| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bajan
Szeregowiec

Szeregowiec
Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

POMNIK OBRONCOW LWOWA w Sokolnikach

Czy ktoś ma informacje o zburzonym w /latach 50-tych/ pomniku -
w Sokolnikach k/Lwowa.
Była to okazała budowla, wysoka na 12 m, o podstawie 2,50x2.oo m.
na którym widniały wyryte nazwiska poległych i pomordowanych mieszkańców Sokolnik , którzy oddali swe życie w obronie Lwowa / w 1918r/
Nad nazwiskami był napis "Poległym w obronie Lwowa ..",a wyżej Krzyż Obrony Lwowa / jaki otrzymała wies/. Na szczycie usadowiny był dwumetrowej wielkości ORZEŁ .

Pon 23 Lis, 2009 23:12

Powrót do góry
Bajan
Szeregowiec

Szeregowiec
Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pomnik ten zbudowano ze składek i zaciągniętego kredytu przez mieszkańców Sokolnik. Uroczyste odsłonięcie jego nastąpilo w dniu 11.XI.1938 r. - w 20-tą rocznicę Święta Niepodległości .
W listopadzie 1918 r. równoczesnie z bohatersko broniącym sie Lwowem wieś przeżywała bardzo cięzkie chwile. U progu powstajacej Polski dali sokolniczanie przekonujace dowody swej wierności ojczyżnie. Połowa wsi puszczona z dymem przez Ukraińców ,zrabowana plebania i kościół, zniszczone z rozmysłem archiwum parafialne z dokumentami i przywilejami krółów polskich, a wreszcie męczeńska smierć ksiedza proboszcza Wincentego Czyżewskiego, naczelnika gminy Jakuba Hubisza i kierownika szkoły Mariana Gerstmanna. Zamordowano też w tym czasie 59 gospodarzy. Wielu mieszkańców Sokolnik oddało swe życie razem z Orlętami Lwowa.
Ta potężna budowla z orłem na szczycie zbyt mocno górowała nad Sokolnikami - przypominała o polskości tych ziem i walce o Lwów. To było w tym czasie kiedy czołgami rozjeżdzali cmentarz Obrońców Lwowa. Również i w Sokolnikach zwalono pomnik przy pomocy czołgów. Gruz z tego pomnika wywieziono do nieczynnej kopalni gliny i przywalono ziemią. Byłem w tym miejscu.
Jednak i tam sa jeszcze widoczne wystajace z ziemi resztki betonu ze zbrojeniem...
To jakby krzyk tych poległych - pomordowanych - i tego pomnika... " Nie zapominajcie o nas.."
Dotychczas nie udało mi się ustalić wszystkich nazwisk jakie były tam wyryte na tym pomniku. Podobno było 93 lub 63 - dotychczas mam tylko 30 nazwisk.
Bardzo więc proszę o pomoc w tyc h poszukiwaniach i ewentualny kontakt - tel. 071 3494481 lube-mail; baczmanski@o2.pl

Pon 23 Lis, 2009 23:58

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany
Posty: 4484
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak na margniesie ale podobnie potraktowanych po wojnie niemieckich dużych i małych pomników można liczyć w setki...
To nawet nie prawo zwycięzcy ale prymitywizm istoty ludzkiej jako takiej...

Wto 24 Lis, 2009 12:21

Powrót do góry
Paweł//
Szeregowiec

Szeregowiec
Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:
Tak na margniesie ale podobnie potraktowanych po wojnie niemieckich dużych i małych pomników można liczyć w setki...
To nawet nie prawo zwycięzcy ale prymitywizm istoty ludzkiej jako takiej...Czy ktoś mi wytłumaczy skąd w Polsce jest tyle trolii niemieckich, jak ten powyżej? Jak tylko usłyszą ubolewanie na temat Kresów Wschodnich, w trybie natychmiastowym i jakby automatycznie przywołują temat Ziem Zachodnich jako analogię, tym samym stawiają na szalki dwie zupełnie różne kwestie stojące ze sobą w kontraście jak biel i czerń. Ja do dnia dzisiejszego nie rozumie tej wpojonej nienawiści i pogardy dla własnego Narodu, tłumaczę sobie to jedynie, albo: brakiem edukacji i spadkiem mentalnym po tatusiu komuniście, który w zamian za profity w PRL zgodził się współpracować z władzą ludową, albo: brakiem wychowania w jakichkolwiek zasadach etycznych i przekonaniach, co prowadzi do ubóstwiania europejskiego "róbta co chceta".


Pomniki niszczono i na Ziemiach Zachodnich, tylko z chociażby dwiema istotnymi różnicami, które ślepy z nienawiści nie dostrzeże: Niemcy dopuścili się jednego z największych barbarzyństw w Europie, dlatego nie każdej ofierze było w smak patrzeć na monument von Herflika salutujący po rzymsku w stronę Berlina. Po drugie niemieckie pomniki (nie symbolizujące zbrodniarzy wojennych), które za czasów PRL zostały zburzone, po 1990 roku są sukcesywnie przez polskie społeczeństwo i samorządy państwowe odbudowywane i przywracane do krajobrazu (chociażby przykład pomnika Friedricha Wilhelma von Redena w Chorzowie).

