| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
EK
Generał brygady

Generał brygady

Pochwał: 19
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

,,Śladami Williego Sauera,,

Śladami Wiliego Sauera

Reportaż ten dedykuję ,,maciejowi,, i ,,krakusowi,,

Zaczynając czytać ten reportaż należy zapoznać się z tematem PT ,,macieja,,

https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=29958

Jest to dalszy ciąg histori żołnierza WH .Jaka pamięć do dzisiaj zachowała się po nim.
==========================================================================================================

Tak jak obiecałem pojechałem do Spalt.Chodziłem po mieście i szukałem jakiś śladów z przeszłości Williego.Pierwszym śladem jaki odnalazłem była tablica pamiątkowa poległych wczasie 1 i 2 WW czyli ,,Kriger-Denkmal,, No i oczywiście znalazłem pod datą 1941.Następnie udałem się na ulicę Windbacher str . gdzie mieszkali rodzice Williego.Niestety nawigacja pokazywał numery tylko do 49.Widocznie zmieniono numerację.Ale gdzie człowiek najlepiej zaczerpnie języka?? U fryzjera albo na cmentarzu.Dzisiaj swięto więc fryzjer odpada.Pojechałem na cmentarz.Starsi ludzie byli bardzo życzliwi pokazali mi grób gdzie pochowany jest Franz Sauer/ojciec/. I pokazali dom w którym mieszkał do śmierci.Ale coś tu nie pasowało.To nie była ta ulica.A w rodzinnym grobie Sauerów spoczywała jakaś kobieta co się urodziła w 1946 roku. Co się okazało...proza życia.Stary Sauer się rozwiódł i w 1946 roku ponownie się ożenił.On pozostał w Spalt a matka wraz z córkami przeniosła się do Norymbergi.Nadal nie wiedziałem gdzie był rodzinny dom Sauerów!!! W między czasie odwiedziłem kościół ewangelicki gdzie miał chrzest i konfermację ,,Willi,, Odnalazłem starą szkołę. W oko wpadła mi także stara ,,Sala miejska,, gdzie ,,Willi,, z HJ wykrzykiwał pewnie pozdrowienia do swojego ,,fuhrera,,.Byłem na nieczynnym zabytkowym dworcu gdzie ,,Willi,, wyjeżdżał do jednostki w Norymberdze a póżniej na front.

Myślałem że już to koniec i czas zbierać się do domu.Wracałem Windbacher str. i patrzyłem po domach który to mógł być. Postanowiłem przystanąć i zrobić parę zdjęć tak jak leci. Podeszła do mnie starsza pani. I.....REWELACJA!!! Okazało się że jest córką fotografa który robił zdjęcia które posiada Maciej.Zaprosiła mnie do domu.Gadaliśmy dwie godziny. Ona i jej rodzina bardzo dobrze znała Sauerów .Są jakoś nawet spokrewnieni.Dostałem od niej zdjęcie z wesela córki Sauera .Na zdjęciu jest cała rodzina .Rodzice i siostry ,,Williego,, Zdjęcie było zrobione 1944 więc z wiadomych przyczyn ,,Willigo,, na zdjęciu już brak.Trochę bylo śmiechu z pytaniem gdzie jest dom rodzinny Sauerów.Starsza pani mi odpowiadała ale ja za nic nie mogłem pojąć.Mowa Schwebisch dla zwykłego Niemca jest bardzo trudna.W końcu wzięła mnie za rękę i przeprowadziła na drugą stronę ulicy. Powiedziała to jest ten dom.Stary niezamieszkały budynek chyba z nr 16.W pewnym momencie w moje oko wpadła jakaś tabliczka na ścianie przysłonięta winoroślą.Odsłoniłem i zobaczyłem nr 369. To był dom ,,Williego,, Pod numerem jeszcze był ślad po szyldzie ,,Tierarzt,,
Wstawiam zdjęcia z mojej wyprawy. Maciej to zdjęcie rodzinne zeskanuję i będzie w lepszej jakości.
Przy okazji wyszła jeszcze jedna fantastyczna sprawa.Tej pani brat był kolegą ,,Williego,,/mieszkali po sąsiedzku/ też zginął na wojnie pod Kurskiem.Walczył na czołgach.Służył w bardzo elitarnej jednostce.....ale to już temat na inny reportaż.

Piwo

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Tablica pamiątkowa poległych podczas 1i 2 WW

Opis załącznika:
Nazawisko Williego,,

Opis załącznika:
Kościół ewangelicki

Opis załącznika:
Stara szkoła ,,Knaben schule,, do której uczęszczał ,,Willi,,

Ostatnio zmieniony przez EK dnia Czw 30 Maj, 2013 20:56, w całości zmieniany 5 razy

Czw 30 Maj, 2013 20:23

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady

cd

Opis załącznika:
Dom ,,Williego,,

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Zdjecie ze ślubu sostry ,,Williego,,W cylindrze po prawej Franz Sauer na dole Rosa Sauer,Pierwsza z lewej siostra Luise.Czwarta z prawej siostra Amelise.

Opis załącznika:
Stary dworzec

Opis załącznika:
Sala miejska pamiętajaca ,,Williego,,

Opis załącznika:
Stara szkoła widok ogólny.Była podzielona na część męską i żeńską.

