| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nominacje generalskie dla kombatantów

Czy jest gdzieś w necie lista nominacji kombatantów na stopnie generalskie w ostatnich latach? Wydaje mi się, że ilość tego rodzaju nominacji w ostatnim czasie (za obecnej prezydentury) dość mocno wzrosła, ale to tylko moje wrażenie, nie poparte liczbami.. Być może prezydent, nie mogąc się dogadać z MON-em co do awansów żołnierzy służby czynnej (regularnie "wycina" połowę propozycji kadrowych ministra), znalazł sobie takie zastępcze zajęcie??
Przy okazji - czy jest jakiś specjalny tryb awansowania emerytów? Bo nie wydaje mi się, by wszyscy oni przed uzyskaniem stopnia generała czy admirała byli pułkownikami/komandorami..

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 21 Maj, 2009 14:13

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z art. 76 ust. 8 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, cyt.: "Minister Obrony Narodowej, a w przypadkach, o których mowa w ust. 4*, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, mogą mianować na wyższy stopień wojskowy również osoby, które z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej, jeżeli mianowanie to jest uznaniem ich zasług z tytułu udziału w walkach o niepodległość państwa lub misjach pokojowych".

*ust. 4 Na pierwszy stopień oficerski (podporucznika) oraz na stopnie oficerskie generałów i admirałów mianuje Prezydent na wniosek Ministra Obrony Narodowej.

Moim zdaniem nie wynika z tego przepisu, by można było w tym przypadku odejść od generalnej zasady mianowania na kolejne stopie oficerskie, tzn. "przeskakiwać" o więcej niż jeden stopień na raz - a tak się chyba zdarzało?

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 21 Maj, 2009 14:55

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Generalnie obowiązuje ustawa o szczególnych zasadach, warunkach i trybie mianowania na wyższe stopnie wojskowe żołnierzy uczestniczących w walkach o wolność i niepodległość Polski podczas II wojny światowej i w okresie powojennym.
LINK, która zakłada mianowanie na wyższe stopnie oficerskie do pułkownika włącznie.
Nie znalazłem innej ustawy o możliwości nadawaniu stopni generalskich kombatantom. Więc pewnie to typowe dla prezydenta naginanie prawa, jak w przypadku przyznania OKW podoficerowi BOR.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 21 Maj, 2009 19:36

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli wygląda na to, że prawnie jedyną możliwością mianowania takiego emeryta generałem, jest nadanie mu stopnia pułkownika w trybie ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o szczególnych zasadach, warunkach i trybie mianowania na wyższe stopnie wojskowe żołnierzy uczestniczących w walkach o wolność i niepodległość Polski podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, a następnie awansowanie na stopień generalski w trybie art. 76 ust. 8 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Tyle tylko, że niektóre przypadki nawet do tego modelu nie pasują - np. kadm. Jerzy Tumaniszwili, otrzymał w 2008 r. stopień kontradmirała, dotychczas będąc zaledwie komandorem podporucznikiem, a tego stopnia bynajmniej nie otrzymał w trakcie służby wojskowej, tylko w 1990 r. z rąk Ryszarda Kaczorowskiego, więc jest sam z siebie w pewnym sensie wątpliwy jako podstawa dalszego awansu na kontradmirała (pomijając już fakt, że awansu o trzy stopnie za jednym zamachem to nawet ustawa z 24 lipca 1999 r. nie przewiduje...).
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 21 Maj, 2009 20:25

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
w trybie art. 76 ust. 8 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Niezupełnie, kolejny artykuł wskazuje, że mianowania z ust.8 podpunkt 1) i 2) następują do stopnia pułkownika włącznie Wink Ustawa została już skorelowana z tą z 1999 roku.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 22 Maj, 2009 12:55

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Kombatanci_mianowani_genera%C5%82ami_Wojska_Polskiego_III_RP
Znalazłem taka listę awansów na wiki, ale niestety już na pierwszy rzut oka wygląda na mocno niekompletną...

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 14 Sty, 2010 22:29

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na pewno. CHoćby w 2009 - płk. Zdzisław Julian Starostecki (notabene płk. dostał w 2008 roku- gdzie tu sens, gdzie logika)- to ten od "Patriota" czy ks. płk Witold Kiedrowski.
Z wcześniejszych lat brakuje Baki, Ścibora-Ryskiego, Szumowski, Karolkiewicz, Odrowąż-Zawadzki, Sawicz.....
PS
I jaki był sens mianowania generałem "Warszyca"- 60 lat po jego śmierci ze stopnia kapitana? Może ustawą wszystkich poległych niech awansują do generała.
PS2
rozbawił mnie cytat z jednego forum:
Cytat:
Okazało się, że na przeszkodzie stał problem formalny – obowiązująca wówczas ustawa nie pozwalała na nominacje generalskie dla kombatantów. Dziś już przeszkód nie ma; w lipcu Sejm przyjął nowelizację ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, a pod koniec sierpnia prezydent złożył na niej swój podpis. Wszystko wskazuje na to, że konstruktor patriotów zostanie generałem jeszcze w tym roku.