A jeśli nie wiesz jak to się odbywa na Kresach Wschodnich to Ci napiszę na przykładzie naszego "politycznego partnera ukraińskiego": tam świadomie zgnieciono 600 lat rozwoju cywilizacyjnego, a to co nie zamordowano załgano i z "polskiego" zrobiono "ukraińskie". Powiesz - dokonali przecież tego komuniści, obca władza, taka jak kiedyś w Polsce. I tu się pomylisz, komuniści zrobili jedno: przyzwolili, a degradacji dokonali Ukraińcy - celowo, bez pruderii i z wpojoną do Polaków nienawiścią. To co na Kresach południowo-wschodnich jeszcze pozostało skamle w okowach i jest zarzynane w dalszym ciągu, z premedytacją i bez litości. Nie wierzysz: zapraszam na wycieczkę po dawnym województwie lwowskim, tarnopolskim czy łuckim - jedyne co uświadczysz i co zapamiętasz to monumentalne pomniki na część "bohaterów" z pod UPA (OUN), marsze i uroczystości ku czci tych herosów i nieliczne ruiny pamiętające dawne czasy poprzeplatane socrealistyczną architektoniczną szmirą. A jeśli chcesz się przekonań o "miłości narodu ukraińskiego do narodu polskiego" to zapraszam na weekend do Lwowa i na mszę do katedry łacińskiej. Księdza raczej nie dosłyszysz, za to wyraźnie przeraźliwe odgłosy z zewnątrz - toż to kolejny w tym tygodniu pochód rozjuszonego tłumu oflagowanego w czerwono-czarne banderowskie sztandary, krzyczącego: domagamy się zwrotu ukraińskich miast: Zamościa, Chełma i Lublina. Jak na złość ponownie w momencie mszy w kościele katolickim. Jeśli zwrócisz im uwagę to nazwę Cię "kozak", bo ja boję się nawet patrzeć.

Wszystko to odbywa się na oczach (za przyzwoleniem strony przecież naturalnie najbardziej zainteresowanej) rządu polskiego, który z przymiotnikiem "polski" ma taką wydawałoby się zależność jak "rolnik a szkodnik". Rząd nie buduje, rząd rujnuje i degraduje. Polska skończył się po II wojnie światowej na Kresach i Polska skończy się w niedalekiej historii i w Poznaniu i w Warszawie i w Krakowie. Pozostanie mowa, pardon - dialekt, i wspomnienia nielicznych: o takim Marku co "chciał być Niemcem".

Nie 14 Sie, 2011 11:21

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Paweł// napisał:
marek8888 napisał:
Tak na margniesie ale podobnie potraktowanych po wojnie niemieckich dużych i małych pomników można liczyć w setki...
To nawet nie prawo zwycięzcy ale prymitywizm istoty ludzkiej jako takiej...Czy ktoś mi wytłumaczy skąd w Polsce jest tyle trolii niemieckich, jak ten powyżej?
itd(...)


I wszystko na ten temat, nic dodać nic ująć, pięknie powiedziane, Panie Pawle Laughing
Pozdrawiam

Nie 14 Sie, 2011 23:49

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany
Posty: 4484
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pod opinią deklarującego stan spoczynku usera Zubka jak zwykle podpisać się nie można bo po prostu nie ma żadnej opinii pod którą by się można podpisać lub nie Uśmiech za to zalew głupich wypowiedzi o niczym zasługuje na odrębny order:( o który dla Kolegi szalejącego po forum jak ....zając niniejszym wnoszę...Uśmiech
A tak w temacie i na poważnie - Kolego Pawle - co niby ma tłumaczyć czy wyjaśniać Twoja wypowiedź? Jak widać zupełnie nie rozumiesz sensu mojej i kupujesz browar aby napić się piwa? Chodzi mi wyłacznie o stosunek do pomników jako takich bez politycznego licytowania się na to czyja krzywda większa... no może też i o zwrócenie uwagi na to, że trąbienie o własnych krzywdach w tak jednostronny sposób to już nie ta epoka i czasy...

Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 16 Sie, 2011 9:02

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik

Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Paweł// napisał:
Czy ktoś mi wytłumaczy skąd w Polsce jest tyle trolii niemieckich, jak ten powyżej?


A może mi ktoś wytłumaczy, skąd w Polsce jest tyle trolli kresowych, siewców nienawiści, jak ten powyżej?

Słuchaj Kolego Pawle//, uważnie słuchaj, fantasto. Przykładów niszczenia (celowego niszczenia) nagrobków i pamiątek kultury ukraińskiej w Polsce to ja Ci zaraz mogę znaleźć choć ile. Zapewniam Cię, że nie dasz rady zrównoważyć przykładami wandalizmu po drugiej stronie granicy. Zresztą jak sam poszukasz, to sobie na forum znajdziesz w zażartych dyskusjach nt. zagmatwanej polsko-ukraińskiej historii i współczesności.

Poczytaj sobie o cerkwi w Kotowie i nie nakręcaj się nienawiścią fantasto.

