| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marczów cd. - kontynuacja wątku "To dopiero eksploratorzy!"

We wczorajszych "Faktach" TVP3 Wrocław był materiał o Marczowie. Historia z proboszczem, który na odchodne z parafii szukał ukrytych rzekomo przez Niemców skarbów, wcale się nie skończyła Mr. Green

Cytat ze strony www TVP3 Wrocław


Poszukiwanie skarbów

Mieszkańcy Marczowa mają już dosyć inwazji poszukiwaczy skarbów, a prokuratura zleca badania podziemi miejscowego kościoła. O sprawie zrobiło się głośno, gdy miejscowy proboszcz na własną rękę rozpoczął poszukiwanie ukrytych pod kościołem kosztowności.

Na początku lipca ksiądz proboszcz odchodząc z parafii postanowił odkopać skarb rzekomo ukryty pod posadzką kościoła. Poszukiwania zostały przerwane przez zaniepokojonych mieszkańców.

Kiedy przez skarb o Marczowie zrobiło się głośno, do wsi zaczęli przyjeżdżać najróżniejsi poszukiwacze skarbów. Tymczasem mieszkańcy mają już dość pilnowania świątyni. Prokuratura w Lwówku Śląskim w porozumieniu z konserwatorem zabytków i kurią chce przeprowadzić gruntowne badania kościoła w Marczowie.

Podczas remontu mostu położonego 300 metrów od kościoła odkryto ładunki wybuchowe. Saperzy jeszcze trzy razy przyjeżdżali do Marczowa. Przy moście wykopali około 300 kilogramów powojennego trotylu.

Janusz Skowroński, miłośnik lokalnej historii, twierdzi, że w pobliżu mostu mogło znajdować się ukryte wejście do kościelnych podziemi. Dlatego okolica została zaminowana. Zagadkę z pewnością może rozwikłać tylko specjalistyczne badanie gruntu przy użyciu georadaru. Takie prace mogą się rozpocząć jeszcze we wrześniu. Jest już firma, która ma wykonać badania bezpłatnie.

[http://www.tvp.pl/wroclaw/aktualnosci/rozmaitosci/poszukiwanie-skarbow/5054752]


Mój komentarz: najpierw media rozdmuchują sprawę, a potem mieszkańcy się denerwują skutkami Rolling Eyes A teraz zrobimy prywatne śledztwo na forum IOH: kto podał tą informację publicznie forumowiczom? Laughing Ja się przyznam bez bicia - wątek "To dopiero eksploratorzy" sam komentowałem. Na pewno część z "brygady szturmowej" atakującej marczowski kościół dowiedziała się o tej miejscówce z tego forum. Ale na pewno dużo więcej z "Odkrywcy" Razz

Wto 09 Sie, 2011 8:44

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

he, he Uśmiech
sam założyłem ten wątek po informacjach radiowych.
a tak poważnie, to ciekawi mnie kwestia zaminowanego mostu - kiedy ci saperzy tam byli? teraz? a jak teraz to dlaczego?
a o miłośnikach miejscowej historii i ich hipotezach nie chcę mi się nawet gadać Wink
po za tym cała sprawa dość niejasno została opisana w mediach, które niestety głównie bazowały na pierwszym info z lokalnego medium. autor tegoż popełnił parę błędów merytorycznych - np. napisał, że ksiądz miał być przeniesiony do Krosna Odrzańskiego. Autor usłyszał Krosno i skojarzył pewnie z Odrzańskim a tam akurat Michalici placówki nie mają a w Krośnie (podkarpackie) i owszem. dlatego może ktoś bardziej rzetelny opiszę sprawę np. na etapie końcówki prac prokuratury

Wto 09 Sie, 2011 11:15

Powrót do góry
viking200
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 5
Skąd: Karkonosze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie będę polemizował czy skarb jest czy go nie ma . Ale tak na zdrowy rozsądek ( szkopy raczej nie minowali składnic z dziełami sztuki , a jeśli to raczej miny pułapki , ale nie aż tyle materiału ,, z ostatnich doniesień wyszło ponad 250 kg trotylu z zapalnikami w różnych odstępach co do odległości .) nawet jeśli coś jest to raczej w sporej odległości od miejsca składowania tegoż mat. wybuchowego . Ale żeby potwierdzić istnienie jakichkolwiek podziemi , są potrzebne rzetelne badania geofizyczne . Tylko , no właśnie tylko jeśli nawet ktoś je przeprowadzi to pewnikiem zafałszuje wyniki , a jak sprawa ucichnie ........... to znowu po jakimś czasie będzie głośno - oj bardzo głośno . Ale wtedy już nikt sprawców nie namierzy. :samolot:
_________________
... To se tu , to se tam ...

