| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
FireMan
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bitwa pod Gruszką

Witam wszystkich!
Jako że jestem tutaj nowy, chciałbym na początek się przedstawić. Jestem z okolic Kielc i interesuje się tematyką wojenną na tym terenie. Ogólnie po przeczytaniu paru postów na tym forum zaskoczyła mnie pozytywnie jedna rzecz, wiedza jaką posiadacie i myślę że i mi pomożecie:) Wracając do tematu chciałbym zapytać, czy posiada ktoś wiadomości na temat bitwy pod Gruszką.

Wto 21 Wrz, 2010 13:10

Powrót do góry
Lukas1991214
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Katowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam kolegę a co chcesz wiedzieć. Jak komuniści się spili okrążyli ich kałmucy i ,,uciekali'' gdzie pieprz rośnie Wink

Wto 21 Wrz, 2010 14:58

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak drastycznie to chyba nie było. W IOH 2/2005 był artykuł. Chyba przeczytam go jeszcze raz bo nic już nie pamiętam.

Wto 21 Wrz, 2010 16:10

Powrót do góry
FireMan
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wszędzie pisze że to największa bitwa partyzancka, a materiałów na ten temat jest mało. Ciekawostką jest to ze kumpel z wykrywką nie znalazł ani jednej łuski lub choćby odłamka, a cały teren obszedł dookoła, co jest moim zdaniem zagadką...

Wto 21 Wrz, 2010 16:53

Powrót do góry
Lukas1991214
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Katowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W książce Bogdana Hilebranda ,,Partyzantka na Kielecczyźnie'' jest sporo opisane o samej bitwie.Hilebrand podaje ,,Bitwa pod Gruszką była największym bojem,stoczonym w latach 1939-1945 na terenie Kielecczyzny i jedną z największych walk partyzanckich w Polsce...Hitlerowcy stracili 4 czołgi i 200 zabitych i rannych'' Czy największa Wink Przytoczę tu jeden przykład. Podczas 4 dniowej zmagań żołnierzy AK z niemiecką obławą 27-30 X 1944r 2ppLeg AK ,,Nurta'' i 74 ppAK w Której brało udział ok.7000 żołnierzy niemieckich, partyzanci zabili i ranili ok. 300 osób.

Wto 21 Wrz, 2010 17:19

Powrót do góry
FireMan
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W książce "1 Brygada AL im. Ziemi Kieleckiej" (Stefan Skwarek) jest już mowa o 12000 żołnierzach niemieckich i liczbie 700 partyzantów, a to już spora rozbieżność. Bitwa wygrania dzięki zrzutom ze sprzętem rosyjskim. Posiada ktoś może mapy z tej bitwy?

Wto 21 Wrz, 2010 17:49

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

FireMan napisał:
Posiada ktoś może mapy z tej bitwy?

W IOH 2/2005 jest mapa. Może redakcja ma jeszcze kopię na twardym dysku Wink

Wto 21 Wrz, 2010 20:24

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, opis bitwy pod Gruszką razem z mapą jest w "Encyklopedii II Wojny Światowej". Książka jest z 1975r. prezentuje komunistyczny punkt widzenia, nie wiadomo w jakim stopniu prawdziwy. Siły partyzanckie wynosiły 1500 ludzi w tym ponad 700 z 1 Brygady AL. W rejonie Gruszka, Jóźwików skoncentrowały się : 1 Brygada AL, 2 Brygada AL ''Świt", 11 Brygada AL "Wolność", 1 kompania 10 Brygady AL "Zwycięstwo", oddział AL imienia B. GŁowackiego, i oddział radziecki kpt. A. Filuka. 26 i 27 IX partyzanci otrzymali zrzut broni i amunicji min. ok. 350 pm, 10 moździerzy i 10 rusznic ppanc.
Straty niemieckie (według partyzantów) ok. 200 zabitych i rannych, 4 zniszczone (lub uszkodzone) czołgi i 1 samochód pancerny. Straty partyzantów to ok. 50 zabitych i ok. 70 rannych.
W Encyklopedii podają że bitwa pod Gruszą była jedną z największych bitew partyzanckich, jakie stoczono w II połowie 1944 na okupowanych ziemiach polskich.
Pozdrawiam.

Sro 22 Wrz, 2010 22:31

Powrót do góry
Lukas1991214
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Katowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja mam Mapę bitwy pod Gruszką. Partyzantka na Kielecczyźnie 1939-1945

Sro 22 Wrz, 2010 22:36

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W IOH 2/2005 jest mapa. Może redakcja ma jeszcze kopię na twardym dysku

Chyba nie w tym numerze. Ja w nim znalazłem tylko bitwę pod Kumejkami Wink

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sro 22 Wrz, 2010 23:32

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jakimi Kumejkami ? Mr. Green
Stare OH nr. 02/2005 (05) maj-czerwiec. Te z Bramą Brandenburską na okładce - Ostatni szturm. Są dwie strony o Gruszce - 92/93.

