| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 20, 21, 22  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To znaczy, że na Szwederowie mieszkało dużo Niemców? Czytałem gdzieś w necie relację - meldunek jakiegoś akowca, że po mimo akcji germanizacyjnej "na Szwederowie słyszy się tylko język polski".

Pon 21 Kwi, 2008 19:58

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
To znaczy, że na Szwederowie mieszkało dużo Niemców?



To znaczy że np. na Szwederowie spalono kościół ewangelicki ( ul. Leszczyńskiego ) ........ W Bydgoszczy w roku 1939 mieszkało 143 075 obywateli z tego w.g wyznania było 131 475 Katolików , 9021 Ewangelików , 2057 Żydów oraz 522 " innych"( na podstawie danych statystycznych Zarządu Miasta)

Jeżeli przyjąć wyznanie za ilustrację rzeczywistych podziałów narodowościowych to należy zaznaczyć że Niemcy również byli wyznania katolickiego , należał do nich nieistniejący obecnie kościół pojezuicki na Starym Rynku .
Mimo że Niemcy byli mniejszością to właśnie w ich rękach znajdował się handel i przemysł miasta : Blumwe - obecny FOD na Nakielskiej , Sommerfed - fabryka fortepianów , bracia Brauer - browar , Francke - tartaki , Schmidt -fabryka wódek , , Weissig - fabryka parasoli ( największa w regionie) ,Zimmerman - fabryka maszyn rzeźniczych , Kopp - największa farbiarnia , Bendt i jego wielka mleczarnia czy milioner Petersen Przykłady można mnożyć ........... W związku z dużym potencjałem ekonomicznym należało do nich wiele nieruchomości , klub wioślarski "Frithjof" ( obecny Szanghaj na Bernardyńskiej) czy korty tenisowe , itd, itd.
Na Szwederowie większość stanowili Polacy co nie znaczy że Niemcy i tam nie mieszkali ...............tylko warunki bytowe mieli lepsze i nie dotykało ich bezrobocie.

Wto 22 Kwi, 2008 19:02

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dwie fotki z ebaya- podpisane Bromberg


Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 26 Kwi, 2008 22:09

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Na Szwederowie większość stanowili Polacy co nie znaczy że Niemcy i tam nie mieszkali


A czy represje wśród mieszkańców Szwederowa były większe? Co Niemcy zrobili na Szwederowie po zajęciu Bydgoszczy?

Nie 27 Kwi, 2008 17:45

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

michalc13
Cytat:
Co Niemcy zrobili na Szwederowie po zajęciu Bydgoszczy?
__________



Przy katolickim kościele na Ugorach znajduje się zbiorowa mogiła a w niej spoczywają ofiary niemieckiej egzekucji z 10 września 1939 łącznie 21 osób. Wszyscy zostali wskazani przez Hildegardę Retzlaff jako sprawcy zamordowania jej dziadka . Hilda wybierała spośród ok. 300 zgromadzonych koło kościoła Polaków. Jednak wśród zamordowanych w egzekucji znalazła się jedna kobieta - Rucińska która widząc jak zabijają jej męża zawołała aby i ją zabito !


Na podstawie relacji Andrzeja Lewandowskiego który w egzekucji stracił dwóch synów Jana i Mariana
oraz siostrzeńca Bronisława Urbana.
Polecam ciekawy artykuł w temacie http://mroczna.art.pl/literatura/niemieckaipolskaprasawrzesniowa/
Kilka niemieckich zdjęć ze strony http://www.nexusboard.net/showthread.php?siteid=6365&threadid=296565:



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
?ochowo k. Bydgoszczy

Nie 27 Kwi, 2008 22:17

Powrót do góry
Bielszym
Porucznik

Porucznik




Posty: 596
Pochwał: 3
Skąd: Żoliborz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Kilka niemieckich zdjęć ze strony (...)

