| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Broń strzelecka w ioh.pl

Witam wszystkich Uśmiech
Mam przyjemność oznajmić, że właśnie ruszył dział "broń strzelecka". Na początek są tylko 4 opisy, ale wiadomo, że z czasem będzie ich przybywać, a przynajmniej mam taką nadzieje 8)

Opiekunem działu jest Indiana Jones 8)

Link do działu: http://obliczahistorii.pl/bron_strzelecka/index.php

Pozdrawiam i zachęcam do odwiedzania działu Uśmiech
Dawid Piwo

Nie 15 Sty, 2006 13:04

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No bardzo ładny dział. Uśmiech
Ale ja mam kilka pytań.
Czytamy, że borhardt (on się aby nie pisał przez samo H?) był pistoletem nieergonomicznym - tzn. co miał źle? Bo ja akurat czytałem, że był znakomicie wyważony i równie dobrze leży w ręku.
Czy na pewno bezpiecznik chwytowy w parabelce stosowano tylko do 1904 roku (nb. on nie zastępował bezpiecznika nastawnego - były dwa)? Z 'kilkoma' wersjami parabelki też bym się nie zgodził - zajadli parabeliści doliczają się coś koło 200. Wink
Pierwsze Lugry strzelały nabojami 7,65 x 23 - a jakiego kalibru były parabelki produkcji międzywojennej przed 1934? Bo z tekstu zdaje się wynikać, że wszystkie poza tymi pierwszymi to były 9x19 mm. Że o 45ACP nie wspomnę. Bardzo szczęśliwy

Pzdr

Grzesiu

Pon 16 Sty, 2006 9:46

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grzesio napisał:
No bardzo ładny dział. Uśmiech
Ale ja mam kilka pytań.
nieergonomicznym - tzn. co miał źle?

A jak ci sie wydaje? dobrze czymś takim sie posługiwać? (przyjżyj sie fotce)
Grzesio napisał:
Bo ja akurat czytałem, że był znakomicie wyważony i równie dobrze leży w ręku.

Tak to juz jest że jest wielu autorów co ma różne zdanie na jakiś temat
Grzesio napisał:
Czy na pewno bezpiecznik chwytowy w parabelce stosowano tylko do 1904 roku

Tak znalazłem w swoich źródłach , nie jestem żadnym prof militarystyki co wszystko wie, kożystam ze źródeł, które oczywiście czasem maja błędy, a skąd wiesz że twoje źródła są ok?
Grzesio napisał:
Z 'kilkoma' wersjami parabelki też bym się nie zgodził - zajadli parabeliści doliczają się coś koło 200. Wink

Ja wyliczyłem tylko te bardziej podstawowe, aby opisywac wszystkie należało by napisac książke.
Grzesio napisał:
Pierwsze Lugry strzelały nabojami 7,65 x 23 - a jakiego kalibru były parabelki produkcji międzywojennej przed 1934? Bo z tekstu zdaje się wynikać, że wszystkie poza tymi pierwszymi to były 9x19 mm. Że o 45ACP nie wspomnę. Bardzo szczęśliwy

O parabelce można pisać całe grube księgi, a ten dzial z założenia jest po to aby tylko przedstawić opisywane typy broni.
Moje opracowania to podstawowa wiedza , z myślą okazdym przeciętnie zainteresowanym tematem, jeśli zaczne pisac po ileś tam stron to dużo ludzi sie zniechęci do czytania, każdy co jest tym bardziej zainteresowany z pewnością wie z kąd pobrać bardzo szczegółowe dane.

Ja jestem otwarty na wszelkie sugestie, nie zaprzeczam że moga się pojawiać drobne błędy, za które z góry przepraszam i wrazie ich wychwycenia będa usówane Uśmiech

ps Borchardt pisze sie przez ch - sprawdzałem w kilku źrudłach Uśmiech
zdanie z bezpiecznikami troche będzie zmienione, tak profilaktycznie, bo sam nie jestem pewny.

