| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 31, 32, 33  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany

Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jego nazwisko jest powszechnie jednak znane, chociaż niekoniecznie kojarzy się z lotnictwem...

Chodzi o Rolanda Garrosa. W samolocie Morane L zastosowano opancerzone śmigło. 1 kwietnia 1915 na tym samolocie Garros zestrzelił Albatrosa.

Sob 23 Sty, 2010 10:41

Powrót do góry
Zubek
Gość

Oczywiście Laughing
Ciekawostka- wielu bardzo nawet zagorzałych fanów tenisa nie ma pojęcia, kto to był Rolling Eyes
Zadajesz, Seth

Sob 23 Sty, 2010 12:10

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany

Pytanie : Tych dwóch generałów nie pałało do siebie zbytnią sympatią. Podobno, nawet się pobili. Podobno, ta niechęć przełożyła się na brak współpracy między dwiema armiami...... Podobno, bo większość z powyższych twierdzeń jest mitem Wink

Nie 24 Sty, 2010 20:28

Powrót do góry
loslos
Gość

generał Paweł Rennenkampf vs. generał Aleksander Wasiliewicz Samsonow

Nie 24 Sty, 2010 20:55

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany

Cytat:
generał Paweł Rennenkampf vs. generał Aleksander Wasiliewicz Samsonow

Prawidłowo Piwo

Pon 25 Sty, 2010 19:16

Powrót do góry
loslos
Gość

Jeden z trzech ludzi którzy otrzymali dwukrotnie pewne odznaczenie wojenne. (po raz drugi dostał je pośmiertnie).
Co ciekawe otrzymał je nie za zabijanie, a wręcz przeciwnie

Pon 25 Sty, 2010 20:46

Powrót do góry
loslos
Gość

Podpowiedź :

Odznaczenie brytyjskie

Sro 27 Sty, 2010 9:29

Powrót do góry
Brożyna
Porucznik

Porucznik

Pochwał: 1

Kapitan Noel Godfrey Chavasse, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Wiktorii (1916 i 1917), Był lekarzem wojskowym.

Sro 27 Sty, 2010 10:26

Powrót do góry
loslos
Gość

W Twoje ręce Piwo

Sro 27 Sty, 2010 12:31

Powrót do góry
Brożyna
Porucznik

Porucznik

W listopadzie 2004 roku, w pewnym słynnym belgijskim miasteczku, spotkało się dwóch weteranów I wojny światowej: Brytyjczyk i Niemiec. Kto konkretnie i gdzie to było? Wiem, że należałoby zaliczyć to pytanie do współczesności, ale "fabułą" sięga Wielkiej Wojny...więc mam nadzieję, że nikogo nie rozgniewam Wink

Czw 28 Sty, 2010 16:54

Powrót do góry
Lisowczyk1610
Starszy Sierżant ..

Starszy Sierżant ..

Harry Patch i Charles Kuentz spotkali się w miejscu III bitwy pod Ypres, w Passchendaele (Passendale)

Arystoteles

Czw 28 Sty, 2010 17:34

Powrót do góry
Brożyna
Porucznik

Porucznik

Bezbłędnie Piwo Punkt i Twoja kolej.

Czw 28 Sty, 2010 17:58

Powrót do góry
Lisowczyk1610
Starszy Sierżant ..

Starszy Sierżant ..

Dzięki.
Oto pytanie: jaka od 15 czerwca 1917 roku była jedyna dozwolona nazwa hamburgera w Stanach Zjednoczonych?
Żeby nie było, że niezgodnie z regulaminem: uchwalił to Kongres. Był to jeden z dyplomatyczno- propagandowych chwytów.

Arystoteles

Pią 29 Sty, 2010 13:37

Powrót do góry
Zubek
Gość

"salisbury steak"
tak podają na amerykańskiej Wiki
Pozdrawiam

Pią 29 Sty, 2010 17:53

Powrót do góry
Lisowczyk1610
Starszy Sierżant ..

Starszy Sierżant ..

To nie to. Nazwa "salisbury steak" istniała wcześniej.
Ta nazwa właściwie zupełnie nie pasuje do hamburgera, ale w kilku źródłach znalazłem tę nazwę, więc to raczej pewniak. Razem ze zmianą nazwy tego dania, w tym samym stylu zmieniono nazwę jeszcze jednej potrawy, również niemiecko-języczną.

Arystoteles

Sob 30 Sty, 2010 0:01

Powrót do góry
Zubek
Gość

Ja znalazłem m.in. to (w kilku historiach hamburgera w USA):

Kod:
Due to widely prevalent anti-German sentiment in the USA during the First World War, hamburgers were renamed "salisbury steaks" for the duration;

I jak tak sobie tłumaczę, bo inglisz, ju nał, is not maj hobby Wink - to wychodzi mi salisbury steak.

