| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolekcjonerstwo

Witam! Bardzo szczęśliwy
Po kolejnej informacji medialnej o przymiarkach do nowelizacji ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o zabytkach zastanawiam się jak to wszystko powinno wyglądać...

Parę słów o szczególnych rzeczach znalezionych będących zabytkami, a mianowicie o militariach. Mogą to być bardzo różne przedmioty. Od pordzewiałej ex-broni po wraki czołgów, samolotów, czy okrętów. W Polsce nie są one właściwie przez prawo określone. Wspomina o nich tylko ustawa o zabytkach. Próbuje się także stosować do nich ustawę z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 1999 r. Nr 53, poz. 549 ze zm.). I tu pojawia się problem. Artykuł 1 stwierdza bowiem, że ustawa określa zasady wydawania i cofania pozwoleń na broń, nabywania, rejestracji, przechowywania, zbywania i deponowania broni i amunicji, przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przywozu z zagranicy i wywozu za granicę broni i amunicji, jak również zasady posiadania broni i amunicji przez cudzoziemców oraz zasady funkcjonowania strzelnic. Art. 2 dodaje do tego, że poza przypadkami określonymi w ustawie nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji jest zabronione.
Sytuację zdaje się wyjaśniać art. 4 mówiący, że:
1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
1) broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową;
2) broń pneumatyczną;
3) miotacze gazu obezwładniającego;
4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
a) broń białą w postaci:
– ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,
– kastetów i nunczaków,
– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,
– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,
b) broń cięciwową w postaci kusz,
c) przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.
2. Ilekroć w ustawie jest mowa o amunicji, należy przez to rozumieć amunicję do broni palnej.
3. W rozumieniu ustawy amunicją są naboje scalone i naboje ślepe przeznaczone do strzelania z broni palnej.
Jednak ust. 1 art. 7 głosi, że „w rozumieniu ustawy bronią palną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, jest zdolne do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo z elementu zastępującego lufę, a przez to do rażenia celów na odległość”. Jeśli tak, to przedmioty znajdowane przez poszukiwaczy-amatorów, które niegdyś były bronią, nie są nią w rozumieniu ustawy o broni i amunicji! W takim razie mamy do czynienia z luką w prawie.
Inna interpretacja zapisów ustawy o broni i amunicji niż ta, którą tu przywołałem oznacza, że organy naszego państwa (np. Policja) i wymiar sprawiedliwości łamią prawo stawiając poszukiwaczom zarzuty o posiadanie przez nich broni, jeśli tymczasem ich znalezisko zgodnie z ust. 1 art. 7 nie jest zdolne do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo z elementu zastępującego lufę, a przez to do rażenia celów na odległość w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego. A tak właśnie jest!
Czym innym jest bowiem posiadanie „złomu”, a czym innym jeszcze jest ewentualne przywrócenie temu „złomowi” cech które sprawią, że będzie on wypełniał ustawową definicję broni palnej. Posiadanie złomu nie jest w Polsce zakazane. Tylko to, że znaleziony przedmiot był kiedyś bronią i to, że wizualnie ma cechy broni, nie może powodować, że jego znalazcę traktuje się jako łamiącego prawo, a dokładniej ustawę o broni i amunicji, bo jak widzimy tak nie jest. Jeśli tak, to aż dziw bierze, że do tej pory nikt się nie zorientował się w zaistniałej sytuacji. Świadczy to jak najgorzej o prawnikach, policjantach, wojskowych i innych winnych takiemu stanowi rzeczy.
W zaistniałej sytuacji zapisy ustawy o broni i amunicji w zakresie kolekcjonowania broni, które odnoszono do takich sytuacji są martwe. Artykuł 10 w ust. 3 stwierdza, że pozwolenie na broń może być wydane w szczególności w następujących celach:
1) ochrony osobistej lub ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia;
2) łowieckich;
3) sportowych;
4) kolekcjonerskich;
5) pamiątkowych;
6) szkoleniowych.
Do tej pory od poszukiwaczy wymagano uzyskania pozwolenia na broń w celach albo pamiątkowych, albo kolekcjonerskich, tym czasem jak widać jest to niczym nieuzasadnione. Owszem jest artykuł 11, który w pkt. 1 głosi, że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku: posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub replikę tej broni, ale jak już wiemy odnosi się to do broni, a nie przedmiotów niespełniających kryteriów dla broni. Poza tym z broni palnej wytworzonej przed 1850 r. również można zabić. Wyraźnie działania ustawodawcy w zakresie kolekcjonowania broni nie zostały przemyślane. W myśl ust. 2 art. 32 minister właściwy do spraw wewnętrznych, w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej oraz ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i warunki przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Rozporządzenie takie zostało wydane, jest to rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 kwietnia 2000 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 27, poz. 343). Ustęp 1 § 6 określa jakie wymogi muszą spełnić osoby posiadające broń palną i amunicję w celach kolekcjonerskich i pamiątkowych. Jednak trzeba zaznaczyć, że będzie to miało zastosowanie tylko do broni, a nie do przedmiotów, które kiedyś nią były, a obecnie nie są już bronią.
Co zaś się tyczy wraków będących zabytkami-militariami, to nie stanowią już one sprzętu wojskowego; zostały one dawno temu porzucone, wystawione na działanie środowiska naturalnego i przestały mieć wartość użytkową. Co się tyczy elementów ich dawnego uzbrojenia, to będą miały do nich zastosowanie powyższe uwagi o broni.