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pon 16 Sty, 2006 19:48

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak, Borchardt rzeczywiście pisze się przez CH... Jakoś na pierwszy rzut oka dziwnie mi to jednak wyglądało.
Nadal nie wiem, dlaczego podnosisz zarzut nieergonomiczności C93 - fotce się przyjrzałem, ale chyba nie jest to metoda na ocenę wygody użytkowania broni? Bo jest ona podobnież znakomicie wyważona i doskonale leżąca w ręku (jak to ujął Bidziński, którego autorytet przedkładam nad subiektywną ocenę zdjęcia, kieruje się na cel niczym igła kompasu, a strzelcy nie znający jej historii sądzą, że konstrukcja jest tak zaprojektowana celowo - ze względów ergonomicznych właśnie).
Z bezpiecznikiem chwytowym sam już nie wiem, gdzieś o nim czytałem, ale nie mogę teraz tego odszukać w tonach papierzysk. Smutny Mam wprawdzie reprint instrukcji obsługi dewuemowskiej parabelki z bezpiecznikiem chwytowym, ale niestety niedatowaną (wydawało mi się, że jest dość późna - ale...) - tym niemniej pistolet na ilustracjach wygląda ne w pełni dojrzałą wersję. Ja w każdym razie ze źródeł korzystam sporadycznie - publikowanych, czy choćby rozpowszechnianych w necie, jest jak na lekarstwo, a na ślęczenie w archiwach czy bibliotekach nie mam czasu. Smutny

Ale tu dochodzimy do kolejnego problemu - zwięzłości opisu.
Problem polega na tym, że sysntetyczny, skrótowy opis narzuca bardzo wysokie wymagania semantyczne - z tej przyczyny, że każde słowo coś w nim znaczy.
Zwłaszcza, jeśli popularny tekst adresujesz...

Cytat:
Moje opracowania to podstawowa wiedza , z myślą okazdym przeciętnie zainteresowanym tematem, jeśli zaczne pisac po ileś tam stron to dużo ludzi sie zniechęci do czytania, każdy co jest tym bardziej zainteresowany z pewnością wie z kąd pobrać bardzo szczegółowe dane.


... do niespecjalnie zorientowanego w temacie czytelnika.

Cytat:
Ja wyliczyłem tylko te bardziej podstawowe, aby opisywac wszystkie należało by napisac książke.


Całkowita zgoda, ale nie do końca o to mi chodziło, a właśnie o precyzję opisu. Napisałeś przecież:
Cytat:
Powstało kilka wersji pistoletów Lugra, między innymi:

Czyli niezorientowany czytelnik myśli - kilka. Czyli ile? 5? No może 9 - bo powiedzmy 12 to już byłoby "kilkanaście", a powiedzmy 34 - "kilkadziesiąt". A to jest po prostu nieprawda - 198 czy 200 - jak to się liczy - to zdecydowanie nie jest kilka; jedno słowo, a wszystko zmienia. Wink

A z nieszczęsnym bezpiecznikiem Uśmiech :
Cytat:
przed 1904 pistolety miały bezpiecznik chwytowy, a później już tylko skrzydełkowy umieszczony z tyłu po prawej stronie.

A czy pistolety przed - no dobrze, przyjmijmy już roboczo - 1904 Wink miały też bezpiecznik nastawny, czy też bezpiecznik nastawny wprowadzono zamiast chwytowego, bo z Twojego tekstu zdaje się wynikać druga wersja?

No dobrze, koniec czepiactwa!
A przez jakie u piszemy OPRUCZ??? Bardzo szczęśliwy

Pzdr

Grzesiu

Wto 17 Sty, 2006 11:54

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na stan dzisiejszy 4 artykuly, zycze dalszych publikacji Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Piwo Piwo

Wto 17 Sty, 2006 21:12

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o ergonomiczność Borchardt,a to nie tylko moja spostrzegawczość ale też tak wyczytałem.
Nigdy go nie trzymałem w ręku ale na pierwszy zut oka zuca sie w oczy prawie prosty chwyt - jak dla mnie to niezbyt wygodne rozwiązanie, z tyłu wystaje grucha od spręzyny - z pewnością to przeszkadza, kolejny powód to masa sprzęta. gdyby żeczywiście był taki super wygodny, dobry itp to z pewnością wyprodukowano by go więcej niż 3000szt

Co do ilosći tekstu zawartego w artykółach - typów broni do opisywania jest cała masa na długi czas, to wszystko zajmie mase bitów i zrobi się dlugie jak sraj taśma w kibelku, inna sprawa to to że o wielu ciekawych sprzętach wartych opisania nie ma materiałów, lub sa bardzo nikłe, często tez sa sprzeczne informacje. Inna sprawa to to że wbrew pozorom z pisaniem takiego artykólu troche sie zchodzi, trzeba przejżeć ileś tam źródeł , poszukac sensownych fotek i to wszystko sklecić do kupy. I niestety jak bym nie pisał to i tak na pewno wszystkich nie zadowole bo każdy ma inne wymagania a ja to muszę jakoś zrównoważyć.

pogadam z Dawidem i wprowadze drobne korekty co do tego bezpiecznika oraz tego słowa "kilku wersji" Mr. Green

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 17 Sty, 2006 22:33

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No dobrze, Borchardta zostawmy na boku - a o pisaniu artykułów i artykulików w mniej lub bardziej zwięzłej formie też wiem co nieco. Wink

Zniżyłem się z kolei do bliskości dna Wink i zacząłem przeszukiwać internet w poszukiwaniu rozwiązania kwestii 'parabellum a bezpiecznik chwytowy'... I takie cuś znalazłem, opis wersji nazwanej '1923 commercial model':
http://www.lugerforum.com/owner_gallery/owner1g.html
... ze szczególnie interesującym ustępem "a grip safety may be present".

