| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
freddy
Starszy szeregowy

Starszy szeregowy





Posty: 34
Skąd: Midgar
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Narrenturm Sapkowskiego

Czytałem rok temu "Husycką Trylogię". Reynevan von Bielau pod wpływem Szarleja dokonał wewnętznej przemiany. Polecam przeczytać. Jeden tom to 354 kartki Wyluzowany
_________________
Of all my accomplishments I may have achieved during the war, I am proudest of the fact that I never lost a wingman.

— Colonel Erich 'Bubi' Hartmann, GAF.

Nie 21 Paź, 2012 16:17

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytanie fantasy, lub jak kto woli historii alternatywnej nikomu jeszcze nie zaszkodziło. Polecam uczciwą recenzję w której uwzględniono dlaczego jestem na nie;

http://www.inkluz.pl/archiwum/inkluz48/main/cum2.html

Dodam od siebie że ta sprytnie skonstruowana powieść nijak się ma do stanu rzeczywistego wieku XV

Nie 21 Paź, 2012 19:18

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bo też książka historyczna to nie jest, tylko... bo ja wiem, może 'fantasy historyczne"? Mnie tam się podobało, akcja wartka, czytało się świetnie. Jako czysta rozrywka, dla mnie OK. I nie zachwiała moim światopoglądem, jak autora recenzji Wink
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 22 Paź, 2012 8:32

Powrót do góry
Maliniorz
Chorąży

Chorąży





Posty: 192
Skąd: Wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Książki zwane "fantastyką historyczną" są zaliczane do kategorii fantastyki,a nie historii. Jest to fantastyka dziejąca się w jakimś okresie historycznym. Sam polecam książki Jacka Komudy z tego właśnie gatunku Uśmiech

Pon 22 Paź, 2012 15:58

Powrót do góry
Kathy
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do mnie jakoś Sapkowski nie trafia :/

Wydaje mi się, że wielbimy go w Polsce tylko dlatego, że nie ma lepszych.

Ale tego tytułu jestem bez dwóch zdań ciekawa.

_________________
Odtrucia całodobowo

Wto 06 Lis, 2012 16:53

Powrót do góry
smook
Leutnant

Leutnant





Posty: 426
Pochwał: 3
Skąd: Oberschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytałem dwa razy i uważam że jest super.
A najfajniej się jeździ po Dolnym Śląsku ,
i mija miejscowości znane z powieści... Laughing

Wto 06 Lis, 2012 21:01

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mnie się zdarzało czytać z mapą w drugiej ręce Twisted Evil
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 08 Lis, 2012 11:47

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Czytanie fantasy, lub jak kto woli historii alternatywnej nikomu jeszcze nie zaszkodziło. Polecam uczciwą recenzję w której uwzględniono dlaczego jestem na nie;
http://www.inkluz.pl/archiwum/inkluz48/main/cum2.html

A dlaczego na "nie"? Bo o ile zrozumiałem recenzję to wynikałoby z tego, że jesteś fanatycznym wielbicielem Wiedźmina, albo szukałeś taniej rozrywki - a za taką osobę nie uchodzisz w moich oczach.
Mnie ta recenzja zachęciłaby do przeczytania, bo sugeruje, że w książce jest to czego szukam.
"Książka nie będzie także odpowiadała tym, którzy sięgną po nią jako po kolejną powieść, czytaną ot tak dla rozluźnienia. Narrenturm wymaga zastanowienia i trochę inicjatywy." To pasuje zresztą i do Wiedźmina i do Trylogii Husyckiej (podobnie jak "Każdy bierze, co potrzebuje i dąży do tego z całych sił. W takich warunkach nie ma miejsca dla niewinnego idealisty o szczytnych celach i wielkich marzeniach.").

Kathy napisał:
Do mnie jakoś Sapkowski nie trafia :/
Wydaje mi się, że wielbimy go w Polsce tylko dlatego, że nie ma lepszych.

Nie ma - to fakt. Ale czy to powód by go nie wielbić?
Wiedźmin przegrywa z Grą o Tron, ale jest lepszy od Władcy Pierścienia (który jest zwykłą "space operą" fantasy, takimi dawnymi Gwiezdnymi Wojnami i jest tak samo płytki, za to tak samo spektakularny).
Oczywiście kwestia: lepszy / gorszy jest dyskusyjna i nic się nie spodoba wszystkim (z wyjątkiem cycków, chociaż akurat dla Ciebie to może zły przykład Wink).
Wiedźmin trafi do niektórych, bo trzeba mieć wiedzę historyczną i polityczną by odczytać sagę zgodnie z niuansami wprowadzonymi tam przez autora; Tolkien trafi do wszystkich bo wystarczy go pochłonąć bez zagłębień filozoficznych (co najwyżej pseudo- jak u Coelho).
Poza tym, za co ja szczególnie cenię Sapkowskiego - posługuje się on pięknym językiem polskim, potrafi budować przejrzyste zdania wielokrotnie złożone, ale nie jest to łatwe dla każdego w odbiorze. Ostatni który tak ładnie pisał po polsku fantastykę to Lem.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Nie 11 Lis, 2012 1:16

Powrót do góry
Maliniorz
Chorąży

Chorąży





Posty: 192
Skąd: Wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma ? Jest dużo polskich fantastów, który spokojnie mogą konkurować z Sapkowskim - Pilipiuk, Komuda, Grzędowicz, Kossakowska,... .

