| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak widac, "wladza ludowa" potrafila jednak zadbac o to co sie jej podobalo. Czyli jednak degradacja nastapila juz w latach wolnosci.... Co zreszta mozna sobie zauwazyc nie tylko w Maciejowcu. Niestety...
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pią 12 Lut, 2010 13:45

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekaw jestem w jakich okolicznościach pałac zmienił właściciela przed 1990.

Pią 12 Lut, 2010 13:59

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No właśnie, krecio, co by nie mówić, to za PRL-u maciejowiecki zamek jak i pałac miały się o wiele lepiej (pomijając oczywiście pożar pałacu, bo to raczej nie zależało od ustroju państwa). Ale wystarczy przejść się po dawnym parku, by zobaczyć, jak nam społeczeństwo zdziczało: powyrywane prawie wszystkie kamienne ławki, powycinane drzewa, góry śmieci przy drodze. Coś, co do niedawna nie mieściło się w głowie teraz stało się normą.

Pon 15 Lut, 2010 9:45

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale taki problem ma zdecydowana wiekszosc zabytkow tego typu na tych terenach, a pewnie i w kraju tez jest nie lepiej. Zreszta po co daleko szukac? Bozkow, Roztoka, Zarska Wies, Plonina i dziesiatki innych spotyka ten sam los. Na niektorych nawet wisza nadal tabliczki, ze to "obiekt zabytkowy prawem chroniony".
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pon 15 Lut, 2010 10:25

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

za proste oceny Panowie.
nie można tak dzielić - PRL - III RP.
bo co choćby z tymi zabytkami, które rozleciały się za PRL i to w całej Polsce? Nie doliczacie ich? A np. w mojej i a i sąsiedniej gminie ruiny raczej są pozostałością po PRL-u.
A np. jak zakwalifikujecie pałace czy dwory, które rozlatywały się 40 lat i ostatecznie padły w takim dajmy na to 1991 roku?

Na każdy przypadek trzeba patrzeć osobno. Tak jak osobno trzeba patrzeć na Dolny Śląsk.
A co do PRL, to radzę popatrzeć co zrobiono wtedy z pałacami i dworami na Mazowszu czy Lubelszczyźnie, tam nie można użyć argumentu (częstego) że to obce bo poniemieckie to po co dbać.

Pon 15 Lut, 2010 16:58

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Radku, nie mieszaj do tej sprawy ideologii i polityki. Daleko nie masz. Zerknij chocby na te miejsca do ktorych spacerkiem mozesz sobie dojsc. Ja mowie i sytuacji w ktorej za czasow PGR, domow dziecka, osrodkow wczasowych itp. "to" stalo. Zaniedbane, nierestaurowane, latane papa ale stalo. W 1991 zaczela sie ekspresowa degradacja. Ja wiem, ze byly wazniejsze sprawy... ale to wowczas jeszcze bylo i my sami doprowadzilismy - i czynimy to nadal - do zaglady zabytkow. To mam na mysli i tylko to. Tak wiec nie wchodz na inne sciezki.
BTW. Jak dom? Odrestaurowales?

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pon 15 Lut, 2010 17:50

Powrót do góry
stanko z W.
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sic-Hic Transit Gloria Mundi

Inny przykład pałacu, który jeszcze nie popadł w ruinę to barokowy pałac z XVIII wieku w Chocianowie (niedaleko Legnicy). Górujący nad otoczeniem, ale nie na takim stromym i wysokim wzniesieniu jak ten w Otmuchowie (ten miał i ma dobre czasy...) Ten w Chocianowie powstał na miejscu XIII-wiecznego zamku książąt śląskich (Bolka I Surowego) i legnickich, a w XV wieku stał się lennem Dornheinów.

Za PRL został w miarę zabezpieczony przed niszczącymi wpływami atmosferycznymi (dach i zakryte okna). Planowano wówczas założyć tam dom starości, ośrodek rehabilitacyjny albo hospicjum, co nie doszło do skutku. Obecnie coś tam się dzieje - jest jakiś właściciel. W ruinę popadły sąsiednie przydatki, ale park był (i chyba jest) utrzymywany w dobrym stanie przez miasto.