A tak z ciekawości dlaczego nie ma już serii "bitwy partyzanckie" ?

Czw 23 Wrz, 2010 0:53

Powrót do góry
FireMan
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Możesz Lukas1991214 tą mapkę zamieścić, choćby skan? Nigdzie nie mogę znaleźć tego numer OH o który mówi zbV Smutny Natomiast w niedziele jadę na Gruszkę jest przecież rocznica Bardzo szczęśliwy

Czw 23 Wrz, 2010 10:58

Powrót do góry
FireMan
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ok, znalazłem mapkę w "Encyklopedii II Wojny Światowej" o której pisał Robert05, z góry dzięki z pomoc! Bardzo szczęśliwy

Czw 23 Wrz, 2010 12:40

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Stare OH nr. 02/2005 (05) maj-czerwiec. Te z Bramą Brandenburską na okładce - Ostatni szturm. Są dwie strony o Gruszce - 92/93.

Akurat ten z "bramą" zaginął w akcji. ALe mam IOH nr. 2/2005 (07) grudzień-styczeń. Więc w takim razie numery się dublują Wink

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 23 Wrz, 2010 13:50

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, w Encyklopedii PWN z okresu PRL, jest podana informacja, że w bitwie pod Gruszką uczestniczyło ok. 5000 żołnierzy niemieckich, wyposażonych w artylerię i czołgi. Pozdrawiam.

Czw 23 Wrz, 2010 23:45

Powrót do góry
Lukas1991214
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Katowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

FireMan i jak tam rocznica. Masz może jakieś zdjęcia z uroczystości.

Pon 27 Wrz, 2010 20:13

Powrót do góry
FireMan
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pewnie że mam, foto i video Bardzo szczęśliwy Szkoda tylko, że w tym roku nie przyjechał Połowniak gdyż dopadła go choroba

Wto 28 Wrz, 2010 10:53

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

FireMan - opisz co wiesz , wklej zdjęcia. Ciekawi mnie ten temat.

Wto 28 Wrz, 2010 13:32

Powrót do góry
FireMan
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia w niezbyt dobrej jakości bo robione kamerą. Co do przebiegu uroczystości to niektóre wypowiedzi nie stosowne do danego momentu czyli zgrzyty między AL a AK, (uroczystość przygotowana przez Lewicę).
Co do faktów historycznych przedstawianych podczas wypowiedzi wynika iż w walkach uczestniczyło około 11000 żołnierzy niemieckich i 1500 partyzantów wspieranych poprzez radzieckie zrzuty z bronią i amunicją



Opis załącznika:

Wto 28 Wrz, 2010 21:47

Powrót do góry
FireMan
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

j.w.


Opis załącznika:

Wto 28 Wrz, 2010 21:48

Powrót do góry
FireMan
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

j.w.


Opis załącznika:

Wto 28 Wrz, 2010 21:50

Powrót do góry
Lukas1991214
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Katowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! Rozwijając temat pozwolicie że umieszczę pewien artykuł PRZEŁOMOWA BITWA POD GRUSZKĄ ,,Dalej AL-owcy obszernie piszą o obchodach rocznicy bitwy pod Gruszką, 29 września 1944 r. Cóż to za bitwa? Na stronie ósmej czytamy: „58 lat temu w lasach okalających wsie Gruszka i Jóźwików, I i II Brygady AL oraz walczące razem z nami radzieckie oddziały partyzanckie, stoczyły śmiertelny bój z przeważającymi siłami hitlerowskiego okupanta”. Dowiadujemy się również, że była to „największa bitwa partyzancka na Kielecczyźnie i jedna z największych w okupowanej Polsce”. Zaproszony na rocznicowe uroczystości konsul generalny Rosji w Krakowie Leonid Radionow powiedział, że to „tragiczne wydarzenie pochłonęło ponad 50 ludzkich istnień narodowości polskiej [bitwa rzeczywiście musiała być ogromna - red.]”, a jej znaczenie polega na „wspólnej walce narodów radzieckiego i polskiego przeciwko okupantom [ciekawe o jakich okupantach, prócz niemieckiego, jeszcze mowa, bo przecież nie o sowieckim - red.]”. I jeszcze kilka stwierdzeń, znanych dobrze z minionej epoki: „Walczyli oni z faszyzmem [nie z Niemcami - red.] o swoją ziemię, swój dom, swoich krewnych [czyli wszystko było polsko-radzieckie? - red.]”. „Wydarzenia nocy 30 września 1944 roku jeszcze raz przekonują nas, że nie da się zniewolić bronią narodu miłującego wolność [ciekawe tylko, kto zniewalał Polaków od 1944 r.? Może krasnoludki? A może w ogóle żadnego zniewolenia nie było - red.]”. Nie dość na tym: „Mówiąc o lekcji II wojny światowej, dzisiaj musimy powiedzieć, że w powojennej odbudowie świata Związek Radziecki i Polska odegrały niemałą rolę. Nie zawsze wszystko rozwijało się według naszego wspólnego scenariusza [Tylko ciekawe, co? Czy mowa o polskich wystąpieniach roku 1956, 1968, 1970 itd.? - red.]. Ale zawsze razem występowaliśmy za zachowaniem pokoju, stworzeniem lepszej przyszłości dla naszych państw i narodów”.
Po tych słowach konsula czujemy się naprawdę podbudowani - bitwa dzielnej partyzantki komunistycznej - polskiej i sowieckiej pod Gruszką nie tylko odwróciła historię wojny z „faszyzmem”, ale zmieniła losy świata.''