Tu z kolei :
http://www.krausewerk.com/luger_hist.html
...mamy:
1906 - New model, with grip safety (Krausewerk w końcu robi kolekcjonerskie edycje parabelki, z wersjami baby i 45 ACP na czele - do których zresztą są tam linki, więc chyba znają się na rzeczy? Uśmiech ).

Koniec końców może jednak lepiej opuścić ten nieszczęsny 1904?

Pzdr

Grzesiu

Sro 18 Sty, 2006 13:44

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dawid usiadł i wrzucił poprawki które dostał Mr. Green Mr. Green

Sro 18 Sty, 2006 14:05

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

2 nowe pozycje w dziale:


  • CZ 75
  • AK 47 - Kałasznikow

Sro 15 Lut, 2006 18:23

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W trakcie kończenia kolejne 2 Bardzo szczęśliwy
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sro 15 Lut, 2006 19:37

Powrót do góry
REMOV
Porucznik

Porucznik





Posty: 637
Pochwał: 4
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A dlaczego w artykule opisującym kbk AK (tak w Polsce nazywa się ta broń od połowy lat 60. wcześniej był to pmK - pistolet maszynowy Kałasznikowa, nie zaś "AK 47 Kałasznikow"), jako ilustracja jest zdjęcie... karabinka AKMS, który od kbk AK rózni się i to znacząco? Wink


_________________
War is a game played with a smile; if you can`t smile, grin.
If you can`t grin, keep out of the way until you can. [Winston Churchill]

Sro 15 Lut, 2006 19:40

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To nie ja byłem z Ewą Mr. Green Dawid zapomniał dodać podpisów (były jako tytuły fotek) Mr. Green
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sro 15 Lut, 2006 19:43

Powrót do góry
REMOV
Porucznik

Porucznik





Posty: 637
Pochwał: 4
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie zrozumieliśmy się. Artykuł jest o kbk AK, a nie kbk AKM. O tym drugim w tekście nie wspomniano, zatem umieszczenie jego zdjęcia jest cokolwiek zaskakujące Wink
_________________
War is a game played with a smile; if you can`t smile, grin.
If you can`t grin, keep out of the way until you can. [Winston Churchill]

Sro 15 Lut, 2006 19:51

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

REMOV napisał:
Nie zrozumieliśmy się. Artykuł jest o kbk AK, a nie kbk AKM. O tym drugim w tekście nie wspomniano, zatem umieszczenie jego zdjęcia jest cokolwiek zaskakujące Wink


chodzio mi o przedstawienie dodatkowo jakiś inniejszych odmian - zdjęcie jest celowo wstawione(z zamysłu miała być z podpisem), Tworzenie każdej wersji osobno było by koszmarem dla mnie i czytającego, a wkładanie wszystkiego w jedno było by jak papier toaletowy, a tak chciałem po prostu wtrącic fotke inniekszej odmiany aby czytającymiał jakieś troszke szersze pole rozeznania sie w tym temacie.

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sro 15 Lut, 2006 19:58

Powrót do góry
REMOV
Porucznik

Porucznik





Posty: 637
Pochwał: 4
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:
Tworzenie każdej wersji osobno było by koszmarem dla mnie i czytającego, a wkładanie wszystkiego w jedno było by jak papier toaletowy
Mogę się nie zgodzić z tym drugim poglądem? Gdy opisujesz, dajmy na to, karabinek M16A1, to naturalne jest umieszczenie informacji o jego wersji rozwojowej, czyli M16A2, to samo dotyczy kbk AK i jego zmodernizowanej (to oznacza literka M w nazwie) kbk AKM. Stąd też konsekwentnie - albo skupić się jedynie na kbk AK, albo też napisać tekst o kbk AK/AKM. Zmiany wprowadzone do tej pierwszej konstrukcji są na tyle małe, że raczej nie powinno pomijać się jej opisu.
_________________
War is a game played with a smile; if you can`t smile, grin.
If you can`t grin, keep out of the way until you can. [Winston Churchill]

