| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
castaway08
Porucznik

Porucznik




Posty: 578
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kammienny obelisk z Krzyżem Żelaznym

Witam na pewnym forum znajomy wrzucił info nt kammiennego słupa z Krzyżem Żelaznym i miejscem na tablice stojącym przy drodze. Szukałem informacji na ten temat i nic szczególnego nie znalazłem. Znajduje się on w okolicach Szczecina i pozwole sobie zacytować kolegę "Jadąc od Dąbia w stronę Klinisk po lewej za bodajże rzeką Chełszczącą stoi taki oto pomnik a właściwie nie wiem czy można to nazwać pomnikiem, w każdym bądź razie zapewne kiedyś czymś takim było gdyż świadczą o tym ślady po usuniętej tablicy i żelaznym krzyżu... teraz powstaje banalne pytanie które nurtuje mnie od wczoraj a mianowicie co znaczył ten betonowy pomnik, na jaką okoliczność został postawiony itd. ?!" Może ktoś bedzie w stanie pomóc Uśmiech



Pią 03 Gru, 2010 16:39

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawdź czy nie było tam jakiejś wioski. W Niemczech w prawie każdej był po I wojnie pomnik poległych z nazwiskami często żelaznym krzyżem.

Pią 03 Gru, 2010 21:08

Powrót do góry
castaway08
Porucznik

Porucznik




Posty: 578
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawa sie wyjaśniła. Chodziło o coś innego Wink

"Nazwa: Poległych W I Wojnie
Rodzaj: Pomnik
Czas powstania: LATA 20 XX w.
Materiał: obelisk: granit
Wymiary: obelisk: 100x100cm; podstawa: 140x41cm; wnęka po tablicy: 51x71cm
Lokalizacja: Lubczyńska

Pomnik wystawiony w l. 20-tych XX w. ku pamięci żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. Usytuowany z dala od zabudowań, (na pustkowiu) przy szosie odchodzącej od ul. Lubczyńskiej (i wiodącej nad j. Dąbie). Najbliższe otoczenie to pola orne, w bliskim sąsiedztwie mostku nad rzeką Chełszczącą.
Pomnik -obelisk poświęcony żołnierzom, którzy zginęli na frontach I wojny światowej, stał w parku obok zniszczonego cmentarza, po przeniesieniu w obecne miejsce- ok. 2 km. na południe przy drodze do Dąbia, koło rzeczki Chełszczącej i odsłonięto na nowo, jako pomnik zasłużonych meliorantów. W kilka lat po odsłonięciu pomnika ktoś zniszczył pamiątkową tablicę, poświęconą profesorowi Honczarence- zasłużonemu dla łąkarstwa Ziemi szczecińskie
Granitowy obelisk (szer. 100 × 100 gł. cm) o masywnej bryle (z nieznacznym stożkowym zamknięciem) ustawiony na niskiej podstawie- bazie (szer.140 × gł. 41 cm).W ścianie frontowej oraz bocznych, prostokątne wnęki po tablicy inskrypcyjnej (szer. 51 × gł. 71 cm) oraz tablicach zawierających wykaz poległych, (tylna ściana bez wnęki). Na licu przedniej części obelisku widoczny też ślad po niezachowanej formie Krzyża Żelaznego. Kamienne lico obiektu nieoszlifowane z zaznaczoną fakturą (groszkowanie). Zachowana całościowo oryginalna bryła, brak tablic inskrypcyjnych oraz emblematów militarnych. "

ale w każdym razie dzięki Wink

Pią 03 Gru, 2010 21:42

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O coś innego? Dokładnie chodziło o to co napisałem

Pon 06 Gru, 2010 14:13

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.