| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

LEGENDY POMORZA ZACHODNIEGO

Witam serdecznie Bardzo szczęśliwy
Nareszcie znalazłem czas by zadebiutować na tym forum Laughing
Legendy od dawna stanowią moją pasję. Interesują mnie szczególnie te dotyczące Pomorza Zachodniego (nie stanowi to wszakże reguły).
W miarę możliwości staram się odwiedzać miejsca gdzie dana legenda się rozgrywa.
Legendy tej krainy stanowią ciekawy "zlepek kulturowy".
Znajdziemy w nich m.in." ślady" dawnych mieszkańców tych ziem, Słowian, Niemców, Francuzów (z czasów Napoleona), a także wpływy skandynawskie.
Po wojnie nowi osadnicy do wielkiego skarbca legend dodali własne historie, opowiadania, które obecnie funkcjonują jako legendy. Jednym z takich autorów był Czesław Piskorski.
Jestem miłośnikiem Puszczy Bukowej. http://www.bukowa.szczecin.pl/
Działając w Klubie Kniejołaza prowadzę często rajdy po Kniei Bukowej. Uczestnicy takich wycieczek mają okazję wysłuchać legendy lub mojego opowiadania (staram się tworzyć opowiadania tak by pasowały do konkretnego miejsca w terenie). Specjalnie pisząc o własnej twórczości używam określenia - "opowiadanie", choć piszę starając się stylizować je na legendy. Uważam że legendą będzie można je nazwać - "gdy przetrwają próbę czasu".
Wciąż poszukuję nowych legend (przeglądając stare księgi) lub inspiracji do swojej twórczości nie tylko w terenie.
Jak czas pozwoli postaram się zamieścić tutaj jakąś legendę lub własne opowiadanie do Waszej oceny Embarassed
Pozdrawiam
Legendziarz Pomorza Zachodniego

Sro 26 Gru, 2012 20:29

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Historia którą opowiem pochodzi z czasów wielkiej wojny północnej (1700 - 1721)

Rosjanie po zdobyciu twierdzy Kołobrzeg w 1713 r., zjawili się pod Szczecinem.
Początkowo usadowili się na Skórczej Górze (obecnie dzielnica Szczecina - Zdroje). Z tego miejsca rozpoczęli ostrzał miasta.
Szeroka Dolina Odry udaremniła jednak ich zamiary. Kule nie docierały do celu, wpadając do rzeki.
Widząc mizerne skutki swego ostrzału Rosjanie przeprawili się przez Odrę i rozbili obóz na niewielkiej wysepce na środku Odry znanej dziś Krainka (tuż przy dzielnicy Pomorzany). Usadowili się również na niewielkim wzniesieniu po przeciwnej stronie tej samej dzielnicy, obecnie noszącym nazwę - Wzgórze Hetmańskie.
Efekty jednak były mizerne. Szczecinianie bohatersko odparli atak.
Z tamtych czasów pochodzi dowcipny wierszyk:
"Szczecin aż ze śmiechu pęka,
Bo na wyspie Rusek kwęka:
Tego grodu nikt nie zniszczy
Nie zostawim tutaj zgliszczy."
Od tych wydarzeń wyspa zyskała nazwę: Piepenwerder.
Piepen - potocznie, śmiech
Werder - wyspa
Wzgórze Hetmańskie od Kozaków którzy tam przebywali, ochrzczono - Kosackenberg - Góra Kozaków.
Obie nazwy były używane do 1945 r.

Nie 30 Gru, 2012 12:46

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gryf Pomorski

Stwór ten rodem ze starożytnego wschodu, nierozerwalnie związany jest z Pomorzem.
Pieczętowali się tym symbolem rodzimi książęta - Gryfici.
Wiele miast w swoich herbach posiada właśnie Gryfa, przedstawianego w różnych formach.
Nazwy wielu miejscowości, również łączą się z tym mitycznym zwierzem m.in: Gryfino, Gryfice, Greifswald (Gryfia).
Czy wiecie może jakimi drogami wyobrażenie gryfa dotarło na Pomorze?
Proszę jeśli wiecie coś na ten temat, napiszcie.

