| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pierwsze "Landships", czyli pancerne lokomobile Fo

Znalazłem dziś wieczór na dnie jednego z segregatorów teczkę moich baaardzo starych rysunków i... aż mnie zatkało.Toż ja nigdy nie napisałem nic pancernych lokomobilach Fowler'a!
Pora chyba, by to zmienić.Lecz pora już u mnie późna, a rano musze zerwać się o zupełnie nieludzkiej 4:30.Pozwolę sobie więc dziś zamieścić jedynie fajniutką rycinę z epoki, a rozpiszę się o nich dopiero jutro.

Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:
Kolejny zamorski diabeł!

Sro 14 Paź, 2009 6:59

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znów z pewnym opóźnieniem, ale cóż...Czasu jak zwykle brak...
Niemniej - pora zaczynać.A najlepiej zacząć od podstaw: co to zacz owa "lokomobila"?
W/g Słownika Języka Polskiego PWN - jest to "maszyna złożna z kotła parowego, parowego silnika tłokowego i urządzeń pomocniczych stanowiących całość konstrukcyjną, używana powszechnie w XIX w. do napędu maszyn rolniczych, młyńskich, tartacznych, prądnic itp."
Owe "urządzenia konstrukcyjne" to głównie jak układ kierowniczy, napędowy i koła ;o)
Brytyjczycy, którzy lokomobilę wymyślili, ukuli nazwę "traction engine", może trochę lepiej oddającą istotę tej maszyny.
Oryginalnie wynalazek ten miał usprawnić przewóz ludzi i towarów po angielskich drogach, lecz wkrótce trafił na farmy, gdzie znalazł setki praktycznych zastosowań, zarówno mobilnych, jak jako stacjonarnego silnika parowego do napędzania młockarni, prądnicy, pompy...Lokomobila okazała się wynalazkiem na miarę epoki!
O militarnym zastosowaniu lokomobili w następnym poście.
Poniżej kilka fotografii lokomobili "pod parą" w Steam Museum (Hesston w Indianie).

Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 15 Paź, 2009 22:57

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajne sprzęty... Przed laty jeszcze się takie gdzieniegdzie w krzakach rdzewiejące trafiały. Uśmiech
Cytat:
Owe "urządzenia konstrukcyjne" to głównie jak układ kierowniczy, napędowy i koła

Ale ja chciałbym jeno nieśmiało zauważyć, że były i lokomobile niesamobieżne, pełniące li tylko funkcję silnika do napędu maszyn, ale same już holowane.
Wg Meyers Konversationslexikon (1909) lokomobila nawet w ogóle nie musi być pojazdem sama w sobie - a tylko łatwo transportowalnym silnikiem (na parę, benzynę, naftę, spirytus), który pracować może stacjonarnie, postawiony po zdemontowaniu podwozia na ziemi czy fundamencie.


Pzdr

Grzesiu

Czw 15 Paź, 2009 23:54

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.