| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tiaa...tyle,że wcale nie jest pewne, czy Wittmann zdołał opuścić 007.


Nikt, nigdy chyba nie napisał że zdołał opuścić Uśmiech

Cytat:
Byli i tacy, którzy zastanawiali się, czy tego dnia dowodził tym akurat czołgiem.


Byli, ale tutaj zeznanie Huberta Meyera, jest decydujące Uśmiech

Cytat:
Zresztą - co będę o tym pisał.Sam wiesz.


Faktycznie tu trzeba byłoby napisać cały, wielki artykuł inaczej się nie da.

K.

Sro 19 Kwi, 2006 11:12

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
Tiaa...tyle,że wcale nie jest pewne, czy Wittmann zdołał opuścić 007.


Nikt, nigdy chyba nie napisał że zdołał opuścić


Była i taka wersja: że ranny opuścił czołg i zginął tuż obok od ognia km.Ktoś przytaczał ją kiedyś zdaje się na forum Missing-Lynx.

Cytat:
Cytat:
Byli i tacy, którzy zastanawiali się, czy tego dnia dowodził tym akurat czołgiem.


Byli, ale tutaj zeznanie Huberta Meyera, jest decydujące


Cóż - 101 s SS-Pz Abt w tym czasie wchodził w skład 12 SS-Panzerdivision, więc temu co on pisze raczej wierzyć trzeba ;o)

Pozdrowienia
Grendel

Sro 19 Kwi, 2006 16:16

Powrót do góry
Belizariusz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 148
Skąd: Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moimi ulubionymi czołgami Panzerwaffen są Pz III i IV. Są wspaniałe. Szczególnie lubię wersje z płytami np. Pzkfw IV ausf. H,I,J i Pzkfw III ausf. N. Ta ostatnia panzer trójka była fajnym pojazdem, ale było ich chyba 660. Sam nie wiem, co mają w sobie te wozy, skoro nawet T-34 i Shermany musiały się z nimi liczyć. Myślę, że gdyby tych wozów było więcej, napewno Niemcy wygraliby pod Kurskiem lub pod El- Alamejn.
_________________
"Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem."

Sro 10 Maj, 2006 13:17

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja mam pewne obiekcje co do opinii Shermanów. Otóż była jeszcze brytyjska wersja Shermana - Firefly - uzbrojona w 90mm armatę i w dobrych warunkach mogła ona podjąć walkę 1 na 1 z PzKpfw. V.

:czolg4:

Sro 10 Maj, 2006 14:02

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ja mam pewne obiekcje co do opinii Shermanów. Otóż była jeszcze brytyjska wersja Shermana - Firefly - uzbrojona w 90mm armatę i w dobrych warunkach mogła ona podjąć walkę 1 na 1 z PzKpfw. V.


Ja mam pewne obiekcje co do kalibru działa 17 funtowego, otóż armata ta miała kaliber 76.2 mm czyli 3 cale a nie 90mm.

Sro 10 Maj, 2006 14:20

Powrót do góry
Belizariusz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 148
Skąd: Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Shermany to ścierwo. Wittman jednym Tigerem rozwalił w ciągu paru minut trzy Shermany. Ja jednak uważam, że najlepsze panzery w Normandii to Pzkpfw IV ausf H i J. To były czołgi! Razem z Pantherami i Tigerami mogły nieźle narozrabiać.
_________________
"Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem."

Czw 11 Maj, 2006 16:09

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Shermany to ścierwo. Wittman jednym Tigerem rozwalił w ciągu paru minut trzy Shermany.


Buhaka!! powala mnie Twoja logika, jakież musi być Twoje rozczarowanie, biorąc pod uwagę, iż 8 sierpnia 1944 roku, około 12.58 w okolicach St. Aignan de Cramensil, Shermany ze szwadronów "A" i "B" pułku Sherbrooke Fusiliers i szwadronu "A" pułku 1. Northamptonshire Yeomanry zniszczyły bez strat własnych 6 Tygrysów z 101.s.SS.Pz.Abt i zabiły przy okazji jego dowódcę, niejakiego Michela Wittmanna.

