| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kolicki
Major

Major




Posty: 1629
Pochwał: 2
Skąd: GS
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nazwano to incydentem w Busha.

Pią 26 Kwi, 2013 7:47

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolicki Piwo
Incydent w Busha, członkowie zamieszkującego Tajwan plemienia Seediq dokonali ataku na świętujących Japończyków
Twój ruch

Pią 26 Kwi, 2013 10:55

Powrót do góry
Kolicki
Major

Major




Posty: 1629
Pochwał: 2
Skąd: GS
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki, Piwo


Poza oficjalną datą rozpoczęcia drugiej wojny światowej, można doszukać się regionalnych ciekawostek choćby takich jak np. 26/27 sierpnia koło Jabłonkowa znajdującego się obecnie w Czechach. U naszych południowych sąsiadów można spotkać się z datą wcześniejszą…
Po prawdzie to trudno to nazwać początkiem drugiej wojny a raczej incydentem, mniejsza jednak o to. Proszę o datę i nazwę miejscowości.

Pią 26 Kwi, 2013 11:25

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tunel na przełęczy Jabłonkowskiej i stacja Mosty - 25/26 sierpnia 1939 r. - nocny atak grupy niemieckiej dywersyjnej na tunel i stację kolejową...
Więcej tu - np.:
http://kurier-wojenny.blogspot.com/2010/06/incydent-na-przeeczy-jabonkowskiej.html
czy to oto to Rolling Eyes ?
R

Pią 26 Kwi, 2013 22:44

Powrót do góry
Kolicki
Major

Major




Posty: 1629
Pochwał: 2
Skąd: GS
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie, wcześniej.
Podkreślam, że chodzi o incydent, który regionalnie można by nazywać "początkiem". Ja bym to kwalifikował jako zajście, no ale jak rzekłem, teorie regionalne można mieć. Dodam, że oczywiście chodzi o incydent z Niemcami.


PS

Zubek, hmm...?

PS 2

Zubek - ten Zubek?

Nie 28 Kwi, 2013 18:00

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zajścia na Marco Polo moście 7/7/37?
_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Nie 28 Kwi, 2013 23:45

Powrót do góry
Kolicki
Major

Major




Posty: 1629
Pochwał: 2
Skąd: GS
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie. Znikam na długi weekend, więc pora na odpowiedź: chodziło o incydent w Habersbirku z września 1938 roku.
http://cetnici.habartov.cz/pohranicni-incidenty-1938-1939/habartov-1938.htm

Zadaje chętny.
pozdrawiam

Pon 29 Kwi, 2013 13:04

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolicki napisał:


PS

Zubek, hmm...?

PS 2

Zubek - ten Zubek?

Tan sam, ale nie taki sam Wink
PS
Am incydent na Przełęczy Jabłonkowskiej i stacji Mostki - to faktycznie za proste jakby by było, ale... pierwsze skojarzenie Embarassed
Pozdrawiam
R

Wto 30 Kwi, 2013 23:45

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.
Skoro nie ma chętnych to nie nieśmiało sobie pozwolę:
PWŚ wstrząsnęła swą długością i okropnością wielu żołnierzy. Znamy liczne przykłady buntów po obu stronach frontu. Dotknęło to miedzy innymi Niemcy, Francję i Rosję. Bunty i ogólne nastroje niezadowolenia dotknęły także i floty. Nawet elitarnych - wydawać by się mogło - załóg dużych okrętów. Proszę wymienić przykłady buntów w których nawet załogi pancerników wywieszały czerwone flagi i żądały pokoju.
Pozdrawiam.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Wto 07 Maj, 2013 17:56

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Groteska napisał:
Proszę wymienić przykłady buntów w których nawet załogi pancerników wywieszały czerwone flagi i żądały pokoju.
Pozdrawiam.


PT Groteska

Nie wiem jaka ma być cezura wg Waści wywieszania tej czerwonej flagi . Ale dodałbym na wszelki wypadek ze względu na zasugerowany kolor "bandery " do tych trzech marynarek również i Hiszpanię ( aczkolwiek tam raczej nie chodziło o...pokój ).