Nie 11 Lis, 2012 15:34

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ijon: no nie wiem, czy Wiedźmin przegrywa z Grą o tron i czy jest lepszy od Władcy Pierścieni. Polemizowałbym, ale to rzecz gustu. Co do ostatniej pozycji to w czasach, zwróć uwagę na to, kiedy kiedy powstał Władca Pierścieni. Tamte czasy to zupełnie inny styl pisania.

Nie 11 Lis, 2012 21:42

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maliniorz napisał:
Nie ma ? Jest dużo polskich fantastów, który spokojnie mogą konkurować z Sapkowskim - Pilipiuk, Komuda, Grzędowicz, Kossakowska,... .

Pilipiuk - Wędrowycza lubię, ale Pilipiuk wszystko inne też pisze stylem licealisty. Nie jest żadną konkurencją dla polszczyzny Sapkowskiego. Stopień skomplikowania jego powieści też nie.
Komuda - nadal uważam, że język Sapkowskiego wygrywa. Ponadto Komuda ma mniejszą umiejętność wplatania odniesień do polityki i uniwersalnych historycznych - pisze tylko na dany konkretny temat.
Grzędowicz - trochę inny typ fantasy niż Sapkowski. Też wg mnie przegrywa z językiem.
Kossakowska - lubię Siewcę Wiatru, ale ona pisze zupełnie inny typ fantasy niż Sapkowski. Trudna do porównania, ale przegrywa językiem.

Oni wszyscy piszą dobre i bardzo dobre książki - ale tylko rozrywkowe. Nic więcej. Sapkowski ma drugie dno, i trzeba mieć sporą wiedzę ogólną żeby do niego dotrzeć.

czarny olek napisał:
Ijon: no nie wiem, czy Wiedźmin przegrywa z Grą o tron i czy jest lepszy od Władcy Pierścieni. Polemizowałbym, ale to rzecz gustu. Co do ostatniej pozycji to w czasach, zwróć uwagę na to, kiedy kiedy powstał Władca Pierścieni. Tamte czasy to zupełnie inny styl pisania.

Dlatego mówię, że każdy szuka czegoś innego, i każdy wybierze coś innego.
Tak, czas powstania ma wpływ na styl. Ale bywa, że się on broni i to pomimo upływu większej ilości lat (np. Verne).
Natomiast odnośnie Gry o Tron a Wiedźmina - pierwszą oceniam wyżej bo znam też ekranizację, która bije na głowę ekranizację Wiedźmina. Ale gdyby ten drugi był robiony przez HBO a nie TVP to by był tak samo dobry (co choćby widać po sukcesie gry w uniwersum Wiedźmina). A jakby z Władcy Pierścienia zabrać efekty specjalne to nie zostało by nic. Jak z Gwiezdnych Wojen.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 12 Lis, 2012 2:02

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie zawsze siłą filmu są efekty specjalne. Zrobi się z tego OT, ale osobiście uważam, że Jackson przesadził z efektami do Władcy Pierścieni. Ten pan ma zresztą do tego skłonność (vide: King Kong).
Jeśli zaś chodzi o czas, to moim zdaniem dziadek Tolkien też nieźle się broni.
Wink
Ekranizacja Wiedźmina to był ciężkostrawny koszmar, co do tego nie ma wątpliwości

Wto 13 Lis, 2012 0:03

Powrót do góry
Maliniorz
Chorąży

Chorąży





Posty: 192
Skąd: Wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@Ijon - Kwestia gustu,a o gustach podobno się nie dyskutuje Uśmiech Dla mnie Wiedźmin też jest wyjątkowy, ale równie jak choćby Wędrowycz .

Wto 13 Lis, 2012 14:14

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Sapkowski ma drugie dno, i trzeba mieć sporą wiedzę ogólną żeby do niego dotrzeć.

I to jest chyba najbardziej pociągające w jego książkach - u konkurencji natomiast tego nie zauważyłem, choć niektóre czyta się też dobrze. Ale to jednak nie to. A trylogię Sapkowskiego żeby czytało się dobrze - trzeba pewnym poziomem wiedzy historycznej dysponować. Zauważyłem że osobom nie interesującym się historią Narrenturm i c.d. raczej nie podchodzi.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 14 Lis, 2012 14:12