Cytat:
Grupa pasjonatów chce wyremontować drewnianą cerkiewkę z 1923 r. Sami zdobędą na to pieniądze.

Władze gminy mówią "nie”, a jednym z głównych argumentów jest obawa przed konfliktem polsko – ukraińskim, które ma wywołać odnowiony obiekt.


http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110516/TURYSTYKA02/126483354

Pozdrawiam (ozięble).

Wto 16 Sie, 2011 15:54

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowanyPosty: 1044
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Poniewaz jak wiadomo kazdy kij ma dwa końce ja zadam przewrotne pytanie:
Cytat:
A może mi ktoś wytłumaczy, skąd prawie 70 lat po II-WW. w Polsce i na Ukrainie jest tyle trolli ounowskich-upowskich, siewców nienawiści, ... jak co najmniej 3-y osoby na forum?


Przykładów niszczenia (celowego niszczenia) nagrobków i pamiątek kultury polskiej na Ukrainie to ja też mogę podać ile dusza zapragnie .
Min. owe 100 polskich wsi i siół spalonych tylko w niedzielę 11.lipca"43 i na ich miejscu do lat 90 nie było nic /lub burzono po postawieniu symboli.
Po 2000r. problem oznaczania symbolami upamiętnień zaczął narastać .... "pogrobowcy " doszli do władzy na UA.

Na razie zapodano przez adwersarzy dwa " akty wandalizmu" ?, min. owa cerkiew
Czy to można nzwać wandalizmem ?
Nie mam osobiście nic do niej ani do jej odbudowy.
Pod k.lat 70 jako student dużo wędrowałem pieszo po Bieszczadach (taka była wtedy moda) i pamiętam ,że było ich trochę .Podziwiałem ich piękno i kunszt wykonania.(Dubiecko Piątkowa baligród Smolnik Turzansk Cisna....)

Natomiast sprawa pomnika i 7-u krzyzy na Chryszczatej w miejscu obozowiska krwawego kurennego Rena (W.Mizernyj) i jego sotni (Hrynia,Stacha i Bira) to jedna wielka granda.
Poczytaj kto zaczął i dlaczego się skończyło jak skończyło.
Link_ pomnik UPA w Bieszczadach zdewastowany!

p.s

W czerwcu 2009 radni Lwowa (partia svoboda)
Cytat:
Deputowani lwowskiej rady obwodowej grożą usunięciem kamiennej rzeźby Szczerbca na tamtejszym Cmentarzu Orląt. Ma to być odwet za zniszczenie wiosną w Polsce pomnika UPA. Rada zażądała też od władz obwodowych inwentaryzacji pomników i innych miejsc pamięci, zawierających treści antyukraińskie oraz symbole militarne obcych państw.


Co do owego pomnika na Chryszczatej
http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/1772609,2,6,robotnicy-przy-pracy.html

Cytat:
Ciekawa jest jednak historia samego pomnika. Został on ustawiony w 2006 r. zapewne przez Ukraińców ze Związku Stowarzyszeń Deportowanych Ukraińców "Zakerzonie" przy wydatnej pomocy finansowej emigracji ukraińskiej z USA. Pomnik został również uroczyście poświęcony przez ukraińskich kapłanów, a towarzyszyło temu wydarzeniu kilkadziesiąt osób.

Pomnik nikomu nie przeszkadzał do czasu, gdy w połowie 2008 r. okazało się, że z pomnika ofiar UPA na przemyskim cmentarzu trzeba usunąć rzeźbę przedstawiającą przywiązane do pnia drzewa małe dzieci.
Stosowne polecenie wydał wówczas wojewoda, ponieważ rzeźba stanęła niezgodnie z projektem ustalonym i zatwierdzonym wcześniej z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Ukraiński pomnik na Chryszczatej wskazano wówczas jako przykład nielegalnego stawiania pomników przez Ukraińców. Sprawa została zbadana przez władze województwa i okazało się, że faktycznie ani powiatowy, ani wojewódzki nadzór budowlany nic nie wiedziały tym pomniku, podobnie jak Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Skutkiem tego w listopadzie wojewoda wydał nakaz rozbiórki.
..w 2006 r. Wtedy doliczono się ok. 60 nielegalnych upamiętnień UPA
dokonanych przez Ukraińców.


czyli uderz w stół ..nożyce się odezwą.

czyli obrońcy twierdza ,że to powstańcy
Cytat:
była to profanacja pamięci chorych, rannych ukraińskich powstańców i medyków,


p.s

Cytat:
Militarnym i antyukraińskim symbolem jest miecz Szczerbiec, nielegalnie znajdujący się na Cmentarzu Orląt Lwowskich - powiedział radny nacjonalistycznej partii "Swoboda" Ołeh Pankewycz.
Wykuty w kamieniu Szczerbiec od początku budził sprzeciw miejscowych władz, bowiem zgodnie z legendą został uszkodzony przez Chrobrego, gdy ten uderzył nim o Złotą Bramę w Kijowie w XI wieku. Uwiecznił to na swoim obrazie Jan Matejko. Dlatego przez ukraińskich nacjonalistów Szczerbiec jest uznawany za polski symbol militarny.
*Według historyków, zarówno miecz, jak i Złota Brama powstały kilka wieków później. ?

za News z czerwca 2009

Sro 17 Sie, 2011 20:24

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik

Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ted1 - nie sądzisz, że pora rozluźnić atmosferę?
Mam propozycję. Onegdaj, niedawno, jako dowód na Żelazny Krzyż Szuchewycza wkleiłeś jedno takie zdjęcie. Otóż owo zdjęcie zostało także umieszczone w najnowszym "Kresowym Serwisie Informacyjnym" Nr 03 na str. 10. Mógłbyś zajrzeć tam i powiedzieć, jaki jest opis tego zdjęcia?
Pośmiejemy się razem, a wraz z nami inni Forumowicze Laughing
Pozdrawiam Cię Ted1 serdecznie Uśmiech

Sro 17 Sie, 2011 20:31

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik

Posty: 707
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i znowu to samo...
Bajan zapytał o losy pomnika w Sokolnikach. Zamiast rzeczowej odpowiedzi dostał kilka wpisów zupełnie nie związanych z tym, o co pytał.
Panowie Forumowicze, gratuluję Zniesmaczony

Sro 17 Sie, 2011 22:40

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik

Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W sumie to masz racje, Czarny Olek. Temat sobie leżakował dwa latka bez mała, bo o wspomnianym pomniku nikt niczego nie wie, albo nie chce się posiadaną wiedzą podzielić. Aż tu znienacka troll pt. Pawel// wpadł i nabałamucił. Nie na temat rzeczonego pomnika oczywiście.
Ale strasznie ciekaw jestem odpowiedzi Teda1 Laughing No, Ted1 - nie daj się długo prosić!

Pozdrawiam Uśmiech

Sro 17 Sie, 2011 22:54

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Posty: 4644
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie,
Albo dyskusja będzie spokojna i merytoryczna, albo będę zmuszony ja ukrócić.
Pyskówki nie będą tolerowane.
Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Czw 18 Sie, 2011 4:48

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowanyPosty: 1044
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Co do pomnika w Sokolnikach swego czasu dawno widziałem na jakimś ros. forum ktoś zamieścil foto. z czasów "rozbierania " tego pomnika . Być może był operatorem owego cięzkiego sprzętu /lub kierownikiem owej operacji (można było wnioskować z techniki jak robiono te zdjęcia)
Niestety to forum już nie istnieje (error 404)
Jedyny sposób to dojscie do prasy z tamtych lat , było głośno w roku 1938

Poszukaj tez na tym forum
Link_ akurat o cmentarzu Janowskim we Lwowie


p.s

Co do podpisu w polecanym przez kol.oresta biuletynie na temat rzezi na Wołyniu (60-stron zeznań i liczne foto), do zassania z
http://ksi.kresy.info.pl/pdf/numer03.pdf

Link_ samoobrona

to jest tam napis

Cytat:
ZBRODNIARZ - przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów
Stepan Bandera w mundurze


Czy to jest do śmiechu?
Wątpię . Podobny napis jest na Link_ dwie foto z góry

Albo korekta nie zadziałął lub chochlik drukarski. tak czasem w zyciu bywa. Nie tylko w takich opracowaniach , NY Times też ma "takie pomyłki"


Niewątpliwie kol.O jest ekspertem w sprawach dotyczących „ukraińskiego nacjonalistycznego podziemia” w czasie II wojny światowej i po niej. Niestety poważnym problemem jest to, co kol.robi z tą wiedzą, jak ją interpretuje i jakie wyciąga z niej wnioski.
Polem, na którym kol. ponosi druzgocącą klęskę, jest semantyka. ..

czyli stosowanie nieadekwatnej terminologii do opisu rzeczywistości.
Próby stosowania eufemizów dla dla opisu zbrodni OUN-UPA ( np. „atakami na polskie miejscowości”, „usuwaniem Polaków”, „antypolska akcja”, rodem wziętym z upowskich dokumentów...) i negowanie zeznań naocznych świadków( chociażby vide polecany przez niego biuletyn)
Rażą szczególnie w konfrontacji z jego sposobami okresleń (np. „rzeź”, „masakra”,.... ) i opisami polskich akcji odwetowych oraz działań Wojska Polskiego wobec Ukraińców.
Często stosuje w ocenie ukraińskich nacjonalistów taryfę ulgową.

Rzezie sposobem na walkę narodowowyzwoleńczą OUN-UPA ?
Rozumowanie "godne" historyka... ?


Może po latach dojdzie do podobnego wniosku , jak kanadyjski historyk ukraińskiego pochodzenia John-Paul Himka, który przeszedł długą ewolucję od fascynacji OUN-UPA do jej potępienia!

Dla mnie kol. orest i kilku mu podobnych na tym forum jest jak dr Frankenstein, który zamiast pożytkować swoją wiedzę dla leczenia żywych ludzi, koncentrował się na próbach ożywienia trupa i w rezultacie wskrzesił potwora.
Trzeba powiedzieć wyraźnie – ożywianie upowskiego upiora jest zajęciem skrajnie nieodpowiedzialnym i groźnymOpis załącznika:
Gdy rozum śpi, budzą się upiory,

Nie wywoływać upowskich upiorów!