Sro 15 Lut, 2006 20:31

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hehe nie zapomniałem o dodaniu podpisów Uśmiech Po prostu nie planowałem tego Uśmiech Jeżeli chcesz aby zdjęcia były podpisane to proponuje takie rozwiązanie:

Jak piszesz w wordzie cały opis to tam gdzie mają iść zdjęcia pisz tak:
nazwa_pliku_zdjecia.jpg
opis tego zdjecia
zdjecie2.jpg
opis do zdjecia drugiego

itp. ważne jest aby po nazwie pliku następowało przejście do nowej lini (czyt. enter) tak samo po opisie.

Aaa a odnosnie samych nazw plików to unikaj polskich znaków i spacji Wink

Pozdrawiam
Dawid Piwo

Sro 15 Lut, 2006 21:07

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I kolejny opisik trafił do działu Uśmiech


  • P - 38

Sro 22 Lut, 2006 18:05

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nowa pozycja:


  • Ckm Browning M1917


Pozdrawiam
Dawid Piwo

Sro 08 Mar, 2006 23:54

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nowa pozycja:


  • Nagant wz.1895

Pią 10 Mar, 2006 14:06

Powrót do góry
stryju68
Bosman

Bosman




Posty: 85
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana- Twój opis działania M1917 jest beznadziejny. Wygląda jak bezmyślne tłumaczenie z angielskiego i to przez osobę, która w ogóle nie zna się na broni. Przydała by się poprawka tego tekstu.
Przy Naganie piszesz, że ma mechanizm uderzeniowy podwójnego działania. Nie do końca jest to prawdą. Produkowany za cara miał dwie wersje: oficerską z mechanizmem podwójnego działania i podoficerską z mechanizmem pojedynczego działania. Trzeba było o tym wspomnieć. Poza tym skąd wziąłeś ten proch czarny??????
Przy okazji- zwróć też uwagę na ortografię.

Czw 16 Mar, 2006 2:57

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak musimy wzajemnie się pilnować by podnosić poziom materiałów, system jak na Wikipedia zawsze ktoś coś pomoże , uzupełni.

Czw 16 Mar, 2006 9:38

Powrót do góry
stryju68
Bosman

Bosman




Posty: 85
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana- mam propozycję. Zanim wrzucisz jakiś opis, wyślij mi go do konsultacji. Ja mam swoje źródła, może dorzucę jakieś dodatkowe dane, zdjęcia, rysunki z mojej prywatnej "Encyklopedii Broni". Poza tym potrafię skorygować opis, bo znam się na broni nie tylko teoretycznie ale i praktycznie. Jak słusznie zauważył Janek- wspierajmy się wzajemnie.
Pozdrawiam
stryju68

Pią 17 Mar, 2006 21:32

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

stryju68 napisał:
Indiana- Twój opis działania M1917 jest beznadziejny.

To fakt że kiepski, ale nie udało mi sie lepszego znaleźc, a jest on z przedwojennej encyklopedii ottona Laskowskiego, jak uda mi sie znaleźc porządny to napewno wprowadze poprawki.
stryju68 napisał:
Przy Naganie piszesz, że ma mechanizm uderzeniowy podwójnego działania. Nie do końca jest to prawdą. Produkowany za cara miał dwie wersje: oficerską z mechanizmem podwójnego działania i podoficerską z mechanizmem pojedynczego działania. Trzeba było o tym wspomnieć.
ok, żeczywiście należało to napisac - w najbliższym czasie wprowadze poprawki.
Co do ortografii...pisałem w wordzie, ale jak widac wszystko co powstaje w M$ to wielka kicha Neutral

i jeszcze jedno, pomysł z weryfikacją jest świetny, pomyłki zawsze się trafiaja (i to każdemu) a jak ktos inny to przejży to z pewnością wyłapie błędy, inna sprawa to problem ze źródłami które często podają sprzeczne informacje. Neutral

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sob 18 Mar, 2006 1:04

Powrót do góry
stryju68
Bosman

Bosman




Posty: 85
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oki, czekam na materiały do konsultacji.
[email protected]

pozdrawiam.

Sob 25 Mar, 2006 23:11

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zaczynam opisywanie kolejnych modeli broni, może ktoś ma jakieś szczególne życzenia? oczywiście ich spełnienie jest uwarunkowane posiadaniem przeze mnie odpowiednich materiałów do ich opisania 8)
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sob 15 Kwi, 2006 9:44

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.