| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mario9406
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Władysław Sikorski

Co sądzicie o dziwnej śmierci Sikorskiego? Kto mógł być w to zamieszany? Czy to prawda że Anglia chciała się go pozbyć aby nie stracić ZSRR jako sojusznika? Podobno jego ciało znaleziono w bieliźnie, a czy generał leciał by w samolocie z zołnierzami w bieliźnie? W ostatniej chwili zmieniono pilota który cudem ocalał, jak to możliwe...

Sro 07 Kwi, 2010 14:19

Powrót do góry
Kolicki
Major

Major




Posty: 1629
Pochwał: 2
Skąd: GS
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Radzę wybrać opcje "szukaj"....

Sro 07 Kwi, 2010 14:31

Powrót do góry
orionek
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Strzelin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z relacji mojego ojca, który w czasie mordu na Sikorskim był kierowcą dowódcy Brygady Strzelców Karpackich gen. Kopańskiego.
Sikorski wracał ze spotkania z Andersem do Anglii z międzylądowaniem w Gibraltarze. Po spotkaniu Sikorski - Anders w miejscu postoju Brygady, Kopański zarządził odprawę oficerów Brygady na której rozdzielił funkcje w przejęciu dowodzenia wojskiem wyprowadzonym z Rosji, pozbawionym dowództwa przez wydalenie Andersa z Wojska Polskiego. Epizod ten Kopański określił słowami: "Sikorski odesłał Andersa pod kapelusz" (do cywila). Te słowa kilkakrotnie słyszałem z ust ojca jako chłopak. Gdy dorosłem, ojciec już nie żył. Objaśnienie epizodu znam od matki.
Warto wiedzieć, że żołnierzy polskich Stalin wymienił na materiały wojenne, których transporty z Anglii płynęły do Murmańska przez cały czas wojny po układzie Sikorski Majski. Oszczędzony z rozwałki w Katyniu Anders był gwarantem, że "polskie mięso armatnie Anglikom posłuży". Po śmierci Sikorskiego w Brygadzie narastał bunt zażegnany spowiedzią generalną wykonaną przez kapelanów towarzyszących Andersowi z Rosji. Po spowiedzi z Brygady wyodrębniono kompanię "warchołów", z której nikt nie nawiązał kontaktu informując co się z nimi stało. Mówiło się - wysłali ich na śmierć pod karabiny maszynowe Niemców. Okazją do tego była inwazja na Sycylię.

Czw 14 Lis, 2019 21:26

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.