| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:
No to skoro taka suuper była to dlaczego jej ostatni mąż uważał, ze ciut przesadza z takim zawsze "real politik" w każdej możliwej sprawie Uśmiech ?
Pozdrawiam

Proste.... Wink
Bo Swen był typowy macho i miał dość baby co miała wieksze cojones niż on Wink ...
A pono żałował iż go opuściła...

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Nie 15 Kwi, 2012 16:06

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ku jasności w nowym poście.
O jednej z najbardziej barwnych /jeśli nie najbarwniejszej postaci kobiecej wieków średnich.
To ona...rozwiodła sie z mężem /slamazara...ona poprosiła papieża o rozwód bo pokochała .
Ona pojechała na Wyprawę krzyżowa misat grzecznie czekac za mężem w domu / z niej przykład wzieły inne damy średniowiecza .
Ja nazywano..grande prostituee wręcz putane...
Ona ikona mody i dobrego smaku miłości dworskiej...ona światłego umysłu / uczona.
Alienor d'Aquitane...królowa Francji , królowa Anglii.
Cytat:
Najstarsza z trojga dzieci, jej ojcem był Wilhelm X Święty (Guillaume), a matką Aénor (Eleonora) de Châtellerault (+1130) (Ænor de Châtelleraul), córka Aimery'ego, wicehrabiego Châtellerault. Małżeństwo rodziców Eleonory zostało zaaranżowane przez ojca Wilhelma X, którym był Wilhelm IX Trubadur i przez matkę Aénor, zwaną La Dangerosa (wł. niebezpieczna), która była przy tym kochanką Wilhelma IX. W języku okcytańskim (langue d'oc, lenga d'òc), imię Eleonora = Eléanor, pochodzi od Aliénor, co znaczy inna Aenor. Eleonora Akwitańska została tak nazwana po swojej matce.

Eleonora wychowywała się na najbardziej kulturalnym dworze Europy. Ojciec zadbał o edukację córki: Eleonora potrafiła czytać, znała łacinę, była dobrze wykształcona jeśli chodzi o muzykę i literaturę. Księżniczka uwielbiała również jazdę konną i polowania. Była towarzyska a jednocześnie uparta. Była dziewczyną wielkiej urody. Najprawdopodobniej miała rude włosy i brązowe oczy, podobnie jak jej ojciec i dziadek. Kiedy jej brat, Wilhelm Aigret, zmarł w wieku 4 lat Eleonora został dziedziczką Akwitanii i 7 innych hrabstw. Oprócz brata miała jeszcze siostrę, znaną pod imieniem Petroneli.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Eleonora_Akwita%C5%84ska
http://www.alienor-aquitaine.org/
Pisałi do niej i o niej...
Cytat:
Anonimowy niemiecki liryk
Were diu werlt alle min Były Diu werlt alle min

Jeśli cały świat był mój
From sea's shore to the Rhine, Od brzegu morza do Renu,
That price were not too high Że cena nie była zbyt wysoka
To have England's queen lie Aby kłamstwo Anglii królowej
Close in my arms. Zamknąć w moich ramionach.

(From Eleanor of Aquitaine: Queen and Legend . Trans. DDR Owen. Oxford: Blackwell, 1993. 41.) (Od Eleonory z Akwitanii: Queen i Legenda Trans DDR Owen Oxford:..... Blackwell, 1993 41)







Bernart de Ventadorn Bernart de Ventadorn
Pel doutz chan quel rossinhols fai Pel doutz chan quel rossinhols fai

At the sweet song which the nightingale makes Na słodką pieśń, która sprawia, że ​​słowik
at night when I have fallen asleep, w nocy, kiedy zasnęli,
I wake completely bewildered with joy, Budzę całkowicie oszołomiony radością,
pensive and thoughtful about love; zamyślony i miło o miłości;
for this is my supreme vocation, bo to jest moja najwyższym powołaniem,
because I always receive joy willingly, bo zawsze odbierać radości z własnej woli,
and my song begins with joy. i moja piosenka zaczyna się z radości.

If anyone knew of the joy that I have, Jeśli ktoś wiedział o radości, że mam,
and [that] joy were seen and heard, i [że] radości zostali widział i słyszał,
all other joy would be slight wszystkie inne radości będzie nieznaczny
compared to that [which] I possess, for my joy is great. w porównaniu z tym [które] posiadam, bo moja radość jest wielka.
Such a man becomes genial and eloquent, Taki człowiek staje się sympatyczny i elokwentny,
because he believes [himself] to be fortunate and superior bo wierzy [sam], aby być szczęśliwym i lepszy
in true love, of which I have twice as much! w prawdziwej miłości, z której mam dwa razy tyle!

When I contemplate her sprightly body, Kiedy kontemplujemy swój żywy organizm,
how well it is made with all choice attributes, jak dobrze jest wykonany ze wszystkimi atrybutami wyboru,
her courtliness and her beautiful speech, jej wytworność i jej piękne mowy,
my praise will never mean advancement for me, moja chwała nie będzie oznaczać awans do mnie
because I would need an entire year for it, bo musiałbym cały rok na to,
if I wished to be truthful about her, Gdybym chciał być zgodne z prawdą o niej,
she is so courtly and so good a being. ona jest tak dworskiej i tak dobry byt.

Those who think that I am here Ci, którzy myślą, że jestem tutaj
do not at all know how my spirit nie w ogóle wiedzieć, jak mój duch
is intimate and easy with her, jest kameralny i łatwo z niej,
although my body is far from her. chociaż moje ciało jest daleko od niej.
Know, the best messenger Wiadomo, najlepiej posłaniec
that I have from her is my thought, że mam od niej jest moja myśl,
which recalls to me her beautiful appearance. która przypomina mi jej piękny wygląd.

Lady, I am and will be yours, Pani, jestem i będzie twoje,
ready for your service. gotowy do eksploatacji.
I am your man, sworn and pledged, Jestem twoim mężczyzną, zaprzysiężony i zobowiązała,
and yours I was since before; i twoje byłem już przed;
and you are my first joy, a ty jesteś moja pierwsza radość,
and thus will you be the last, i tym samym będzie ostatni,
so long as life lasts me. tak długo, jak długo życie trwa mnie.

I do not know when I shall see you again, Nie wiem kiedy będę cię znowu widzieć,
but I go off among angry and married men. ale idę się wśród ludzi wściekłych i ożenił się.
For your sake I have parted from the king, Dla twojego dobra ja rozstał się z królem,
and I pray you that I may not be harmed i proszę cię, że nie może zaszkodzić
when I am present in court before you, kiedy jestem obecny w sądzie przed tobą,
among ladies and knights, wśród pań i rycerzy,
frank, and gentle, and humble. szczery i łagodny, a pokornym.

Hugh, my courteous messenger, Hugh, mój uprzejmy posłaniec,
sing my song willingly śpiewać moją piosenkę chętnie
to the queen of the Normans. do królowej Normanów.

(From A Bilingual Edition of the Love Songs of Bernart de Ventadorn in Occitan and English: Sugar and Salt . Trans. Ronnie Apter. Studies in Medieval Literature 17. Lewiston, NY: The Edwin Mellen Press, 1999. 212-215.) (Od dwujęzycznej edycji Pieśni miłosnych Bernart de Ventadorn w Occitan i angielskim: a. Cukier i sól Trans Ronnie Apter studiów w literaturze średniowiecznej 17 Lewiston NY: a.. Edwin Mellen Press, 1999 212-215)



http://translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en%7Cpl&u=http://www.lib.rochester.edu/camelot/medsex/eleanor.htm



Opis załącznika:
Nie tylko piekan ale i mądra...
http://www.nndb.com/people/423/000093144/

Opis załącznika:
http://webetab.ac-bordeaux.fr/t3_0240010f/index.php?id=2928

Opis załącznika:
Bohaterka /powieści , poezji i pieśni...
http://flori.jean.pagesperso-orange.fr/livres/alienor_d_aquitaine_fr.htm

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Nie 15 Kwi, 2012 16:37

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:
Ale może faktycznie wróćmy do Napoleonidów Uśmiech
ktoś może wie dlaczego M. Walewska namówiła Napoleona na słynne 100 dni ? (choć zapewne nie planowała , ze tak krótko to potrwa...)
Pozdrawiam

Jeśli wierzyć ostrzeżeniom Castlereagha wysłanym Wellingtonowi w maju 1814 roku Napoleon już "w czasie podróży w pewnym momencie zdawał się wciąż żywić nadzieje w kwestii Francji". Walewska więc musiałaby go na mówić na 100 dni już we Francji (na Elbę przybyła bowiem 1 września), co wydaje mi się mało prawdopodobne. Napolen zwykł pytać swoich gości na Elbie o położenie brytyjskich oddziałów na południu Europy oraz o sytuację we Francji (np. w czasie zimy 1814/1815 Casa Mulini stała się ulubioną atrakcją turystyczną brytyjskich wigów). Cesarz czekał tylko odpowiedniego momentu na ucieczkę z wyspy. Za jedyną kobietę, która miała istotny wpływ na decyzję o ucieczce Napoleona z Elby uznałbym Madame Mere. Noc przed swoją ucieczką Napoleon spytał ją o radę. Ona miała mu odpowiedzieć "Idź, mój synu, wypełnij swoje przeznaczenie, nie urodziłeś się, by umrzeć na tej wyspie" (tak przynajmniej później wspominała).

