| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bvs
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Skąd: Głogów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokladnie tak jak zbronią na demokratyczny Rzad RP i Prezydenta był zamach majowy ,,Towarzysza Wiktora,, czyli J.Pilsudskiego tak zbrodnia byl czyn Niewiadomskiego!

Pon 03 Kwi, 2006 8:06

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ponury masz racje. A taka glowa Panstwa jak hr.Zamojski, to byloby dopiero dla Polski.

Pią 21 Kwi, 2006 0:18

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co w nim było złego? rydzu byłoby miło, gdybyś rozwijał swoje wypowiedzi, bo tak to nie ma nawet z czym polemizować Rolling Eyes
Pozdrawiam!

Pią 21 Kwi, 2006 10:47

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zamojski byl pchany.........no tak zawsze jest, ze kogos dobrego sie dobiera do swoich celów. Tak juz jest z polityka.

Niewiadomski morderca byl, to nie da sie ukryc i to nie usprawiedliwia jego czynu, kryminalnego jeszcze w dodatku.

Pią 21 Kwi, 2006 15:28

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przez kogo był pchany? robi się jakaś homo afera Twisted Evil Jak już to pchany był Narutowicz, przez mniejszości narodowe. Prezydent wybrany przez mniejszości byłby ich zakładnikiem, byłby słaby i szkodliwy dla Polski. Co nie usprawiedliwia prezydentobójstwa, które powinno być surowo potępione. Ale ND nie miała z tym nic wspólnego, natomiast rozpętano na nią nagonkę (piłsudczyzna głównie).
Pozdrawiam!

Wto 25 Kwi, 2006 22:46

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To oczywiscie masz racje, ze byla na SN nagonka. Dlatego stracili w tych czasach juz wladze i nie mozna tego nawet w naszych czasach jakos reaktywowac, bo wszyscy tacy zapatrzeni w "Swietego" MARSZALKA. Czego ja nie widze. Mial swoje osiagniecia, ale juz taki superwódz to tez nie byl. Moze w swym czasie. Za to politykiem byl do d....

Sro 26 Kwi, 2006 17:26

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Eligiusz NIEWIADOMSKI - bez względu na przyczyny które nim kierowały jest zabójcą legalnie wybranego prezydenta. Uznać go za bohatera to stworzyć precedens. Może inni zabójcy tez będą z tego chcieli skorzystać.
Zbrodniarze wojenni też działali wg swoich "wyższych celów". Nie słyszałem aby ktoś w Niemczech chciał uznać Hitlera za bohatera.

Sro 26 Kwi, 2006 19:23

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to juz chyba ustalilismy, ze byl morderca. Dla mnie to tez jest chore stawianie na jego grobie kwiatow itd. Dla mnie bohaterem nie jest, wiec mysle ze w tym kierunku juz nie bedzie dyskusji.

Czw 27 Kwi, 2006 16:44

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niewiadomski był mordercą. Jak mozna nazywać go patriotą??
Proponuję poczytac troszeczkę o Gabrielu Narutowiczu - jego perspektywy były godne uwagi. Chciał przede wszystkim sprawić, by w Sejmie nie zasiadały partie polityczne, ale same mózgi narodu..brzmi to trochę utopijnie, ale myślę że poprzez upartość jaką posiadał dopiąłby swego.
Był wybitnym Profesorem, który został szykanowany tylko za to,że otrzymał poparcie od środowisk lewicowych. Osobiście mam raczej prawicowe podejście do świata, ale uważam,że Narutowicz byłby idealnym Prezydentem RP..niestety skrajna prawica, Kościół Katolicki (o czym przykro mi pisać), gen. Haller..przyczynili się do śmierci tak wybitnego Polaka.
Proponuję obejrzenie filmu ,,Śmierć Prezydenta" który zawiera trochę fabułę propagandową socjalizmu, ale w większości oddaje prawdę historyczną dotyczącą śmierci Prezydenta Gabriela Narutowicza.
Eligiusz Niewiadomski poprzez swój haniebny uczynek zasłużył na stryczek i pogardę.

_________________
audiatur et altera pars

Pią 01 Gru, 2006 1:09

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie chciałem brać udziału w tej dyskusji wcześniej (bo "przeterminowala" się zanim się zarejestrowałem), ale skoro została odświeżona...
Niewiadomski był podobno bardzo sympatycznym, pogodnym i otwartym facetem o nienagannych manierach (wiem z relacji rodzinnych), w dodatku chyba całkiem niezłym malarzem (moje zdanie na podstawie jednego obrazu jego autorstwa, więc może być nie miarodajne).
W to, że zdobył się na morderstwo ponoć nikt z bliskich nie mógł uwierzyć - wszyscy się zastanawiali co też facetowi nagle odbiło.
Moje zdanie jest takie, że odbiła się na nim tzw "prawicowa"* propaganda.


