| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I wojna w okolicach Markuszowa i Kurowa

Nie miałem za bardzo gdzie wkleić poniższych linków, więc założyłem nowy temat Razz
Poza tym gdyby ktoś miał/zdobył jakieś nowe informacje na temat działań pierwszowojennych w tych okolicach to zachęcam do zamieszczania ich tutaj - od pewnego czasu staram się troszeczkę propagować tematykę I wś "na własnym podwórku" więc każda tego typu informacja będzie mile widziana (np. ostatnio usilnie poszukuję książki Emila Aeckerle "Geschichte des 220 R.I.R.").
Wracając do linków:
1) mój ubiegłoroczny artykuł o przebiegu walk pod Markuszowem w 1915 r.:
http://www.mmpulawy.pl/artykul/dzialania-niemieckiego-217-rezerwowego-pulku-piechoty-w-okolicach-markuszowa-w-dniach-3107-3
2) mój najnowszy artykuł-fotoreportaż z wędrówki śladami w/w walk w dzisiejszym krajobrazie okolic Markuszowa:
http://www.mmpulawy.pl/artykul/sladami-i-wojny-swiatowej-w-okolicach-markuszowa-fotoreportaz-394327.html

Pią 29 Lip, 2011 22:31

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Świetne opracowania Piwo Widać, że ten temat jest dla Ciebie ważny i wkładasz w jego naświetlenie sporo pasji.

Pią 29 Lip, 2011 22:37

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Staram się robić co mogę w miarę wolnego czasu i dostępnych materiałów. A do działania dodatkowo mobilizuje mnie fakt iż pomimo tego że ludzie mieszkają tutaj praktycznie na dawnym polu bitwy to o tej bitwie nie pamięta tu nikt, nie wspominając już o jakichkolwiek działaniach lokalnych władz celem upamiętnienia dawnych wydarzeń.
Poza tym wiedzy tej nie ma również i w dalszych okolicach i to nawet wśród pilotów wycieczek - ostatnio jadąc na taką wycieczkę z pilotem pochodzącym z oddalonego o 20 km Lublina i przejeżdżając obok wspomnianego w w/w artykułach cmentarza niemieckiego usłyszałem od niego (podobnie jak i reszta wycieczki) iż jest to cmentarz... Legionistów Piłsudskiego (którzy na tych terenach nawet na minutę się nie pojawili).
Dlatego też w miarę skromnych możliwości uważam iż trzeba walczyć ze stereotypami typu "I wś = tylko Legiony" i dostarczać ludziom jak najwięcej informacji na temat tej wojny, która wcale nie była "nie nasza"...

Sob 30 Lip, 2011 10:18

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: I wojna w okolicach Markuszowa i Kurowa

pablo8019 napisał:
(np. ostatnio usilnie poszukuję książki Emila Aeckerle "Geschichte des 220 R.I.R.").

Witaj !

No nie Ty pierwszy jej szukasz. Ja też jej szukam, zaangażowałem nawet rodzinę jednego z poległych w operacji limanowskiej (Dr na Uniwersytecie W Kolonii), Kol. Red Barona i Leuthena - niestety nic. W archiwach Budeswehry na 100% jej nie ma. W wypożyczalni międzyuczelnianej w DE też.
Jak dorwiesz tę książeczkę w swoje łapki to daj znać !!
Szukam jej od 2007 roku.

Dokumenty dywizyjne spłonęły w Potsdamie w kwietniu 1945 roku (dzielni lotnicy brytyjscy zbombardowali miasto domków jednorodzinnych - bardzo strategiczny cel Smutny ) Więc poza historią pułkową 217 PRIR nie ma wielu materiałów. Szczątkowe info o walkach dywizji jest we wspomnieniach lekarza legionów i późniejszego premiera Sławoja-Składkowskiego (epizody pod Żegociną).


Ja również lubię 47 RID i śledziłem jej szlak bojowy do maja 1915. Kolega trochę w opracowaniu mija się z prawdą odnośnie wiosny 1915, gdyż dywizja ta walczyła w Beskidzie Wyspowym w grudniu 1914 roku - operacja limanowsko-łapanowska (Żegocina, Rajbrot, Kobyła, Łąkta Dolna i Królówka). Potem atakowała podczas ofensywy w maju 1915 znad dolnego Dunajca (ok. Niedomic) w kierunku na Mielec. Więc na wiosnę 1915 w Beskidach jej nie było poonieważ od ok. 20 grudnia 1914 trzymała front na dolnym odcinku Dunajca.

_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Pon 08 Sie, 2011 13:46

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: I wojna w okolicach Markuszowa i Kurowa

Airacobra napisał:

Jak dorwiesz tę książeczkę w swoje łapki to daj znać !!

I wzajemnie Wink Poza tym niedługo być może będę miał coś jeszcze w związku z 47 RID co zapewne Cię zainteresuje. Ale o tym w swoim czasie.

Airacobra napisał:

Dokumenty dywizyjne spłonęły w Potsdamie w kwietniu 1945 roku (dzielni lotnicy brytyjscy zbombardowali miasto domków jednorodzinnych - bardzo strategiczny cel Smutny )

No właśnie można było się zastanawiać dlaczego niektóre pułki mają drobiazgowo opisane działania podczas Wielkiej Wojny a o innych próżno szukać informacji... A to Brytyjczycy :samolot: :samolot3: Ech Smutny

Airacobra napisał:
Szczątkowe info o walkach dywizji jest we wspomnieniach lekarza legionów i późniejszego premiera Sławoja-Składkowskiego (epizody pod Żegociną).

Tak, Składkowski wspomina o nich także w kontekście walk na Lubelszczyźnie latem 1915 r.

Airacobra napisał:
Kolega trochę w opracowaniu mija się z prawdą odnośnie wiosny 1915

Dzięki za czujność. Poprawiłem.

Pon 08 Sie, 2011 18:42

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Opracowanie bardzo fajne, zdjęcia z chęcią obejrzałbym w większej rozdzielczości. Te wzgórza to nic w porównaniu do okolic Rajbrotu i Żegociny. Szturmowanie Żarnówki to była Golgota w porównaniu z tymi pagóreczkami. Uśmiech Zapraszam w okolice Bochni, z chęcią zabiorę w parę ciekawych miejsc bitewnych.
Pzdr

_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Pon 08 Sie, 2011 19:44

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Airacobra napisał:
Te wzgórza to nic w porównaniu do okolic Rajbrotu i Żegociny. Szturmowanie Żarnówki to była Golgota w porównaniu z tymi pagóreczkami. Uśmiech

O, na pewno. Tyle że tam trzeba było większej góry żeby trzymać w szachu te niższe - a tutaj wystarczył jedynie większy pagórek z płaskim stokiem by mieć pod ostrzałem najbliższą okolicę.

Pon 08 Sie, 2011 21:39

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mój najnowszy artykuł nt. zapomnianej carskiej mogiły z 1915 r. w lesie w pobliżu Markuszowa:
http://www.mmpulawy.pl/artykul/zolnierska-mogila-pod-olempinem-milczacy-swiadek-i-wojny-swiatowej-427097.html

Dowiedziałem się o niej zupełnie niedawno...

Pon 26 Wrz, 2011 20:57

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ups ... Myślałem, że poczytam a tu niespodzianka - prace techniczne. Poczekam na zakończenie.
_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Pon 26 Wrz, 2011 21:33

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Już działa Uśmiech

Wto 27 Wrz, 2011 8:05

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki już przeczytałem. Fajna sprawa, może by go ekshumowali i do towarzyszy dołączyli na którymś z cmentarzy wojennych ?
_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Wto 27 Wrz, 2011 9:49

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może to trochę dziwnie zabrzmi ale nie wiadomo - a przynajmniej mi nie udało się jeszcze tego ustalić - gdzie pochowano poległych w tej bitwie Rosjan i gdzie miałyby owe szczątki być ewentualnie przeniesione. W pobliżu jest jedynie cmentarz niemiecki, a fakt że po odnalezieniu w 2006 r. mogiły pozostawiono ją w dotychczasowym miejscu świadczy o tym, że i na wyższym szczeblu (a ponoć był tam również ktoś z ambasady rosyjskiej) nie mieli takich informacji.
Ot, kolejna rzecz do wyjaśnienia...

Wto 27 Wrz, 2011 11:09

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z Rosjanami, a raczej żołnierzami carskiej armii jest problem, sporo ich chowano byle gdzie, w leju, w okopie. Raczej nie sądzę by pod Markuszowem nie zginęło co najmniej tyle samo żołnierzy rosyjskich - skoro usiłowali tam zapewne kontratakować. Mogło być tak jak napisałem, że Niemcy nie bawili się, zasypali ich w miejscu śmierci w okopach i tyle. W lubelskiem nie udało się tak posprzątać pól bitewnych jak w Galicji zachodniej.
Ciekawe zdjęcie żołnierzy tej dywizji z frontu w Rosji

http://www.flickr.com/photos/drakegoodman/3151661621/

_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Wto 27 Wrz, 2011 14:14

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Też mi te okopy jako przypuszczalne miejsce pochówku chodzą po głowie, zwłaszcza że tak jak piszesz - Rosjanie kontratakowali i to czterokrotnie: 3 razy nocą z 31 lipca na 1 sierpnia oraz 2 sierpnia a każdy z tych kontrataków był krwawo odparty. Zatem poległych na pewno było sporo (w księdze pułkowej 217 RIR podaje się liczbę ok. 400 sztuk rosyjskich karabinów zebranych później z pola bitwy).
Trochę mało jak na taką liczbę poległych jest "trafień" spod Markuszowa na forach poszukiwaczy skarbów, ale z drugiej strony nie każdy tam musi się przyznawać do swoich znalezisk albo też było to tak dawno, że nie zdażyły zaistnieć w sieci. Poza tym dochodzą tu też problemy z precyzyjnym odtworzeniem przebiegu ówczesnych okopów w dzisiejszej okolicy, więc nie wszystko jeszcze mogło zostać odnalezione...

Sro 28 Wrz, 2011 7:28

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Według informacji od znajomej z Leszczyny - miejsce krwawych bojów 47 RID i innych oddziałów, nie wiedziano gdzie szły okopy do czasu robienia gazu, wody i chodników we wsi. Okazało się że w niektórych miejscach na głębokościach około 2 metrów znaleziono słomę, deski i inne rzeczy wyścielające okopy. Znajdowały się one w bliskiej odległości od szosy biegnącej środkiem wsi, po jednej i drugiej jej stronie. Więc jeśli okopy szły w polach to ich spód zapewne z ciałami poległych powinien znajdować się obecnie na głębokości ponad 2 metrów (warstwa gleby przy nawożeniu i orce powinna się podnosić - ale agrogeologiem nie jestem).
Więc podczas zwykłej czy głębokiej orki nic raczej nie wyjdzie z ziemii. Może jakieś badania georadarem by coś dały - ale te cudo to mają raczej nieliczni i jest dość drogie.

_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Sro 28 Wrz, 2011 8:35

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żeby przeprowadzić taką akcję trzeba by chyba zainteresowania kogoś np. z lokalnych władz, etc. Może uda mi się któregoś dnia coś takiego wywołać - w najbliżym czasie szykuję jeszcze jeden "markuszowski" artykuł poruszający m.in. zagadnienie śladów po okopach widocznych na okolicznych polach na zdjęciach lotniczych/satelitarnych (na ten trop naprowadzono mnie niedawno na jednym z w/w for). Dorzucę też wzmiankę o mozliwych pochówkach także w takich miejscach, dorzucę parę udokumentowanych przykładów na takie rozwiązanie z historii (m.in. z czasu Pierwszej Bitwy pod Dęblinem z października 1914 r.) i zobaczymy...

Sro 28 Wrz, 2011 9:50

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drugi z moich "wycieczkowych" artykułów, tym razem zabierający czytelnika na pole bitwy 47 Rez. DP pod Zagrodami z 7.08.1915 r. - nieco inna szata graficzna w porównaniu z poprzednim:
http://www.mmpulawy.pl/artykul/sladami-i-wojny-swiatowej-w-okolicach-zyrzyna-fotoreportaz

Nie 08 Sty, 2012 17:39

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Świetna robota, czyta i ogląda się przyjemnie. Z chęcią bym połaził z takim przewodnikiem po terenie. Uśmiech
_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Wto 10 Sty, 2012 10:29

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może kiedyś się uda Wink Swoją drogą wycieczka na pole bitwy o której się wczesniej trochę czytało lub słyszało to duże przeżycie. Oczywiście nie każdy to "czuje", ale dla mnie osobiście niesamowita jest świadomość że stoję w miejscu gdzie przed np. 100 laty szło natarcie...

pablo8019 napisał:
Żeby przeprowadzić taką akcję trzeba by chyba zainteresowania kogoś np. z lokalnych władz, etc. Może uda mi się któregoś dnia coś takiego wywołać

Są już pierwsze efekty moich skromnych artykułów - pierwszowojenne informacje z tego o bitwie pod Zagrodami k/Żyrzyna wykorzystano w wydanym ostatnio albumie o Żyrzynie:
http://www.zyrzyn.pl/gmina/album.pdf
Tak obszernego opisu działań z czasów Wielkiej Wojny dawno nie widziałem w tego typu opracowaniach Mr. Green Ale to tylko dodatkowa motywacja dla mnie i sygnał, że warto popularyzować ten temat w lokalnych społecznościach.

Czw 12 Sty, 2012 9:31

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Album warto pooglądać choćby ze względu na zawarte w nim zdjęcia. Niektóre z nich są świetne. Trochę zdjęć z PWŚ i DWŚ też się znajdzie.
Gratulacje dla kolegi.

_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Czw 12 Sty, 2012 10:28

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.