Czw 11 Maj, 2006 16:19

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Cytat:
Ja mam pewne obiekcje co do opinii Shermanów. Otóż była jeszcze brytyjska wersja Shermana - Firefly - uzbrojona w 90mm armatę i w dobrych warunkach mogła ona podjąć walkę 1 na 1 z PzKpfw. V.


Ja mam pewne obiekcje co do kalibru działa 17 funtowego, otóż armata ta miała kaliber 76.2 mm czyli 3 cale a nie 90mm.


Cóż, widziałem wzmianki odnośnie tego, że Firefly uzbrojony był w 90mm armatę, ale to nie zmienia faktu, że "siedemnastofuntówka" była najlepszą armatą, zastosowaną w Sherman'ach i potrafiła ugryżć Panterę... :czolg4:

Czw 11 Maj, 2006 20:42

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ale to nie zmienia faktu, że "siedemnastofuntówka" była najlepszą armatą, zastosowaną w Sherman'ach i potrafiła ugryżć Panterę...


Nie zmienia to też faktu że w/g wspomnień żołnierzy służących na Shermanach Firefly z 1000 metrów trudno było trafić w stodołę, a armata M1 stosowana przez Amerykanów, podobnie jak M7, obie kalibru 3 cale, mogły też całkiem skutecznie razić Panterę, mimo że ich przebijalność była mniejsza.


Ostatnio zmieniony przez Human dnia Pią 12 Maj, 2006 10:32, w całości zmieniany 1 raz

Czw 11 Maj, 2006 21:01

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co prawda to prawda Bardzo szczęśliwy :czolg4:

Pią 12 Maj, 2006 5:41

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Shermany to rzeczywiście ścierwo. Koty były za wolne, może oprócz Panther(44 km/h) . Ideałem II WŚ byłby chyba Tiger II z mocniejszym silnikiem. A ogólnie to najlepszy był T-34.

Pią 12 Maj, 2006 13:57

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Shermany to rzeczywiście ścierwo.
A ogólnie to najlepszy był T-34.


L&M po raz kolejny proszę Cię o uzasadnienie wyboru, co było takiego najlepszego w T-34 i co było takiego złego w Shermanie, bo na razie jawi się to jako żywo, jak opinia osoby nie mającej zielonego pojęcia o czym pisze.

Na początek proponuje przejrzeć ostatnio opublikowane źródła rosyjskie na temat obu czołgów.

Pią 12 Maj, 2006 14:19

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miałem się w tym wątku nie odzywać, bo nie przepadam za gadaniem po próżnicy, ale tym "...Ideałem II WŚ byłby chyba Tiger II z mocniejszym silnikiem..." kolega l&m mnie zabił...Już dawno się tak nie uśmiałem.
Zadam koledze dwa pytania:
Primo - o jaki "mocniejszy" silnik chodzi?
Secundo - co takiego "idealnego" było w Pz.Kpfw. VI Ausf B?
O T-34 napisano i powiedziano na wielu forach równie wiele, co o KT, więc tematu rozwijał nie będę, bo i po co.Pustosłowie by z tego wyszło, a naśladować kolegi l&m ani myśle.
Pozdrowienia
Grendel

Pią 12 Maj, 2006 15:18

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chciałem popolemizować trochę z L&M, ale skoro tyle razy ten temat był wałkowany, to dam sobie spokój. Rzeknę tylko, że: T-34 wcale nie był czołgiem idealnym, a Shermany nie były aż tak złe żeby brać je za "ścierwo".
A tak na marginesie, to chciałbym wymienić w Wami kilka poglądów na temat czołgu ciężkiego KW-2. Osobiście uważam, że jeżeli (hipotetycznie) każdemu batalionowi czołgów przydzielić jeden, dwa KW-2, to czynnik psychologiczny ( i "uzbrojeniowy"-haubicoarmata kal. 152,4mm Twisted Evil ) byłby miażdżący Bardzo szczęśliwy. Ale z oczywistych względów tak się stać nie mogło. :czolg4:

Pią 12 Maj, 2006 16:18

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

:czolg4: No incydent nad Dubissą mówi sam za siebie Bardzo szczęśliwy. Jeden KW-2 zagrodził drogę całej niemieckiej dywizji pancernej Twisted Evil

Pią 12 Maj, 2006 16:24

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja tylko dodam coś od siebie w kwestii tej niemożliwości przebicie pancerza pantery przez pociski z armaty M3. Wytłumacz nam L&M, jakim to cudem się stało, iż czołgistom z pułków: 4. Pancernego "Skorpion" i 6. Pancernego "Dzieci Lwowskich" chociażby, udało się na MTO niszczyć Pantery, azaliż polska ułańska fantazja zwiększyła prędkość początkową pocisków ?

Pią 12 Maj, 2006 16:33

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
Wars,
Owszem - pisałem, że zerwanie stropu jest dziwaczne.Wcale nie ma aż tak wielu tego typu zdjęć, jak sugerujesz.Przeważnie odfruwały wieże.Co ciekawe - te zerwane stropy widuje się częściej w 34/85 niż w typach wcześniejszych.Swiadczy to "dobrze" o jakości spawow.
Dzięki za zdjecie!
Pozdrowienia i Wesołej Wielkanocy!
Grendel


A tu mały zonk Uśmiech: powrót do wcześniejszego postu. Wieże T-34/85 były ODLEWANE a nie spawane. Spawane były w T-34/76 :czolg4:

Pią 12 Maj, 2006 18:20

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żaden zonk, po pierwsze większość wież była odlewana z dwóch kawałków, po drugie płyta sufitowa wieży była ze stali walcowanej i była dospawana do odlewu, podobnie zresztą jak w M4A3E2 "Jumbo".

Pią 12 Maj, 2006 18:29

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odlewane?Oczywiście - cały korpus - ściany boczne, front i mocowanie jarzma.Górna płyta była naspawywana.Popatrz na zdjęcia.Czy chociażby rysunki przekrojowe w instrukcji.
Niektóre źródła podają błędnie, że w pełni odlewane były wieże Uralmaszu do wersji z 1943 roku.Popatrzcie na zdjęcia niżej.
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:
Wyraźnie widoczny spaw

Opis załącznika:
Odlana monolitycznie, nieprawdaż?

Opis załącznika:
Przypatrzcie sie górnej krawedzi wieży

Opis załącznika:
Errr...Poprzednie zdjecie poszło przez pomyłke.Oczywiście to jest wieża Uralmaszu.I tu też widać linie spawu.

Pią 12 Maj, 2006 18:31

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niedopatrzenie z mojej strony Uśmiech. Zwracam Honor i przeprasam za pomyłkę :czolg4:

Pią 12 Maj, 2006 19:08

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Natykałem się na żródła, które mówiły iż CAŁE wieże były odlewane. :czolg4:

Pią 12 Maj, 2006 19:10

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jakie?
Pozdrowienia
Grendel

Pią 12 Maj, 2006 19:20

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam silne wrażenie że komuś się z tłoczonymi wieżami z 76 pomyliły.

Pią 12 Maj, 2006 19:24

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
Jakie?
Pozdrowienia
Grendel


:czolg4: Bodajże "T-34 Mityczna Broń", ale głowy nie dam. Z resztą niedawno przekonałem się, że ta książka nie nadaje się za bardzo na wiarygodne źródło historyczne. Zniesmaczony

Sob 13 Maj, 2006 10:56

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

TIger II miał mocną armatę, dobry kształt i pancerz tylko był za wolny trudno to pojąć gdyby dostał silnik bardziej nie zawodny i przystosowany do jego ciężaru byłby bardzo skuteczny. T-34 - było go dużo na ilość i szybszy, miał dalszy zasięg i mniej spalał paliwa od Tigera. Armata również znacznie lepsza od poprzedniej wersji i mogła w końcu nawiązać jakąś walkę z Niemcami. Sherman nie był najgorszym ścierwem, ale w porównaniu z czołgami niemieckimi i radzieckimi wychodzi słabo.

Sob 13 Maj, 2006 11:57

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.