Opis załącznika:
Stary ratusz z czasów ,,Williego,,

Czw 30 Maj, 2013 20:54

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany

Pochwał: 16

PT EK

Jurku , ZAZDROSZCZĘ CI tej rozmowy . ( co do Bawarskiego " szwargotu " znam to z autopsji ") ale Bawarczycy jak dla mnie to swoisty gatunek ...ciepłego człowieka .

Twoje zachowanie w tej ( nie mówiąc o innych ) sprawie godne najwyższego uznania . Oby więcej takich LUDZI !!!!!!!!! Twoje zachowanie to przykład jak należy postępować aby być ( a nie mieć) człowiekiem.

PS . Jak wiesz : Traf jest diabłem konieczności. Miałem podobne sytuacje w swoim temacie . I one dają najwięcej wyjaśnień.

PT . Moderatorzy :Grot - Dziobecki oraz Kris 501

Wnoszę o przyznanie PT EK pochwały. Uzasadniać , nie potrzebuję ! Proszę PT. seth i Jemu podobnych o poparcie tego wniosku.

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Ostatnio zmieniony przez krakus57 dnia Czw 30 Maj, 2013 21:12, w całości zmieniany 1 raz

Czw 30 Maj, 2013 21:04

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady

Nawet nie masz pojęcia ile zrobiło mi to frajdy.Dzisiaj miałem fajny dzień!!To ja powinienem podziekować Maciejowi że podsunął taki temat. Tym niemniej dziękuję za uznanie.

Czw 30 Maj, 2013 21:07

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany

Pochwał: 16

EK napisał:
To ja powinienem podziekować Maciejowi że podsunął taki temat.

PT Jerzy

Projekt odszukania to ..ja podsunąłem ( uwaga wynikającą z mojej wrodzonej " skromności ". ) gwoli " prawdy historycznej " . Hahahaa. Ciekawe co powie PT Maciej G na taki "pasztet " Mniam , mniam.

PS . Tej frajdy jak piszesz to CI zazdroszczę jak nic. Ty to masz szczęście do takich "trafów " ludzkich . Nieprawdaż !! Ale ciesze się tak samo jak Ty ,ze znowu byli ludzie w temacie a nie klawiatura - z reguły zdawkowa. Oficjalny wniosek do PT Moderatorów już poszedł !

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata .

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Czw 30 Maj, 2013 21:22

Powrót do góry
Bati
Generał dywizji

Generał dywizji

Pochwał: 29

Pięknie się to czyta i ogląda.Jerzy naprawdę kawał dobrej i ciekawej roboty.
To już kolejny reportaż i moim skromnym zdaniem pochwała to za mało. Tutaj order fotoreportera lub dziennikarski chyba powinien być przyznany. Brawo

Pią 31 Maj, 2013 10:10

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady

Podsyłam zdjecie lepszej jakości z ślubu siostry Williego.Maciej ,krakus myślę że teraz bez problemu rozpoznacie siostry Sauer.Zwróćcie uwagę na zdjęcie. To jest wesele.Dwóch dziadków /pewnie już nie nadawali się do noszenia broni/ Pan młody chyba na urlopie zdrowotnym bo na piersi ma odznakę za odniesione rany I same kobiety. Wszyscy mężczyżni na wojnie.

Maciej myślę że powinniśmy w tym miejscu zaprzestać dalszych poszukiwań. Żywi z rodziny Williego chyba za bardzo nas nie interesują.To już daleka rodzina. Muszę Ciebie poinformować że ten cały ,,nachlas,, nie przybył do Polski z Spalt. Stary Sauer nie był w jego posiadaniu.Rozmawiałem z jego wnukiem ok 45 lat .Mieszka on obecnie na miejscu Sauera. On nawet nic nie wie o pierwszej żonie swojego dziadka a co dopiero o ,,Willim,,.Czy jakiś tam pamiątkach. Twój ,,nachlas,, powędrował pewnie z matką do Norymbergi a póżniej przejęła jego któraś z córek/sióstr ,,Williego/,,. Wiem na pewno że żadna osoba z tego zdjęcia /dzieci Sauera/ nie żyje.Także ostatnie dziecko z drugiego małżeństaw starego Sauera ,pani Schnaider zmarła w 2012 roku i jest pochowana na miejscu ojca.

Myślę że jak przetłumaczymy dwa ostatnie listy matki do ,,Williego,, które nie doszły do adresata bo już nie żył. To będzie fajnym uwięcznieniem tego pieknego ,,nachlasu,,

Zał 2 Grób pani Schnaider córki z drugiego małżeństawa Sauera.On też jest pochowany w tym miejscu.

Zał 3. Dom w którym ostatnie lata życia spędził Franz Sauer.

Zał 4 Pani Schwarz .Sąsiadka Sauerów .To od niej mam to zdjęcie weselne.Ona też jest na tym zdjęciu .Po lewej stronie ta mała dziewczynka obok siostry ,,Williego,,

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Ostatnio zmieniony przez EK dnia Pią 31 Maj, 2013 18:45, w całości zmieniany 1 raz

Pią 31 Maj, 2013 18:12

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany

Pochwał: 35

Profesjonalnie i rzeczowo wykonana robota Piwo To jest piękny kawałek historii. Jestem pełen podziwu dla Twoich chęci. Brawo Brawo Brawo

Pią 31 Maj, 2013 18:42

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: