| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zagłada Poturzyna

Jaro z Roztocza napisał:

Dlaczego nikt nie napisze o zagładzie Poturzyna ? Rozmawiałem ze starszymi ludźmi z tej wsi, którzy twierdzą że w niektórych miejscach znajdują się jeszcze w ziemi zwłoki pomordowanych ! Dlaczego władze gminne ( ostatnio nastąpiła zmiana na fotelu wójta – może coś się zmieni ?) i powiatowe nie interesowały się upamiętnieniem ofiar ? A może ktoś mógłby podrzucić temat „Polityce” ...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Poturzyn
Prawda, że łatwo napisać Question
Można było zrobić to samemu, a nie rozmydlać innego równie bolesnego tematu.
Exclamation
Z forum Gazety Prawnej dotyczące postów Ordery Juszczenki:
Cytat:
POTURZYN, woj. Lublin. Podczas ewakuacji ludności polskiej z ich siedzib, doszło w dniu l kwietnia 1944 r. w Poturzynie do potwornej zbrodni. We wczesnych godzinach rannych jednostka ukraińskich żołnierzy SS-Galizien współdziałając z terrorystycznymi bojówkami OUN-UPA, wtargnęła do Poturzyna, gdzie schroniła się większa grupa uchodźców z terenu gminy drohobyczowskiej i kryłowskiej. Napastnicy zamordowali 162 osoby.

http://www.gazetaprawna.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=49220&start=50&st=0&sk=t&sd=a&sid=4b978aad408a7f72012f8d0420936d13

Sob 18 Gru, 2010 13:56

Powrót do góry
Jaro z Roztocza
Sierżant

Sierżant




Posty: 94
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki "Siwy" za założenie tego tematu. Naprawdę nie miałem zamiaru "rozmydlać" zbrodni w Gniewczynie chodziło ni jedynie o to że Orest i Janek11 traktują tą zbrodnię instrumentalnie w kontekście stosunków polsko-ukraińskich. Zresztą nie tylko ja to zauważyłem na forum !

W zamojskim Poturzynie doszło do dwóch zbrodni. Pierwsza miała miejsce pod koniec marca 1944r. - był to atak miejscowej UPA ( zginęło ponad 50 Polaków), a następnie 1 kwietnia 1944r. połączone siły SS-Galizien i UPA zrównały Poturzyn z ziemią, mordując ponad 160 osób.

O tej zbrodni praktycznie nikt nie pamięta ! Nawet w 65 rocznicę zbrodni władze gminne nie zorganizowały stosownych uroczystości ! Podobno szczątki pomordowanych Polaków dalej leżą zakopane w różnych częściach wsi !!! Stary wójt gm. Telatyn ( rządził 17 lat !) tymi sprawami się w ogóle nie interesował. Od kilku tygodni jest nowa Pani wójt ( wygrała różnicą 22 głosów !) - była dyrektorka szkoły w Poturzynie. Po nowym roku spróbuję zainteresować ją tym tematem i o efektach oczywiście poinformuję na forum.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------

POLSCE i UKRAINIE – PRZYJAŹŃ i WSPÓŁPRACA !
LUDOBÓJCOM i RZEŹNIKOM z OUN-UPA i SS-GALIZIEN WIECZNA HAŃBA i POTĘPIENIE !!!

Nie 19 Gru, 2010 10:33

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jaro z Roztocza napisał:
W zamojskim Poturzynie doszło do dwóch zbrodni. Pierwsza miała miejsce pod koniec marca 1944r. - był to atak miejscowej UPA ( zginęło ponad 50 Polaków), a następnie 1 kwietnia 1944r. połączone siły SS-Galizien i UPA zrównały Poturzyn z ziemią, mordując ponad 160 osób.


O tym drugim wydarzeniu z 1 kwietnia źródła i opracowania milczą. Jedynym śladem jest książka Jerzego Markiewicza "Partyzancki kraj".

Jaro z Roztocza napisał:
O tej zbrodni praktycznie nikt nie pamięta !


Nie wiem, czy chodzi tu o pamięć, czy o coś innego. Może miejscowi mają większą wiedzę (na pewno mają) i wątpią, że ta zbrodnia w ogóle miała miejsce? Jaro, jesteś "na miejscu", koniec języka za przewodnika. A tak w ogóle Poturzyn był w przeważającej większości wsią ukraińską. Może narodowość i ofiar i sprawców się nie zgadza?

Warto także przypomnieć, że powyższe wydarzenia miały miejsce po 10 marca 1944 r. - zakrojonej na szeroką skalę masakrze cywilnej ludności ukraińskiej.

Pozdrawiam.

Nie 19 Gru, 2010 12:31

Powrót do góry
Jaro z Roztocza
Sierżant

Sierżant




Posty: 94
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

„źródła milcza…” – no tak masz Orest rację – to pewnie jakiś meteoryt spadł na Poturzyn w dn. 1.04.1944r. i jego odłamki wybrały spośród ludności akurat 162 Polaków, których spalił żywcem. A może to tych kilku polskich mieszkańców, którzy cudem przeżyli zrobili sobie żarty i głoszą nieprawdę ( jak sugerujesz ) – wszak był to dzień 1 kwietnia …

Orest jesteś żałosny ! Niewinni ludzie zostali bestialsko zamordowani, a Ty sobie jaja robisz !? Pokazujesz w tym momencie poziom swojego człowieczeństwa !

O mordzie w Poturzynie pisali lokalni znawcy tematu jak m. in. I. Caban, B. Mielniczek, M.A. Stawecki czy też K. Czubara.

Aha – Orest „zapomniałeś” że przed 10 marca 1944 r. były miesiące styczeń i luty, w przeciągu których oddziały USN – UPA wymordowały Polaków zamieszkałych południową część powiatu hrubieszowskiego. Jak sądzisz dlaczego w Poturzynie znaleźli się „uchodźcy z dołhobyczowskiej i kryłowskiej gminy ”? Pewnie uciekli z rodzinnych domów przed jakimiś lwami i tygrysami ? Niestety ale w Poturzynie dopadli ich bestialscy banderowscy i melnykowscy oprawcy ...

I jeszcze jedno – jak dowiedziałem się jedną z głównych przyczyn „zapomnienia” tej zbrodni w okresie PRL-u ( krzyż z tabliczką pozwolono postawić dopiero w 1989 r.!) był fakt, że kilkoro ze sprawców mordu po wyzwoleniu porzuciło służbę w UPA i wstąpili do ... tomaszowskiego UB. Zamienili banderowsko czerwono-czarną szmatę na czerwoną sowiecką onucę ... i dalej mordowali Polaków ...

Wto 21 Gru, 2010 2:14

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@Jaro z Roztocza daruj sobie wypisywanie własnych odczuć w stosunku do innych użytkowników i zbijaj ich argumenty swoimi
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Wto 21 Gru, 2010 9:45

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jaro z Roztocza napisał:
I jeszcze jedno – jak dowiedziałem się jedną z głównych przyczyn „zapomnienia” tej zbrodni w okresie PRL-u ( krzyż z tabliczką pozwolono postawić dopiero w 1989 r.!) był fakt, że kilkoro ze sprawców mordu po wyzwoleniu porzuciło służbę w UPA i wstąpili do ... tomaszowskiego UB. Zamienili banderowsko czerwono-czarną szmatę na czerwoną sowiecką onucę ... i dalej mordowali Polaków ...


Tak, porzucili UPA i wstąpili do UB aby zacierać ślady .... Albo w celu dalszego mordowania Polaków ... A ich synowie, a obecnie pewnie też i wnukowie (często pod zmienionymi nazwiskami) zajmują na tamtym terenie ważne stanowiska i blokują skutecznie szlachetny trud upamiętnienia ofiar ....... Tak, znamy to, znamy. Choćby z Kulińskiej Laughing

Jaro z Roztocza napisał:
„źródła milcza…” – no tak masz Orest rację – to pewnie jakiś meteoryt spadł na Poturzyn w dn. 1.04.1944r. i jego odłamki wybrały spośród ludności akurat 162 Polaków, których spalił żywcem. A może to tych kilku polskich mieszkańców, którzy cudem przeżyli zrobili sobie żarty i głoszą nieprawdę ( jak sugerujesz ) – wszak był to dzień 1 kwietnia …
O mordzie w Poturzynie pisali lokalni znawcy tematu jak m. in. I. Caban, B. Mielniczek, M.A. Stawecki czy też K. Czubara.


Skąd wymienieni przez Ciebie autorzy powzięli informację o mordzie w Poturzynie? Sprawdź w przypisach. Zawsze mam pod ręką, jako kontrargument na kresowiaków Koniecznego, "Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na ludności cywilnej w południowo-wschodniej Polsce (1942-1947). I tam, rzeczywiście na stronach 50-51 jest o Poturzynie. Skąd wzięte? JM-Pk., s. 174 - Z. K. Potrafisz to rozszyfrować? Jak nie, to pomogę: Jerzy Markiewicz - Partyzancki kraj, strona 174 - Zdzisław Konieczny. Tak, jak w okolicznych wsiach ofiarą mordu UPA padło 5-10-15 Polaków, to i relacje są, personalia znane, kto mordował, wszystko lub prawie wszystko. Natomiast jeśli chodzi o jedną z największych zbrodni na tamtym terenie - nic. Wspominałeś coś o "kilku polskich mieszkańcach głoszących nieprawdę"? Tak sobie napisałeś, czy rzeczywiście dysponujesz relacjami?

Pozdrawiam.

Wto 21 Gru, 2010 10:08

Powrót do góry
Jaro z Roztocza
Sierżant

Sierżant




Posty: 94
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Orest – jak widać uważasz chyba, że wykryłeś kolejną „antyupowską prowokację NKWD”, pewnie musieli maczać w tym swoje palce ?! Czyżby to sowieci wymyślili mord w Poturzynie, e chyba to jednak spadł meteoryt albo może było jakieś trzęsienie ziemi ?!
No a na poważnie - jak zwykle powołujesz się na te źródła, które są dla Ciebie wygodne, a inne ignorujesz.
Za najbardziej wiarygodne źródło uważam pracę:
- „Tomaszowskie za okupacji” - dr. Janusza Petera, lekarza, dyr. tomaszowskiego szpitala, regionalistę autora prac o historii Tomaszowa Lubelskiego. W dziele tym zawarte są także liczne relacje świadków. Jak będę miał czas to, specjalnie dla Ciebie Orest, skopiuję te dotyczące zagłady Poturzyna.

Polecam także prace Ireneusza Czabana :
- "ZWZ AK w obwodzie Tomaszów Lubelski"
- "Na dwa fronty obwód AK Tomaszów Lub. w walce z Niemcami i ukraińskimi wojskami"
- "Odziały partyzanckiej samoobrony obwodu Tomaszów Lub."

-----------------------------

Dlaczego tak mało jest informacji o zagładzie Poturzyna ? Są trzy przyczyny:
- mordercy z SS-Galizien i UPA wyrżnęli prawie wszystkich Polaków co do jednego ( przeżyły jednostki ),
- po wojnie komuniści zakazali jakiegokolwiek upamiętnienia pomordowanych
( podobno do dzisiaj w poszczególnych częściach wsi są jeszcze zakopane szczątki Polaków !),
- dotychczas władze gminne praktycznie nie zrobiły NIC, aby ten mord upamiętnić i przywrócić świadomości społecznej .

Udział członków UPA w strukturach UB jest natomiast faktem. Polecam szczególnie pracę „Smocza Jama” Mariana Adama Staweckiego, w której opisuje on ubecką katownię w Tomaszowie oraz przytacza przykłady byłych banderowców którzy stali się gorliwymi ubekami. Co więcej aktualnie w „Tygodniku Tomaszowskim” ten sam autor publikuje cykl artykułów w odcinkach dotyczący tej katowni. Jak sądzisz jakiej narodowości był szef UB w Tomaszowie – A. Żebruń … ?

Wto 21 Gru, 2010 18:41

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jaro z Roztocza napisał:
Orest – jak widać uważasz chyba, że wykryłeś kolejną „antyupowską prowokację NKWD”, pewnie musieli maczać w tym swoje palce ?! Czyżby to sowieci wymyślili mord w Poturzynie, e chyba to jednak spadł meteoryt albo może było jakieś trzęsienie ziemi ?!


Ja poważnie, a Ty mi tu o jakichś meteorytach, czy prowokacji NKWD. Gdzie ja o jakiej prowokacji pisałem?

Jaro z Roztocza napisał:
Za najbardziej wiarygodne źródło uważam pracę:
- „Tomaszowskie za okupacji” - dr. Janusza Petera, lekarza, dyr. tomaszowskiego szpitala, regionalistę autora prac o historii Tomaszowa Lubelskiego. W dziele tym zawarte są także liczne relacje świadków. Jak będę miał czas to, specjalnie dla Ciebie Orest, skopiuję te dotyczące zagłady Poturzyna.


Coś mi tu nie gra .... Przecież Bozyk przywołuje tę pracę w bibliografii, nie ma nic o tym "drugim" Poturzynie. No daj, daj skany.

Jaro z Roztocza napisał:
Polecam także prace Ireneusza Czabana :
- "ZWZ AK w obwodzie Tomaszów Lubelski"
- "Na dwa fronty obwód AK Tomaszów Lub. w walce z Niemcami i ukraińskimi wojskami"
- "Odziały partyzanckiej samoobrony obwodu Tomaszów Lub."


Pisałem przecież o Cabanie, i na kim się opiera. Te prace są znane Motyce, Bożykowi i innym. To dlaczego nic?

Jaro z Roztocza napisał:
Jak sądzisz jakiej narodowości był szef UB w Tomaszowie – A. Żebruń … ?


Nie wiem, nazwisko jak nazwisko, może Polak, może Ukrainiec, może innej narodowości. Był wcześniej w UPA? Bo pisałeś że upowcy wstępowali do UB.

Pozdrawiam.

Wto 21 Gru, 2010 19:07

Powrót do góry
Jaro z Roztocza
Sierżant

Sierżant




Posty: 94
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Orest – wykaż trochę cierpliwości, po za uświadamianiem Ciebie i Twego kumpla Janka11, mam naprawdę wiele innych zajęć i zwyczajnie brak mi czasu. Jest szansa na przywrócenie prawdy o mordzie w Poturzynie - ponieważ od kilku tygodni w Telatynie jest nowy wójt - była dyrektorka szkoły właśnie w Poturzynie i mieszkanka tej wsi, a więc - mam nadzieję - że nowym władzom powinno zależeć na godnym upamiętnieniu ofiar tej bestialskiej zbrodni.

Natomiast Żebruń był oczywiście narodowości ukraińskiej ! Szef UB w Tomaszowie przed wojną był członkiem KPZU – znasz przecież Orest ten skrót. Oczywiście on w UPA nie był, ale członkami tej zbrodniczej organizacji byli jego podwładni w UB, którzy w katowni tzw. „smocza jama” - torturowali i mordowali Polaków z AK i BCh …

Poniżej cytat z nr 50 „Tygodnika Tomasowskiego” z dn. 14.12.2010r. ( druga cześć artykułu – „Smocza jama” autorstwa M.A. Staweckiego) – fragment relacji żołnierza AK Sergiusza Szymosika :

„…Jak już mówiłem trafiłem na „badania” do „Cybulówki”. Jak tam nas „badano”. ….. Było tez kilku ukraińskich siepaczy. Ci zza biurka nie bili, mieli czyste ręce, zresztą po co mieli je brudzić. Sprawnie robili to ukraińscy siepacze. Poznałem i smak pałki i metalowego pręta… bicie po piętach, nerkach, szpilki pod paznokcie etc. Niektórzy mówią, że mają blizny po tamtych latach, ja nie mam blizny. Ja mam otwartą ranę. JAK TO MOŻLIWE, ŻE MNIE ŻOŁNIERZA OBROŃCĘ POLSKI BILI i MALTRETOWALI UKRAIŃCY ? Że ich ceniono wyżej jak mnie, czy też innych akowców i za co ? Za narażanie życia. Za poniewierkę, konspirację, stałe napięcie nerwowe... ”

------------------------------------------

Kwestię Poturzyna należy oczywiście rozstrzygnąć. Czy było dwie czy jedna zbrodnia ? Czy mordercami byli tylko siepacze z SS-Galizien, czy też także kureń UPA ? Dlaczego nie wszyscy historycy wymieniają w swoich opracowaniach datę drugiego ataku z 1 kwietnia 1944 r.? Dlaczego za komuny można było czcić pamięć Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w Tarnoszynie czy Łubczu, a już w Poturzynie - nie ? No i dlaczego właśnie ta zbrodnia jest okryta taką tajemniczością !

Poturzyn jest swoistą zamojską „Hutą Pieniacką”! Tutaj także palono Polaków żywcem. W obu miejscowościach napad SS-Galizien wsparł kureń miejscowej UPA. W Hucie znajdowali się uciekinierzy z Wołynia - w Poturzynie natomiast z powiatu hrubieszowskiego.

O zbrodniach UPA w wielu polskich wsiach na Wołyniu nie wiadomo dosłownie nic ! Banderowcy wybili bowiem Polaków co do nogi , a budynki zrównali z ziemią. No ale nawet po tej stronie Bugu, jak świadczy przykład Poturzyna, są miejsca gdzie fakt bestialskiego mordu jest niewyjaśniony …


Oczywiście najważniejszą sprawą jest zebranie i spisanie relacji żyjących jeszcze świadków ! Należy także zweryfikować informacje o zaleganiu w poszczególnych częściach wsi szczątków pomordowanych! Co będę mógł to spróbuję zrobić we własnym zakresie …
Sadzę także że tą tajemniczą sprawą mogłaby się zainteresować Redakcja „IOH”…

Czw 23 Gru, 2010 18:04

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jaro z Roztocza napisał:
Natomiast Żebruń był oczywiście narodowości ukraińskiej ! Szef UB w Tomaszowie przed wojną był członkiem KPZU – znasz przecież Orest ten skrót. Oczywiście on w UPA nie był, ale członkami tej zbrodniczej organizacji byli jego podwładni w UB, którzy w katowni tzw. „smocza jama” - torturowali i mordowali Polaków z AK i BCh …


Hehe, Jaro, wiedziałem dobrze, kim był Aleksander Żebruń Laughing Tylko liczyłem, że znowu wymyślisz coś bezsensownego, na udowodnienie tezy o upowco-ubowcach Laughing Dalej piszesz o "ukraińskich siepaczach" z UB, dalej twierdzisz, że wcześniej należeli do UPA, jak pisałeś?

Prowadź, prowadź "badania" na temat Poturzyna. Odkrycia mogą być zadziwiające .....

Pozdrawiam.

Czw 23 Gru, 2010 19:03

Powrót do góry
Jaro z Roztocza
Sierżant

Sierżant




Posty: 94
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i sam Orest zdemaskowałeś się. Już kilkakrotnie twierdziłem, że próbujesz zwyczajnie manipulować tematami. Także w tym przypadku - wiedziałeś kim był Żebruń, a udawałeś niedoinformowanego.
Zwrot "ukraińscy siepacze" zawarty jest w relacji żołnierza AK Sergiusza Szymosika. Czy teza o upowco-ubowcach jest fałszywa ? Poniżej cytat, dotyczący Poturzyna z - "Ludobójstwo nacjonalistów ukraińskich na Polakach na Lubelszczyźnie w latach 1939-1947" - autorstwa Stanisława Jastrzębskiego ( Wrocław -2007, str. 195):
- " ...Jak twierdzi Łucja Radwańska , jedna z nielicznych ocalałych mieszkanek, po zajęciu tych ziem przez wojska sowieckie i polskie ten tragiczny dzień starano się wymazać z pamięci mieszkańców. Działo się tak dlatego, że kilku dawnych rizunów z UPA podjęło prace w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa , Milicji Obywatelskiej oraz w innych urzędach..."

W powyższym opracowaniu jest zawarta także relacja mjr. AK Henryka Podwysokiego ps. "Sas", który przybył do Poturzyna wraz ze swoimi żołnierzami niedługo po dokonanym mordzie w dn. 1 kwietnia 1944r..

Dlaczego Orestowi tak wesoło? Wie że zdecydowana większość pomordowanych to uciekinierzy z powiatu hrubieszowskiego a nawet Wołynia i będzie wręcz niemożliwe ustalenie ich nazwisk. Co więcej ich ciała podobno zalegają w różnych miejscach wsi i prywatni właściciele nie zgodzą się na poszukiwania. I co najważniejsze mord w Poturzynie przeżyły jednostki, które przez lata bały się go wspominać !
Sprawa wyjaśnienia okoliczności ludobójstwa w Poturzynie jest naprawdę bardzo trudna - dlatego tak teraz rechocze Orest. Zobaczymy kto będzie śmiał się za kilka miesięcy ...

Pią 24 Gru, 2010 1:53

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.