| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Który jest to herb Isiora
1 ze skrzydłem w klejnocie
 71%  [ 5 ]
2 ze 3 strusimi piórami w klejnocie
 28%  [ 2 ]
Wszystkich Głosów : 7

Autor Wiadomość
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

>>>>>>>>,<<<<<<<

>>>><<<<

Ostatnio zmieniony przez ciacho dnia Sro 22 Wrz, 2010 17:40, w całości zmieniany 3 razy

Pon 03 Sie, 2009 13:24

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ten ze skrzydłem u szczytu (choć bez labrów) lepiej koresponduje z tym, co przedstawia Tadeusz Gajl w "Herbarzu Polskim".

Labry w herbie Isiora są czerwone, podbite złotem.

Czarno-białą rycinę możesz jeszcze znaleźć tu:
http://www.wawrzak.org/herby_niesiecki/isiora-nies.gif

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Wto 04 Sie, 2009 0:27

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

>>><<<

Ostatnio zmieniony przez ciacho dnia Sro 22 Wrz, 2010 17:41, w całości zmieniany 1 raz

Wto 04 Sie, 2009 11:31

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciacho napisał:
A czy jest to możliwe aby były 2 herby Isiora np
Isiora I i Isiora II i dwa rody Bujakiewiczów np mieszczańscy i ziemiańscy (...) ?
Bo pod tym herbem co ma w klejnocie 3 pióra było napisane że to jest herb Bujakiewiczów mieszczańskich.


Nic mi na ten temat nie wiadomo..

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Wto 04 Sie, 2009 19:03

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale może to być możliwe ?
Weźmy np nazwisko Wysocki jest tyle rodów ziemiańskich i mieszczańskich i mogły herbarze pominąć 2 ród Bujakiewiczów ?
A który herb jest wyżej usytuowany w hierarchii heraldycznej ?

Wto 04 Sie, 2009 19:21

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciacho napisał:
Ale może to być możliwe ?
Weźmy np nazwisko Wysocki jest tyle rodów ziemiańskich i mieszczańskich i mogły herbarze pominąć 2 ród Bujakiewiczów ?

Nie sądzę...
I Gajl, i Niesiecki, i Boniecki podają jeden jedyny herb Isiora - ze skrzydłem w klejnocie...

Za odmianę herbu Isiora może uchodzić herb Giejsz (Geisz, Geysz, Gieysz), zaś jego z kolei odmianą jest herb Andrzejewicz; ale żadnym z nich nie pieczętowali się Bujakiewiczowie...

herb Giejsz
źródło: wikipedia

herb Andrzejewicz
źródło:wikipedia


źródło: Mały herbarz Adama Kromera i przyjaciół


ciacho napisał:
A który herb jest wyżej usytuowany w hierarchii heraldycznej ?

Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie... Wyluzowany

--------------------------------
...ale ...mogę się mylić...

nie znam wszystkich odmian herbowych...

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Wto 04 Sie, 2009 22:00

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Herb Isiora (Iszora) jest odmianą Kruczyna. tak wyczytałem w książce heraldycznej.
A co do herarchii to możesz mi coś powiedzieć ? bo ja obstawiam że 3 Pióra są wyżej niż skrzydło Uśmiech

Wto 04 Sie, 2009 22:55

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znalazłem ilustracje herbu Kruczyna


Opis załącznika:

Wto 04 Sie, 2009 23:15

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciacho napisał:
Herb Isiora (Iszora) jest odmianą Kruczyna. tak wyczytałem w książce heraldycznej.

Pierwsze słyszę...
...ale...
...kto wie...

ciacho napisał:
A co do herarchii to możesz mi coś powiedzieć ? bo ja obstawiam że 3 Pióra są wyżej niż skrzydło

W polskiej heraldyce nie ma tego typu hierarchii.
Poza tym, spora ilość klejnotów z piórami ma swoje wyjaśnienie:
Cytat:
Ten (...) typ klejnotu stał się szczególnie popularny w polskiej heraldyce wskutek oszczędności czy lenistwa drukarzy pierwszych wydań herbarzy (...) Dla ułatwienia sobie pracy i obniżenia kosztów druku stosowali te same klocki drzeworytnicze z wyobrażeniami uniwersalnych klejnotów do różnych herbów. Najczęściej były to właśnie owe ptasie pióra. Powielenie tego błędu w owych najpopularniejszych polskich herbarzach przyczyniło się do zapomnienia dawnych (...)

źródła:
- Wikipedia
- Franciszek Kamocki: "Dziwolągi heraldyczne", Warszawa, 1916.


-----------------------------------
ciacho napisał:
Znalazłem ilustracje herbu Kruczyna

Ja też Razz



Opis załącznika:
herb Kruczyna (Kruszyna, Krucyni, Krucini, Kruczyn, Krzyż)

www.jurzak.pl

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Wto 04 Sie, 2009 23:30

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak pytałem się historyka to mi mówił że jest
np herby z 5 piórami to najwyższa szlachta - m.in. dziedzice czy magnateria
z 3 jest to średnia szlachta
jak pamiętam to mówił ze skrzydło w klejnocie to herb rycerski

Ale już tak mało z tego pamiętam Smutny

Sro 05 Sie, 2009 11:13

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciacho napisał:
Jak pytałem się historyka to mi mówił że jest
np herby z 5 piórami to najwyższa szlachta - m.in. dziedzice czy magnateria
z 3 jest to średnia szlachta
jak pamiętam to mówił ze skrzydło w klejnocie to herb rycerski

Ale już tak mało z tego pamiętam Smutny


Bzdura.
Wygląd herbu, ani klejnotu nie stanowił o randze właściciela (no, może z wyjątkiem heraldyki napoleońskiej).
Ewentualne tytuły arystokratyczne czy inne były odzwierciedlane przez korony rangowe i ewentualnie inne dodatki (płaszcz, różnorakie insygnia np. tiara, kardynalski kapelusz, pastorał etc.), ale nigdy klejnot!
Zresztą w Polsce tytułów arystokratycznych (poza tradycyjnymi książęcymi dla niektórych rodów litewskich) nie było - hrabiowskie, baronowskie, czy inne tytuły to tytuły od władców zagranicznych (bardzo niechętnie widziane przez resztę szlachty) lub późniejsze nadania władców państw zaborczych.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sro 05 Sie, 2009 14:23

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A weźmy np herb Ostoja ma 5 piór w klejnocie i żadnego rodu zagrodowego tam nie ma. Tylko średnia i wyższa szlachta - np dziedzice.

Sro 05 Sie, 2009 14:34

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciacho napisał:
A weźmy np herb Ostoja ma 5 piór w klejnocie i żadnego rodu zagrodowego tam nie ma. Tylko średnia i wyższa szlachta - np dziedzice.

Jeszcze raz Ci mówię, że nie ma to żadnego znaczenia.
NIE MA I NIE BYŁO CZEGOŚ TAKIEGO JAK STARSZEŃSTWO HERBÓW.
"Rangę" miał posiadacz (osoba, względnie ród), a nie jego herb.

Do tego owszem, w Polsce często ten sam herb występował w różnych odmianach, czasem odmiana polegała właśnie na tym, że klejnot był inny, ale nie miało to żadnego związku z pozycją społeczną posiadacza.
Zobacz sobie np. herb Trąby - istniała jego wersja z 5 pawimi piórami w klejnocie, ale np. Radziwiłłowie używali wersji z orłem w klejnocie - to co, byli przedstawicielami szlachty zagrodowej?

Poza tym w Polsce status szlachcica zależał właściwie wyłącznie od jego majątku - tylko tym różnił się magnat od szaraka.
Nie było sztywnych podziałów na arystokrację różnych szczebli i zwykłą szlachtę jak na zachodzie Europy.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sro 05 Sie, 2009 15:17

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aha. Trochę to dziwne ale Ok.
A mam pytanie troche nie z tej beczki mianowicie czy właściciel szkoły przed wojną był za razem kierownikiem jej ?
Gdyż mój prapradziadek miał przed wojną restaurację, tartak, zakład rzeźniczy i miał swoją szkołę podstawową w małej miejscowości

Sro 05 Sie, 2009 15:57

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nic w tym dziwnego nie ma - poczytaj sobie trochę na ten temat, a zacznij np. tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Korona_rangowa
A co do Twojego dziadka - właściciel szkoły oczywiście nie musiał być dyrektorem, natomiast zapewne mógł - o ile tylko spełniał określone wymagania, jeśli jakieś były (a zapewne tak) - np. cenzus wykształcenia (?).

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sro 05 Sie, 2009 16:33

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A po wojnie wszystko zabrali oprócz zakładu rzeźniczego. Smutny. A może poradziłbyś mi jak zacząć poszukiwania np praprapradziadka - ojca tego dziadka bo na nim drzewo mi znika ze strony mamy Smutny

Sro 05 Sie, 2009 17:16

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Księgi parafialne - najlepiej jedź do parafii, w której był chrzczony Twój ostatni przodek (lub tam,gdzie był chrzczony ostatni przodek, którego miejsce chrztu znasz) - jeśli będziesz miał trochę szczęścia (a jest na to. b duża szansa, zwłaszcza jeśli rodzina pochodzi z terenów,które również obecnie leżą w granicach RP), to w końcu dojdziesz do tego prapra...dziadka.
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sro 05 Sie, 2009 18:32

Powrót do góry
GroseBier
Szeregowy

Szeregowy




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie jestem polakem, dla tego przepraszam za niezbyt pravidlovie pisanie. Jestem z rodu szlachty litevskei Iszora, herb Isiora jest vlasnym herbem rodu. Oto opis herbu: tarcza podzielona vertykalnie na dva pola. Pole prave srebrne, na tym polu skrzydlo czarne barkiem vlevo. Zas pole leve czervone. Na tym polu zlota šesciokonieczna gviazda, pod gviazdo krzyž kavalerski tež zloty. V koronie skrzydlo czarne barkiem vlevo. Rozne golezie rodu majo tarczy herbu o rožnych kombinacjach barv: srebrna-srebrna, srebrna-czervona, czervona-srebrna, czervona-czervona

P.S.Mysle že nie trzeba opoviadac jaka strona na tarczy jest jako Wink

Piwo

Sro 30 Wrz, 2009 18:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.