Czw 18 Sie, 2011 10:50

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik

Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: re

Ted1 napisał:
Albo korekta nie zadziałął lub chochlik drukarski. tak czasem w zyciu bywa. Nie tylko w takich opracowaniach , NY Times też ma "takie pomyłki"

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

To musisz chyba Ted1 napisać do "KSI", żeby sprostowali Laughing

Wyglądało na to, że wraz ze śmiercią Kormana (a raczej od chwili zdemaskowania jego fałszerstwa) zabawy ze zdjęciami odejdą w niebyt. Niestety, kresowiacy żadnych wniosków z tamtej nauczki nie wyciągnęli Evil or Very Mad

Pozdrawiam.

Czw 18 Sie, 2011 11:23

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowanyPosty: 1044
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Cytat:
To musisz chyba Ted1 napisać do "KSI", żeby sprostowali


Spoko....napisałem do znajomego.

Dziwne tylko ,że sz.kol.jako przedstawiciel znanej opcji i adwersarz nie zrobił tego !?
Wstyd ujawnić swoje dane w "świętym liście oburzenia."

na forum "gieroj" , a tak to " d....pa w troki ".


________________

Jan Sztaudynger napisał/a:
Cytat:
...Uradzono przepisy, nowele, ustawy,
Osobno dla niedźwiedzi, dla lisów, dla trawy,
A potem prawodawcy, co prawa wydali,
Schodzili w bok przed misiem, a trawę... deptali.

Czw 18 Sie, 2011 12:45

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik

Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: re

Ted1 napisał:


Dziwne tylko ,że sz.kol.jako przedstawiciel znanej opcji i adwersarz nie zrobił tego !?
Wstyd ujawnić swoje dane w "świętym liście oburzenia."

na forum "gieroj" , a tak to " d....pa w troki ".


Widzisz, Ted1, tam paru kolesi siedzi, m. in. naszych forumowiczów, którzy są bardzo odporni na nieodpowiadającą ich wierzeniom wiedzę. Pisałem, pisałem, parę razy w różnych sprawach, do niektórych kresowiackich liderów. Ani razu na wskazane przeze mnie kłamstwa nie odpowiedzieli. Np. niektórzy "redaktorzy" "KSI" znają doskonale sprawę Rumla, a dalej brną w kłamstwa. No to mi przeszło i wolę, aby powiedzieć to, co mam do powiedzenia na ogólnie dostępnym forum.

Pozdrawiam Uśmiech

Ps. Z tym "świętym oburzeniem" to przesadzasz nieco Laughing Tak już przywykłem do kresowiackich kłamstw, że teraz powodują jedynie moje rozbawienie Laughing

Czw 18 Sie, 2011 13:21

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowanyPosty: 1044
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do sprawy Rumla,Markiewicza i ich wożnicy Dobrowolskiego to napewno wiadomo,że

Cytat:
G. Motyka w \"Ukraińskiej partyzantce 1942 - 1960\" pisze, że Wołyński Okręgowy Delegat Rządu RP Kazimierz Banach ps. „Jan Linowski” podjął w pierwszej połowie 1943 r. w imieniu Delegatury Rządu RP, w celu zatrzymania fali zbrodni na ludności cywilnej i walk polsko – ukraińskich próby rozmów z OUN-UPA.

Następnie:
(...) Nawiązano kontakt z miejscowym komendantem SB OUN – „Szabaturą”.

7 lipca 1943 r. doszło do wstępnych rozmów k. Świniarzyna, których przebieg nie zapowiadał nadchodzącej tragedii.
10 lipca 1943 r. miało dojść do kolejnych rozmów.
Udali się na nie Pełnomocnik Okręgowej Delegatury i zarazem dowódca „Straży Chłopskiej” na Wołyniu Zygmunt Rumel („Krzysztof Poręba”) oraz przedstawiciel Okręgu Wołyńskiego AK Krzysztof Markiewicz „Czart” będący znajomym „Szabatury”. Towarzyszył im przewodnik i woźnica Witold Dobrowolski. Ale banderowcy nie byli już zainteresowani negocjacjami. Polscy delegaci zostali zamordowani 10 lipca 1943 r. we wsi Kustycze (powiat kowelski) (...)