Seth, zmiłuj się! Wypowiedzi tak nawalonych nienawiścią do wszystkiego, co polskie, jak te na poleconej stronie, już dawno nie widziałem. Co zdanie to kubeł jadu, a całość to stek kłamstw, insynuacji i argumentów wziętych żywcem z hitlerowskiej propagandy. W tym kontekście ilustracje z goebelsowskich wydawnictw, które reprodukujesz, mają tę samą wartość, co fotograficzna dokumentacja napaści na radiostację Gliwicach w noc poprzedzającą wybuch wojny. Dokładnie tę samą.

Jak się można przekonać, odwiedzając poleconą stronę - uczucia płomiennej nienawiści do wszystkiego, co polskie, kanalizujące poczucie krzywdy doznanej przez Aliantów, mają się we współczesnych Niemczech coraz lepiej. Pogratulować naszym zachodnim sąsiadom wychowania młodzieży i wrażliwości historycznej dorosłych.

U nas procesy współbieżne z tymi, które rozwijają się współcześnie w niemieckiej świadomości historycznej, są nie do przyjęcia, bo tradycja wielonarodowej Rzeczpospolitej wciąż jeszcze obowiązuje i bierze górę nad tępym nacjonalizmem.

Pon 28 Kwi, 2008 12:31

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bielszym

Cytat:
Seth, zmiłuj się!


Biorąc zdjęcia musiałem podać stronę , niestety większość mało znanych zdjęć jest właśnie na TAKICH stronach
: Rolling Eyes Może dostanę zgodę na wklejanie zdjęć bez podania źródła . Jeżeli nie to trzeba będzie tego zaprzestać .

Pon 28 Kwi, 2008 16:22

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jak się można przekonać, odwiedzając poleconą stronę - uczucia płomiennej nienawiści do wszystkiego, co polskie, kanalizujące poczucie krzywdy doznanej przez Aliantów, mają się we współczesnych Niemczech coraz lepiej. Pogratulować naszym zachodnim sąsiadom wychowania młodzieży i wrażliwości historycznej dorosłych.


Rosnąca popularność NPD, coraz częstsze napady na Polaków...Tak wygląda ten cały pieprzony europejski freundschaft. Jedną tylko napawam się myślą, że za 15 - 20 lat będą Turcją Laughing Laughing Gnij w pokoju Germanio...

Pon 28 Kwi, 2008 18:21

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Uważam że rozwijanie dyskusji w temacie :


Cytat:
Wypowiedzi tak nawalonych nienawiścią do wszystkiego, co polskie, jak te na poleconej stronie,



czy :


Cytat:
Gnij w pokoju Germanio...



..sprowadzi całość w wiadomym kierunku , będzie pyskówka i wzajemne licytowanie krzywd . Aby odróżnić prowadzony tu temat od jednoznacznych wersji ze stron niemieckich , wstrzymajmy się z komentarzem na gorąco , ustalmy co chcemy osiągnąć zamieszczając linki , relacje świadków czy zdjęcia . Uważam że najważniejsze w chwili obecnej jest stwierdzenie czy Niemcy prowadzili ogień do ludności polskiej , co byłoby ewidentną prowokacją której następstwem były ofiary po obu stronach . Zebrane w książce Edwarda Serwańskiego " Dywersja niemiecka i zbrodnie hitlerowskie w Bydgoszczy na tle wydarzeń w dniu 3 IX 1939 "
relacje polskich świadków jednoznacznie ten fakt potwierdzają . Niemcy uparcie twierdzą że nikt z nich nie strzelał że padli ofiarą nienawiści ...... Od blisko 70 lat mamy dwie wykluczające się wersje , czas coś z tym zrobić .
Czuję olbrzymią niechęć do udzielania się w tym temacie , nie wiem czy uda mi się zachować bezstronność , czy nie popłynę jak np. prof. Jastrzębski ,za którąś z wersji lub , co bardziej możliwe , żadnej z nich nie dam wiary.

Temat " Krwawej Niedzieli" jest maksymalnie zagmatwany przez propagandę obu stron . Zakładam że prawda leży po środku tylko gdzie leży środek ???