Nie 20 Sty, 2013 20:30

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proszę o wsparcie społeczność tego portalu.
Szukam materiałów o Puszczy Bukowej (pocztówki,legendy, wspomnienia i wszystko co się wiąże z tym obszarem)
Jeśli chodzi o legendy to proszę o obecne Województwo Zachodniopomorskie.
W historii to różnie bywało. Wink

Sob 26 Sty, 2013 21:54

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak obiecałem we wstępie tego wątku, przesyłam do waszej oceny moje opowiadanie. Oddaję się w Wasze ręce i proszę o uczciwe recenzje Embarassed


1360009735_Sargon - Legendy (5).doc
 Opis załącznika:

Pobierz
 Nazwa pliku:  1360009735_Sargon - Legendy (5).doc
 Rozmiar:  8.43 MB
 Ilość pobrań:  Plik ściągnięto lub wyświetlono 790 raz(y)

Pon 04 Lut, 2013 22:29

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

całkiem niezłe
pozdrawiam :super:

Wto 05 Lut, 2013 2:21

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki Bardzo szczęśliwy
Również pozdrawiam

Wto 05 Lut, 2013 22:33

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żałuję tylko, że mieszkając w Grodzie Gryfa tak rzadko zapuszczałem się do Puszczy Bukowej... Nie wiem, czy to nazwisko jest Ci znane, ale Edward Rymar (nie wiem czy jeszcze pracuje w pyrzyckiej bibliotece miejskiej) mógłby Ci pomóc w kwestii legend Pomorza Zachodniego. Coś niecoś na ten temat wie Wink
pozdrawiam

Sro 06 Lut, 2013 2:06

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo fajne, robi nastrój i wciąga, ale później za szybko troszkę się kończy. Miałem ciut nie dostatku, ale to tylko świadczy żeś mnie zainteresował. Powinieneś jakoś przedłużyć końcówkę, bardziej udramatyzować, podtrzymać troszkę dłużej napięcie. Super
_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Sro 06 Lut, 2013 23:50

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, czy to nazwisko jest Ci znane, ale Edward Rymar (nie wiem czy jeszcze pracuje w pyrzyckiej bibliotece miejskiej) mógłby Ci pomóc w kwestii legend Pomorza Zachodniego.

Prof. E. Rymar obecnie raczej nie pracuje w bibliotece. Bardzo szczęśliwy
Znam jego pracę, szczególnie tą sztandarową - "Rodowód Gryfitów" gdzie wspaniale przedstawił genealogie pomorskiej dynastii książęcej.
Osobiście dopiero niedawno miałem okazję go poznać.
Właśnie szykuję listę pytań, które chcę mu zadać Wink

Groteska
"Bardzo fajne, robi nastrój i wciąga, ale później za szybko troszkę się kończy. Miałem ciut nie dostatku, ale to tylko świadczy żeś mnie zainteresował."

Postaram się sprostać Twoim oczekiwaniom Bardzo szczęśliwy

Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za opinie Piwo

Sob 09 Lut, 2013 20:13

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zapraszam do nowego działu na stronie Miłośników Puszczy Bukowej

http://www.bukowa.szczecin.pl/

Dla tych którzy będą w Szczecinie 14.02.2013 r.
Książnica Pomorska zaprasza :



Opis załącznika:

Sob 09 Lut, 2013 21:45

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="sargon1"

Prof. E. Rymar obecnie raczej nie pracuje w bibliotece. Bardzo szczęśliwy
Bardzo szczęśliwy
Piwo



Kiedyś pracował Bardzo szczęśliwy był też swego czasu współtwórcą tzw "Zeszytów Pyrzyckich". Wiele ciekawych informacji na temat Zachodniego Pomorza czerpałem właśnie z tych pozycji, a było to w czasach, kiedy nikt nawet nie myślał o czymś takim jak internet...

Sob 09 Lut, 2013 22:21

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla wszystkich którzy 18.03. 2013 roku będą w Szczecinie
Klub Kniejołaza i Książnica Pomorska zapraszają na wystawę:
PUSZCZA BUKOWA - WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO
Czytelnia Pomorzoznawcza, ul. Dworcowa, godz. 16.30
Otwarcie wystawy która potrwa do 23.04.2013 r.
Zapraszam i zachęcam Super



1363199508_Puszcza_Bukowa_zaproszenie.pdf
 Opis załącznika:

Pobierz
 Nazwa pliku:  1363199508_Puszcza_Bukowa_zaproszenie.pdf
 Rozmiar:  1.03 MB
 Ilość pobrań:  Plik ściągnięto lub wyświetlono 556 raz(y)