Wto 09 Sie, 2011 22:13

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Logika "ludowych znawców tematu" często bywa zaskakująca. Mnie niedawno położyła na łopatki (ze śmiechu Mr. Green ) wiadomość o tym, czemu Niemcy tak zaciekle walczyli w 1945 r. o Lubań (głównie niemiecki atak pancerny w marcu '45). Odpowiedź: chcieli odbić odkryte niedawno podziemia w Kamiennej Górze w Lubaniu z rąk Rosjan Laughing

Czw 11 Sie, 2011 8:34

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Marczów cd. - kontynuacja wątku "To dopiero eksploratorzy!"

Leuthen napisał:
Prokuratura w Lwówku Śląskim w porozumieniu z konserwatorem zabytków i kurią chce przeprowadzić gruntowne badania kościoła w Marczowie.

No padłem z wrażenia na łopatki... Laughing

Nie 14 Sie, 2011 22:53

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Marczów cd. - kontynuacja wątku "To dopiero eksploratorzy!"

wars98 napisał:
Leuthen napisał:
Prokuratura w Lwówku Śląskim w porozumieniu z konserwatorem zabytków i kurią chce przeprowadzić gruntowne badania kościoła w Marczowie.

No padłem z wrażenia na łopatki... Laughing

Bo nie zawiadomiono Watykanu? Mr. Green

Wto 16 Sie, 2011 9:30

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A gdzie tam! Laughing
Poważny pan prokurator i skarby... Bardzo szczęśliwy
Takie numery to tylko w Polsce. Mr. Green

Wto 16 Sie, 2011 9:33

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wars, zapomniałeś już Pana Samochodzika?

Sro 17 Sie, 2011 8:16

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

U Nienackiego był dyrektor Marczak (Marczak - Marczów, "przipadek"? Mr. Green ), który kierował gdzie trzeba Tomasza NN (Pana Samochodzika) Kciuk do góry

Sro 17 Sie, 2011 8:49

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wars98 napisał:

Poważny pan prokurator i skarby... Bardzo szczęśliwy
Takie numery to tylko w Polsce. Mr. Green

I to od lat. Była już szafa Lesiaka z której się co nie co wysypało ośmieszając polityków z pewnej bardziej na lewo ulokowanej opcji marzących o Polsce na złocie leżącej. Teraz pora na inne urzędy. Piwo
A zresztą jest sezon zwany ogórkowym, a takowy prokurator też człowiek i w taką niezobowiązującą delegacje z przyjemnością się uda.
A przecież sama wioska jest malowniczo położona pomiędzy wzniesieniami Pogórza Izerskiego i dla niej samej ten skarb to strzał w dziesiątkę w darmowej reklamie. Piwo

Sro 17 Sie, 2011 18:17

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kellerman napisał:
wars, zapomniałeś już Pana Samochodzika?

A czemu się o to pytasz? Wink

Czw 18 Sie, 2011 16:25

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

bo już wtedy milicjanci pomagali w szukaniu skarbów (a jak milicjanci to i prokuratura) a Pan Tomasz był zwykłym ormowcem Uśmiech

Czw 18 Sie, 2011 23:00

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kellerman napisał:
a Pan Tomasz był zwykłym ormowcem Uśmiech

Nie taki zwykły był z niego ormowiec pan Tomcio był również Społecznym Inspektorem Ruchu Drogowego, a to elita wśród ormowców wymagano od nich czytania bez sylabizowania i pisania zgodnie z zasadami ortografii, jak widać nawet milicjant nie podołał by takim wymaganiom. Piwo

Pią 19 Sie, 2011 18:27

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

co racja, to racja - elyta po prostu

Pią 19 Sie, 2011 18:54

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.