| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Detares
1'ere classe

1'ere classe





Posty: 9
Skąd: Ryki
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolory mundUrów

Powie ktoś jakie kolory mundurów nosiły poszczególne kraje w epoce napoleońskiej i dlaczego takie nosiły. Wiem jak na razie, że Francuzi nosili Granatowe, Brytyjczycy Czerwone, Rosjanie Zielone, jeśli sie nie mylę... Wink Najbardziej chodzi mi o kolor mundurów regularnej armii hiszpańskej, Saskiej, Neapolitańskiej, Duńskiej, Szwedzkiej, Portugalskiej, Holenderskiej/Niderlandzkiej i Pruskiej Z góry dzięki Piwo
_________________
Viva France

Pon 05 Gru, 2011 19:24

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolory kurtek mundurowych* poszczególnych armii:
zielony - Rosja, Nassau i Włosi (z Północy)
brązowy - Portugalia, Austria (Krajišnici)
niebieski - Szwecja, Bawaria
czerwony - Dania, Szwajcaria, Wlk. Brytania
biały lub jasnozielony - Saksonia, Holandia, Hiszpania, Westfalia (Austria) i Włosi (z Południa)
ciemnoniebieski - Wirtembergia, Prusy, USA, Holandia (Belgowie holenderscy) - pod Waterloo, Badenia, Hesja, Polska (dokładnie Polacy, bo z Polską wiemy jak było), Francja

dokładny opis (po angielsku) jest w linku poniżej, bo zdarzały się jednostki, który nosiły inne barwy (np. brytyjskie oddziały snajperskie):
http://napoleonistyka.atspace.com/napoleonic_uniforms.html

a tak dydaktycznie - piszemy - mundUrów Wink

*poprawione z płaszczy, dzięki uprzejmości użytkownika Krzysiu


Ostatnio zmieniony przez ArturJr dnia Wto 06 Gru, 2011 0:39, w całości zmieniany 1 raz

Pon 05 Gru, 2011 23:18

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie chodzi o kolory kurtek mundurowych (fraków), a nie płaszczy - we wszystkich armiach płaszcze były białe lub szare, ponieważ były wykonywane najczęściej z naturalnej lub bielonej wełny.
_________________
www.altkreytzen.org.pl

Wto 06 Gru, 2011 0:25

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krzysiu napisał:
Dokładnie chodzi o kolory kurtek mundurowych (fraków), a nie płaszczy - we wszystkich armiach płaszcze były białe lub szare, ponieważ były wykonywane najczęściej z naturalnej lub bielonej wełny.

dzięki Krzysiu za poprawienie Piwo

Wto 06 Gru, 2011 0:36

Powrót do góry
Detares
1'ere classe

1'ere classe





Posty: 9
Skąd: Ryki
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

chodziło mi o Kolory kurtek mundurowych, ale dobra, a literówki nie zauważyłem xD Wielkie dzięki za pomoc... Exclamation
A powie mi ktoś jeszcze dlaczego takie kolory??

_________________
Viva France

Wto 06 Gru, 2011 18:53

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma na to reguły. W odniesieniu do mundurów państw środkowej Europy najcześciej zakłada się, że kraje protestanckie miały kolory niebieskie i granatowe, a kraje katolickie białe. Ale były wyjątki, choćby Bawaria.

W ramach jednego państwa kolory były różne, np. w Saksonii w XVIII w. gwardia miała kurtki czerwone, a reszta piechoty białe. W Polsce za Sasów piechota miała mundury białe, a już za Poniatowskiego przebrano je w granatowe. Nie wiem dlaczego - może dlatego, że armię polską modelowano wówczas na wzór pruski. W armii pruskiej piechota miała kurtki ciemnoniebieskie, z kolei kirasjerzy białe lub żółtawe, dragoni niebieskie, a huzarzy różnobarwne.

Czasem powodem używania jakiegoś koloru była ... dostępność barwników. We Francji do rewolucji obowiązywał kolor biały, jako podstawowy. Armia rewolucyjna jako podstawowy przyjęła kolor granatowy. Jednak w latach 1806 - 1808 z powodu blokady Anglii przestał na kontynent docierać podstawowy barwnik - indygo. Zanim przemysł francuski opanował technikę barwienia urzetem barwierskim, kilkadziesiąt pułków otrzymało białe mundury.

_________________
www.altkreytzen.org.pl

Sro 07 Gru, 2011 13:42

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.