| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kelox
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Milicz -

Witam wszystkich poszukiwaczy! Jestem nowy na tym forum, jednak historią, a szczególnie okresem II Wojny Swiatowej interesuję się z nie mniejszym zapałem niż forumowicze. Co prawda nie jestem jeszcze poszukiwaczem (nie mam wykrywacza), ale zbieram wiedzę mając nadzieje ze w niedalekiej przyszłośći uda mi się spełnic moje marzenie. Zacząłem od swojej miejscowości. Jest to Milicz(Militch) leżący ok.60km od Wrocławia, na granicy Dolnego Sląska i Wielkopolski. Milicz, podobnie jak dziesiątki innych dolnośląskich miasteczek został "wyzwolony" już w styczniu'45. Dokładnie był to 22 stycznia. Dlaczego o tym piszę? Przechadzając sie po lasach zauważyłem linię okopów, okrązającą Milicz. Linie obrony umiejscowiono w lasach przez które prowadzi dorga do Wrocławia, oraz w parku przylegającym do pałacu. Są to rowy, a także głębokie doły(podejrzewam że są to leje po pociskach).Zauważyłem także prostokątne wykopy wymiarach 6x3m. Słyszałem, że mogą to być miejsca w których stały okopane czołgi, ale dokładnie nie wiem. Cały problem tkwi jednach w tym że przzeczytałem w zapiskach tutejszej dziedziczki włości pałacowych, Marii Maltzan że 17 stycznia milicka jednostka NSDAP ewakuowała się.Także koszary stały tego dnia od dawna puste. W takim razie kto mógł bronić miasta?? Hitlerjugen? Jest to prawdopodobne zwłaszcza po ostatniej ekshumacji zwłok w byłym cmentarzu żydowskim. Znaleziono zwłoki młodych niemców w mundurach Hitlerjugen(swoją drogą ciekawe jest że zostali pochowani na cmentarzu żydowskim) Chciałbym Was prosić o jakiekolwiek informacje na temat Milicza w 45' roku. Niestety nie mogę spenetrować opisywanych okopów, gdyz nie posiadam wykrywacza. Być może ktoś chciałby tu przyjechać i troche poszperać. Czegam na propozycje. Zastanawia mnie czy można tam coś znależć. Podzodziłem tam trochę i znalażłem parę starych butelek i porozrzucane kawałki metalu. Teren jest niezwylke nierówny, pełen pagórków, czy może to coś oznaczac Question Za wszelkie inf będe ogromnie wdzięczny. Pozdrawiam brać odkrywców Exclamation

Nie 02 Sty, 2005 16:24

Powrót do góry
czajna
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Zainteresowałes mnie tymi umocnieniami w swojej okolicy. Masz jakieś foto tych okopów? W okolicy jakich miejscowości są te okopy? Ja wiem, że w samym Miliczu była przeszkoda betonowa przy moście po której zachował się duży fundament -
blok betonowy 2x2 m i wysoki 0,5 m nad ziemię. Zaś od Milicza przez Syców po okolice Kluczborka i dalej do jeziora turawskiego przebiegała pozycja umocniona "d-1".

Nie 20 Lut, 2005 18:36

Powrót do góry
Malkontent
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Milicz & okolice

Witak Keloksie!
Jeszcześ nie spaczony Wielką Exploracją to i miło Cię poczytać.
Jako, że nie masz wykrywacza, nie zdążyłeś się skupić na łuskach i resztkach gąsienic wyciąganych z ziemi, a wolisz szukać po książkach i innych.
Mię wyglada, że te okopy, a powinny ciągnąć się kilometrami - linia zwykłych i druga linia przeciwczołgowych (tych może nie być widać bo je pozasypywano) to może być zewnętrzny pierścień obrony Wrocławia, nazywany Unternehmen Barthold (to Hanke wymyślił nazwę, podobno od jakiegoś bohatera starożytnej germanii). Bliższa linia obrony przebiegała od Malczyc, przez Trzebnicę itd. i od biedy widać ją na pierwszych powojennych latach. W większości linia nie była broniona.

Pią 08 Kwi, 2005 17:56

Powrót do góry
czajna
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 30
Skąd: Kluczbork
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Malkontent!
A czy wiesz dokładniej w okolicy których miejscowości są pozostałości tych okopów?

Nie 10 Kwi, 2005 17:15

Powrót do góry
Gang
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Miliczu, dnia 22 stycznia nie bylo juz wojska. W miesci znajdowali sie tylko policjanci, pracownicy organizacji Todt oraz Hitlerjugend.
Do walki doszlo tylko o ratusz, jak ruski czolg lub dzialo samobiezne zostalo zniszczone. Zginelo wtedy 3 Rosjan ( jeden oficer) i pozniej w odwecie duzo Niemcow (wystarczylo miec mundur).