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sapkowski i drugie dno ... i to jest fakt niezaprzeczalny Piwo Np. w Sadze o Wiedzminie (która namietnie czytałam Wink ) prawie w każdym tomie wtrącał /zamieszczał /wplatał w akcje wątek ze współczesnej polityki / problemów Polski . Można powiedzieć iz ustami bohaterów Sapkowski wyrażał swoje zdanie na dany temat.
Np. w tomie "Chrzest ognia "wplótł problem aborcji ( tom ten wyszedł w czasie debat nad ustawa )
Wiedżmin pyta Księcia jak u niego w Panstwie jest rozwiazany ten problem...na to tenże odpowiada... nie jestesmy zacofani u nas kobiety same decyduja o sobie... (dokładnie nie przytaczam bo nie pamiętam a po ksiązke nie chce mi sie .... ruszyć Mr. Green )
Co do trylogii Narretum...to oprócz niezaprzeczalnych walorów historycznych tudzież rozrywkowych...mamy portret psychologiczny ,mamy pokazane jak chłopiec staje się mężczyzna... / co jak wiadomo nie każdemu sie udaje Wink
Jesli chodzi o innych autorów...dużo by pisac ale warto tu wspomnieć o książce Piekary Przenajświętsza Rzeczpospolita dla ludzi o mocnych nerwach... ksiązka posiadająca nie jedno dno ...
http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/jacek_piekara/przenajswietsza_rzeczpospolita/recenzja
Co do krytyków...krytykiem pono ...zostaje niespełniony pisarz Laughing

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Sro 14 Lis, 2012 22:01

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Akurat to o czym piszesz groszku to nie jest drugie dno. Takiego politykowania jest masa w polskiej fantastyce*. Ja bym powiedział, że to dno 1,5 co najwyżej Wink

* ale nie ma w Grze o Tron ani w Władcy Pierścienia. Tamte historie toczą się same w sobie, bez odniesień. Z tym, że świat Gry... jest pełniejszy (prawdziwszy) bo wyposażony w warstwę prowadzenia polityki. Sapkowski w Wiedźminie zawarł niemal wszystkie kwestie naszego świata - że wspomnę tylko wspomnianą aborcję, podatki, zmianę klimatu, rozbiory, uderzenie w plecy (17 września?), rasizm i ksenofobię, adopcje, handel itd. Nie kojarzę tylko wątku homoseksualnego Wink

Ja mam na myśli inne, takie do którego trzeba mieć wiedzę i umiejętność skojarzeń, np. bitwa pod Brenną i rozpaczający, przegrywający dowódca "Niechaj przyjdzie Xxxxxxx. Lub niech przyjdzie noc." - piękna aluzja do pewnej słynnej bitwy, pewnego słynnego (niesłusznie) dowódcy i niemalże dosłowny cytat (tylko nazwisko się nie zgadza).

Albo w opowiadaniu "W leju po bombie" gdzie wyjaśniane jest jak po 1989 roku doszło do plebiscytu w północno-wschodniej Polsce ale nie czekając na wyniki litewski generał ruszył zająć Suwałki "bez rozkazu i na własną rękę". A nazywał się Zeligauskas Twisted Evil

I tak bawiąc się Sapkowski pokazuje smutną prawdę - że nie ma dobra ani zła - że są tylko subiektywne oceny, i że oba pojęcia są wzgledne. Pokazuje że wszystkie armie, wszyscy politycy, wszystkie wywiady działały i działają tak samo, kierowani tymi samymi impulsami i celami (i że jeśli jedna armia torturuje jeńców to nie jest jedyna i naszej też się zdarzało; a jeśli narzekamy na to, że nas sojusznicy zostawili to przypominajmy sobie naszych sojuszników którym nie pomogliśmy itp. itd). Ponadto dochodzi powtarzający się i w Trylogii Husyckiej i w Wiedźminie swego rodzaju fatalizm: i Reynevan i Geralt są tylko pionkami na wielkiej szachownicy. Muszą rezygnować z osobistych ambicji i celów i podporządkować się światu, który jednostki ma głęboko gdzieś. Bardzo życiowe i może dlatego nieodpowiadające niektórym, żyjącym złudzeniami.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 15 Lis, 2012 2:27

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"W leju po bombie" to właściwie od przeróżnych aluzji historycznych aż się przelewa Wink
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 15 Lis, 2012 9:01

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ijon napisał
Cytat:
Akurat to o czym piszesz groszku to nie jest drugie dno. Takiego politykowania jest masa w polskiej fantastyce*. Ja bym powiedział, że to dno 1,5 co najwyżej

Wiem wiem...
Wink
Dobrzy pisarze konstruując swój swiat w całosci nigdy nie zapominaja o religij ...lubię szukac powiązan z wierzeniami naszego świata Wink .
Co do wydarzen historycznych i postaci w jednej z ostatnio czytanych książek przewijała sie postac ochroniarza władcy , który mówił smiesznym piskliwym głosem Wink a to było ostatnie pytanko Andiego na starozytnym Laughing
Sporo tego jest .
Teraz kończę Malazanska księgę poległych ... idealny pokazanie swiata szarości. Całkowity brak postaci negatywnych jak i pozytywnych .
Tiaaa Gra o tron ....tam masz wszystko ..łącznie z kazirodztwem... filmu nie ogladałam ale ksiązka , ksiązka jest doskonałym przykladem nie wazne są środki wazny jest cel , a on uświęca wszystko i pomyslec iz autor jej z wygladu taki miły misiaczek Wink

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Czw 15 Lis, 2012 10:10

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.