Ale przecież się nie upieram, tylko wyjaśniam Rolling Eyes

Pozdrawiam

Sob 30 Sty, 2010 0:37

Powrót do góry
Lisowczyk1610
Starszy Sierżant ..

Starszy Sierżant ..

Faktycznie, widziałem to na wikipedii, ale jednocześnie napisali, że nazwa "salisbury steak" istnieje od 1897 r.
Od początku mi coś nie pasowało z tą nazwą hamburgera, znalazłem ją jednak w kilku źródłach, więc wziąłem. Ale jeśli są niejasności, mogę podać odpowiedź, którą ja znalazłem i zmienić pytanie. Nie będzie zastoju.

Arystoteles

Sob 30 Sty, 2010 13:34

Powrót do góry
Zubek
Gość

Ja tam się nie czepiam, bo to ty, jako autor pytania, decydujesz.
Doczytałem się jeszcze:
Cytat:
"Sliders” (or “slyders")

ale to dopiero podobno od 1920 r. Rolling Eyes

Pozdrawiam

Sob 30 Sty, 2010 20:16

Powrót do góry
Lisowczyk1610
Starszy Sierżant ..

Starszy Sierżant ..

Dobrze, no więc, żeby nie było wątpliwości ani zastoju, odpowiedź, którą ja znalazłem, brzmi po polsku: "kiełbaska wolności". Znalazłem również w jednym źródle, że później tak samo nazwano frankfurterki.
Nowe pytanie: jak nazwano, tą samą ustawą, z dnia 15 czerwca 1917 r., pewną potrawę, której nazwa używana w USA pochodziła z języka niemieckiego, a w Polsce jest uważana, w pewnym sensie, za danie tradycyjne?

Arystoteles

Sob 30 Sty, 2010 23:43

Powrót do góry
Zubek
Gość

Cytat:
Dobrze, no więc, żeby nie było wątpliwości ani zastoju, odpowiedź, którą ja znalazłem, brzmi po polsku: "kiełbaska wolności". Znalazłem również w jednym źródle, że później tak samo nazwano frankfurterki.

No dobra, a gdzie konkretnie?
Pozdrawiam

Sob 30 Sty, 2010 23:47

Powrót do góry
Lisowczyk1610
Starszy Sierżant ..

Starszy Sierżant ..

Gdzie konkretnie? To, że to również frankfurterki to na stronie: www.theoldfoodie.com/2009/02/frank-plank.html
A to, że to był hamburger, to w dwóch źródłach: jednego nie mogę teraz podać Wink a drugie to "Kronika XX wieku" Marian B. Michalika

Arystoteles

Nie 31 Sty, 2010 12:31

Powrót do góry
Zubek
Gość

Witam,
a teraz się czepiam Rolling Eyes
i adresuję do kolegi Lisowczyka Twisted Evil

1. zadałeś pytanie
Cytat:
jaka od 15 czerwca 1917 roku była jedyna dozwolona nazwa hamburgera w Stanach Zjednoczonych?
Żeby nie było, że niezgodnie z regulaminem: uchwalił to Kongres. Był to jeden z dyplomatyczno- propagandowych chwytów.

odpowiedziałem -
Cytat:
"salisbury steak"

stwierdziłeś, że to nie to.
OK

2. poprosiłem wyjaśnienie wątpliwości - i tu, sorry, Rolling Eyes - udzieliłeś dość ogólnikowej odpowiedzi:
Cytat:
brzmi po polsku: "kiełbaska wolności".

ponieważ kiełbaska to "sausage", a kotlet to "cutlet" albo "chop", zaś stek to "steak", sięgnąłem do informacji gastronomicznych jak np na forum "Pychotka.pl" - a tam piszą, że hamburger to nijak kiełbaska, raczej kotlet, kotlecik, z wołowego raczej chudego mięsa siekany lub mielony, grillowany, pieczony ( zapiekany) czy smażony.

zapytałem więc o źródło - i tu niespodzianka - jednego podać nie możesz, a drugie to "Kronika XX wieku""

3. Uważam zatem - a tylko taka rada przyjacielska Wink - że powinieneś, pisząc pytanie:
- po pierwsze -od razu przygotować sobie odpowiedź, która wg ciebie jest prawidłowa, z podaniem właściwego źródła,

- po drugie - jeżeli pytanie jest podchwytliwe i możliwe są dwie odpowiedzi, to należy to zasygnalizować juz w pytaniu czy podpowiedzi, lecz przede wszystkim przygotować wyjaśnienie, dlaczego taka, a nie inna odpowiedź jest prawidłowa,