A wracając na chwilę do Józefiny, to wartoby wspomnieć, że gdyby nie Polak, to mogłaby nigdy nie dożyć ślubu z Napoleonem. W czasie rewolucji podczas pobytu w więzieniu została uratowana przez lekarza więziennego, Polaka o nazwisku Markowski. Józefina Beauharnais miała bowiem zostać pod opieką lekarską w związku z domniemaną (udawaną ) ciążą. Józef Markowski został później lekarzem przybocznym cesarzowej.

Pon 16 Kwi, 2012 11:03

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Istotnie - wpływ M. Walewskiej na decyzję o powrocie być chyba tylko taki, że Napoleon, który w tym czasie nie miał już do niej wyraźnie serca obawiał się, że jej wizyta, w trakcie której nie zachowaywał się raczej jak gentelmen nie sprowokowała Angoli do różnych działań...
A co dizałalności parabnkowej naszej dzielnej rodzaczki to... za licha nie mogę znaleźć na ile były oprocentowane pożyczki Embarassed Pamietam tylko, ze były krótkotermiowe (standardowo rok - max dwa) i zawsze zabezpieczone rzeczowym fantem, który w przypadku braku spłaty przechodził na poczet długu...
Widać jednak stopa procentowa musiała być spora skoro nawet biorąc pod uwage fakt pożyczania przez szlachtę na "wieczne nieoddanie" korzystano z pożyczek i zaraz potem "donosik do cysarza" Uśmiech
Kto wie też czxy nie była konstrukcja wzorowana na pruskich pożyczkach hipotecznych :0 które tak wzmagały militarne chęci wojaczki mieszkańców zaborów pruskich...
Pozdrawiam
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 17 Kwi, 2012 10:57

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ach Napoleon i Kobiety... Mr. Green
A ja wróce sobie do Eleonory...
Po rozwodzie z Ludwikiem poślubiła 11 lat młodszego króla Anglii Henryka II Plantageneta...
Cytat:
Małżeństwo z Henrykiem było burzliwe, ale sama Eleonora powiedziała o nim: Moje małżeństwo z Henrykiem było szczęśliwsze niż z Ludwikiem. Henryk i Eleonora pozostali w przyjaznych relacjach, które popsuły się dopiero w nadchodzących latach, kiedy dorośli synowie Henryka i Eleonory, zawiedzeni brakiem realnej władzy, zaczęli buntować się przeciw ojcu


http://pl.wikipedia.org/wiki/Eleonora_Akwita%C5%84ska
Można powedziec iz dobrali się Wink bowiem w przeciagu 13 lat urodziła osmioro dzieci... Wink

Wilhelma (przyszłego hrabiego Poitiers), Henryka (formalnego współwładcę ojca w latach 1170-1183), Matyldę (przyszłą księżnę Saksonii i matkę cesarza Ottona IV), Ryszarda Lwie Serce (króla Anglii w latach 1189-1199), Gotfryda (przyszłego księcia Bretanii), Eleonorę (przyszłą królową Kastylii i matkę królowej Blanki Kastylijskiej), Joannę i Jana bez Ziemi (króla Anglii w latach 1199-1216). Nie tylko była towarzyszka łoża lecz i współrządziła...
1155 i 1158-1160 rządziła Anglią jako regentka gdy mąża nie było w kraju . Od 1165 do 1166 r. była regentką Normandii .
Brała udział w buncie synów przeciw ojcu ..przez co mąż uwięził ja na 15 lat . Po smierci Henryka jej ukochany syn Ryszard/Lwie Serce przy pomocy matki został królem i ona to Eleonora jako regentka rządziła w jego imieniu gdy ten przebywał w Ziemi Świetej. I ona negocjowała warunki zwolnienia Ryszarda z niewoli.
Po smierci Ryszarda nim Jan Bez Ziemi objął tron znów regentka była Eleonora...
Kobieta 100 % Piwo i jednoczesnie majaca charyzme i umysł władcy...czasem sie taki rodzą Wink

A tu o innych walecznych Damach które nie obawiały sie przywdziac zbroi i miecz do reki wziąść.

