| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 13, 14, 15  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
riko
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 108
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W ostatnim czasie bardzo wielu znanych eksploatorów założyło własne blogi -co mają na celu , i tu zmartwienie , krytyka grup działających w terenie . Boli to ,że prezio "Klina " robi sobie spotkania i pije piwo , a co ma siedzieć w internecie ....,dał pole do popisu bardzo znanym blogierom , którzy zapragneli uprawiać eksplorację za pieniądze i co z tego wyszło ..... Prezio wie swoje dalej robi spotkania z ciekawymi ludzmi ,którzy posiadają dość dużą kase ,ale nasuwa się pytanie -pasja , czy komercja . Wink

Nie 15 Wrz, 2013 16:57

Powrót do góry
riko
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 108
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brak odpowiedzi na mój post wcale mnie nie dziwi , dlaczego? ....Aby mieć wiedze należy ,bardzo dobrze znać teren i wiedze co tu było robione i w jakim okresie ,poparte zeznaniami świadków , a nie wiedzą z wikipedi pl . pzdr. riko . Wink

Nie 15 Wrz, 2013 20:15

Powrót do góry
jusif
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Skąd: Mazowsze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, po powrocie z VI Zlotu w Walimiu. Ciekawie, ciekawie było, choć deszczyk przeszkadzał. Ale to był mój "dziewiczy rejs" z pożyczoną piszczałką.
Niestety wcześniejszego pomysłu nie zrealizowałem - czasu nie było i padało, więc zobowiązany jestem wyjaśnić swój pomysł. Otóż polega on z grubsza na tym by w pojemniku na wodę 5 litrów rozpuścić kilogram azotanu strontu (lub innego związku strontu, który jak pamiętamy z chemii barwi płomień na czerwono - karminowo). Tę wodę ze strontem wylać przy "uskoku" , a po dniu lub dwóch, gdy woda z azotanem strontu dotrze do sztolni nr 3 "wodnej", wystarczy prysnąć wodą z tejże sztolni i jak zabarwi wodę na czerwono ... TA DAAA ! Mamy dowód że jest przejście. wersja rozszerzona polegać miała na:
- w różnych miejscach sztolni nr 3 sprawdzać gdzie ta woda ze sztolni nr 2 się pojawia
- a jak się ww. nie uda, to w okolicznych strumykach sprawdzać, czy się ta woda ze strontem nie pojawia.
Tyle w wielkim uproszczeniu.

Wto 17 Wrz, 2013 22:48

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pomysł teoretycznie dobry, ale:
- sole strontu barwią płomień na czerwono, ale azotan strontu jest bezbarwny i wody nie barwi na żaden kolor. do takich prób wykorzystuje się zwykłe barwniki rozpuszczalne w wodzie.
- w tym przypadku lepiej byłóby dodać do wodu soli jakiegoś pierwastka promieniotwórczego, bo wykryłbyś wtedy tę wodę czujnikiem Geigera.
- aby próba była skuteczna, musiałbyś tej wody wylać z 50 ton, a nie pięć litrów.

_________________
www.altkreytzen.org.pl

Sob 21 Wrz, 2013 10:11

Powrót do góry
jusif
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Skąd: Mazowsze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oczywisty mój błąd - płomień, a nie woda miały się barwic na czerwono.
Te 50 ton to chyba przesada, ale i 5 litrów to za mało. Uzmysłowił mi to wcześniej jeden chemik. Teoretycznie można było brać próbki wody w różnych miejscach i tego strontu już w laboratorium szukać, ale machnąłem ręką. Może wrócę kiedyś do tematu.