W lipcu 1943 roku podjęto ostatnią próbę porozumienia się z Ukraińcami. Delegat rządu Polskiego na Emigracji Kazimierz Banach wydał rozkaz dwóm oficerom z delegatury BCH na Wołyniu aby udali się z delegacją do wsi Wołczak, gdzie mieli nawiązać kontakt z dowódca UPA północ Jurijem Stemaszczukiem.
Razem z Rumlem w drogę wyruszył oficer do zadań specjalnych Krzysztof Markiewicz. Spotkanie z Ukraińcami i rozmowy były przez dowództwo UPA na Wołyniu potwierdzone listownie.
Rumel i Markiewicz nie jechali więc „na ślepo” bez żadnych realnych szans na powodzenie. Pierwsze wstępne spotkanie delegaci rządu polskiego odbyli 7 lipca w okolicach wsi Świniarzyn, ze strony ukraińskiej wystąpił wtedy najprawdopodobniej oficer nazwiskiem Szabatura, który po wojnie pod zmienionym nazwiskiem był komendantem UB w Szprotawie (dziś Lubuskie). Drugie spotkanie z Ukraińcami miało odbyć się we wsi Kustycze 9 lipca. Rumel i Markiewicz pojechali na nie w pełnym umundurowaniu w towarzystwie wynajętego woźnicy Witolda Dąbrowskiego.(G. Motyka „Ukraińska partyzantka 1942 – 1960”. str. 326 – 327)*G. Motyka daje przypis do pracy W. Filara
O prawdziwości podanej wersji wydarzeń świadczy też to, iż w zasadzie żaden polski historyk jej nie kwestionuje natomiast ukraińscy historycy w swoich pracach wolą całą sprawę przemilczać, wolą o niej nie wspominać – zapewne nie bez powodu.

Co my wiemy na pewno:
1. 7 lipca odbyly sie wstepne rozmowy (z ktorych zapewne sporzadzono raport i gdzies w archiwach powinny byc , ale nie mozna sie do nich dobrac ... powazni historycy nie prezentowali go jak do tej pory).
2. wiemy , ze 9 sierpnia trojka Polakow wyjechala na druga ture rozmow ... nie bardzo wiemy gdzie jechali - raz mowi sie o Kustyczach innym razem o Wowczku- sa na to polscy swiadkowie z wioski w ktorej nocowali.
3 . Jest swiadek Ukrainiec ktory widzial ich, ale tez widzial jezdzcow ktorzy za nimi pedzili.
4 . Wiemy , ze slad po nich zaginal.
5. Może ten coś wie [url=http://www.umoloda.kiev.ua/regions/75/163/0/36802/}Link_ Сергієві Каліщуку słuzył u Rudego[/url]
Cytat:
Сергій Каліщук — сотенний «Сурмач» — служив у підпорядкуванні «Рудого» (Юрій Стельмащук, командир групи «Турів» УПА «Північ», розстріляний у жовтні 1945–го).


to co zdarzyło się później dobitnie, ewidentnie świadczy o tym, że banderowcy faktycznie \"nie byli już zainteresowani negocjacjami\". Przypominam, że w dniu 11 lipca 1943 r. oddziały OUN-UPA napadły jednocześnie na 96 polskich miejscowości powiatu horochowskiego i włodzimierskiego oraz na 3 w powiecie kowelskim mordując zamieszkałą tam polską ludność cywilną - w Polsce dzień ten znany jest jako tzw. \"krwawa niedziela na Wołyniu\" - aby ułatwić sobie zadanie mordowano wtedy m.in. ludność cywilną zgomadzoną na Mszach Świętych w kościołach. Następnego dnia, 12 lipca 1943 r., podobny los spotkał kolejne 50 polskich miejscowości w dwóch pierwszych powiatach.

na rozpoczecie antypolskiej akcji UPA.
(Mówi się o „antypolskiej akcji”, która usunęła Polaków z „naszej ziemi”. )
p.s

To napawa groza Link_ Zadaniem prawdziwych polityków ukraińskich jest zorganizowanie narodu do walki i realizacji marzeń Stepana Bandery:

W swoich materiałąch post-oun pisze się o tych czasach tuż przed lipcem"43 czyli rzezią na Wołyniu
czyli jak pisałem w pośćie - kłamstwo o stworzeniu upa z dn.14.X.1942 ma sie nijak do zawartych tutaj info.
Upa (ta od oun(b) ) powstałą w 1943 i po zlikwidowaniu niepokornych wchłonęła *prawdziwą UPA stworzona przez Borowca (UPA (Sicz Poleska)

Cytat:
"Ой там у Колках на Волині створилась армія УПА..."

Колківська Повстанська Республіка (березень - листопад 1943 року)

В КОЛКАХ була розташована військова школа. Тут містився штаб групи УПА «Турів», командиром якої був «Олег» (М.Ковтунюк)
* липня 1943-го був "Олег"
, а згодом – «Рудий» (Юрій Стельмащук). Штабом керував майор «Клим».

Після цього виїхав у село Піддубці Луцького району, де крайовий військовий референт "Сом" скликав нараду, на якій центральним питанням стояло створення Української Повстанської Армії. Тут йшлося про те, скільки в якому районі може бути залучено людей в УПА в разі необхідності відкритого збройного виступу, про розподіл командирів, зброї і продуктів. Власне, це була своєрідна директива щодо створення УПА на Волині. Цією справою доручено було керувати референтові з військових питань Волинського обласного проводу "Василеві", який пізніше мав псевдонім "Олег". Він виявився людиною некомпетентною у військових справах. А тому ініціативу взяв на себе "Рудий". За короткий час Стельмащук зумів організувати чотири сотні, які розбив на чоти і рої, озброїв людей. Його формування складалося з 450 гвинтівок і 600 тисяч штук набоїв. Своє військове формування "Рудий" назвав Українською повстанською групою, замаскувавши його під псевдонім "Озеро". Загони мали назви територій, де дислокувалися. Загін "Стохід" очолював "Вовчак", "Буг" – "Лисий", "Тур" – "Бистрий".