Pon 15 Lut, 2010 22:34

Powrót do góry
stanko z W.
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

P.S.

oczywiście, wspominając Otmuchów, miałem na myśli piękny zamek położony na górce wysokiej na ponad 200. Od XII wieku należał do biskupów wrocławskich. Przeszedł barwne koleje losu przechodząc z rąk do rąk rycerzy lub wojsk władców krajów ościennych.
Obecnie jest tam hotel, wieża widokowa, słynne schody końskie i wiele innych atrakcji. Parę lat temu, u podnóża zamku było swego rodzaju expo kwiatów i ogrodnictwa.

Wto 16 Lut, 2010 0:50

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dlaczego mam nie mieszać do tego polityki i ideologii skoro inni to zrobili za mnie czego efektem są spore braki w katalogu zabytków?

o jedną rzecz mi chodzi jedynie i przykład naszego domu jest tu b. dobry i
za wyciągnięcie go kreciu dzięki,

nasza chałupa jest stosunkowo młoda - 1835 rocznik Wink
ale od 1945 nie była remontowana. to na szczęście duża chałupa bauerska a nie pałac czy dwór więc nie wymaga grubych milionów na remont,

a tak jest w przypadku pałaców, zamków, dworów i kościołów,
które niszczały przez cały okres PRL (wyjątki potwierdzają....) i teraz trzeba włożyć kosmiczne pieniądze, żeby zachować te zabytki, nie mówiąc o pełnej restauracji.

a przez niszczenie rozumiem nie tylko rozkradanie, rozbieranie czy tylko
opuszczenie zabytku, ale wspomniane papy, cegły w oknach klajstrowanie piaskowca cementem, robienie z pałaców komunałek itd.

daleki jestem od bronienia samorządów (oj, daleki Evil or Very Mad ) ale jak się takiemu zdarzy z pięć prawie ruin, które trzeba ratować to trudno się dziwić, że nic z tego nie wychodzi. a kupować ruin niekoniecznie w dolinie pałaców raczej nikt już nie chce. (inna sprawa ANR, ale to na inny post może)

co do spacerów - 10 minut drogi mam do pałacu w mojej wiosce - rozebranego ostatecznie w latach 80.
w pół godziny dojdę do tego co rozleciał się 3 lata temu, ale od połowy lat 80 był komunałką i marketem budowlanym dla okolicznych. a w godzinę dojdę do dworu z jednym z lepszych widoków na moim pogórzu (śnieżka jak na dłoni) - też go rozebrali w latach 80.

ale jest wyjątek! w kwadrans przez pole jestem w pałacyku, który się ostał w świetnym stanie, bo uratowali go dobrzy milicjanci na swój ośrodek wczasowy Wink

Wto 16 Lut, 2010 10:38

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a co do naszej chałupy, to niebawem podeślę jakiś fotki

Wto 16 Lut, 2010 12:54

Powrót do góry
rewt
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Chojnice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wtrącę się.

W 2007 roku kupiliśmy od gminy dwór z 1857 roku. Po drugiej wojnie było tam przedszkole, PGR, mieszkania komunalne i co jeszcze tam. Komunalnym przydażyło się kilka pożarów, ale budynek ogólnie piękny i z klimatem. Jak już nie można było łatać tylko trzeba było zrobić kapitalny remont, to gmina postanowiła problem sprzedać.

Wstępna wycena całego remontu w momencie zakupu - max 1 mln. Do tej chwili poszło jakies 700 tys, a jesteśmy w 1/3. Bo jak przyszło co do czego, to okazało się, że trzeba w zasadzie wszystko wyburzyć do poziomu gruntu i odbudować od nowa. Przed wojną był gospodarz to było dobrze, potem SS go rozstrzelało, ale zarządzali folwarkiem SA-mani więc też nie było źle. Po 45-tym nie było już właściciela więc łatało się jak się dało, bo pieniędzy na konkrety nie było.

Ale zbudujemy. Może zajmie to 3-5 lat dłużej niż planowane, ale zrobimy to do końca. Było nie było, to sprawa na całe życie.