Wto 28 Wrz, 2010 22:31

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rocznica bitwy pod Olesznem. 25.07.2010 - Jeszcze większe idiotyzmy wypowiadał prowadzący tą uroczystość (chyba przedstawiciel gminy z opaską NSZ na ramieniu). Wg niego to była największa bitwa. Wynikało z niej jednoznacznie, że gdyby nie akcja oddziału 'Żbika" to hitlerowcy spacyfikowaliby Oleszno. Kto zna choć trochę historię lat okupacji to wie jak oni działali. Nad ranem wioska była okrążana znacznymi siłami. W Olesznie było tak, że w dn. 25.07.44 oddział AK "Marcina" rozpędził pododdział SS, na którego poszukiwanie w dniu następnym wyszedł drugi oddział SS. Od 15 do 22 ludzi (różne są wersje o jego ilości). Ok. południu został zaatakowany przez oddzial "ŻBIKA". Żadnego zamiaru pacyfikacji nie było, po prostu tak jak w innych rejonach oddziały hitlerowskie były atakowane. Pamiętac przy tym należy, że koniec lipca 1944 to walki o przyczółek sandomiersko - baranowski i paniczna ucieczka hitlerowców ze strefy przyfrontowej. Powstała Republika Pinczowska. Dzisiaj historię nagina się do aktualnych potrzeb.

Sro 29 Wrz, 2010 8:36

Powrót do góry
FireMan
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! To może dorzucę opowieść pani Ireny (widoczna na 2 zdjęciu) króra była uczestniczką tej bitwy. Po wylądowaniu radzieckich spadochroniarzy była mocno zakrapiana impreza, cześć rosyjskich żołnierzy udała sie do wsi Olszówka(godzina drogi przez las) gdzie zgwałcili dziewczyne. Za żołnierzami trafiła na Gruszkę matka z poszkodowaną córką informując o zdarzeniu radzieckiego oficera, o tym że córka sie broniła, podrapała ich i ma jeszcze krew za paznokciami. Słysząc to oficer zwołał apel, dwóch wojaków przyznało się od razu, mieli również ślady na ciele, a jako nauczkę oficer wyprowadził ich za stodołe, oddając strzały w głowy żołnierzy. Więcej staruszka już niby nic nie pamięta i więcej już nic nie chciała mi powiedzieć, wspomniała tylko że była to ogromna bitwa i ranny ciągnął po polu rannego, paliły sie domy i stodoły oraz że zginęła masa mieszkańców.

Sro 29 Wrz, 2010 13:22

Powrót do góry
Lukas1991214
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Katowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do Oleszna. Niemcy grozili ludności że jeśli w okolicy padnie choć jeden strzał wystrzelają wszystkich a wieś puszczą z dymem. Pewne jest to że odziałem 20 osobowym nie da się spacyfikować kilkuset osobowej wsi. Ale jestem pewny że SS-mani wymierzyli by srogą nauczkę mieszkańcom Oleszna. Sam Żbik opisuje ,, Ida od Budzisławia na Oleszno. Jest ich czterdziestu. Mordują po drodze. W Budzisławiu zabili kilku chłopów.'' Jak sądzisz Piotrk1 dlaczego SS-mani zmierzali do Oleszna. Raczej nie po to żeby zaopatrzyć się w jaja i masło Uśmiech

Sro 29 Wrz, 2010 17:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.