... на Свято зброї 31 липня 1943-го Савур у Свинарському лісі Рівненщини влаштував військовий огляд, в якому взяло участь 85 піхотних сотень (по 150—170 багнетів кожна) та до півтори тисячі кавалеристів.Obalająć kolejny mit czyli jak Rudy wydał "kolegę" Klima Sawura
http://novoross-73.livejournal.com/48457.html
Cytat:
Проводя чекистско-войсковую операцию по очистке от бандитизма северных районов Ровенской и Волынской областей, 26 января 1945 года в районе села Яйно Камень-Каширского района Волынской области подразделением 3-го батальона 169 СП внутренних войск НКВД под командованием зам. командира роты старшего лейтенанта Савинова обнаружена банда, с которой завязался бой. В результате боя 17 бандитов было убито и один захвачен в плен. Последний оказался командующим объединенной группы УПА „Заграва и Турив“ и первым заместителем краевого проводника ОУН „Рудым“ — Стельмащук Юрий Александрович,1920 года рождения, уроженец села Коршув Сенкевичевского района Волынской области.
z przesłuchania http://vlasti.net/news/37842
http://volya.ck.ua/forum/viewtopic.php?t=3549&postdays=0&postorder=asc&start=45

http://novoross-73.livejournal.com/48457.html Ликвидация создателя УПА, или как "герои" сдавали друг друга.

Czw 18 Sie, 2011 16:07

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik

Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ted1 - umiesz czytać po polsku? Chyba nie. Przecież jako przykład kresowiackiego kłamstwa, które powtórzone zostało w najnowszym numerze "KSI" przytoczyłem - RUMLA KOŃMI RWANEGO (na dokładkę końmi policzonymi - czterema). Jesteś na dokładkę wybitnie leniwy i nie chce Ci się na forum poszukać, bo wszystko byś znalazł. Bo mowa o Rumlu była już wielokrotnie, i goście znacznie bardziej oblatani od Ciebie "polegli". Na dokładkę bredzisz jeszcze coś w stylu "może ten coś wie"? To go zapytaj!

Pozdrawiam jednak.

Czw 18 Sie, 2011 18:13

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowanyPosty: 1044
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Cytat:
Ted1 - umiesz czytać po polsku? Chyba nie.
Przecież jako przykład kresowiackiego kłamstwa, które powtórzone zostało w najnowszym numerze "KSI" przytoczyłem - RUMLA KOŃMI RWANEGO (na dokładkę końmi policzonymi - czterema).


Sorry ,chyba wypadłem z obiegu po kilku dniach czytania cyrylicą ze stron (google.com.ua)

Co do Rumla napisałem co napisałem ,na podstawie tego co "dowiedziała się " jego siostra.
Może jednak warto poszukać w arch. na UA (dobre jest te w Równe) na temat dokumentów i prób rozmów lub przesłuchac tego czotowego od Rudego.


Poza tym czekam na Twoje ustosunkowanie się do tematu "trywialnego " kłamstwa na temat daty 14.X.1942 i powołania upa pprzez Szuchewicza
patrz na http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=20566 post z 12:35


p.s

_________________-
Bo na razie to zgodnie z opinią
Cytat:
orest
- omija w trakcie dyskusji niewygodne kwestie, rozmywa meritum sprawy zbaczając na sprawy poboczne


Pozdrawiam (ciepło) z UK

Czw 18 Sie, 2011 18:54

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik

Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skoro ciepło pozdrawiasz, to spróbuję Ci ciepło wytłumaczyć Uśmiech Wiesz Ted1, taka sprawa jest z tą datą, że to jest data umowna, przyjęta symbolicznie. Jest to bowiem święto Pokrowy, święto Ukraińskiego Kozactwa oraz święto Strzelców Siczowych. Zbiegło się to z utworzeniem pierwszego oddziału zbrojnego S. Kaczyńskiego i taką też datę przyjęto. Symbolicznie, pojmujesz? Żadnego "rozkazu" Szuchewycza o utworzeniu UPA nie znaleziono z prostej przyczyny - bo takowego nie było. Mam nadzieję, że w sposób przystępny wyjaśniłem nurtującą Cię kwestię? To nie jest tylko problem UPA, bo czy jesteś np. w stanie podać dokładną, dzienną datę powstania WP w 1918 r.?

Pozdrawiam.

PS Napisałeś coś takiego:
Cytat:
Pod k.lat 70 jako student dużo wędrowałem pieszo po Bieszczadach (taka była wtedy moda) i pamiętam ,że było ich trochę .Podziwiałem ich piękno i kunszt wykonania.(Dubiecko Piątkowa baligród Smolnik Turzansk Cisna....)


Coś kręcisz, albo fantazjujesz. Cerkiew w Cisnej rozebrana została w 1956 roku.