Cytat:
Wśród szacownych małżonek słynnych średniowiecznych rycerzy, były też i takie, które nie siedziały w domach, ale brały czynny udział w walkach, u boku swych małżonków. Może wydawać się to niewiarygodne, ale niektóre z kobiet przywdziewały rycerski rynsztunek i wyruszały na wyprawy krzyżowe razem z mężami (np.: hrabina Ida z Austrii w 1101 roku). W armiach Franków, podczas wypraw krzyżowych, walczyło wiele kobiet (wspominają o tym greccy kronikarze np.: Nicefor). Na czele tych „amazonek” stała Alienor (Eleonora) Akwitańska. Inna kobieta, hrabina flandryjska Rychilda w 1071 roku stanęła na czele rycerzy w bitwie z królem Francji Filipem I i dostała się do niewoli. Walczącą kobietą była też Heloiza hrabina Evreux, oraz Joanna Hachette i oczywiście Joanna d’Arc. Słynna ze swych umiejętności władania mieczem była też hrabina Joanna de Montfort. Niestety, kobiety władające mieczem, występujące w roli typowo męskiej, nie były w średniowieczu mile widziane. Walka zbrojna była zastrzeżona dla rycerzy-mężczyzn, a i całe prawodawstwo średniowieczne na pierwszym miejscu stawiało mężczyzn. To właśnie Joanna d’Arc zapłaciła życiem m.in. za to, że próbowała zająć miejsce mężczyzny-rycerza w hierarchicznie uporządkowanym (według boskiego porządku) społeczeństwie. Król zawdzięczający jej tak wiele, w tej sytuacji nie uczynił nic.


źródło: F. Kusiak, Rycerze średniowiecznej Europy łacińskiej.


http://alehistoria.blox.pl/2009/02/WALECZNE-DAMY.html


_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Czw 19 Kwi, 2012 1:06

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bo też - jak napisał pewien raczej mądry Anglik - jaką właściwie korzyść przynosi kobiecie stanie się mężczyzną ? Uśmiech Choć coraz lepiej zaczynamy rozumieć zawiłe okoliczności jakie mogą do tego prowadzić to czy dziwny jest opór męskiej częsci społeczeństwa? Wszak raczej bez protestu tolerujemy rzeczywitą władzę kobiet... jako kobiet a nie jakichś wynaturzonych "facetów jacy byc powinni" Raczej umyka, ze często takie zachowania nie były ani kobiece ani męskie... tylko jakieś takie wkurzające... Uśmiech
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Czw 19 Kwi, 2012 12:27

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
jaką właściwie korzyść przynosi kobiecie stanie się mężczyzną ?

Zapewne żadną korzyść... Wink A ta Kobieta nigdy nie udawała mężczyzny.. wręcz przeciwnie . Ech Wieki Średnie i te kobiece/kobiety Piwo
Barbara Cylejska..Królowa Czech , Niemiec ,Wegier a 1433 r koronowana na Cesarzową.
Cytat:
W latach 1412-1414, 1416-1418 i 1431-1433 rządziła Węgrami i Chorwacją jako regentka w imieniu męża, który przebywał we Włoszech. W latach 20. XV w. Zymunt słuchał rad swojej małżonki w sprawach państwa. W 1437 r., po swej koronacji na królową Czech, rządziła tym krajem przez kilka miesięcy jako regentka. W tym samym roku ogłosiła, że gotowa jest zdetronizować Zygmunta, poślubić króla polskiego Władysława III i wraz z nim rządzić na Węgrzech, w Czechach, Polsce i Chorwacji.

http://www.smolec.pl/kobiety/barbara_cylejska.htm
Zygmunt kochał piekne kobiet a Barbara mężczyzn także nie pozostawała dłużna Zygmusiowi Laughing Kolekcjonerka klejnotów i kochanków..
Cytat:
Nie przejmowała się chrześcijańskimi zasadami wiary, a wiarę w życie pozagrobowe uznawała za niedorzeczność. Lubiła cieszyć się życiem i bawiły ją historie o chrześcijańskich męczennicach. Podobno nawet zabraniała swoim dwórkom modlić się w jej obecności. Była urodziwą i bystrą kobietą. Znała język słoweński, niemiecki i łacinę. Postępowanie Barbary przydało jej przydomek "niemieckiej Messaliny".


Messalina...ach Ci mężczyżni...
Córka hmmm.. córka i zięć Barbarę wygnali (ciekawe skąd taka niechęc córki do matki ?) odebrawszy jej wszystko co miała. Jednakże Królowa przyjęła Polska o ofiarowała jej
Cytat:
zamek, miasto i ziemię sandomierską, gdzie mieszkała, dopóki jej się podobało opływając w wszelakie dostatki.[2].
Jak Długosz pisał w swych kronikach.


