| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy to herb lub herbik a może gmerk

Witam
Na cmentarzu w Wielkopolsce zauważyłem iż na nagrobkach z każdego okresu jest pewien symbol. I z czasów przedrozbiorowych aż do XX lecia.
Może ktoś z Was umiałby mi wyjaśnić czy to może herbik, czy jakiś gmerk, bo element kamieniarza odrzucam, bo nie przeżyłby kamieniarz 200 lat. Więc udałem się do herbarza ale również tego nie ma więc albo herbik mieszczański, bądź gmerk.


Mam 2 tezy co do tego herbiku, gmerku czy czegoś tam:
1 - to są dwie buławy skierowane ku dołowi związane ( nie pamiętam jak to się nazywa - szlachcic takim czymś się przewiązywał) takim jakby pasem
2 - to są 2 pochodznie przepasane czyś jakby kirem.


Ale jak Wy myślicie?[/img]

Wto 25 Maj, 2010 21:28

Powrót do góry
Maciej
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zapomniałem dodać iż ten symbol występuje JEDNIE na grobach 1 rodziny, lecz nie pamiętam już jak się nazywa - kończy się na wicz.

Wto 25 Maj, 2010 21:30

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to tylko elegancka ozdoba nagrobkowa.
Pozdrawiam,
MK

Sro 26 Maj, 2010 8:43

Powrót do góry
Maciej
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślałem, iż może jakiś herbik czy coś, bo ozdoby i symbole np religijne nie były na pół pomnika a tu jest krzyż niżej płyta z epitafium i to coś i dopiero podstawa nagrobka.
I czy to trochę nie dziwne, aby takie coś nazwijmy buławy były na pomnikach 1 rodziny, i z 1798 i 1840 1888 i 1909 dalszych nie znalazłem.
Jaki kamieniarz przeżyłby tyle lat.

Sro 26 Maj, 2010 14:12

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O ile widzę i pamiętam z nagrobków to sa pochodnie zapalone przepasane kirem. W Baroku dawano czaszkę i klepsydrę.
Czasem życia wykonawcy nie trzeba się trapić ,bo przecież miał uczniów.
MK

Sro 26 Maj, 2010 23:30

Powrót do góry
Maciej
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołg2 Reasumując :czolg:
Dla mnie większego znaczenia to nie ma, bo to nie jest herbik na nagrobkach mojej rodziny, tylko zauważyłem i mnie jako początkującego heraldyka dało do myślenia.
Reasumując, rodzina której nie pamiętam, Laughing może to traktować jako herbik rodzinny, bo jako herb tego czegoś nie spotkałem w żadnym herbarzu, ale może jakiś znak rodziny mógł być, skoro wyprzedza ten znak epokę, i jest kultywowany na nagrobkach jednej rodziny. Kończąc już ten mój mały wywód, ostatnie pytanie, traktując to jako herbik to te buławy, czy jakieś tam berła, w rzeczywistości były skierowane w dół czy na nagrobkach herbik był obracany Question

Czw 27 Maj, 2010 17:47

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Macieju, zejdź z tego herbu. To nie jest herb. Przecież nie ma tam tarczy. Owszem byc nie musi może być samo godło czy klejnot, ale ten detal nim nie jest. To jest ozdoba nagrobka . Widziałem takie już kiedyś i myślę ,że to nie na "Twoim" cmentarzu. Wszak szkoda, że nie pamiętasz nazwiska na tych grobach wykutego. Ku pamieci zawsze robi się jeszcze zdjęcie ogólne grobu, oprócz detali.
Pozdrawiam,
MK