Czw 18 Sie, 2011 20:07

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowanyPosty: 1044
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Ten Twój "przystępny" sposób przedstawienia nie przemawia do mnie

Cytat:
Шухевич видав наказ вважати днем створення армії 14 жовтня 1942 року, бажаючи затемнити свою службу в 201-му поліцейському батальйоні. Насправді УПА стала такою не раніше весни 1943 року.


czyli ukryć swoją służbę w 201Schuma i wykazać ,że upa walczyła z Niemcami na długo przed Stalingradem.
Dobra data i przemawia do ludzi. (http://wn.com/УПА poz.10)

Cytat:
У жовтні 1942-го на Волині починається формування перших бойових загонів під командою Сергія Качинського (Остапа).
З огляду на це постановою Української головної визвольної ради (УГВР) від 30 травня та святочним наказом головного командира УПА Романа Шухевича від 14 жовтня 1947 року днем заснування УПА було встановлене 14 жовтня 1942 року.
Напад сотні Перегійняка 7 лютого 1943 року на німецькі казарми у місті Володимирець знаменував початок антинімецької боротьби повстанців, підконтрольних ОУН(Б). Курс на антинімецьку боротьбу підтвердила ІІІ Конференція ОУН(Б) 17—21 лютого 1943 року.

Отже, згадана дата створення УПА є умовною.
Українською повстанською армією (УПА) до липня 1943-го називали збройні формування Тараса Боровця-Бульби, що згодом взяли назву «Українська народно-революційна армія» (УНРА). Особовий склад цих формувань частково влився до лав УПА під політичним проводом ОУН(Б). Власне УПА як організована військова сила оформлюється навесні — влітку 1943 року, а Клячківський очолював цей процес.


p.s

Co do Rzezi Wołyńskiej
( foto może drastyczne ,ale z udokumentowanymi opisami )
warto poczytać http://lib.rus.ec/b/205675/read
czyli
Cytat:
Алексей Яковлев - Александр Решидеович Дюков
Забытый Геноцид. «Волынская резня» 1943–1944 годовOpis załącznika:
W tej książce jest trochę inna prawda mimo,że to totalna gloryfikacja Klima Sawury


Ostatnio zmieniony przez Ted1 dnia Czw 18 Sie, 2011 20:47, w całości zmieniany 2 razy

Czw 18 Sie, 2011 20:29

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik

Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście warto poczytać Diukowa. I rzeczywiście zdjęcia drastyczne, trzeba uważać, szczególnie na to najsłynniejsze od Kormana (drugie w kolejności). Z przerażającym, ale jakże "udokumentowanym" i prawdziwym (tylko tą prawdą trzecią - góralską) opisem:
Cytat:
Фото 2 — ТАРНОПОЛ (TARNOPOL) — воеводство тарнополское, 1943 (?). Одно из деревьев просёлочной дороги, над которой террористы ОУН-УПА (OUN-UPA) повесили транспарант с надписью в переводе на польский: «Дорога к независимой Украине» На каждом дереве палачи создавали из польских детей так называемые венки. Фотограф неизвестен. Фотография опубликована благодаря Владиславу Залоговичу.


No i co z tą cerkwią w Cisnej, Ted1, no z tą, co ją widziałeś przed swoim urodzeniem?

Pozdrawiam.

Czw 18 Sie, 2011 20:42

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany
Posty: 7603
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ted1;

Cytat:
foto może drastyczne ,ale z udokumentowanymi opisamiZdjęcie numer 2. To które było ilustracją okładki książki Prusa, a przedstawiające uduszone okręconym na drzewie drutem dzieci,pytam zatem, czy sprawa tej fotografii nie została już definitywnie wyjaśniona Question Exclamation

Czw 18 Sie, 2011 20:46

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik

Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Zdjęcie numer 2. To które było ilustracją okładki książki Prusa, a przedstawiające uduszone okręconym na drzewie drutem dzieci,pytam zatem, czy sprawa tej fotografii nie została już definitywnie wyjaśniona Question Exclamation


No ale nie do wszystkich to jeszcze dotarło Laughing Właśnie masz przykład w "odkrywcy" i "głosicielu prawdy jedynie prawdziwej" - Tedzie1 Laughing

Pozdrawiam serdecznie Piwo

Czw 18 Sie, 2011 20:52

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowanyPosty: 1044
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Zdjęcie nr.2 sprawa była wyjaśniana
Tylko ,że pod nim napisano
Cytat:
Фотография опубликована благодаря Владиславу Залоговичу.


Mogli autorzy wydania przyjąć to za prawdę. ?!


Ale co z innymi zdjęciami ? też "bajki"?
Co ze zeznanaimi striłców na temat wydarzeń z lata 1943?
Jest ich tam bardzo dużo i dokładnie opisywali co zaszło lata 1943.
Można je łatwo zweryfikować z polskimi danymi (daty, miejsca i nazwy sotni, dowódcy..)

Tez "bajki"

_________________
Życie jest tak krótkie, szanuj je słowem i czynem.

Czw 18 Sie, 2011 21:00

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.