| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wielka Armia, 1812. Maruderzy.

Mam prośbę do userów znających sie na temacie. Otóż wiadomym jest że podczas odwrotu Napoleona z Moskwy w Wielkiej Armii coraz większa stawała sie rzesza maruderów. Zastanawia mnie tylko jedna kwestia. W wielu opracowaniach mówi sie o francuskich maruderach, całkowicie pomijając inne nacje. W polskich szeregach ponoć maruderów była znikoma ilość a nasze oddziały przedstawiały wartość bojową aż do samego końca. Było tak naprawdę? W Wielkiej Armii mieliśmy Sasów, Holendrów itd. Tym nacją, podczas odwrotu, raczej nie zależało na pokornym wykonywaniu rozkazów Napoleona a raczej na chęci ocalenia skóry. Jak wyglądała kwestia maruderów w szeregach innych nacji?
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Sro 04 Lip, 2012 15:16

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozpad dotyczył całej Wielkiej Armii wszystkich nacji, są jednak wyjątki. Dotyczą one to 7 Korpusu gen. Reyniera ( działał nad Bugiem), 12 Korpusu austriackiego Schwarzenberga (działał na Polesiu) oraz 10 Korpusu Macdonalda( blokował Rygę). Wymienione jednostki działały na skrzydłach, a ich zasięg operacyjny nie sięgał tak daleko w głąb Rosji jak pozostałych oddziałów Wielkiej Armii.
Wracając do sił głównych, to ubytek sił nastąpił w trakcie marszu na Moskwę jak i w trakcie odwrotu. Prócz strat bojowych, była to służba garnizonowa w zajętych miejscowościach, oraz typowe maruderstwo.
Jeszcze w trakcie pobytu w Moskwie siły Napoleona oscylowały w granicach 100 tys. żołnierzy. Odwrót nastąpił w czterech kolumnach w odstępie jednego dnia marszu. Los każdego z korpusów był inny. O ile Gwardia nie napotkała na opór, to 4 Korpus (de Beauharnais) musiał się już przebijać przez linie rosyjskie, a 1 Korpus(Davout) poniósł już duże straty w ludziach i sprzęcie. 3 Korpus (Murat) został odcięty. Ubytek w sile żywej był ogromny. Oddziały ulegały rozproszeniu bez względu na nację.
Przykładowo z 3 Korpusu z 6 tys. żołnierzy jacy byli jeszcze w Smoleńsku pozostało ok.800.
Adolph Thiers pisał że Wielka Armia która dotarła do miasta Orsza liczyła 23 tys. żołnierzy( chociaż obecnie uważa się że są to szacunki zawyżone). 8, 4 i 3 Korpus straciły całą artylerię.
Straty wśród oddziałów polskich które wchodziły w skład 5 Korpusu były równie wielkie, szacuje się że doliczając polskich kawalerzystów pod dowództwem Latour-Maubourga było to góra tysiąc żołnierzy.
W listopadzie 1812 za Wielką Armią ciągnęło się co najmniej 35 tys. maruderów.

P.S

Oczywiście najmniejszy interes w tym aby położyć głowę za Napoleona mieli Austriacy i Prusacy. Tak jak myśleli tak zrobili. Prusacy przeszli na stronę Rosjan, a Austriacy "mignęli się"

Sro 04 Lip, 2012 18:21

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wszystko sie zgadza Seth, jednak spójrzmy na "typowych" maruderów w czasie odwrotu. W wielu źródłach można znaleźć informacje głównie o maruderach francuskich. Natomiast o jednostkach polskich pisze sie, że tam odsetek maruderów był najmniejszy. Ba, to polskie jednostki zachowały największą wartość bojową i stany w trakcie odwrotu. Podobno niektóre polskie jednostki do samego końca posiadały artylerię, oczywiście nie tak liczną jak przewidywał etat ale jednak posiadały co już było dużym wyczynem. Jeżeli weźmiemy inne nacje, jak podajesz Prusaków i Austriaków, to możemy wywnioskować że w ich przypadku procent maruderów był jeszcze większy niż w przypadku samych francuzów. Jak wyglądała ta sytuacja np. wśród Sasów? Wiadomym jest, że jednostki saskie były wiernie Napoleonowi bardzo długo, praktycznie do końca, mimo, że nie darzyli oni sympatią wodza który podporządkował sobie ich kraj.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Czw 05 Lip, 2012 8:15

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Przy tej wielonarodowej Grand Arnee maruderstwo i dezercje zdarzały sie już na samym pocz. wyprawy na Rosję
.W ciekawym opracowaniu http://www.lituanus.org/1984_1/84_1_01.htm wspomina sie o dezercjach z
Cytat:
Marshal Joachin Murat, King of Naples, who commanded Napoleon's Cavalry, estimated that over 15,000 horses died and 50,000 troops deserted during the short forced march from Kaunas to Vilnius

na samym końcu oprac. jest obszerna bibliografia.
Wspomninaja o roli zandarmerii w walce z maruderami. grabieżami....

Za to z sił francuskich dużym zaparciem dla idei walki w Rosji odpowiedziały oddziały Gwardii
Cytat:
took to Russia all his Old Guard, all Guard Cavalry regiments, Guard Artillery and two Young Guard Infantry Divisions. There were almost 47.000 his guardsmen and attached to Imperial Guard multinational units sent to Russia.


Polacy mimo sugestii zmiany kierunku uderzenia pozostali do końca wierni
http://www.napolun.com/mirror/napoleonistyka.atspace.com/polish_army_2.htm#polishcavalry3
Cytat:
4. French horses were poorly prepared to Russian Campaign. Horses were extensively used, but were poorly fed. Then many dropped with fatigue, many fall dead in the summer and winter, because occupied country lacked in oats and stables. French horses had not special winter horse shoes, then they slipped on ice, broken legs and can not pull over loaded or heavy wagons, carriages, cannons and ammunition wagons. Napoleon lost here almost all horses which his army used in this campaign. It were tremendous loses. Then he can not recreate his numerous cavalry, because French lacked in horses.

5. Before Russian campaign Polish suggested Napoleon that there were needed warm, winter clothes, tons of food and forage, and there should be build many dwellings and stables. They also suggested that it would be good attack on Volynia and Ukraine where French could found better climate, more dwellings, food, forage and other resources as well as many recruits for auxiliary units.

Prince Ponatowski even at Smolensk made humble appeal let’s Emperor allow his little bit strengthened Polish V Corps with some attached cavalry units went on Ukraine. Emperor did not do that and threatened punish Polish if they would tried went there.


iły francuskie i wmieszane pomiędzy nimi oddziały "sprzymierzone" traciły ludzi nie tylko przez maruderstwo, pozostawianie sił w garnizonach na tyłach , ale i w licznych bitwach
Cytat:
- Oudinot II Corps at Klastice
- Ney III Corps at Smolensk, Valutina Gora
- Beauharnais IV Corps at Vitebsk, Viazma, Krasnoi
- Saint Cyr VI Corps at 2nd Battle of Polotzk
- Reynier VII Corps at Kobrin, Wolkowysk
- Junot VIII Corps at Valutina Gora, Borodino
- Victor IX Corps at Czasniki, Smoliani
- Davout I Corps at Viazma, Krasnoi
- Murat at Ostrovno, Krasnoi, Valutina Gora, Borodino, Tarutino, Vilno

Pią 06 Lip, 2012 21:47

Powrót do góry
Sxandy
Private

Private




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żeliwny, pięć centymetrów średnicy? ciekawy mundur musiał być Bardzo szczęśliwy
_________________
Download high quality Brain Dumps.com to prepare and Adams State University

Sob 01 Lis, 2014 8:50

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, pozwolę sobie "odgrzebać" ten temat. Znalazłem bardzo ciekawy artykuł o Wielkiej Armii Napoleona w 1812r. Przedstawione tam fakty, nie mają nic wspólnego z romantyczną wizją tego okresu obowiązującej w naszej historiografii. Pozdrawiam. http://www.konflikty.pl/historia/nowozytnosc/apokalipsa-1812/

Sro 14 Wrz, 2016 18:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.