| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

andrzejja napisał:
JBo jeśli dalej iść tym tokiem myślenia to narodu ukraińskiego nie ma, jako takiego.

Dokładnie tak uważam, co najlepiej pokazują wydarzenia Pomarańczowej rewolucji i ostatnich wyborów.
andrzejja napisał:

Ale nie można zapominać że na tym terenie to my byliśmy obcy gdyż Ukraińcy jako tacy żyli tam od wieków.

Nie mogę sie zgodzić. Od wieków żyli tam Rusini, Polacy i Tatarzy, ale na pewno nie Ukraińcy Ukraińcy to po prostu południowo małopolscy Rusini i tyle.
andrzejja napisał:

A jeśli chodzi o kozatczyznę to nasuwa się tu analogia do Stanów Zjednoczonych, a nikt nie mówi że narodu amerykańskiego nie ma. Uśmiech
Pozdrawiam

Ja mówię Wink Naród charakteryzuje sie m.in. wspólna świadomoscią i tożsamością narodową, wykształconą w toku wspólnych historycznych dziejów. A jakie wspólne dzieje łącza Murzyna z Sudanu, Portorykańczyka, Chińczyka, Włocha czy Polaka?
Pozdrawiam!

Pią 31 Mar, 2006 23:26

Powrót do góry
andrzejja
Kapral

Kapral




Posty: 43
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki Piotrek za poparcie. A myślałem że tylko ja jestem tego zdania że wspólna świadomosć i tożsamość narodowa, to główne cechy narodu Laughing
A jeśli chodzi o tereny Ukrainy to nie różnią się one niczym od terenów Polski. Plemiona które zamieszkiwały te rejony należą w zasadzie do tego samego kręgu kulturowego. Ale jeśli przez wieki funkcjonowała tu zasada, iż jest to Ruś to w pełni Cię popieram że nie może z nikąd wyskoczyc Ukraina. Co do południowej Małopolski to nie bardzo się mogę zgodzić bo od wieków funkcjonującą nazwą była tam Ruś Kijowska. Ale to nie zmienia kwestii, że co do głównego wątku jesteśmy zgodni.

Wto 04 Kwi, 2006 23:24

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

andrzejja napisał:
Co do południowej Małopolski to nie bardzo się mogę zgodzić bo od wieków funkcjonującą nazwą była tam Ruś Kijowska.


Do niedawna też tak myślałem, ale ostatnio poczytałem trochę o historii tych rejonów. W najbardziej znanym podręczniku historycznym napisanym przez Ukraińca, Hrycaka, zamieścił on mapkę, z której wynika, że rdzenne ziemie Ukraińskie dochodzą aż do Krakowa Zszokowany Mr. Green Mr. Green Ale nie ma się co dziwić, ten sam "historyk" radzieckie oddziały na terenie Ukrainy w czasie IIWŚ nazywa "partyzantką", a UPA to dla niego "armia powstańcza" Evil or Very Mad Czołg2
A określenie "Ruś Kijowska" zostało nadane tym terenom przez historyków dużo później, i w tamtych czasach nie występowało.
Ale suma sumarum chodzi nam o to samo Piwo
Pozdrawiam!

Sro 05 Kwi, 2006 14:23

Powrót do góry
andrzejja
Kapral

Kapral




Posty: 43
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W najbardziej znanym podręczniku historycznym napisanym przez Ukraińca, Hrycaka, zamieścił on mapkę, z której wynika, że rdzenne ziemie Ukraińskie dochodzą aż do Krakowa

Znam to opracowanie i tę mapkę. Ale to nie jedyne absurdy w historiografii ukraińskiej. Nie nam to jednak komentować.
My wiemy swoje.Piwo
pozdrawiam

Sro 05 Kwi, 2006 18:13

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrek napisał:
W najbardziej znanym podręczniku historycznym napisanym przez Ukraińca, Hrycaka, zamieścił on mapkę, z której wynika, że rdzenne ziemie Ukraińskie dochodzą aż do Krakowa Zszokowany Mr. Green Mr. Green Ale nie ma się co dziwić, ten sam "historyk" radzieckie oddziały na terenie Ukrainy w czasie IIWŚ nazywa "partyzantką", a UPA to dla niego "armia powstańcza" Evil or Very Mad Czołg2

A ja czytałem niejakiego pana Balbusa z IPN, dla którego UPA to "partyzantka niepodległościowa", zaś polskie pododdziały chroniące Polaków przed UPA po wkroczeniu Armii Czerwonej jako jednostki sowieckie (dawna samoobrona) to "formacje polskojęzyczne".
Zacznijmy "naprawę" od siebie...

Czw 06 Kwi, 2006 18:43

Powrót do góry
Jarecki
Redakcja
Sierżant

Sierżant





Posty: 86
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A nie lepiej zacząć od IPN?
Chociaż po co zaczynać kolejny raz walkę o świadomość Polaków. To mogliby zrobić młodzi, bo może starczy im lat, by nauczyć czegoś kilka pokoleń. Ale my, nieco(?) zaawansowani wiekowo, po prostu nie zdążymy. I dalej się będzie nazywać, że my rysujemy granicę od Smoleńska po Łabę, a Ukraińcy od Kaukazu po Kraków, Litwini swój kraj z Suwałkami, a Białorusini z Białymstokiem i Siedlcami.
Pozostaje nam tylko przypomnieć sobie, że Zygmunt Waza był królem Szwecji i upomnieć się o jego ojcowiznę oraz modlić się, by Czesi nie przypomnieli sobie, że mieli na tronie polskim Wacława, bo oni też mogą się upomnieć nie tylko o Śląsk Cieszyński.
Najlepiej byłoby zrobić listę wzajemnych pretensji i wydać wszystkim stronom po kałachu. Niech "sąd boży" rozstrzygnie. A potem, jeżeli ktoś zostanie, to zaorze i zabronuje i posadzi las. Nie było nas był las i nie będzie nas będzie las.
Jarecki

_________________
Quidquid agis, prudenter agas et respice finem.

Czw 06 Kwi, 2006 21:07

Powrót do góry
andrzejja
Kapral

Kapral




Posty: 43
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Święte słowa Bardzo szczęśliwy

Czw 06 Kwi, 2006 22:00

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.