam cechy , wojsko itp , AAN Warszawa oraz pomocnicze - Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. J. Kilińskiego)

2./ Wyciąg z rejestru zgonów z Ksiąg Cmentarnych ( adres i , zawód i rodzina )

3./ Co do zdjęcia . Jeżeli Waść jesteś pewny ,ze pochodzi z mieszkania należącego do PT Pradziadka - to MUSISZ zidentyfikować ELEMENTY Architektury budynków widocznych a nie szukać numerów.

Ot tyle . Życząc powodzenia ( Takie poszukiwania to nie INTERNET ale własna OSOBISTA bytność i własna praca w archiwach . Korespondencja z reguły NIC nie wnosi o czym się Waść OSOBIŚCIE przekonałeś. Czy sądzisz ,że panience z chce się ..SZUKAĆ !!! Jak pójdziesz SAM sprawdzić to się przekonasz - co jest a co się podaje. Znam to z autopsji !!!)

Podałeś Waść za mało danych abym mógł bardziej zawęzić kwerendę. Pomocne byłyby załączone do postu Scany metryki oraz zdjęcia !

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon


Uśmiech
Więc zaczynam od punktu 1(a)

Wto 29 Paź, 2013 13:24

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PT aver

Warto prześledzić oprócz gazet również Kroniki Kryminalne ( z szeregu ' obyczajówki ) Ul. Chmielna to królestwo " panienek " przez dłuuuugie lata.

Jezeli NIE ustali sie numeru kamienicy to trudno liczyć na ślad. pomóc może tylko przypadek ! Wrzuć Waść zdjęcie na Forum!!! Bez szczegółowych danych ( nawet skromnych ) NIE da sie pomóc. Chyba że Waść traktujesz to jako 'sprawę rodzinną' ( secret ) . Co rozumiem.

Dalsze wskazówki i moje przypuszczenia . Ponieważ Wężyczyn był Folwarkiem a sama wieś pod koniec XIX wieku miała około 250 osób i 40 chałup ( średnio 6 osób w chałupie ) więc byli to zwykli wyrobnicy rolni. Podlegała Guberni warszawskiej więc PT Pradziadek najprawdopodobniej został powołany do poboru carskiego. Również prawdopodobnie w carskim wojsku przyuczył sie do zawodu szewskiego z reguły poborowi ze wsi byli kierowani do opieki nad końmi ( Tabory ! )i do prac naprawkowych przy obuwiu . Te dwie gałęzie to PODSTAWA ówczesnych sił zbrojnych i nie wymagająca .. wysokich kwalifikacji .

Węzyczyn przynalezał i przynalezy do parafii Latowicz : dane do kontaktu : Ks. Wojciech Zdun – proboszcz Parafii ( tel 22 752-10-93) .
serdecznie pozdrawiam MJR technokrata.

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85


Ostatnio zmieniony przez krakus57 dnia Wto 29 Paź, 2013 15:12, w całości zmieniany 4 razy

Wto 29 Paź, 2013 14:48

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.