Sro 13 Mar, 2013 20:33

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na Pomorzu istniało kilka legendarnych ksiąg magicznych. Jedną z nich była "Szósta i Siódma Księga Mojżesza" W legendach można również odnaleźć miejsca gdzie była ona przechowywana. Jak podaje prof. Alfred Haas jeden egzemplarz znajdował się w Wolinie. Przechowywano ją w kościele gdzie była przymocowana łańcuchem, ponieważ:
"(...) przy jej pomocy można było dokonywać nawet morderstwa, lecz zwykli ludzie nie mogli z niej korzystać. Dostęp miał jedynie pastor, i to nie zawsze. Czytywał ją tylko wtedy, kiedy miał na sobie sutannę, w przeciwnym razie mogła mu zaszkodzić."
Innym razem Haas przytacza opowieść związaną z tą księgą, rozgrywającą się w miejscowości Brzesko (Brietzig, pow. pyrzycki). Mieszkał tam mężczyzna który posiadał taki magiczne dzieło. Gdy się ożenił, kobieta wiedziona ciekawością (gdy męża nie było w domu) zajrzała do tej księgi. Przejęta treścią lektury, nie zauważyła pojawiających się z każdym wersem czarnych kruków. Gdy mężczyzna wrócił do domu ptaki zajmowały już całą izbę. Mężczyzna wyrwał śmiertelnie przerażonej żonie księgę i zaczął czytać tekst na wspak. Ptaki znikały w takiej kolejności jak się pojawiały.
W innym źródle możemy znaleźć prawię identyczną historię lecz tom tym razem nosi tytuł: "Masońska Księga Czarów" W tej wersji zamiast ptaków pojawiają się duchy.
Magiczną księgę zatytułowaną "Amadis" posiadała także najbardziej znana Pomorska czarownica Sydonia von Borck, szlachcianka wywodząca się ze starego rodu. Zaglądała do niej, udzielając rad przede wszystkim kobietom porzuconym przez narzeczonych i mężów. Na podstawie zamieszczonych tam przepisów sporządzała również tajemne mikstury.

Nie 28 Kwi, 2013 19:58

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak w 1906 roku Pommersche Zeitung reklamowało książkę zawierającą legendy Puszczy Bukowej


Opis załącznika:

Nie 28 Kwi, 2013 20:26

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

30.04. - 01.05. NOC WALPURGII

W Europie najczęściej kojarzona jest z sabatem czarownic odbywającym się na górze Brocken w Niemczech.
W Puszczy Bukowej miejscem w którym zbierały się wiedźmy był Blocksberg (Słupia Góra).
http://www.bukowa.szczecin.pl/leksykon/380-sup-supia-gora-ysa-gora-obaz.html
Wcześniej zbierały się na Bielicy koło Starego Czarnowa. Jednak dźwięk dzwonów nowo wybudowanych kościołów a przede wszystkim obecność cystersów w pobliskim Kołbaczu (klasztor) sprawiły, że przeniosły się w głąb Kniei. Właśnie na Słupią Górę.
http://www.bukowa.szczecin.pl/leksykon/143-bielica-wzgorze-.html
A gdzie w Waszej okolicy odbywały się sabaty?



Opis załącznika:
Buchheide Blocksberg XIX wiek

Pon 29 Kwi, 2013 20:25

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla wszystkich którzy będą w Szczecinie.
Zachęcam do odwiedzenia wystawy Marcina Yperyta Przydatka w Książnicy Pomorskiej
06 - 31 maj 2013 r, - Hol przy Informacji Naukowej



Opis załącznika:

Sro 01 Maj, 2013 8:05

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, że zaniedbałem temat.
Życie nie jest legendą...
... "i wszyscy żyli długo i szczęśliwie...".
Jako rekompensatę przyjmijcie manuskrypt niedawno znaleziony. Prosto z skryptorium klasztoru w Kołbaczu. Wink
Binowo - wieś, dzisiaj znana jako pole golfowe. Dawniej miejsce uzdrowiskowe. Jak to się zaczęło opowiada ta legenda.
Właściwie jest to moja wersja na podstawie źródeł. Inne wersje podają: źródełko, studzienkę, itp...
Znajomy artysta sporządził manuskrypt korzystając z naturalnych surowców.



Opis załącznika:

Wto 14 Sty, 2014 0:41

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, powyższa pocztówka nie ilustruję ,mojej wypowiedzi. Mam problem by przesłać "legendę" .
Na widokówce widoczne są "Dęby Krzywoustego" (nazwa powojenna).
Więcej w wątku na forum:
http://www.bukowa.szczecin.pl/forum/10-miejsca/3687-drzewa-z-histori.html

Wto 14 Sty, 2014 0:51

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Życzę Wszystkim zdrowych, spokojnych świąt, spędzonych w rodzinnym gronie. Bardzo szczęśliwy


Opis załącznika:
Zdjęcie zrobione w Muzeum Gen. Maczka - Breda, Holandia

Pią 18 Kwi, 2014 19:03

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PT sargon 1

Podziwiam Waściną pasję do Szczecina. I szczerze gratuluję . Ja Szczecin pamiętam dość dobrze z lat 1957-58 . Gdzie dosłownie ruiny były na każdym miejscu . Miasto widmo .