Z przyjaznej Polski udała sie do Czech gdzie życia używała Wink Piwo a na koniec będąc kobieta pragmatyczna z Bogiem się pojednała Wink .
Cytat:
Ostatnie lata życia spędziła w Mělníku. Zdaniem kardynała Piccolominiego spędzała życie jak sułtanka w haremie swoich kochanków. Zainteresowała się także okultyzmem i alchemią. Czując zbliżającą się śmierć w 1448 r. starała się o prawo używania przenośnego ołtarza i posiadania własnego spowiednika. Zapewne z tego powodu kardynał Piccolonimi napisał, że zmarła jak prawdziwa chrześcijanka. W 1451 r. umarła na zarazę w Mělníku i została pochowana w kaplicy św. Marcina (dziś św. Andrzeja) w katedrze św. Wita w Pradze

http://pl.wikipedia.org/wiki/Barbara_Cylejska



Opis załącznika:

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Nie 22 Kwi, 2012 15:44

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hm Jak już w tym kierunku idziemy to warto zauważyć, że Murat i siostra Napoleona Karolina zawarli jako małżeństwo nieoficjalny układ i wszczęli rywalizację na polu: "kto kogo więcej razy zdradzi"...
Tylko dlaczego jak chyba zawsze w tego typu przypadkach zwyciężcą okazała się kobieta? Uśmiech
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Pon 23 Kwi, 2012 11:33

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj tam oj tam...Marku .
Barbara była tak ciekawa postacią.....a Ty tylko wychwyciłes zdrady...I wiesz ona był a Kimś...zdaje sie iz Karolina Bonaparte nie dorastała Cylejskiej do hmmm.... pięt Wink .

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Pon 23 Kwi, 2012 12:55

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wychodzę zatem na marudnika ? Uśmiech Ale w istocie Barbara była ze wszech miar kobietą niezwykłą Piwo Kciuk do góry Super
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Pon 23 Kwi, 2012 15:50

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to Marku...kobieta bez romansów/ a w kazdym razie zbyt hmmm jawnych Wink za to znana z meskiego traktowania przeciwników zwłaszcza gostków którzy ja lekceważyli... Laughing .
Sarmatka Piwo a one lubiły bizuterie...czyli kobiece kobiety.
Rzadziła jako regentka...hmmm..ciekawe co z jej chłopem się stało...moze był nieposłuszny...hmmm ?
Cytat:
królowa-regentka Amage, sarmackie plemię Roksolanów (Rosja)
IV w. p.n.e.
Była bardzo wojownicza. Rządziła jako regentka w imieniu swojego męża. Wysłała list do scytyjskiego księcia z żądaniem zaprzestania najazdów na jej protektoraty na Krymie. Gdy ten zignorował ją, Amage zaatakowała go na czele swych 120 ludzi. Zabili jego straż, przyjaciół i rodzinę. Królowa osobiście zabiła nieposłusznego jej Scytę. Pozwoliła jego synowi rządzić swym ludem pod warunkiem, że będzie przestrzegał jej edyktów.

http://www.smolec.pl/kobiety/wladczynie%20316-1.htm

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Sro 25 Kwi, 2012 21:32

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Swego czasu czytałam "Królów przekletych ' M. Druona. Opisywana tam jest postac pewna kobieca...oczywista autentyczna historyczna postać.
Machaut d'Artois...władczyni Hrabstwa , prawdopodobna przyczyna nieszczęść Filipa Pieknego i jego synów , matka dwóch synowych Pieknego .
Przeklenstwo i zmora Roberta III d"Artois .
Kobieta władcza , doskonały polityk i strateg , administrator dóbr . Potrafiła pokonac /stłamścic bunty wywołane przez Roberta w Hrabstwie.