Pozdrawiam i przepraszam za bledy, ale nie mam polskiego windows.

Werner

Czw 16 Cze, 2005 16:39

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

no i w Miliczu mieszkal ojciec legendarnego Herberta Klose. On sam rowniez sie tam zjawil i jakis czas pomieszkal, zanim nie przeniosl sie do Sedziszowej Uśmiech
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 17 Cze, 2005 10:54

Powrót do góry
j35
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 107
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.
Pochodzę z Sułowa ( 9km od M.) i znam troszkę okoliczne lasy.
Jak Kol. Malkontent zauważył okopy i rowy p-czołg. to pozostałości linii Bertholda.Nieobsadzone i raczej niewiele w nich można znaleść.
W Sułowie rowy kopało ok.300 więżniarek z Powst. Warsz.
W okolicy było kilka obozów pracy ,w Gruszeczce lotnisko polowe ,a w lasach pod Niezgodą był dworek myśliwski H. Gorringa.
A Klose to chyba z Miłochowic pod Miliczem pochodzi (tak coś kojażę)
Pzdr.Jarek

Nie 30 Paź, 2005 17:30

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ten dowrek Goringa mial byc pod Niezgoda? czy inna miejscowoscia?
pytam bo "dworki Goringa" sa legenda prawie kazdego rejonu Polski.
Marszalek byl kiedys w okoicy Milicza?

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Nie 30 Paź, 2005 18:07

Powrót do góry
j35
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 107
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.
To nie są opowieści chłopków -roztropków.Tereny są wybitnie łowieckie.
Aż do póżnego Gierka i troszkę póżniej przyjeżdżało na polowania w okolice Sułowa i Niezgody sporo prominentów i dewizowców.
Wcześniej były to tereny łowieckie okol. książąt.
Z drogi Sułów -Żmigród odchodzi w lesie brukowana (budowana przez więżniów) droga Gorringstrasse .Prowadzi ona do mostu (właściwie jego ruin) na Baryczy i dalej powinna prowadzićdo drogi Sułów-Trzebnica.
Po drugiej stronie drogi S-Ż w lesie są pozostałości dworku (nigdy ich nie ogłądałem). I dworek i droga są zaznaczone na mapie regionu.
NIe wiem czy HG był w tej okolicy, jeśli Ty coś wiesz ,to daj znać.
Pzdr.Jarek

Pon 31 Paź, 2005 20:13

Powrót do góry
wiktoriaw
Chorąży

Chorąży




Posty: 189
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak czytam tenpościk i zastanawia mnie czy możliwe jest ze pod ziemią jednak cos sie zanajduje bardzo mnie zaciekawiły te więżniarki wiadomo że nie powinny miec nic przy sobie ale fajnie by było wejść z wykrywaczem a może coś do kolekcji by sie znalazło

może kiedyś sie razem ze smętkiem wybiore tam wsiade w pociag z wrocławia to godzina myśle jazdy pozdrawiam

Czw 17 Lis, 2005 22:59

Powrót do góry
DTRA
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam tylko ze do sułowa nie można dojechać pociągiem tylko pekaesem.
Pozdrawiam

Wto 06 Lut, 2007 0:00

Powrót do góry
sir_piotr
Sierżant

Sierżant





Posty: 98
Skąd: Okolice GTI2500
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zamierzamy odwiedzić wraz z Kolegami z Wrocka okolice Milicza co polecacie??

Wto 08 Maj, 2007 21:35

Powrót do góry
rafal998
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

MILICZ

Potrzebuje kontaktu z osobami co więcej wiedza na temat milicza Chodzi o II woj. św.
Mail [email protected]

Nie 09 Sie, 2009 17:38

Powrót do góry
boniekzSułowa
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

j35 napisał:
w lasach pod Niezgodą był dworek myśliwski H. Gorringa.

To sformułowanie akurat jest chybione, bowiem ten dworek był własnością książąt żmigrodzkich von Hatzfeldt, a Goering odwiedził ich jako premier Prus podczas wizyty w Miliczu w 1934. Piwo Ta droga została wybudowana właśnie na wypadek jego kolejnych wizyt. Niestety nie mam pojęcia czy ponownie zjawił się w tej okolicy.

Sob 26 Wrz, 2009 17:40

Powrót do góry
dziadek31
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Weocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Historia Milicza

W czasie wyzwalania Milicza byłem naocznym świadkiem chcę podyskutować.

22 -go w Miliczu nie bylo wojska - nie było policji był jeden policjant o nazwisku " Byrne " jedynymi "obrońcami " Milicza były dwie kompanie Arbeitz Dinstu i paru staruszków z Folks Szturmu- Naoczny świadek.


Ostatnio zmieniony przez dziadek31 dnia Pon 22 Lut, 2010 20:40, w całości zmieniany 1 raz

Nie 21 Lut, 2010 18:21

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.