PS . Jak to nieodżałowany S. Staszewski pisał : " ...dotrwamy do wojny, co to ma być o pokój...".
A pytanie wg mnie lepiej pasuje do tematu " Marynarka Wojenna " .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Czw 09 Maj, 2013 7:12

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, ale widzę że strasznie zamieszałem: Embarassed

To pytanie miało być w dziale o PWS;
- wczoraj go tam szukałem i jak nie znalazłem założyłem że usunięte zostało przez któregoś z moderatorów - pomyślałem sobie: ponieważ było poza kolejką - i dziś wstawiłem je w dziale marynarki wojennej.

Krakus57 oczywiście że masz racje i proszę zadawaj. Jedynie Hiszpańskie pancerniki można brać pod uwagę między wojnami światowymi. Co prawda brały udział w zwalczaniu bunt i nie pod czerwonymi banderami, ale Twoja odpowiedź jest jedyną która można dopasować - "w miarę" - do mego szalonego pytania. Przy okazji przepraszam za zamieszanie w dziale morskim tam także szybkość przy klawiaturze - z mojej strony - doprowadziła do lekkiego zamieszania.

Jeszcze raz wszystkich przepraszam.

Pozdrawiam.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Czw 09 Maj, 2013 9:13

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Groteska napisał:


Krakus57 oczywiście że masz racje i proszę zadawaj. Jedynie Hiszpańskie pancerniki można brać pod uwagę między wojnami światowymi. Co prawda brały udział w zwalczaniu bunt i nie pod czerwonymi banderami, ale Twoja odpowiedź jest jedyną która można dopasować - "w miarę" - do mego szalonego pytania.


PT Groteska

Niestety ale ja nie odpowiedziałem na Waścine pytanie i wcale nie szalone ale ...konkretne. Tyczyły buntów marynarskich we flotach wojennych , a którzy mieli już dość wojny. Mało dodałeś Waść jeszcze czerwoną flagę. Co wyrażnie wskazuje że chodzi o bunty z korzeniami społeczno -politycznymi. I masz racje takowe były . Gdybym podał nazwy okrętów Marynarki Wojennej Carskiej która składała się z dwóch flot : konkretnie z Floty Bałtyckiej - słynna Aurora czy Floty Czarnomorskiej ( związanej pózniej z Kronsztadem ) można by mówić z biedą o " jakiejś " prawidłowej " częściowej odpowiedzi. Do tego należałoby podać nazwy okretów z cesarskiej Hochseeflotte , gdzie również ruchy Spartakusa odniosły skutek . I tak byłaby to prawidłowa odpowiedż . Ja dodałem jeszcze Hiszpanię z racji ruchów rewolucyjnych socjalistycznych aczkolwiek po cezurze pytania ( czyli lata 1918 ), bo tam część floty opanowali zwolennicy Komitetów Obrony Republiki . Tak więc wybacz , wogóle nie odpowiedziałem na Waścine pytanie.

PS

Nie próbujmy na " siłę " dopasowywać odpowiedzi . Koń jaki jest każdy widzi ( wg " Nowe Ateny " Księdza Chmielowskiego ) .

Na marginesie Komitet Obrony Republiki zdobył jednak jeden pancernik z Armada Española w trakcie próby przekazania go Falangistom przez bunt marynarzy zresztą próbowano go krwawo stłumić - był to JAIME I , a stało się to 20 lipca po opuszczeniu przezeń Vigo.

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Czw 09 Maj, 2013 10:45

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.
Tak oczywiście masz racje. Ale to jest dział tylko miedzy-wojenny - a pytanie jest typowo z Pierwszej Wojny Światowej - wiec jeśli piszemy w tych ramach czasowych to jedynie hiszpańskie okręty liniowe przychodzą mi do głowy jako biorące udział w "buncie": España (ex-Alfonso XIII) i ciężkie krążowniki typu Canarias "buntujące" się i Jaime I "bunt" ten zwalczający.
Rok 1931: Chilijski pancernik Almirante Latorre i krążownik pancerny O'Higgins oraz Royal Navy w bazie Invergordon nie nawoływały do zakończenia żadnej wojny ani czerwonych flag nie wywieszały, wiec do pytania w ogóle nie pasują. Choć powyższe także nic podobnego nie robiły, wiec pogrążam się w absurd próbując wyjść ze złej sytuacji... Bardzo szczęśliwy
Wiem że za konkursami nie przepadasz i jeśli nie chce Ci się zadawać to poczekam 24 godziny i jeśli chętny się nie znajdzie to coś skrobnę.
A tak apropos oryginalnego pytania, ale w ramach PWS to była jeszcze jedna marynarka co wywiesiła czerwone bandery i żądała pokoju na kilku swych większych okrętach.
Pozdrawiam.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Czw 09 Maj, 2013 10:59

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Groteska napisał:

A tak apropos oryginalnego pytania, ale w ramach PWS to była jeszcze jedna marynarka co wywiesiła czerwone bandery i żądała pokoju na kilku swych większych okrętach.


PT groteska

Ja przy tym pytaniu wywieszam ...białą flagę - chyba że chodzi Waść o bunt w Cattaro z 01-03 lutego 1918 z „Sankt Georg” flagowym Flotylli Krążowników. Innych buntów nie znam a marynarek ( nie licząc spodni ) było multum jak i kolorów ..flag do wyboru .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Czw 09 Maj, 2013 11:52

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.
Więc tak jak groziłem już wczoraj...a mogliście mnie powstrzymać...
To pytanie - tym razem - jest w odpowiednim miedzy-wojennym temacie:
Ano, były stare prawie feudalne układy i przyszło nowe. Nowi mimo troszkę odbiegłych zapatrywań na porządek światowy - coś w stylu Paktu Ribbentropa-Mołotowa, choć podczas tej zadymy nie zawsze zagraniczni ideologiczni bracia popierali swoich - pogonili starą gwardie i dorwali się do koryta. Jak to bywa, sielanka nie trwała za długo. W dość do dzisiaj mglistych okolicznościach jedni dość mocno przetrzebili drugich. Tak mocno że Ci co akurat obrywali zdecydowali się opuścić scenę. To zejście mocno przerzedziło ich szeregi, prawie że wdeptano ich w ziemie. Ale zostali najsilniejsi. Uciekli najdalej - prawie - jak się dało, ale nie na emigrację. Zaczęli znowu pomału ale systematycznie się odbudowywać. Jak kropla wody po kropli wierci dziurę w kamieniu. Gdy troszkę odbili się od dna, to Ci drudzy zdecydowali raz a definitywnie się z nimi rozprawić. Jednak rozpętała się jeszcze większa awantura, co nie tylko uratowało stronę na razie zbierającą baty, ale mocno nadwyrężyło ich prześladowców i wyrównała troszkę szanse w nadchodzącej finałowej rundzie...ale to już inny temat.
O czym mogę - łamiąc sobie język - majaczyć?
Pozdrawiam

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Pią 10 Maj, 2013 10:25

Powrót do góry
tygryskris
Itto Hei

Itto Hei




Posty: 32
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wygląda mi to na sytuację w Chinach. A dokładne wojnę domową między Kuomintangiem a KPCh.

Pią 10 Maj, 2013 20:49

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oczywiście że tak. Super
_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Sob 11 Maj, 2013 4:17

Powrót do góry
tygryskris
Itto Hei

Itto Hei




Posty: 32
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powinno być proste:
Do władzy doszedł w wyniku zamachem stanu. Najpierw prezydent potem dyktator. Kto to?

Sob 11 Maj, 2013 23:03

Powrót do góry
Victor
Warrant Officer Class Two (Sergeant Major)

Warrant Officer Class Two (Sergeant Major)




Posty: 80
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Anastasio Somoza García
_________________
''per aspera ad astra''

Nie 12 Maj, 2013 0:18

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Takich jest kilku np Antanas Smetona
_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Nie 12 Maj, 2013 0:19

Powrót do góry
tygryskris
Itto Hei

Itto Hei




Posty: 32
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To dodam kilka informacji:
Pochodził z rodziny pasterzy bydła. Studiował prawo. Był przez krótki czas ministrem skarbu. Po wojnie usunięty usunięty z urzędu w wyniku demokratyzacji życia politycznego. Ale w niedługim czasie został wybrany na prezydenta. Wkrótce potem popełnił samobójstwo.

Nie 12 Maj, 2013 19:35

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Getúlio Vargas
_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Nie 12 Maj, 2013 19:45

Powrót do góry
tygryskris
Itto Hei

Itto Hei




Posty: 32
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piwo Amica twoja kolej Exclamation

Nie 12 Maj, 2013 22:43

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kto zdobył pierwszego gola dla polskiej reprezentacji piłki nożnej w meczu międzypaństwowym? Kiedy, z kim i gdzie wtedy graliśmy?
_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Wto 14 Maj, 2013 12:11

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Józef Klotz - 28 maja 1922 w meczu ze Szwecją
_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Wto 14 Maj, 2013 16:54

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny Strona 5 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.