Cytat:
Urodziła się w 1268 lub w 1270 r. jako córka Roberta II, hrabiego Artois i pana de Conches, oraz Amicie de Courtenay. Wyszła w 1285 r. za mąż za hrabiego-palatyna Burgundii Ottona IV, z którym miała następujące dzieci: Roberta, Joannę Burgundzką i Blankę Burgundzką. W 1298 r., po przedwczesnej śmierci swego brata Filipa, Matylda została dziedziczką swego ojca. Hrabiną Artois i panią de Conches została po jego śmierci 11.VII.1302 r. O władzę musiała walczyć z swym kuzynem Robertem III z Artois. Była znakomitą administratorką i doprowadziła do złamania buntu szlachty. 26.III lub 04.IV.1303 r. w bitwie zginął mąż hrabiny. Matylda objęła władzę w Burgundii jako regentka w imieniu najstarszego syna, Roberta. W 1307 r. córka Matyldy, Joanna Burgundzka, poślubiła Filipa V, przyszłego króla Francji. W następnym roku jej młodsza córka Blanka wyszła za mąż za Karola IV, kolejnego przyszłego władcę Francji. W 1309 r. Robert III z Artois przegrywa z Matyldą proces o władzę nad Artois. W 1314 r. dochodzi do "Skandalu w Wieży Nesle" - Joanna Burgundzka, Blanka i ich kuzynka Małgorzata zostały oskarżone o cudzołóstwo. Blanka i Małgorzata zostały skazane na uwięzienie w zamku Château-Gaillard. Blanka urodziła dziecko strażnikowi więziennemu, przez co matka wyrzekła się jej. Robert, syn Matyldy, umiera w 1315 r. Jego następczynią zostaje siostra, Joanna Burgundzka. Matylda nadal rządziła Burgundią jako regentka w imieniu nieobecnej córki do 1321 r. Rok później Robert III z Artois zorganizował powstanie szlacheckie przeciwko rządom Matyldy. W 1317 r. Joanna Burgundzka została królową-małżonką Francji. W 1318 r. Robert III z Artois po raz drugi bezskutecznie usiłował sądownie pozbawić ciotkę władzy. W 1331 r. został pozbawiony tytułów i wygnany z Francji. W 1322 r. zmarł na dyzenterię zięć Matyldy, król Francji Filip V. Jego następcą został brat, Karol IV - żonaty z Blanką, drugą córką Matyldy. 19.V.1322 r. papież Jan XXII uznał małżeństwo Karola i Blanki za nieważne. Hrabina Matylda I zmarła otruta 28.X.1329 r. w Paryżu. Zleceniodawcą mordu był Robert III z Artois, a wykonawczynią była zaufana dwórka hrabiny, "czarownica", alchemiczka i znachorka Beatrice d'Hirson. Hrabstwo Artois po śmierci Matyldy odziedziczyła jej córka, Joanna Burgundzka.

http://www.smolec.pl/kobiety/matylda_i1.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Mahaut,_Countess_of_Artois

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Sob 28 Kwi, 2012 21:07

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A może też coś o naszych nietuzinkowych acz nie tak popularnych rodaczkach - ot może coś niecoś o neapolitańskich przygodach Elżbiety Lokietkówny i w ogóle o tej samej niezwykłej rodzinie z Której i Ludwik Wielki (chyba jeden z najbardziej niedocenionych polskich władców - świetny kontynuator Kazia W) i Jadwiga pochodzili... To co ciekawe to właśnie rodzinna atmosfera, którą zaszczepiła Lokietkówna przed którą strach ogarnial i papieża...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sob 28 Kwi, 2012 21:42

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marek napisał:
Cytat:
A może też coś o naszych nietuzinkowych acz nie tak popularnych rodaczkach

Marku...........do dzieła ..pisz...meski punkt widzenia.
Wink Piwo a ja poczytam i dodam kobiecy.

P.S.
Co do Mahaut ...czytałam " Królów przekletych ' w moim niezmiernie waznym okresie zycia...i w pewnym stopniu moja córka zawdzięcza tej książce imie Mr. Green .
A poniewaz Marka na razie niema to ja jeszcze wspomne o pewnej władczyni . Nie naszej rodaczce (choc często władczynie Polski polkami nie były Wink ) ale równie odwaznej i walecznej...Boudika Exclamation ....oparła sie potedze Rzymu...zemściła sie , walczyła ..pokazała Rzymianom iz Kobiety przyparte do muru potrafia walczyć . Rzymianie przyzwyczajeni do zupełnie innego 'wizerunku ' kobiety ...deczko zdziwieni byli. Co prawda powstanie nie przyniosło upragnionej wolności wrecz przeciwnie spowodowało pacyfikacje plemion...mozna powiedziec iz przypomniało i nasze powstania...ale ale .... warto było ?
Cytat:


Była bardzo wysoka i wyglądała groźnie. Patrzyła srogo, a mówiła ochryple. Wspaniałe włosy bujnie spływały na jej biodra. Do do ubioru − niezmiennie nosiła wspaniałą złotą kolię wokół szyi i wielobarwną tunikę. Na tym gruby płaszcz spięty broszą. Gdy przemawiała, chwytała włócznię, aby jeszcze bardziej przestraszyć patrzących.

— Kasjusz Dion Kokcejanus "Historia rzymska" 62, 2

http://pl.wikipedia.org/wiki/Boudika

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Pią 04 Maj, 2012 22:24

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:
A może też coś o naszych nietuzinkowych acz nie tak popularnych rodaczkach - ot może coś niecoś o neapolitańskich przygodach Elżbiety Lokietkówny i w ogóle o tej samej niezwykłej rodzinie z Której i Ludwik Wielki (chyba jeden z najbardziej niedocenionych polskich władców - świetny kontynuator Kazia W) i Jadwiga pochodzili... To co ciekawe to właśnie rodzinna atmosfera, którą zaszczepiła Lokietkówna przed którą strach ogarnial i papieża...
Pozdrawiam

A ta pani to był niezły numer, że przypomnę co spotkało Klarę Zach, za sprawą zresztą węgierskiej królowej...

Pią 04 Maj, 2012 23:05

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czarny Olek o Elżbietce Łokietekównej :
Cytat:
A ta pani to był niezły numer

Oj tam oj tam...braciszka kochała "małpia miłością ' pono mu owa Klare podsunęła...no i może onej Klary nie lubiła ?
Cytat:
Zemsta na rodzinie Zachów była okrutna. Poćwiartowane ciało Felicjana Zacha zostało rozesłane do wielu węgierskich miast, zaś jego głowa zawisła na bramie wjazdowej wyszehradzkiego zamku. Jego córce, znanej z urody Klarze, obcięto nos, wargę i palce u obydwu rąk.

http://pl.wikipedia.org/wiki/El%C5%BCbieta_%C5%81okietk%C3%B3wna
Dziwna dość zemsta na Klarze......wygląda raczej na zemste kobiety....

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Sob 05 Maj, 2012 10:13

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ponoć ci z rodu Zachów, którzy ocaleli, znaleźli schronienie w...Polsce. Mogłoby to świadczyć o tym, że Łokietek miał jakieś wyrzuty sumienia z powodu "zabawy" swojego potomstwa. Co do Elżbiety, to przypomina mi się również, że okres jej regencji w Polsce nie był zbyt dobrze wspominany przez samych Polaków. Była tam jakaś sprawa mordu na Węgrach z jej otoczenia, nie znam dokładnie tła całej afery...

Sob 05 Maj, 2012 18:53

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawa jest ciekawsza niż się zdaje bo przecież warto zwrócić też uwagę na to, że po pierwsze Klarę wybrała właśnie Elżbieta aby choremu Kaziowi podawała mleczko z czosnkiem... brr Uśmiech i to sam na sam... Uśmiech a ponoć wcale za cnotkę nie uchodziła na dworze... Uśmiech ... Czy nie był to element szerszej gry i nie chodziło o eleminację rodu Zachów jako pewnego rodzaju manifestacje wobec właściwych adresatów...
I dlaczego Zach dostał właściwie takiego szału... Zawsze zastanawiało mnie też dlaczego - wedle legendy strasznie okaleczona Klara jeszcze kilka lat później wciąż błagała o przebaczenie zdrady... No ale z obcięciem jej wszystkich palców to faktycznie widać mściwą kobiecą nutkę... Smutny
Nie mam niestety czasu aby pisać o tej ciekawej rodzinie ale fajny skrót jest w Biografiach spod ciemnej gwiazdy M. Ruszczyca, gdzie wątek jednego z czterech męzów Joanny Nepolitańskiej czyli Andrzeja z Andegawenów fajnie opisano...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sro 09 Maj, 2012 12:02

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
a ponoć wcale za cnotkę nie uchodziła na dworze...

Oj tam oj tam...Marku ot męskie podejście............cnota nie cnota czy to znaczy ze hmmm..kazdemu musi...hmmm ulec Wink .
Tyle zartu...bo raczej królom sie nie odmawia , nawet córka magnata i to zwłaszcza magnata , który łaski królewskie utracił.Sprawa zamachu na rodzine władcy jest niejasna...hm... watpie by sprawa córki tak dopiekła ojcu że naraził siebie + cały ród by pomści hmmm...cnote córki .Zdawał sobie przecie sprawe jaka kara grozi tym co reke na pomazanca podniosą. Zapewne sprawa ,miała drugie lub i nawet trzecie dno. Oczywista zaraz winę częsciowo chciano obciążyc Zakon N.M.P.Domu Niemieckiego.........ot czarny P.R.
Co do Elżbiety do póznej starości sprawowała władzę co świadczyło o jej sprawności intelektualnej jak i fizycznej. Aaaa...ratując swego syna Andrzeja nawet papieża potrafiła przekonać Wink hmmm..zaiste dar przekonywania miała. Swego męża Karola Roberta to pono okreciła wokoł paluszka..hmm... kobiecymi sztuczkami ? Zapewne również Laughing dzieci sporo urodziła i to synów...
A mówiło sie że Elżbieta jakiej wody młodości używała Zdziwko