Natomiast zainteresowała mnie zdjęcie kaprala z 1 Dyw. Pancernej . Możesz podać coś bliższego. Mnie udało się tak na szybko ustalić ,że zdjęcie zrobiono w Gosford House w kwietniu 1943 gdzie znajdował się Szpital Psychiatryczny dla żołnierzy . Żołnierz przynależał ( patrząc na wyłogi : czarno - zielone ) do Pułku Artylerii Motorowej albo do 1-ego albo 2-ego . Gdyby udało się go zidentyfikować !

Popatrz tu :

http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=33060

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pią 18 Kwi, 2014 20:43

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, że tak długo byłem nieobecny na forum. Życie to nie legenda...
Różnie się układa...
Dziękuję krakus57, za słowa uznania. Niebawem, zrealizuję jedno z moich marzeń. A to jest dopiero początek...
O wszystkim napiszę już wkrótce.
Jeśli chodzi o zdjęcie które zamieściłem. Zrobiłem je w Muzeum Generała Maczka - Breda, Holandia. Całe szczęście, pracuje tam Polka, pouczyła mnie, o obowiązującym zakazie - robienia zdjęć, "puściła oko" i odwróciła się, by niczego nie widzieć.
Dlatego zdjęcia które tam zrobiłem, są nieoficjalnie. Wink
Sądzę, że najlepiej zwrócić się do polonii która mieszka w tym mieście. W większości mogą być potomkami tych którzy wyzwalali to miasto.
Byłem krótko w Bredzie, nie miałem okazji odwiedzić cmentarza. Według mnie, jest to jedno z miast w którym można być dumnym, że jest się POLAKIEM.



Opis załącznika:
MIASTU BREDA
1 POL. DYW. PANC.
29 .X. 1945 R.
Panzerkampfwagen V Panther - Zdobyty i ofiarowany miastu, przez polskich żołnierzy.

Wto 30 Gru, 2014 0:10

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wszystkich którzy 08.01.2015 r. będą w Szczecinie zapraszam i zachęcam.

Fundacja Ścieżkami Pomorza zaprasza 08.01.2015 r. miłośników mrocznej odległej przeszłości na spotkanie z wybitnym mediewistą i genealogiem, znawcą historii Nowej Marchii i Pomorza, Edwardem Rymarem, autorem wielu polskich pionierskich publikacji poświęconych przeszłości naszego regionu.
Profesor zabierze nas w najdawniejsze dzieje Pomorza i opowie o osadnictwie słowiańskim do 1111 roku, o plemionach, wojnach, sojuszach, związkach plemiennych i przywódcach. Opowie o czasach, w których mieszkańcy Pomorza wierzyli w Trygława i czcili święte dęby.
Zapraszamy.
Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 6 ul. Dziennikarska 39 Szczecin Dąbie ... ( Dawny pałacyk myśliwski Gryfitów ). Godzina 17.00

Wto 30 Gru, 2014 17:53

Powrót do góry
sargon1
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miło mi obwieścić wszystkim, że już niebawem ukażę się Baśń - "Młyn Prochowy". Tekst opracowałem na podstawie broszurki z 1908 roku
"Pulvermühle".
Długo czekałem, by spełniło się jedno z moich największych marzeń...

"...Czy znacie Puszczę Bukową, knieję porastającą wzgórza niedaleko Szczecina? Płynie tam strumień, wartko bieżący wśród buków. W jego górnym biegu, przez wiele wieków, stał stary młyn, którego wielkie koło nieustannie obracało się, skrzypiąc, trzeszcząc i rozbryzgując wodę na tysiące kropel. Początkowo zwano go Młynem Górnym, a jako że za czasów szwedzkich proch zamiast zboża mielił, zaczęto go nazywać Młynem Prochowym. Dzisiaj znamy to miejsce jako Szwedzki Młyn..."
Mirosław Wacewicz, Młyn Prochowy - Baśń; Ilustrację - Marcin Yperyt Przydatek



Opis załącznika:

Czw 29 Sty, 2015 7:21

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sargon: gdzie można nabyć tę pozycję?

Sob 07 Lut, 2015 1:33

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.