- po trzecie - jeżeli powołujesz się na ustawę, akt prawny Kongresu USA, to może by tak podać jego nazwę ( jakiś Steak Liberty Act Laughing czy coś takiego?), a poza tym wskazać nazwę po angielsku, a potem podać jej polskie tłumaczenie,

- po czwarte wreszcie - prośba- jeżeli powołujesz się na tak obszerne opracowanie, jak " Kroniki.." - to prosiłbym zacytować stosowny fragment ( może podaniem strony np?), a odpowiedzi typu - nie mogę teraz podać- raczej się wystrzegaj,

No i po ostatnie - sami amerykanie na swoich stronach piszą o "salisbury steak" odnosząc to określenie do hamburgera - więc czy można to zignorować? No i jak wyjaśnisz, że jednak stek- to nie kiełbaska, nawet z wyglądu Rolling Eyes ...

Wybacz tak obszerne uwagi, lecz pytanie powinno być na tyle precyzyjne, czy w podpowiedzi dokonkretyzowane, aby odpowiedź była jednoznaczna ( no, w miarę Wink ), a nie - budząca wątpliwości...

Poza tym kwestia techniczna- pytanie zadałeś:
Cytat:
Pią 29 Sty, 2010 12:37

48 godzin mijało w niedzielę, czyli dziś ok. 12.30

Jednak nowe pytanie zadałeś wczoraj ( w sobotę) o 22.43 - czyli jakby około 14 godzin za wcześnie Embarassed

Nie dałeś mi szans na odnalezienie Steak Liberty Act z dnia 15 czerwca 1917 r w Bibliotece Kongresu USA Crying or Very sad
Laughing Laughing Laughing
Pozdrawiam
PS- i tak nie lubię hamburgerów Mr. Green , wolę normalne steki ( barbecue) + Piwo

Nie 31 Sty, 2010 19:41

Powrót do góry
Lisowczyk1610
Starszy Sierżant ..

Starszy Sierżant ..

Prosze bardzo: "Americans renamed saukraut and hamburgers "liberty cabbage" and "liberty sausage" during WWI because Germany was the ordered enemy at that time, people were also often attacked verbally and physically if they dared to commit the sin of sitting during the playing of patriotic songs in the US during WWI."

Strona: http://www.funtrivia.com/askft/Question71896.html

I w tym momencie zastępcze pytanie idzie do kosza.
A pytanie dałem wcześniej, bo były niejasności. I pisałem, że nazwa nie pasuje do hamburgera.

"Kronika XX wieku" Mariana B. Michalika, Wydawnictwo Kronika, str. 213, prawy górny róg, tytuł Oddziały amerykańskie w Europie, cytuję: "15 czerwca Kongres uchwalił 'Spy Act': ktokolwiek pozytywnie wyrażał się o Niemcach, był odtąd uważany za podejrzanego. Wszelkie akty sabotażu i szpiegostwa karano więzieniem. nawet w słownictwie kampania antyniemiecka miała swój oddźwięk. 'Hamburger' i 'Sauerkraut' stały się odtąd 'Liberty Sausage' i 'Liberty Cabbage'".

Zubek, jesteś panem sytuacji, wybieraj: moje nowe pytanie, czy Ty wolisz zadawać.

Mam nadzieję, że to Cię zadowoli. Bardzo szczęśliwy

Arystoteles

Nie 31 Sty, 2010 21:53

Powrót do góry
Zubek
Gość

Witam, dzięki wielkie Laughing
Do pytania się nie pcham, jak się co wyklaruje, co akurat w tym temacie wiem- a wiem niewiele Embarassed - to się zgłoszę Wink

A więc - moje uwagi- to tak również i dlatego, że "młodzież czyta" Rolling Eyes , a sądzę, że pewne zasady zdałobysię - dla porządku- kształtować.

A więc- wyjaśniłeś moje wątpliwości, podałeś cytat, źródło, nazwę ustawy-czyli wykazałeś, że nie miałem racji i moja odpowiedź była błędna Bardzo szczęśliwy

A więc- zadajesz następne pytanie, a ja tam sobie poczekam w kąciku Wink

A więc- dzięki raz jeszcze za zrozumienie- i pozdrawiam

Nie 31 Sty, 2010 23:55

Powrót do góry
Lisowczyk1610
Starszy Sierżant ..

Starszy Sierżant ..

Dobrze. Zadaję następne pytanie: jak zakończyła się misja pokojowa do Europy Henry'ego Forda rozpoczęta 4 grudnia 1915 r. i jakie hasło głosił Ford podczas niej?

Arystoteles

Pon 01 Lut, 2010 17:18

Powrót do góry
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 31, 32, 33  Następny Strona 2 z 33

Skocz do: