| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Język niemiecki językiem międzynarodowym

Nie wiem czy wybrałem odpowiedni dział.
Słyszałem, że kiedyś język niemiecki mógł stać się tak popularny jak dziś angielski. Wie ktoś może kiedy i w jakich okolicznościach?

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Wto 16 Kwi, 2013 0:53

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy to ta legenda ? http://pl.wikipedia.org/wiki/Legenda_Muhlenberga

Wto 16 Kwi, 2013 1:43

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To już bardziej dotyczyłoby języka francuskiego niż niemieckiego. W 1784 roku Antoine de Rivarol otrzymał nagrodę od Akademii Berlińskiej za Rozprawę o uniwersalności języka francuskiego. W tym krótkim tekście podał całkiem dobre argumenty przemawiające za słusznością jego tezy. Jednak to z biegiem czasu angielski wyparł francuski (który był popularny/znany na praktycznie każdym dworze europejskim) i obecnie to ten pierwszy jest bardziej uniwersalny.

Jeśli dobrze pamiętam, to całkiem spory fragment Rozprawy... można znaleźć w książce Jeana Mathiexa Wielkie Cywilizacje.

Wto 16 Kwi, 2013 9:22

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki wielkie Panowie. Chodziło o tą legendę. Piwo Piwo
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Wto 16 Kwi, 2013 15:10

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pawel.mat33 napisał:
Z tego co mi wiadomo, to tylko legenda. Język niemiecki nigdy nie miał szans stać się językiem międzynarodowym.

Zależy gdzie, bo są sfery wpływów. Pamiętam jak byłem na wakacjach w europie w 2006 roku i z bratem udaliśmy się samochodem w kierunku południowym nad Adriatyk przez Słowację, Węgry, Słowenię i Chorwację i wszędzie łatwiej było mojemu bratu z niemieckim się porozumieć niż mi z angielskim. (Oczywiście pomijam Austrię i Niemcy ...gdzie tylko tureckim da się operować Twisted Evil ). Oczywiście to pozostałości Austro-Węgier, DWŚ itp. w tej części Europy, ale handel i turystyka zamożnych obywateli największej potęgi ekonomicznej starego kontynentu robi swoje. Dziś dominacja niemiecka w europie staje się najwyraźniejsza od wieków, a same Niemcy są jedną z największych ekonomi światowych, więc nie mówmy jeszcze hop Wink Jeszcze niemiecki obok chińskiego (czy jak tam on się nazywa Question) może stanąć do wyścigu o język przyszłości przeciw angielskiemu.

Pozdrawiam.
Bezmyślna kalka otumaniającej Wikipedii.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Sob 17 Maj, 2014 5:17

Powrót do góry
kata89
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak mi się także wydaje że tam gdzie były wpływy ważniejsze z danym językiem tak i też zostało. Dzieje historii odpowiadają za to gdzie i w jakim języku jest obecnie łatwiej się porozumieć.

Sro 21 Maj, 2014 14:36

Powrót do góry
lukasz-41
Captain

Captain




Posty: 959
Pochwał: 1
Skąd: Europa, Ziemia, Układ Słoneczny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wzdłuż południowej granicy USA od Florydy po Kalifornię są miejsca gdzie łatwiej dogadać się po hiszpańsku niż angielsku.

Nie 13 Lip, 2014 21:26

Powrót do góry
Gogo
Marynarz

Marynarz




Posty: 8
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Język niemiecki można było nazwać językiem międzynarodowym prawdopodobnie w okresie średniowiecza.
Przechodził wtedy swoją fazę popularności a nawet był językiem modnym, szczególnie w tzw. "wyższej sferze".
Gwoli ścisłości już po rozbiciu dzielnicowym, język niemiecki był bardzo popularny, szczególnie na dworach książąt z zachodnich dynastii piastów.

Sob 02 Lut, 2019 1:12

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.