Pon 28 Kwi, 2008 18:25

Powrót do góry
Bielszym
Porucznik

Porucznik




Posty: 596
Pochwał: 3
Skąd: Żoliborz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Czuję olbrzymią niechęć do udzielania się w tym temacie

Seth, nie zniechęcaj się proszę! Nie od dziś jestem pod wrażeniem Twoich bydgoskich fotografii współczesnych śladów po wydarzeniach sprzed blisko 70-ciu już lat. Podziwiam, że uważnie rozglądając się wokół, potrafiłeś dodać celny, fotograficzny komentarz do dyskusji o jakże trudnym temacie historycznym. Uważam to za niezwykłe osiągnięcie. Jak to się stało, że nikt wcześniej nie obfotografował śladów po polskich kulach w pobliżu miejsc, z których prawdopodobnie był jednak prowadzony niemiecki ostrzał? Moje uznanie, seth!

Z przytoczonymi przez Ciebie zdjęciami z niemieckich forów historycznych sprawa ma się jednak inaczej, a przecież i one są komentarzem do naszego tu tematu, więc ich dyskutowanie jest jak najbardziej na miejscu. Nie dziw się, że próbuję ocenić ich wiarygodność. Że zaś dobrze znam niemiecki, oceniłem ją na podstawie tekstu, w którym zostały umieszczone. Moja opinia o tym, że jest on "nawalony nienawiścią" do Polski i Polaków, jest nie tylko zwyczajnym stwierdzeniem faktu, ale też wyrazem mojego wysiłku utrzymania emocji w ryzach, o co apelujesz (łatwe to nie jest...).

seth napisał:
Biorąc zdjęcia musiałem podać stronę, niestety większość mało znanych zdjęć jest właśnie na TAKICH stronach. Jeżeli nie to trzeba będzie tego zaprzestać.

Jest tego więcej i nie brakuje bardziej drastycznych fotografii, np. na stronach Axis History Forum (wątek: "Der Bromberger Blutsonntag"). Problem polega na tym, że ich wiarygodność jest wątpliwa.

Ze zdjęciami trudno się dyskutuje, a przecież są one przekazem, który o komentarz i dyskusję prosi się nie mniej niż inne przekazy historyczne. Bez tego rzecz umyka rozumowi i sprowadza się do przekazu emocjonalnego, a wtedy budzą się potwory. Jeśli pod fotografią z lat wojny umieścić zafałszowany opis, to utrzymując w niejasności okoliczności ujęcia można w sposób diametralny zmienić jej przekaz. W ten sposób np. cywilne ofiary masakry Luftwaffe na zatłoczonej wrześniowej szosie można z łatwością przedstawić jako niemieckie ofiary polskich rezunów. Nie kupujmy tego tak łatwo!

Jako przykład manipulacji opisami zdjęć przypomnę nie tak dawną sprawę, gdy powtarzana przez kilkadziesiąt lat w rozmaitych niemieckich publikacjach fotografia ilustrująca skalę wypędzeń Niemców z Polski w 1945, przedstawiająca długi po horyzont szereg chłopskich wozów na tle zimowego krajobrazu, okazała się fotografią Niemców przesiedlanych z ZSRR zimą 1939/1940 na tereny brutalnie i w ekspresowym tempie opróżniane z Polaków (Warthegau). Przez nieprawdziwy podpis pod zdjęciem wmontowano w zbiorową wyobraźnię współczesnych Niemców ikonę ich krzywd. Zaskoczenie po zdemaskowaniu tej manipulacji było duże i pod wpływem tego wydarzenia wreszcie zaczęto w Niemczech mówić o tym, że i niektórych Polaków wysiedlano podczas wojny, nie tylko Niemców (dziś wiedza na ten temat jest już powszechniejsza).

Na temat starych fotografii można więc ciekawie porozmawiać, a niekiedy nawet dojść do niebanalnych wniosków, jednak wymagana jest przy tym elementarna uczciwość i dobra wola osób, poddających historyczne zdjęcia pod dyskusję. A to wymaga podawania źródeł i uwiarygodnienia okoliczności wykonania zdjęć, bez tego bowiem nie sposób komentować przekazów, jakie niosą. I lepiej, żeby to nie były źródła hitlerowskie i neonazistowskie, bo noszą one piętno goebbelsowskiej propagandy, bijącej bezczelnym kłamstwem wszelką konkurencję.

seth napisał:
Może dostanę zgodę na wklejanie zdjęć bez podania źródła.

Nie wydaje się to wskazane. Moim zdaniem dobrze zrobiłeś, podając źródło przytoczonych zdjęć, bo dzięki temu można sobie wyrobić pogląd na temat ich wiarygodności. Zrobiłeś, co należy, niestety niemieccy forumowicze ze wskazanej witryny nie uznali za stosowne pochwalić się, że wykorzystali wydawnictwa Ministerstwa Oświecenia Publicznego i Propagandy III Rzeszy.

Wto 29 Kwi, 2008 0:08

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za uznanie Bielszym Piwo

Przez wiele lat byłem w posiadaniu niemieckiej publikacji dotyczącej Blutsonntag , przysporzyło mi to wielu kłopotów , głównie w latach 80 -tych . Trudno było wyjaśniać fakty mając w ręku nazistowską książkę , ze zdjęciami niemieckich ofiar . Publikacja było opracowana bardzo dokładnie , były nazwiska , lokalizacje itd . Kilka zdjęć zamieszczonych na forum pochodzi z tej książki .
Ciężko było zapytać świadka : czy mieszkanie Niemca rozstrzelanego pod domem było splądrowane, jeżeli wiedziałem ojciec świadka został zabity po 5 września . Rosnący opór i niechęć ludzi pamiętających tamte zdarzenia oraz co najgorsze oskarżenia o sprzyjanie Niemcom sprawiły że zaniechałem drążenia tematu . Prywatnie, dalej temat mnie interesował czego dowodem jest moja obecność w tym temacie .

Na axis history są zdjęcia również z albumu " Blutsonntag...." w tym Willego Hellera zabitego kilkunastoma pchnięciami bagnetu nad Jeziorem Jezuickim . W związku z drastycznymi fotografiami nie zamieszczam zdjęć z tej strony. A do sprawy likwidacji internowanych nad Jeziorem Jezuickim jeszcze wrócę ......

Wto 29 Kwi, 2008 18:52

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
..sprowadzi całość w wiadomym kierunku , będzie pyskówka i wzajemne licytowanie krzywd .


Wystarczy po prostu nie podtrzymywać takich wątków. W tym temacie chodzi nam o coś zupełnie innego i możemy spokojnie przyjąć, że każdy ogólnie orientuje się w temacie "zbrodni i krzywd" Wink Mam nadzieję, że dalej będziesz się udzielał Seth'cie w tym temacie, gdyż należę do osób, które z niecierpliwością oczekują na Twoje posty w tym temacie. Piwo

Pozdrawiam.

Sro 30 Kwi, 2008 13:43

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kilka nowych zdjęć :


Opis załącznika:
ul. Toruńska , narożnik z Zbożowym Rynkiem

Opis załącznika:
...ten sam budynek.

Opis załącznika:
ul. Zduny , narożny z ul. Sienkiewicza

Opis załącznika:
...ten sam budynek....

Opis załącznika:
...dalej ten sam obiekt

Opis załącznika:
ul. Sienkiewicza , parter nosi ślady ostrzału

Opis załącznika:
ul. Koronowska , krzyżówka z Grunwaldzką

Opis załącznika:
ul. Bocianowo , krzyżówka z Racławicką

Opis załącznika:
....ten sam rejon , wyraźnie widać jakie okna ostrzeliwano .

Opis załącznika:
Ten sam obiekt .

Sro 30 Kwi, 2008 19:00

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Teraz koszary bydgoskie , zaczniemy od obiektu przy ul. Zygmunta Augusta do którego przyprowadzano Niemców złapanych w trakcie wydarzeń 3 września , w.g relacji polskich niektórych złapano z bronią w ręku , a resztę po prostu zatrzymano do wyjaśnienia.


Opis załącznika:
ul. Zygmunta Augusta

Opis załącznika:
za tym murem mieściły się koszary 15 PAL (zdjęcie od strony ul.Artyleryjskiej) tu więziono i mordowano Polaków łapanych po 5 IX. Oczywiście ekshumacji nie przeprowadzono.

Opis załącznika:
Przykro stwierdzić ale napis nie odpowiada prawdzie , przetrzymywano , ale zamordowano na fordońskiej Dolinie Śmierci

Opis załącznika:
Tak wyglądała identyfikacja Polaków zatrzymanych w koszarach 15 PAL-u Zdjęcie z książki " Zbrodnie hitlerowskie Bydgoszcz1939" Gumkowski i Kuczma

Opis załącznika:
A to b. zbór ewangelicki przy ul. Koronowskiej , spalony w trakcie zdarzeń 3 IX . Zniszczeniu uległ dach , stan obecny po gruntownym remoncie.

Opis załącznika:
...ten sam obiekt...

Opis załącznika:
...zdjęcie spalonego kościoła przy ul. Leszczyńskiego . Zaczerpnięto z pozycji cytowanej wyżej.

Opis załącznika:
Zdecydowanie pierwsza praca w języku polskim dotycząca " Krwawej Niedzieli" rok wydania 1945 !!!

Opis załącznika:
Najbardziej znane zdjęcie z Bydgoszczy . Egzekucja polskich zakładników na Starym Rynku , przy nieistniejącym kościele pojezuickim. ?ródło jak wyżej.


Ostatnio zmieniony przez seth dnia Nie 18 Maj, 2008 14:19, w całości zmieniany 1 raz

Sro 30 Kwi, 2008 19:24

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie wkleić zdjęcie nie związane z tematem bezpośrednio, ale jest to dla mnie bardzo frapująca historia (może ktoś coś wie więcej na ten temat?) Miejsce: Łabiszyn. Zastanawia mnie dlaczego jedna osoba i dlaczego jest ona znana z imienia i nazwiska? Ktoś znaczny w tych okolicach?

Co do zdjęcia z egzekucji ze Starego Rynku, jest to jedno z najbardziej poruszających zdjęć z egzekucji...

Czw 01 Maj, 2008 21:30

Powrót do góry
Bielszym
Porucznik

Porucznik




Posty: 596
Pochwał: 3
Skąd: Żoliborz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
W związku z drastycznymi fotografiami [na Axis History Forum] nie zamieszczam zdjęć z tej strony.

Wielkie dzięki. Nie tyle chodzi o to, że zdjęcia są drastyczne, ale że niewiele wnoszą do sprawy, oprócz złych emocji.

seth napisał:
[Podpis pod zdjęciem:] Egzekucja polskich zakładników na Starym Rynku.

O jakich "zakładników" tu chodzi? Czy nie jest to aby jedna z doraźnych egzekucji osób, podejrzewanych o udział w zabójstwach bydgoskich Niemców? Co wiadomo o okolicznościach zdarzenia przedstawionego na tym zdjęciu? Kto na nim widnieje? Kto i kiedy fotografował wydarzenia na Starym Rynku? Co wiadomo o dokumentacji tej egzekucji?

Pią 02 Maj, 2008 11:40

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja mam takie pytanie, czy 20 rozstrzelanych w bydgoskim areszcie 5 września to ofiary akcji odwetowej za "Krwawą niedzielę"? Widziałem dziś z okna autobusu nr 80 (chyba okolice ulicy 3 maja) bardzo "podziobany" budynek (duży, z czerwonej cegły Mr. Green ), to wrzesień '39 czy może coś późniejszego? Postaram się tam jeszcze raz wybrać i zrobić zdjęcie.

Nie 04 Maj, 2008 19:14

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Biielszym:
Cytat:
O jakich "zakładników" tu chodzi? Czy nie jest to aby jedna z doraźnych egzekucji osób, podejrzewanych o udział w zabójstwach bydgoskich Niemców?


To są zakładnicy . Otóż po zajęciu Bydgoszczy w dniu 5 września przez 50 dywizję piechoty , strzelanina wcale nie ustała . W.g dziennika wojskowego 580 strefy tyłów w nocy z 7 na 8 września oraz z 8 na 9 września wielokrotnie strzelano . Dowodzący strefą gen. Braemer wydał w dniu 9 września odezwę do mieszkańców miasta w której groził sankcjami a w punkcie 2 pisał :" Zakładnicy wzięci w większej liczbie dnia 8 września zostaną również rozstrzelani jeżeli tylko padnie jeden strzał do jakiegokolwiek Niemca albo zostaną podjęte zamachy na Niemców. Zakładnicy będą pokazani ludności na rynku."
Tenże gen. Braemer w cytowany wyżej dzienniku donosi że do dnia 9 września zastrzelono 200-300 Polaków a około 400 -500 internowano , bez wyboru zabranych z ulicy przez wkraczający Wehramacht . Po 10 września liczba internowanych przekroczyła 1400 .

Dane zaczerpnąłem z " Pierwsze miesiące okupacji hitlerowskiej w Bydgoszczy w świetle źródeł niemieckich" T. Esaman , W. Jastrzębski , BTN 1967 .str.150 do 152.

Nie 04 Maj, 2008 19:18

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Widziałem dziś z okna autobusu nr 80 (chyba okolice ulicy 3 maja) bardzo "podziobany" budynek (duży, z czerwonej cegły Mr. Green ), to wrzesień '39 czy może coś późniejszego? Postaram się tam jeszcze raz wybrać i zrobić zdjęcie.



Nie mam dokładnych informacji , jednak chyba są to pozostałości po walkach ze stycznia 1945 . Na dołączanych do książek o tematyce bydgoskiej mapach ognisk dywersji ten budynek nie widnieje.

Cytat:
A ja mam takie pytanie, czy 20 rozstrzelanych w bydgoskim areszcie 5 września to ofiary akcji odwetowej za "Krwawą niedzielę"?


W temacie meldunek Braemera . Jednak problem zakładników to odrębna sprawa . Jutro zamieszczę zdjęcia z Wałów Jagiellońskich i Starego Rynku.

W moim posiadaniu jest praca Pana Edmunda Zarzyckiego pt. " Działalność hitlerowskiego Sądu Specjalnego w Bydgoszczy w sprawach o wypadki z września 1939 " wyd. BTN z 1976 roku. Jest w niej zestawienie nazwisk osób skazanych na karę śmierci przez tenże sąd , łącznie 348 osób . Wyroki wykonywano od 11 września 1939 do 24 listopada 1944 !!!

Nie 04 Maj, 2008 20:14

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To ta kamienica na Podgórnej. '39 czy '45?

Pon 05 Maj, 2008 22:58

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
To ta kamienica na Podgórnej. '39 czy '45?


Zdecydowanie 1939 . Zmniejszaj formaty na 640x480 .

Kilka zdjęć :



Opis załącznika:
Zatrzymani Polacy pod ścianą aresztu przy ul. Wały Jagiellońskie

Opis załącznika:
To samo miejsce dzisiaj . Na terenie aresztu dokonywano masowych egzekucji w tym Prezydenta Miasta Leona Barciszewskiego

Opis załącznika:
Stary Rynek , egzekucja zakładników przy wejściu do kościoła.

Opis załącznika:
To samo miejsce , stoi ks.kan. Kazimierz Stępczyński.

Opis załącznika:
Lista rozstrzelanych ....

Opis załącznika:
......

Opis załącznika:
.......

Opis załącznika:
Na miejscu zburzonego kościoła i przyległych kamienic stoi obecnie pomnik. Niemcy wyburzyli całość po 9 stycznia 1940

Opis załącznika:
Doskonale widoczny sposób oznaczania zidentyfikowanych przez volksdeutschów
uczestników zajść . Zdjęcia z terenu koszar 15 PAL.

Wto 06 Maj, 2008 19:05

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powyżej wykorzystano zdjęcia z " Biuletynu Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce " Wyd.Prawnicze 1958 oraz " Zbrodnie hitlerowskie Bydgoszcz 1939 " J. Gumkowski i R. Kuczma 1967.

W cytowanej już książce .....

Cytat:
" Pierwsze miesiące okupacji hitlerowskiej w Bydgoszczy w świetle źródeł niemieckich" T. Esaman , W. Jastrzębski , BTN 1967


.......znajduje się wiele ciekawych relacji i meldunków ilustrujących sytuację i klimat w mieście po 5 września . Min . można zidentyfikować jednostki niemieckie jakie użyto do pacyfikacji Bydgoszczy , były to :
1 pułk łączności lotniczej
6 zmotoryzowany baon policyjny ( dow . gen.por . policji Mulverstadt)
218 oddział obrony przeciwpancernej
IV grupa operacyjna Beutela ( Einsatzkommando IV)
581 oddział żandarmerii polowej
15 baon strzelców krajowych
1 pułk 218 dywizji
sztab 3 pułku strzelców krajowych
z Mroczy przybył 200 osobowy oddział policji konnej pod dowództwem Hanha ( stopień ? )


Ostatnio zmieniony przez seth dnia Wto 06 Maj, 2008 19:59, w całości zmieniany 1 raz

Wto 06 Maj, 2008 19:35

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A mamy pewność, że ci oznaczeni Polacy naprawdę walczyli z dywersantami, czy brali udział w linczu? Wiesz coś więcej o tej Podgórnej? Może naiwne pytanie: z tego okienka strzelał niemiecki dywersant? Rolling Eyes

Wto 06 Maj, 2008 19:44

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Może naiwne pytanie: z tego okienka strzelał niemiecki dywersant?


Ostrzeliwano okna z których ktoś strzelał , tak twierdzą polscy świadkowie .


Cytat:
A mamy pewność, że ci oznaczeni Polacy naprawdę walczyli z dywersantami, czy brali udział w linczu?


Od 5 września zatrzymywano Polaków do identyfikacji , jeżeli volksdeutsch wskazał osobę jako biorącą udział w zajściu to zaznaczano go kredą bądź farbą i likwidowano ( tak było w koszarach 15 PAL)

Zdjęcie kościoła pojezuickiego pod którym przeprowadzono egzekucję:



Opis załącznika:

Opis załącznika:
Ewentualne pole ostrzału bardzo dobre . Wieża kościoła na Pl. Kościeleckich . Zdjęcie zrobione z ul .Kujawskiej . Tędy Polacy wycofywali się na Inowrocław .

Opis załącznika:
Budynek naprzeciw kościoła Św. Trójcy . Przed remontem wyglądał jak szwajcarski ser .

Opis załącznika:
Zalepione otwory po kulach .

Opis załącznika:
...ten sam motyw . Najbardziej ostrzelane było wejście do budynku , dzisiaj całkowicie otynkowane i odnowione.

Opis załącznika:
A to jest mur kościelny naprzeciw opisywanej posesji. Zalany asfaltem chodnik też nosił ślady rykoszetów , podobnie jak ściana . Czyli regularna strzelanka .

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Prezentowana wcześniej ulica Zduny . Teraz posesje innej kamienicy .

Opis załącznika:
...ten sam obiekt......

Opis załącznika:
A to "Dom Napoleona" przy ulicy Grottgiera .


Ostatnio zmieniony przez seth dnia Sob 10 Maj, 2008 23:19, w całości zmieniany 10 razy

Sro 07 Maj, 2008 20:43

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli człowiek oznaczony krzyżem z tego zdjęcia został rozstrzelany...

Czy złapano jakiegoś Niemca z bronią w ręku? Czy Polacy zdążyli to zapisać (we wrześniu '39) w jakiś dokumentach?

Czw 08 Maj, 2008 15:26

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 20, 21, 22  Następny Strona 3 z 22

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.