| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wielka Rewolucja Francuska - bibliografia

Ostatnio mając trochę więcej czasu na czytanie książek postanowiłem przeczytać sobie trochę tych poświęconych rewolucji francuskiej. W związku z tym postanowiłem poprosić Was o pomoc w znalezieniu wszystkich pozycji dostępnych po polsku w jakiś sposób dotyczących wydarzeń, które miały miejsce we Francji w latach 1789-99. Z biegiem czasu może pozwoli to na utworzenie swego rodzaju bibliografii. Miło by było, gdyby oprócz tytułu książki pojawił się jej krótki opis, bądź nasz ocena.

Jeśli znacie jakieś pozycje po angielsku, to też możecie je podać. Ja przeczytane przez siebie tytuły podam troszeczkę później.

Pierwsza piątka:
Baszkiewicz Jan, Meller Stefan, Rewolucja francuska 1789-1794: Społeczeństwo obywatelskie
Fayard Jean-François, 100 dni Robespierre'a
Hibbert Chritopher, The days of the French Revolution
Secher Reynald, Ludobójstwo francusko-francuskie. Wandea – departament zemsty
Zahorski Andrzej, Paryż lat rewolucji i Napoleona

Wto 16 Kwi, 2013 11:02

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W pierwszej piątce to powinien być "Danton" Baszkiewicza, PiW 1990. Wink Przy okazji, idąc w.g autora "Robespierre", Ossolineum 1989. Świetne, rewelacyjne i z klimatem.

Przyznam się, ze wstydem, że po przeczytaniu biografii Dantona udałem się w miejsce jego pochówku, wiedząc co tam zastanę. Warto było.

Polecę również, małą zbitkę biograficzną, Alberta Manfreda " Rousseau, Mirabeau, Robespierre" PiW 1989. Tak wiem, Manfred , sowieckim kłamstwem szyty. O ile jego biografię Napoleona do pieca bym wrzucił, o tyle ten tytuł, chodź podszyty dialektyzmem marksistowskim, ma jakiś urok.


Jest jeszcze biografia "Robespierre. Terror w imię cnoty" pióra Ruth Scurr. Amber 2008. Nie lubię tej baby, dlatego opinia o jej książce byłaby nieobiektywna. Jednak...... może i tak można ?

Wto 16 Kwi, 2013 17:32

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To jest moja pierwsza piątka, czyli pierwszych pięć książek o rewolucji francuskiej, które przeczytałem Wink Takich piątek będzie jeszcze kilka, a z biegiem czasu może postaram się o jakąś klasyfikację. Teraz zaś próbuję zebrać tytuły - biografii, ogólnych opracowań, pamiętników, itp. - których jeszcze nie czytałem, więc wielkie dzięki za tą Scurr Piwo

Wto 16 Kwi, 2013 17:43

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ArturJr;


Cytat:
To jest moja pierwsza piątka, czyli pierwszych pięć książek o rewolucji francuskiej, które przeczytałem



Wbrew pozorom zrozumiałem, stąd był emotek = Wink Ale, abstrahując od nieporozumienia, jestem do dyspozycji. Na polskim rynku wydawniczym, po roku 89' mamy dużo za mało tytułów, traktujących o interesującej Ciebie tematyce.

Wto 16 Kwi, 2013 18:05

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak ostatnio obserwuję, to temat rewolucyjnej Francji nie jest zbytnio chwytliwy, choć dla mnie wydaje on się być bardzo ciekawy.

Trochę pozycji już przeczytałem, jednak wiem, że z pewnością sporo mi uciekło. Jeśli czas pozwoli, to dzisiaj późnym wieczorem dodam całość tej swojej bibliografii i byłbym wdzięczny za dorzucenie kilku tytułów (nawet tych starszych).

PS również zrozumiałem to Twoje 'oczko', ale żeby postronni zrozumieli wszystko należycie, to podałem w poprzednim poście swego rodzaju wytłumaczenie Wink

Wto 16 Kwi, 2013 18:25

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jako, że temat ten interesował mnie dość dawno temu i nie mam zbyt wielu książek n/t , dodam tylko jedną pozycję niewymienioną dotychczas :

Georges Lefebvre* , Termidorianie Dyrektoriat , Warszawa 1959

Dwa słowa : dość interesująca pozycja jak na owe czasy , 387 stron formatu ca.13 cm x 20 cm, płócienna oprawa , złocone litery w tytule , nakład 3 tys. +251 egzemplarzy . Interesującą ciekawostką jest FUBAR wycięty przez owe kultowe wydawnictwo (Książka i Wiedza), mianowicie przed oddaniem książki do składu nie zauważono, że zabrakło tytułu orginału i nazwiska tłumaczki niemniej w trybie alarmowym wydrukowano ową informację i pocięto z arkuszy (do rozmiaru ca.2,5 cm x 5 cm) i przyklejono w między stroną tytułową a wstępem.
Jeśli chodzi o zawartość to styl raczej popularny niż naukowy , brak przypisów, (zauważa się ciągoty marksistowskie autora ), niemniej widać, że w temacie czuje się jak tzw. ryba w wodzie. Z plusów- podana bibliografia i indeks nazwisk, mnóstwo detali.

*Jest on min. współautorem wydanej w 1969 przez ową sławetną oficynę dwutomowej historii Francji (okres od 1774 do 1815), był też redaktorem naczelnym "Annales historiques de la Révolution française"

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Sro 17 Kwi, 2013 4:30

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzięki panc Piwo

jeszcze nie całość mojej bibliografii:
Baszkiewicz Jan, Danton
Baszkiewicz Jan, Robespierre
Baszkiewicz Jan, Spór wokół Rewolucji Francuskiej
Baszkiewicz Jan, Meller Stefan, Rewolucja francuska 1789-1794: Społeczeństwo obywatelskie
Bielecki Robert, Bastylia 1789
Caroll Warren H., Gilotyna i krzyż
Cisek Andrzej, Kłamstwo Bastylii
Fayard Jean-François, 100 dni Robespierre'a
Hibbert Chritopher, The days of the French Revolution
Ludwik Filip, Pamiętniki z czasów Wielkiej Rewolucji
Manfred Albert, Rousseau, Mirabeau, Robespierre
Markov Walter, Soboul Albert, Wielka rewolucja Francuzów 1789
Meysztowicz Jan, Korona pod gilotyną
Secher Reynald, Ludobójstwo francusko-francuskie. Wandea – departament zemsty
Zahorski Andrzej, Paryż lat rewolucji i Napoleona
Żywczyński Mieczysław, Kościół i rewolucja francuska

Jeszcze trochę tych książek było, ale dużą cześć z nich czytałem tak dawno, że pozapominałem tytuły Mr. Green

Książką, którą rozpoczynałem moją przygodę z rewolucją francuską była pozycja Zahorskiego i może dlatego mam do niej duży sentyment i lubię ją polecać. Nie polecam zaś (z ostatnich książek jakie czytałem) Kłamstwa Bastylii. Po tej pozycji spodziewałem się czegoś bardziej odkrywczego. Nie było zaś tam niczego, czego bym nie wiedział.

Wto 23 Kwi, 2013 13:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.