Reasumując. Czegoś takiego jak kolekcjonerstwo w Polsce nie ma! Zapisy ustawy Kodeks cywilny, ustawy o zabytkach oraz ustawy o broni i amunicji wyraźnie to stwierdzają. Oczywiste jest, że tak nie powinno być. Pytanie tylko, czy ktoś wreszcie uświadomi to politykom stanowiącym prawo? Może tak media???
Pozdrawiam
wars98 Razz
Razz Razz

Czw 22 Gru, 2005 13:14

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hmm, ale jakby tak trzymać broń na stryszku, to można całe wieki. Z rewizją raczej nie przyjdą Bardzo szczęśliwy Tylko nie można powiesić na ścianie Crying or Very sad

Sob 31 Gru, 2005 19:56

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! Bardzo szczęśliwy
Eee... tam! Czas skończyć z partyzantką! 8)
Chciałbym mieć prawo legalnie trzymać broń - zarówno tę do użytku osobistego (obrony), jak i tę kolekcjonerską. Razz
Pozdrawiam
wars98

Sob 31 Gru, 2005 20:03

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jak wykopie np. Kar98k to muszę dzwonić po saperów albo policję żeby go zabezpieczyli , czy go normalnie mogę zanieść do domu , a dopiero potem na policje Question A jak mnie zatrzymają z P38 w kieszeni Laughing to mnie zapuszkują i nie posłuchają, że chciałem go zanieść do nich??? Co zrobić z wykopaną bronią ???Proszę o odpowiedź Uśmiech

Sob 31 Gru, 2005 20:23

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

l&m napisał:
Co zrobić z wykopaną bronią ???Proszę o odpowiedź Uśmiech

Siedź cicho i zanoś ndo domu, oni to zniszczą a Ty może to trochę odrestaurujesz i czekaj na przypływ lepszych czasów pod względem przepisów.

Sob 31 Gru, 2005 20:30

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! Bardzo szczęśliwy
Heh... Ciężka sprawa. Zależy w jakim stanie...
Jak destrukt to zgodnie z ustawą o broni i amunicji to nie jest broń! Ale jak sprawny, to gorzej.
Osobiście wolałbym by przepisy pozwalały na posiadanie destruktów, np. po zgłoszeniu ich Policji. Tak, dla ich jak i znalazcy bezpieczeństwa.
A tak? A tak, to o wszystko mogą się przyczepić. Evil or Very Mad
Jak znajdziesz to albo dobrze schowaj na lepsze czasy lub oddaj Policji, taka smutna prawda. Crying or Very sad
Pozdrawiam
wars98

Sob 31 Gru, 2005 20:31

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

elpas napisał:
l&m napisał:
Co zrobić z wykopaną bronią ???Proszę o odpowiedź Uśmiech

Siedź cicho i zanoś ndo domu, oni to zniszczą a Ty może to trochę odrestaurujesz i czekaj na przypływ lepszych czasów pod względem przepisów.

Mam czekać na IV Rzeczpospolitą albo na Rzeczpospolitą Kaczyńską Laughing Laughing ???
Ile można czekać na lepsze czasy???Władza wszytko niszczy...
Mogę zarejestrować broń jeżeli mam zezwolenie jak to jest w Polsce Rolling Eyes

Sob 31 Gru, 2005 21:10

Powrót do góry
wasyl
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 102
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z godnie z prawem gdy coś znajdziesz, nie możesz tego podnieść, tylko odrazu powinieneś zawiadomić odpowiedni organ ( zależy od typu znaleziska) w chwili jak bierzesz fanta ze sobą popełniasz przestępstwo. Na nic tłumaczenie że właśnie idziesz na Policję czy do muzem
_________________
"Są rzeczy znane i są rzeczy nieznane, a miedzy nimi są drzwi"- William Blake

Pon 02 Sty, 2006 17:19

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wasyl napisał:
Z godnie z prawem gdy coś znajdziesz, nie możesz tego podnieść, tylko odrazu powinieneś zawiadomić odpowiedni organ ( zależy od typu znaleziska) w chwili jak bierzesz fanta ze sobą popełniasz przestępstwo. Na nic tłumaczenie że właśnie idziesz na Policję czy do muzem


I tu się niestety mylisz! Wszystko zależy od tego jak dobrego będziesz miał adwokata. Mam znajomego policjanta, do którego łobuz próbował strzelić, ale pistolet mu się zaciął. Niestety mój znajomy jest raczej pacyfistycznie nastawiony i zamiast zastrzelić łobuza od ręki po porstu go aresztował, sądząc, że aresztowany zgnije w pierdlu. Nic bardziej mylnego! Adwokat łobuza stwierdził i udowodnił przed sądem, że łobuz moment wcześniej skonfiskował pistolet bawiącym się nim dzieciom i chciał podać policjantowi, równocześnie demonstrująć, że broń jest nie sprawna i nie stwarza bezpośredniego zagrożenia.... Oczywiście dzięki obywatelskiej postawie został uniewinniony....

L&M - co do IV RP to Kaczuszki są przeciwnikami posiadania broni i zwolennikami zaostrzenia przepisów na jej posiadanie.

Moim zdaniem posiadanie broni powinno być jak najbardziej legalne. Za to surowo karane powinno być jej uźycie w sytuacji innej niż obrona własna. Może być nawet w wersji rygorystycznej - w obrębie własnego domu/ogrodu/gospodarstwa!

_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Wto 03 Sty, 2006 1:28

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
gospodarstwa
lepper by sie ucieszył Bardzo szczęśliwy Skoro Marcinkiewicz skraca rok szkolny to jeszcze niech dadzą jakies zezwolenia na ta bron i w ogóle bede zadowolony Piwo Nie da się wyprowadzić jakiejś inicjatywy z naszej strony Question :idea:

Pią 06 Sty, 2006 14:26

Powrót do góry
DAruŚ
Kapral

Kapral





Posty: 42
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To w końcu jak to jest ?! Bo czytam i nic nie wiem ! Mój znajomy z wykopek znalazł sporo części od Mausera. Trochę dokupił na allegro i zrobił broń. ( tzn. makietę bo nie działa) . A swoja drogą czy ktoś oskarzy kogoś że idzie z nożem kuchennym bo sobie w sklepie kupił ? a zabić bądź zrobić krzywdę również można. No cóż to jest POLSKA Pozdrawiam. 8)

Sob 29 Kwi, 2006 22:31

Powrót do góry
Jasiek_M
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 21
Skąd: Staszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wars98 napisał:

Chciałbym mieć prawo legalnie trzymać broń - zarówno tę do użytku osobistego (obrony), jak i tę kolekcjonerską. Razz

Witam!
Też jestem zainteresowany kolekcjonerskim posiadaniem broni, Co do tego trzeba mieć(jakie papiery) i ile kosztuje legalizacja jednej sztuki broni?
Pozdrawiam
Jasiek!

Pon 30 Lip, 2007 18:47

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jasiek M

Cytat:
Co do tego trzeba mieć(jakie papiery) i ile kosztuje legalizacja jednej sztuki broni?


Bez wchodzenia w szczegóły , kasy do bólu , czasu do bólu , stresu do oporu , szanse nikłe , wyrok , wielce prawdopodobny . Rzeczpospolita Kaczyńska , kraj naszych marzeń.

Pon 30 Lip, 2007 18:51

Powrót do góry
Jasiek_M
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 21
Skąd: Staszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Będąc nad morzem(nie miałem gdzie szukać i poszedłem raz na plażę) spotkałem podpitego policjanta-LOK`owca który spytał się czemu szukam na plaży a nie w lesie broni, w końcu to wał pomorski. No to odpowiedziałem że chyba bardzo trudno dostać pozwolenie na broń kolekcjonerską a on że to tylko dać policji i coś tam zapłacić i za jakieś 150zł jeszcze kupić książeczkę posiadacza broni. No to się pytam a ile by kosztowała taka legalizacja broni, powiedział że nie wie, ale dociekając spytałem czy całe koszty dla karabinu zamknęły by się w 3000zł a on mówi że z pewnością, i że to rozmowa o sporo mniejszych pieniądzach. To ja już nic nie rozumiem Rolling Eyes
Pozdrawiam
Jasiek

Pon 30 Lip, 2007 19:02

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.