*Piszę prawicowa w cudzysłowie, bo dla mnie faszyści, narodowi socjaliści i większość rozmaitych "narodowców" to zwykłe lewaki z nacjonalistycznym odchyleniem . Laughing

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pią 01 Gru, 2006 1:39

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

na to była po prostu wówczas ,,moda" w Europie. Podejrzewam,że odbiła mu jego własna inteligencja Smutny
odrodziła się Rzeczypospolita i wszyscy mieli swoe poglądy na unowocześnienie nowo powstałego kraju..po raz pierwszy w naszych dziejach został splamiony krwią fotel głowy państwa. Gdyby nastąpiło to po uchwaleniu marcowej konstytucji trudno byłoby mi nazwać Prezydenta głową państwa, bo w myśl jej postanowień pełnił on tylko funkcję reprezentacyjną

_________________
audiatur et altera pars

Pią 01 Gru, 2006 2:17

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

danziger napisał:
Niewiadomski był podobno bardzo sympatycznym, pogodnym i otwartym facetem o nienagannych manierach (wiem z relacji rodzinnych),


Wybacz ciekawość, ale nie potrafię się opanować, jeśli mógłbyś rozwinąć wątek relacji rodzinnych na temat Niewiadomskiego.... bo brzmi to nie zwykle ciekawie. Czy ktoś z twojej rodziny go znał?

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Nie 03 Gru, 2006 19:08

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, moja nieżyjąca już prababcia dobrze go znała, bardzo przyjaźniła się z jego córką.
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Nie 03 Gru, 2006 21:37

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak dla mnie to trochę niesamowita sprawa! Może pamiętasz jeszcze co mówiła o Niewiadomskim twoja prababcia??
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pon 04 Gru, 2006 16:24

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No nie za wiele - mniej więcej to co napisałem powyżej - że był miły, czarujący itp. Jakoś nie wypytywałem jej o niego. Może i szkoda...
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pon 04 Gru, 2006 17:36

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Eligiusz był przed wojną(drugą)był bardzo popularny(szczególnie po zamachu)na Jego cześć nadawano imiona nowo nowo narodzonym dzieciom.Przed egzekucją,dostawał wiele bałwochwalczych listów,słowem bohater.Ale czy my,z naszej perspektywy,jesteśmy w stanie to uwzględnić,nie biorąc pod uwagę klimatu tamtych dni.Pewnie nie.Osobiście jestem za Narutowiczem,nawet jeżeli obrały go mniejszości(zawsze byłem mniejszością)a może wtedy(wybór prezydenta) właśnie rozsądek zwyciężył????

Pon 04 Gru, 2006 20:27

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szkoda danziger... A nie wiesz może jak zareagowali znajomi Niewiadomskiego na jego czyn?? Czy rodzina miała jakieś nieprzyjemności??
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Wto 05 Gru, 2006 21:19

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poza tym co napisałem, to wiele więcej nie wiem. Spróbuję poszperać w szpargałach, ewentualnie popytać starszych członków rodziny, ale wiele Ci obiecać nie mogę...
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pią 08 Gru, 2006 1:44

Powrót do góry
Janek_91
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy może mi ktoś powiedzieć jaką karę otrzymał Niewiadomski za zabójstwo Narutowicza ?? :czolg:

Wto 27 Mar, 2007 16:33

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

śmierci. Nowy prezydent nie skorzystał z prawa łaski.
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 28 Mar, 2007 8:37

Powrót do góry
Janek_91
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
śmierci. Nowy prezydent nie skorzystał z prawa łaski.
Dzięki Uśmiech ale czy Eligiusz Niewiadomski został roztrzelany czy powieszony ??

Sro 28 Mar, 2007 14:06

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Janek_91 napisał:
ale czy Eligiusz Niewiadomski został roztrzelany czy powieszony ??

Został rozstrzelany.

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Sro 28 Mar, 2007 14:19

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szczerze mówiac to nawet nie wiedzialem, ze mial rodzine. Troche dziwnie, jak osoba niby tak inteligentna decyduje sie na taki czyn, wiedzac i zdajac sobie sprawe z kary jaka moze jego spotkac. I pozostawiajac do tego jeszcze rodzine.....to chyba niewybaczalne pod wzgledem moralnym. Juz nie kwestionuje, ze byl morderca.

Sro 04 Kwi, 2007 16:52

Powrót do góry
Mahatma
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 24
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niewiadomski

Co do Piłsudskiego to w tym czasie , w 1926 roku nie był lewicowcem z PPS nie miał już nic wspólnego,a szkoda ponieważ PPS miał ciekawe koncepcje.

Niewiadomski był człowiekiem inteligentnym,utalentowanym i miłym ale był też fanatycznym narodowcem,pisywał do prasy endeckiej.Był byłym pracownikiem II Oddziału WP.Miał prawdopodobnie kontakty z tajną konspiracyjną grupą b.endeków znaną jako Rycerze Orła Białego,o silnym zabarwieniu antysemickim i fascynacji faszyzmem włoskim.
Zabił człowieka którego jedyną winą w oczach prawicy był jego ateizm,tolerancja poparcie ze strony lewicy i mniejszości

Sob 07 Kwi, 2007 18:32

Powrót do góry
stanisław skalski
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 15
Skąd: sokołów podlaski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ten kto zabił polskiego prezydenta napewno nie zasługuje na określenie WIELKI

Pią 27 Lip, 2007 19:51

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.