Historia jakich być może wiele. Tak to wygląda w praktyce, z pierwszej ręki.

Sob 20 Lut, 2010 1:53

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to i tak dobrze, że coś przetrwało.
no i trzymam kciuki Bardzo szczęśliwy
ponieważ robię rzecz podobną, to pogadajmy na priv.

Sob 20 Lut, 2010 9:34

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie, przywracacie mi wiarę w człowieka. Więc można remontować z pasją nie pozostawiając po sobie tylko ruiny. Dwór w Maciejowcu ma pecha, jeśli chodzi o realizację utopijnych zamierzeń poszczególnych właścicieli.
Może w przyszłości trafi się ktoś taki, jak Wy...No, chyba, że będzie już za późno.

Wto 23 Lut, 2010 10:45

Powrót do góry
scout1942
Sierżant

Sierżant




Posty: 95
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja bym chętnie zobaczył ten dwór od środka, tylko nie chę kłódki rozwalać Uśmiech Piwo

Sob 17 Kwi, 2010 11:19

Powrót do góry
mordrag
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

trochę odświeże temat. Rodzina von kramstow również i mnie bardzo interesuje

sawkowy, czytałem twoje posty, zastanawiam się czy coś poszło do przodu w sprawie pałacu w Maciejowcu ?
znalazłeś jakieś info o losach rodziny v k ???

jeżeli nadal jesteś zainteresowany rozmową i kto wie czy nie działaniem w sprawie ochrony pałacyków, dawnych " nieruchomości" von kramstow to zapraszam .


pozdrawiam Uśmiech

Sob 06 Paź, 2012 13:04

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mordrag-->W sprawie pałacu w Maciejowcu od tamtego czasu niewiele ruszyło, choć ostatnio trafiłem na taki oto temat w lokalnym serwisie:
http://www.wleninfo.pl/news1.php?readmore=901

Pozdrawiam

Sob 06 Paź, 2012 16:00

Powrót do góry
mordrag
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

badzo ciekawy link podesłałeś, o tym stowarzyszeniu słyszałem już wcześniej i słuchając tych gości wydają się być bardzo konkretni. Skontaktuje się z nimi i dam Ci znać " co w trawie piszczy"

co do twojego wcześiejszego pytania o rodzine von kramsta to muszę przyznać, że nie znalazłem żadnych informacji o ich powojennych losach, ( zamieszkujących maciejowiec i chwalimierz) , jak by się pod ziemie zapadli.

ps. dzięki za odpowiedz, mimo, że od ostatniej twojej aktywnosci w tym temacie mineło sporo czasu Uśmiech Uśmiech

Czw 11 Paź, 2012 11:02

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mordag-->Teza nt. wywłaszczenia obecnego właściciela jest chyba lekko naciągana. Święte prawo własności panujące w naszym kraju jest nie do przeskoczenia w tym przypadku.
Zastanawiam się, jak panowie dostali się na teren pałacu - drzwi były otwarte?

Pozdrawiam

Pią 12 Paź, 2012 9:34

Powrót do góry
mordrag
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a wiec skontaktowałem sie z tymi panami, chcialem z nimi zadziałać przy ratowaniu dóbr von kramstow na dolnym slasku. Wymieniliśmy kilka emaili, zapowiadało się ciekawie, ale niestety chłopaki przestały odpowiadac na wiadomosci....


a szkoda.

Pią 30 Lis, 2012 20:02

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mordag-->Pisz na PW lub e-maila, nie będziemy zaśmiecać naszą korespondencją forum IOH.

Pozdrawiam

Sob 01 Gru, 2012 21:03

Powrót do góry
Szymonides
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maciejowiec z Rokossowskim

Skąd te info?
"w 1945 roku pałac (w pełnej krasie i nawet z zastawami rodowymi) przejął ówczesny minister obrony z nadania Kremla - marsz. Rokossowski."

Zależy mi na źródle, przekaz ustny od kogoś, czy gdzieś napisane?

Sro 29 Sie, 2018 2:02

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.