Czw 27 Maj, 2010 21:45

Powrót do góry
Maciej
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie rozbiłem tego zdjęcia, bo to dla mnie obcy grób. Zastanowiło mnie jedynie symbol gmerk czy herbik występujący na grobach 1 rodziny ( rodziny od lat miaszkającej bo grobów duzo jest. ) Może nie jest to rodzina szlachecka, ale może być mieszczańska i pewien to herbik może być, nigdy nie widziałem herbiku jedynie o nich czytałem ale jak rodzina z Patrycjatu, to może być. Herbiki jakie widziałem, to na stronie Novej Heraldii ale to nie herbiki tylko herbo podobne loga. Więc ja herbiku tych buław - dla mnie to nie są pochodnie tylko buławy ale każdy inaczej na to spogląda. I wg. mnie nie jest to przepasane kirem tylko pasem jakim szlachcic przepasywał koszulę w XVI w. ( może ale to tylko hipoteza iż, może szlachcic już zubożały zamieszkał w mieście i stracił tytuł szlachecki i stał się Patrycjuszem, i pewien znak mógł zachować o pochodzeniu szlacheckim i potomkowie zachowali ten znak dlatego na grobach znajduję się ten herbik.

Ale jak to ozdoba nagrobkowa to ok. Dla mnie to nie robi różnicy jedynie zaspokoiło ciekawość. Zdziwiony

Pią 28 Maj, 2010 17:04

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Macieju, Korsak ma rację, to pochodnie przewiązane kirem. Specyficzne ułożenie ma symbolizować ich gaśnięcie, tak jak zgasło życie zmarłego. Jest to bardzo czesty element zdobień cmentarnych, nawiązujący do znanej w całej Europie symboliki śmierci. Oczywiście pochodnie te są przewiązane kirem. Nie może tu być żadnej mowy o "pasie jakim szlachcic przepasywał koszulę w XVI w." a to choćby z tego względu, że kamieniarz budujący pomnik musiałby sie wykazywać doskonałą znajomością dziejów ubiorów, by móc taki detal ukazać [wszak to nagrobek najwcześniej XIX wieczny]. Sporo o symbolice takich motywów nagrobnych pisał Jacek Kolbuszewski. Jakbyś chciał poszerzyć swoją wiedzę na temat symboliki cmentarnej, polecam jego ksiazkę "Cmentarze", która stanowi dobre wprowadzenie. Pewne informacje znajdziesz też tu: http://www.ioh.pl/pelne.php?Art=1051&Strona=4

I jeszcze jedno: kiedy będziesz pisał posty, staraj się staranniej formułować swoje myśli w zdania. Inaczej Twoje wypowiedzi przypominają nieco sieczkę...
pozdrawiam

_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Nie 30 Maj, 2010 16:15

Powrót do góry
steifer
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maciej napisał:
gmerk czy herbik występujący na grobach 1 rodziny ( rodziny od lat miaszkającej bo grobów duzo jest. ) Może nie jest to rodzina szlachecka, ale może być mieszczańska i pewien to herbik może być, nigdy nie widziałem herbiku jedynie o nich czytałem ale jak rodzina z Patrycjatu, to może być. Herbiki jakie widziałem, to na stronie Novej Heraldii ale to nie herbiki tylko herbo podobne loga.


Nie ma czegoś takiego w heraldyce jak "herbik". Nazwa ta bywała niekiedy używana przez niektórych dawnych autorów w odniesieniu do herbów mieszczańskich, ale nie jest w żadnym razie oficjalnym, fachowym określeniem z warsztatu historyka. Mieszczańskie mogą być albo herby albo gmerki (inne byty, nie synonimy!). Nowa Heroldia (aktualna nazwa) rejestruje nie logo, czy herbopodobne logo, a herby! Gwarancją tego, że są to herby jest współpraca kilku heraldyków z dużym, kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Nie są to herby szlacheckie tylko typu mieszczańskiego, jak obecnie często nazywa herby obywatelskie. Oczywiście, jeśli ktoś udowodni ponad wszelką wątpliwość swoje prawo do herbu szlacheckiego, może ten także zarejestrować, klka takich przypadku jest w herbarzu NH.

Co do tych ozdób cmentarnych, to zgadzam się z przmówcami - są to typowe nagrobne ornamenty klasycystyczne lub empirowe, a ich powtarzalność na kilku grobach pewnie wynika raczej z tego, że rodzina zamawiała nagrobki w jednym warsztacie, a nie z celowego działania.

pozdrawiam

Tomasz Steifer

Wto 07 Wrz, 2010 21:04

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.