Wto 24 Wrz, 2013 1:53

Powrót do góry
pilch
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zagadka sztolni nr 3 Osówka

Witaj Jusif,
Takich ćwiczeń nie robi się solami strontu, to się standardowo robi z użyciem fluoresceiny, to taki organiczny barwnik, który w bardzo małym stężeniu zabarwia wodę na żółto-zielony, fluoryzujacy kolor. Szczegóły tej ( skutecznej ) metody znajdziesz w wydanej w latach chyba 70-tych monografii jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, gdzie tak zrobili, bo byli ciekawi, jak ten wapień jest spękany i część wycieków znaleźli w Czechach po przeciwnej, południowej stronie masywu Śnieżnika.
Stary

Nie 29 Wrz, 2013 21:06

Powrót do góry
jusif
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Skąd: Mazowsze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki, za podpowiedź, wieeele lat temu byłem w tej jaskini (1979r.) jeszcze nie było dostepna do zwiedzania. Jako harcerz, mieliśmy bazę na Śnieżniku dla obozów wedrownych. To se ne wrati. Tam sie nauczyłem piwko pić (pepsi 0,2 kosztowała tyle samo co pifko z kija 0,5 - rachunek prosty w upały).

A tak na temat, to po prostu co-nie-co pamiętałem z chemii i dlatego zapoznając sie z tematyką Sztolni nr 3 i ta ilościa wody tam zebraną pomyślałem sobie , że pewnie z "2" przecieka, pod uskokiem. Dużo fotek i niezły opis znalazłem na blogu Pawła_PJ.

Uważam, że metody proste czesto daja świetny wynik, stąd ten stront. Mam kilo i nie wiem co z nim zrobić. A nie chciałem niczym truc, tylko spokojnie podejśc do "uskoku", wlać z plecaka 5 litrów wody z rozpuszczoną sola strontu i po dwóch dniach nawiedzić trójkę , wziąć próbki w różnych miejscach, by zbadać stężenie i ...
TADA ,,, dowód na połączenie sztolni nr 2 i 3 dowiedziony.
Ale może komuś innemu sie uda, za co trzymam kciuki.

Nie 29 Wrz, 2013 23:55

Powrót do góry
riko
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 108
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolego Jusif zadaj Sobie bardzo proste pytanie ,kto dziś zajmuje się eksploracją w terenie ......, chyba Ci ,którzy nie posiadają własnych blogów . Wink

Czw 10 Paź, 2013 18:57

Powrót do góry
oni
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odpowiadając tobie Riko, to myślę, że jeszcze trochę osób się tym zajmuje. No cóż niektórzy wolą blogi ale to inna bajka.
A oto mały dowodzik.
Bardzo szczęśliwy



Opis załącznika:
Osówka, sztolnia nr 3

Pon 21 Paź, 2013 13:53

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

riko napisał:
kto dziś zajmuje się eksploracją w terenie ......, chyba Ci ,którzy nie posiadają własnych blogów . Wink

Nominuję tą wypowiedź do cytatu miesiąca Mr. Green Super

Pon 21 Paź, 2013 22:35

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nudzi Wam się???? Kciuk w dół Nigdy Kciuk w dół
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sro 23 Paź, 2013 11:00

Powrót do góry
riko
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 108
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mr. Leuthen ,dzięki za uznanie . Mr. Krecio odnośnie kompleksu "Rise " do Rejonowej Dyrekcji Ochrony Środowiska w 2013 wpłynęły 2 wnioski . 1 SGP Walim _Soboniowa 3 , oraz wniosek GS KLIN na obiekt x ,mam pisać dalej ....o nudzie pzdr. riko Wink

Pią 25 Paź, 2013 11:39

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To nie pozostaje nic innego jak... do łopaty Super Brawo Luzik

BTW. Riko, wiesz o co mi chodzi Wink Rolling Eyes Wink

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pią 25 Paź, 2013 11:53

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krecio napisał:
To nie pozostaje nic innego jak... do łopaty Super Brawo Luzik

By przywołać tu hasło będące reminicjencją marca '68: "Studenci do nauki, literaci do pióra, syjoniści do Syjonu", to zamiast dopisywać doń "eksploratorzy do łopaty" ja po raz kolejny zaapeluję "eksploratorzy do archiwów" Uśmiech

Czw 31 Paź, 2013 18:43

Powrót do góry
riko
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 108
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mr. Leuthen w ostatnim czasie tych archiwów wyrosło tyle co grzybów po deszczu ...bez łopaty ich nie przerobisz ...Natura 2000 , Rezewat Przyrody , Park Krajobrazowy , Oni o to wszystko zadbali . Wink

Czw 31 Paź, 2013 19:10

Powrót do góry
riko
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 108
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mr. LEUTHEN zgodnie z polską tradycją -odnośnie archiwistów "sto lat , sto lat niech żyją ,zyją nam Wink

Czw 31 Paź, 2013 20:58

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

riko napisał:
Oni o to wszystko zadbali . Wink

Oni czyli kto Question Bardzo szczęśliwy
riko napisał:
"sto lat , sto lat

A ja myślałem, że te słowa to wyjątek z protokołu posiedzenia rządu, konkretnie jedna z propozycji, do którego roku życia należy podnieść granicę wieku emerytalnego Polaków Mr. Green

Pią 01 Lis, 2013 11:41

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wracając do tematu:

jusif napisał:
Dużo fotek i niezły opis znalazłem na blogu Pawła_PJ.


Dzięki jusif, właśnie wstawiłem ciąg dalszy (link do art. http://pj-blog.pl/pj/ )

jusif napisał:
,,, dowód na połączenie sztolni nr 2 i 3 dowiedziony


Połączenie systemem mikro szczelin i spękań, co prawda jest możliwe, ale co z tego ? Z punktu widzenia górniczego połączenia ta sztolnia z innymi wyrobiskami nie ma, kończy się przodkiem. Oczywiście jeżeli Twój eksperyment da wynik pozytywny to zawsze będziesz mógł mówić, że uskok ma połączenie ze sztolnią nr 3 w Osówce i będzie to prawdziwe (na poziomie wielkości cząsteczek). Bardzo szczęśliwy

Pozdrawiam

Sob 09 Lis, 2013 13:35

Powrót do góry
oni
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A tak w temacie:

http://www.youtube.com/watch?v=OKT4IOuRJuE

Sob 09 Lis, 2013 15:50

Powrót do góry
powolniak57
Sierżant

Sierżant




Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytam wasze wypowiedzi jako laik i stwierdzam że każdy z Was chce być mądrzejszy od poprzednika ,posiada większą wiedze i doświadczenie,nie jest do końca prawdą że Paweł pisze o czymś i nie kończy ,bo czytając Wasze wypowiedzi robicie to samo tylko może tego nie widzicie.I nie podoba mi się atakowanie Pawła ze wszystko co on pisze jest złe itp i reklamuje swój blog.Jeżeli uważacie że Paweł nie ma racji to merytorycznie podejmijcie temat a nie atakujcie go.Bardzo długo nie byłem na forum bo mi się nie podoba merytoryka rozmów i stwierdzam że nic się nie zmieniło.
pozdrawiam Panów EKSPLORATORÓW

Sob 09 Lis, 2013 19:00

Powrót do góry
oni
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powolniak57 - jak ładna laurka, ale chyba nie w temacie Szabelka

A w temacie:
Pawle_J, ten dźwięk przetaczania, jest do wytłumaczenia i to bardzo prostego, niestety to dość banalne rozwiązanie, szkoda, bo dawał trochę magi i tajemniczości, jak chcesz je poznać wiesz gdzie się zgłosić.

http://www.youtube.com/watch?v=OKT4IOuRJuE

Sob 09 Lis, 2013 20:16

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

oni napisał:
A tak w temacie:

http://www.youtube.com/watch?v=OKT4IOuRJuE


Pod tym filmem widnieje napis „zapomniana sztolnia…”. Ta sztolnia nie jest zapomniana ! jest ładnie w widocznym miejscu wyszczególniona na planie kompleksu Osówka jak byk (foto w załączniku), jej lokalizacja jest też wyraźnie zaznaczona na mapach turystycznych, do tego jest wymieniana w Wikipedii oraz innych źródłach przy każdej okazji kiedy mowa jest o kompleksie Osówka. Każdy kto się interesuje wie, że w Osówce są znane 3 sztolnie a nie dwie 2 sugerujesz (zapomniana). Nie wprowadzaj ludzi w błąd !
Ps. Teraz się kręcisz po lasach i filmy nagrywasz, w Kwietnia się bawisz ? Laughing



Opis załącznika:
Schemat podziemneo kompleksu Osówka - źródło: wikipedia

Opis załącznika:
Schemat kompleksu Osówka (źródło: oczydolnegoslaska.pl)

Sob 09 Lis, 2013 20:17

Powrót do góry
oni
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dalej masz ciężkie myślenie, zwróć uwagę na różnicę w znaczeniu słów: zapominania a nieznana.
Nie widziałem, żeby przez 3 przetaczały się tłumy turystów, którym opowiada się o sztolniach i pokazuję im się to naocznie.
Chciałeś być złośliwy, ale ci to nie wyszło.

Co do kręcenia się po lasach to owszem, dużo się kręcę, możesz się przyłączyć, przecież nie masz z kim się teraz kręcić. Na na na

Sob 09 Lis, 2013 20:38

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak sztolnia ma być zapomniana skoro przy każdej okazji kompleksu Osówka zaznaczona jest jej obecność (patrz wyżej co ci pokazałem). Zapomniana to tak jakby wymazana, usunięta z pamięci, nieistniejąca.. Sztolnia ta nie została zapomniana, została jedynie źle zinterpretowana (dowiodłem tego na blogu). Nie zrobiono tam trasy turystycznej (i dobrze..), a to znaczy, że nie wejdzie tam każdy dziadek z wnuczką i wycieczka szkolna (ot całe twoje „zapomniana” Bardzo szczęśliwy ).
Dodam, że nie tylko sztolnia nr 3 w Osówce została źle zinterpretowana, również tzw. „betoniarnia”, „wyrzutnia”, sztolnie w kształcie litery T, itd. itp. w samej tylko Osówce! To o czymś świadczy, wnioski są oczywiste..

oni napisał:
Co do kręcenia się po lasach to owszem, dużo się kręcę, możesz się przyłączyć, przecież nie masz z kim się teraz kręcić. Na na na
Tak jasne nie mam..Dobry czytałem już te twoje prowokacje w innym temacie, i tam odpowiem.. nie tu, to temat o sztolni nr 3.
ps. Dziękuję za zaproszenie Bardzo szczęśliwy

Sob 09 Lis, 2013 22:23

Powrót do góry
oni
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to przedstaw wreszcie ta twoją koncepcję tajemnicy sztolni nr 3.
Tylko przedstaw swoją koncepcję i obroń ją rzeczowymi argumentami.
Nie posługuj się tym co ci ktoś przekazał, ten który cię tam zaprowadził i pokazał bo nie miałeś o tym zielonego pojęcia. (wiesz o kim mowa).
Koncepcja tej osoby (wiesz o kim mowa) jest bardzo słuszna, brakuje tam kilku elementów, których nie wiedzieliście tam na miejscu a one są.

Pierwsza kwestia - tamy, one nie powstały podczas drążenia sztolni. Więc kto i po co je tam postawił. Odpowiedź na to pytanie kryje jeden z budynków na zewnątrz.
Może masz inne zdanie więc je przedstaw.

W różnych sztolniach powstało wiele ciekawych konstrukcji w tym również tamy i baseny. Jak dobrze rozpracuje się teren to wychodzi po co i na co.

http://www.youtube.com/watch?v=OKT4IOuRJuE



Opis załącznika:
Przykład basenu w sztolni.
Zdjęcie z Forum ODYN
http://www.nazi-secret.eu/forum

Opis załącznika:
Przykład basenu w sztolni.
Zdjęcie z Forum ODYN
http://www.nazi-secret.eu/forum

Nie 10 Lis, 2013 0:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 13, 14, 15  Następny Strona 2 z 15

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.