| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zagłębiacy a wojna secesyjna

Może to trochę nietypowe pytanie, ale czy macie może wiedzę na temat ewentualnego udziału mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego w wojnie secesyjnej ? Poprzez Zagłębie rozumiem takie miasta Będzin(wraz z jego dzielnicą, tj. Grodźcem), Sosnowiec, Czeladź, Dąbrowę Górniczą. Będę wdzięczny za pomoc Wink

Pią 22 Kwi, 2011 16:31

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obawiam się, że jeśłi nie dogrzebiesz się do jakiś wspomnień w Polsce, żadnych materiałów nie znajdziesz...Źródła archiwalne (w Stanach) n/t udziały Polaków w Wojnie Domowej są bardziej niż skąpe.

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Pon 27 Cze, 2011 21:11

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdaję sobie z tego sprawę. O Polakach jest to i owo w monografii bitwy pod Gettysburgiem. Nie ma tam jednak słowa o Zagłębiakach. Łudziłem się, że któryś z forumowiczów wpadł na taką informację Neutral

Wto 05 Lip, 2011 16:45

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja od lat usiłuję dogrzebać się czegokolwiek o grupie Zalaky'ego (Zalackiego, Załackiego,Załęckiego?), która była już ponoć w Meksyku, zmierzając w stronę Teksasu, gdzie mieli utworzyć zalążek polskiej brygady złożonej z powstańczych emigrantów i walczących po stronie Konfederacji, gdy ostatnie ośrodki CSA kapitulowały w roku 1865. Istnieją przesłanki, że próbowali oni dołączyć do "Żelaznej Brygady" J.O. Shelby'ego koło Veracruz i zamierzali wykorzystać zwoje partyzanckie doświadczenia do kontynuowania wojny na północ od Rio Grande. Kres rządów Maximiliana w Meksyku zakończył marzenia (a może mrzonki?).
Żadnych konkretów nie ma nigdzie, jedynie kilka wzmianek, z których tylko jedna wymienia powyższe nazwisko w takiejże właśnie pisowni.
W stareńkim dziele Borejszy nic nie znalazłem.Wśród papierów Hotelu Lambert i Towarzystwa Emigracji Polskiej do których dotarłem żadnej wzmianki o powyższym nie ma.

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Wto 02 Sie, 2011 3:34

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety trzeba tu liczyć na duży łud szczęścia. Najważniejsze to nie wywieszać białej flagi. A może by tak uderzyć do Longina Pastusiaka?

Wto 09 Sie, 2011 19:48

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.