| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kocioł Bałkański - Wojny Bałkańskie.

Witam i zapraszam do dyskusji.
Głównie chodzi mi o Wojny Bałkańskie 1912-3 roku, lecz rozpatrywanie tych konfliktów bez tła historycznego jest niemożliwe. Dlatego w nazwie nie ma specyficznych dat, gdyż wszystkie wcześniejsze wojny z udziałem np. Rosji i Imperium Osmańskiego miały wpływ na wydarzenia lat 1912-3.
Osobiście temat dla mnie mało znany a ciekawy, lecz muszę przyznać że żadnych książek wyłącznie i specyficznie poruszających ten temat nie mam, więc głównie informacje czerpie z netu - gdzie oprócz małej wiarygodności, po prostu za dużo informacji tak czy owak nie ma.

Więc może zacznijmy od początku.
Czy ktoś byłby uprzejmy wytłumaczyć dlaczego w pewnych regionach jak np. dzisiejsze Albania i Bośnia-Hercegowina Islam i więzi kulturalne, a raczej utożsamienie się z resztą imperium przyjęło się mimo że w terytoriach na wschód i bliżej samej dzisiejszej Turcji - centrum imperium - (np. dzisiejsze tereny Grecji i Bułgarii) te procesy nie nastąpiły lub na o wiele mniejszą skale.
Prawdopodobnie ma to coś wspólnego że Grecja, Bułgaria czy Serbia jako narody mają dłuższą historie? Jeśli tak, to z drugiej strony nacjonalizm jest wytworem XIX wiecznym, czyli raczej młodym w porównaniu do wieków podczas których tereny te były pod bezpośrednim wpływem muslimskiej cywilizacji, a jednak wielka różnica. Co za procesy tam miały miejsce?

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Nie 03 Mar, 2013 16:20

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

na terenach Albanii i BiH przechodzenie na islam miało podłoże ekonomiczne -zwolnienie z podatków , możliwość kupowania ziemi , na o potem jak juz zostałem wyznawcą Proroka z powodów ekonomicznych to następnie pokolenie wiązała się z powodów kulturowych czy politycznych .
zapewne wpływ tez miało , na ten proces brak wsparcia z zagranicy np. w Odessie w latach 1853-1870 działał Komitet Dobroczyności który kształcił duchownych dla Kościoła Prawosławnego w Bułgarii.

_________________
Священная война

Pon 08 Lip, 2013 10:17

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.