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Czw 10 Maj, 2012 2:00

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skoro już jestesmy przy Piastównach i Elżbiecie Łokietkównie może warto wspomnieć o jej babci Eufrozynie opolskiej...postaci równie barwnej i hmmm...pragmatyczno skutecznej. Trzecia zona Kazimierza Kujawskiego gotowa zamordowac pasierbów/zła macocha.... by synowie mogli sięgnąć po władzę . Regentka ziem odziedziczonych przez nieletnich dziedziców.Prowadziła dość agresywna polityka twardej reki . Spory jakie miała z Zakonem N.M.P. musiał łagodzic Bolesław Pobożny.
http://pl.rodovid.org/wk/Osoba:344849

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Pon 14 Maj, 2012 2:12

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skądyś się przecie te geny Elżbiety i Kazimierza wziąć musiały Uśmiech
Ale zaispirowany przez jednego z Kolegów tak się zastanawiam czy nie warto też przybliżyć obyczajów i stosunków krajów Ameryki Południowej - może ich poznanie pomoże zrozumieć bezrefleksyjność i tendencyjność w patrzeniu na własną rodzimą historię... Tak się zastanaowiam czy nie przybliżyć w tym wątku historii pewnej pary... amerykańsko-irlandzko-franuskiej , której obalenie zostało uczczone jednym w swoim rodzaju koncertem na ... 18 fortepianów, 650 muzyków, batalion piechoty oraz 2 działa polowe… Odpowiedzialna za rzeź narodu którym rządziła... dziś jest znowu wynoszona na cokoły... Smutny
Znaasz li Groszku ten wątek?
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 22 Maj, 2012 12:21

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Znaasz li Groszku ten wątek?

Nieeeeeeeee........... Mr. Green
Markuuuu...może pociągniesz temat. Super

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Wto 22 Maj, 2012 16:25

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No cóż muszę mieć chwilkę czasu bo temat wymaga małego opracowania Uśmiech Chodzi o unikalny związek Francisco Soleno Lopeza i byłej pani do towarzystwa Elizy Alicji Lynch - związek i historia tak barwna, ze nawet kilka seriali nie byłoby chyba w stanie wychwycić wszystkich jej subtelności Uśmiech Jemu - zawdzieczamy bodaj pierwszy w historii system przymusowej nauki muzyki -hi.hi,hi Uśmiech - jej min. kopię La Scali w dżungli Boliwiskiej i unikalny system konfiskaty kosztowności podczas balów z wyższych sfer... Uśmiech Niestety niejako przy okazji zdażyli też doprowadzić do redukcji populacji swego kraju o 40 % co chyba nie ma odpowiednika w historii... Smutny Ale mieli tez coś co dla niektórych byłoby uznane za plusy - koka była darmowa dla wszystkich ...
Jako , ze rzecz jakoś mi się dziwnie kojarzy z naszymi rodzimymi "elitami" stopniowo i w odcinkach rzecz spróbuje przestawić...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sro 23 Maj, 2012 14:10

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Irlandka o figurze Junony złotych włosach i prowokacyjnym usmiechu....tak opisuja ową Elize Alicje...i urodziła sześcioro dzieci Exclamation
Mimo wszystkich błędów i wypaczeń jej szczątki sprowadzono do Paragwaju gdzie uznana za bohaterke narodową. Poswięcono jej kilka książek , opere , balet sztuke teatralna...
Marek napisał :
Cytat:
Jako , ze rzecz jakoś mi się dziwnie kojarzy z naszymi rodzimymi "elitami" stopniowo i w odcinkach rzecz spróbuje przestawić

Czekam więc Wink



Opis załącznika:
Z wiki...śliczna Eliza..

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Nie 27 Maj, 2012 1:59

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wspomne teraz o kobiecie , która co prawda pieknością nie była , i nie rządziła w alkowie ani na tronie...ale czy Lenin byłby tym Leninem bez Nadieżdy Krupskiej.
Podobniez to sam Stalin powiedział o niej........"wystarczy spojrzeć na N.Krupską by zrozumieć jak dalece Lenin nie interesował się kobietami '..co było wierutnym kłamstwem bowiem "wódz rewolty" kobieciarzem był.
Cicha..wybaczajaca liczne zdrady jak opoka tkwiła przy Wodzu..była jego sekretarka i pomocnicą..choc to Stalin powiedział iż ... "sypiac z Leninem ne znaczy rozumiec Leninizm "..
Czymże Lenin byłby bez Nadieżdy ?

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Pon 04 Cze, 2012 1:01

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 3 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.