| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

S.O.C.16 / M14

Witam!

Poszukuję jakiś konkretnych informacji na temat karabinu SOC16, czyli krótszej i nowszej wersji M14.

Z góry dziękuję za pomoc



Opis załącznika:
SOC 16

_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Pon 23 Sty, 2006 3:26

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

M14 znam ale ten SOC ?? Co to za gun Uśmiech

Sro 25 Sty, 2006 22:07

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co masz o M14? SOC jest w sumie tym samym karabinem, tyle że główną różnicą jest skrócenie lufy i fabryczne użycie szyny montażowej do np. optyki.
_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Sro 25 Sty, 2006 22:17

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Karabin M14 opracowano w USA w latach 50 jako bron strzelającą amunicją 7,62 mm. M14 był Garandem z 20 nabojowym magazynkiem.
Był dosyć zawodny...
Resztę dopiszę wieczorem bo mam gosci Zniesmaczony
Może tyle Ci pomoże Laughing

Czw 26 Sty, 2006 12:51

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tyle to sam wiem..... Bardzo szczęśliwy
_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Pią 27 Sty, 2006 9:47

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A na mój gust - subiektywny - to jest po prostu M1A, czyli współczesna cywilna odmiana M14, wcielona w cooperowską koncepcję scout rifle. Poszperam w domu po katalogach. Uśmiech

Pzdr

Grzesiu

EDIT

No to dobrze mi się wydawało. Bardzo szczęśliwy
Giwera na zdjęciu to Springfield SOCOM 16, czyli skrócona wersja Spriengfielda Scout Squad - karabinka typu scout rifle bazującego na Springfieldzie M1A (czyli cywilnej mutacji M14).
SOCOM 16 pojawił się w katalogu Gun Buyer's Annual w roku 2004 (Scout Squad w 1999).
Kaliber .308 Win (7,62 mm NATO), długość lufy 16,25" (413 mm), masa 8,9 funta (4,04 kg). Samopowtarzalny, działa na zasadzie odprowadzenia gazów (ale odkrywcze, co nie? Razz ). Łoże czarne, z włókna szklanego, dwustopniowy spust, hamulec wylotowy, stalowa stopka kolby, magazynek na 10 naboi. Wyposażony w przeziernikowy celownik, muszkę XS Tritum i podstawę celownika optycznego. Cena $1727.
Od tego roku dostępne jest łoże z orzecha włoskiego i kamuflowane z włókna szklanego, plus wersja SOCOM II z magazynkiem 20-nabojowym i bodaj innym typem hamulca wylotowego, całość za jedyne $1948.

Pią 27 Sty, 2006 10:51

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki Grzesiu!
_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Nie 29 Sty, 2006 17:39

Powrót do góry
REMOV
Porucznik

Porucznik





Posty: 637
Pochwał: 4
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja jedynie dodam, że w rzeczywistości, to owa nazwa "S.O.C.-16" jest mianem jaki nadał swojemu produktowi producent atrap (replik/modeli, trudno to jakoś jednoznacznie nazwać) broni strzelających 6-mm kulkami, zasilany elektrycznie (populanie nazywanych AEG - AirSoft Electric Gun), firma G&G.

Grzesio znalazł realny odnośnik (lub jeden z odnośników, bo nie dam głowy, czy jakaś firma nie przerobiła M1A/M14 w podobnym stopniu), zatem tak naprawdę, to żadnych danych na temat "S.O.C.-16" nie znajdziesz, ponieważ broń o takiej nazwie... nie istnieje Wink

_________________
War is a game played with a smile; if you can`t smile, grin.
If you can`t grin, keep out of the way until you can. [Winston Churchill]

Wto 31 Sty, 2006 12:14

Powrót do góry
stryju68
Bosman

Bosman




Posty: 85
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się. Też mi się ta przeróbka wydawała bezsensowna. Krótsza lufa oznacza silniejszu odrzut (i tak silny przy broni strzelającej z naboju karabinowego) oraz zwiększony płomień wylotowy. A tu nie widać żadnego tłumika płomienia (nawet z wersji standardowej). Kompletnie bezsensowne.
Aczkolwiek stare M-14 były modernizowane i zostały użyte w oddziałach specjalnych USA w czasie wojny irackiej. Jednakże ta modernizacja wyglądała całkiem inaczej.

Wto 31 Sty, 2006 20:58

Powrót do góry
REMOV
Porucznik

Porucznik





Posty: 637
Pochwał: 4
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ekhm... mam wrażenie, że się nie zrozumieliśmy. Istnieje prawdziwy, zasilany ostrą amunicją karabin samopowtarzalny, który wygląda tak samo jak ów zabawka/replika, czyli S.O.C.-16, ale nazywa się zupełnie inaczej. Co się tyczy sensowności wprowadzania takiego wersji, cóż, można na ten temat polemizować. Z pewnością broń ma większą manewrowość ruchową, a zwiększony płomień wylotowy będzie w dużym stopniu niwelowany przez urządzenie wylotowe.

Co się tyczy zaś odrzutu, to mam wrażenie, że dzisiaj zapomina się o jednej rzeczy, otóż dzisiejsi żołnierze są znacznie więksi i roślejsi niż ich ojcowie czy dziadkowie, którzy wcześniej narzekali na oddziaływanie karabinu zasilanego mocnym, karabinowym nabojem. Stąd też powoli następuje powrót właśnie karabinów automatycznych do różnych sił zbrojnych (SCAR-H, HK417, SAPR etc.). Przykład idzie z USA, patrz ostatnio przyjęty do uzbrojenia 7,62-mm kb Mk 17 Mod 0 (SCAR-H), przecież w wersji najkrótszej, subkarabinowej SCAR-H(CQC), on ma jeszcze krótszą lufę!

Modernizacja M14 była prowadzona na kilka sposobów, najbardziej znaną i przyjętą do uzbrojenia jest 7,62-mm kbsp M14 EBR.

_________________
War is a game played with a smile; if you can`t smile, grin.
If you can`t grin, keep out of the way until you can. [Winston Churchill]

Sro 01 Lut, 2006 0:51

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

REMOV napisał:
Ekhm... mam wrażenie, że się nie zrozumieliśmy. Istnieje prawdziwy, zasilany ostrą amunicją karabin samopowtarzalny, który wygląda tak samo jak ów zabawka/replika, czyli S.O.C.-16, ale nazywa się zupełnie inaczej.


I właśnie informacji o tym karabinie poszukuję! Jeśli miałbyś coś konkretnego, lub mógł wskazać miejsce z takimi informacjami będę wdzięczny!

_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Sro 01 Lut, 2006 1:59

Powrót do góry
REMOV
Porucznik

Porucznik





Posty: 637
Pochwał: 4
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Owca napisał:
I właśnie informacji o tym karabinie poszukuję!
Ale to już przecież Grzesio Ci podał. Tyle tylko, że mieszkańcy Dalekiego Wschodu, którzy stworzyli replikę na 6-mm kulki, nie mieli widać jak inne firmy pozwolenia na zastosowania marki producenta, więc wymyślili swoją nazwę.
_________________
War is a game played with a smile; if you can`t smile, grin.
If you can`t grin, keep out of the way until you can. [Winston Churchill]

Wto 07 Lut, 2006 17:01

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.