Jakoś do tej pory nie przeszkadzało to Wink Np. w 2008 - płk Aleksander Arkuszyński, płk Janusz Brochwicz – Lewiński, płk Jerzy Wacław Lipka, płk Paweł Błaszkiewicz, płk Kazimierz Załęski i płk Mieczysław Wałęga. A od 2007 do 2009(sierpnia) można było mianowac tylko do pułkownika.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 14 Sty, 2010 23:01

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Faktycznie, z tym Sojczyńskim to trochę przesadzili.. Notabene, w 1989 r. "prezydent" Nowina-Sokolnicki zrobił go "generałem dywizji", więc Kaczyński niejako go zdegradował Wink
ps. Baka - kto to taki - nie słyszałem o nim, masz jakieś dane?
ps2. Błaszkiewicz czy Łukaszewicz? - w necie występują dwie wersje listy nominowanych na 3 maja 2008 r., raz jest tam Paweł Błaszkiewicz, raz Paweł Łukaszewicz, ale nigdy razem:
http://www.wp.mil.pl/pl/artykul/4744 - tutaj Łukaszewicz
http://www.tvn24.pl/-1,1548324,wiadomosc.html - a tutaj Błaszkiewicz Rolling Eyes

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 14 Sty, 2010 23:35

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

płk Mieczysław Baka - żołnierz Września 1939, następnie 27 Wołyńskiej Dywizji AK i 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, walczący w Berlinie.

Cytat:
ps2. Błaszkiewicz czy Łukaszewicz? - w necie występują dwie wersje listy nominowanych na 3 maja 2008 r., raz jest tam Paweł Błaszkiewicz, raz Paweł Łukaszewicz, ale nigdy razem:
http://www.wp.mil.pl/pl/artykul/4744 - tutaj Łukaszewicz
http://www.tvn24.pl/-1,1548324,wiadomosc.html - a tutaj Błaszkiewicz

ROzbawię Cię- na stronie prezydenta jest pułkownik Paweł ŁASZKIEWICZ Laughing
PRawdopodobnie to o niego chodzi-"ps. Rawicz, szef lotnictwa, a następnie dowódca bazy lotniczej AK w Dęblinie." Wywieziony do obozu nad Oką, ucieka z niego do Polski, wstępuje do WiN. Obecnie w kapitule Krzyża Zrzeszenia WiN (notabene lista odznaczonych...niczym u Sokolnickiego Laughing )

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 15 Sty, 2010 0:55

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
ROzbawię Cię- na stronie prezydenta jest pułkownik Paweł ŁASZKIEWICZ Laughing

Faktycznie, jakaś masakra, chyba nie ustalimy jak on się naprawdę nazywa.. Zszokowany

A oto robocza wersja listy generałów stanu spoczynku mianowanych po 1989 r. Ograniczyłem się tylko do osób awansowanych za życia, może komuś będzie się chciało zrobić listę awansów pośmiertnych? Ja nie mam na to siły po tym, jak mieliśmy jakiś czas temu masowe awanse wszystkich rozstrzelanych w 1940 r. Rolling Eyes

? – Tadeusz Lisicki (zm. 1991)
? – Stefan Tarnawski (1897-2001)
1989 – Adam Jaworski-Choroszkiewicz (1907-1992)
1990 – Jerzy-Przemysław Morawicz (1913-1994)
1990 – Kazimierz Kuś (1896-1994)
1991 - Bolesław Ostrowski-Nieczuja (1907-2008)
1991- Wojciech-Stanisław Borzobohaty (1908-1991)
1991 – Maria Wittek (1899-1997)
1992 – Bohdan Zieliński (1906-2001)
1992 - Wacław Jędrzejewicz (1893-1993)
1993 – Edmund Jastrzębiec-Strużanowski (1895-1993)
1993 – Franciszek Kamiński (na stopień gen. dyw., gen. bryg od 1980, 1902-2000)
1994 – Zdzisław Cypelt (1923-1994)
1995 – Witold Urbanowicz (1908-1996)
1995 – Stanisław Komornicki (ur. 1910)
1999 – Michał Gutowski (1910-2006)
2000 – Romuald Nałęcz-Tymiński (kadm., 1905-2003)
2005 – Tadeusz Andersz (1918-2007)
2005 – Zbigniew Ścibor-Rylski (ur. 1917)
2005 – Mieczysław Baka (ur. ?)
2006 – Antoni Heda (1916-2008)
2006 – Elżbieta Zawacka (1909-2009)
2006 – Zygmunt Odrowąż-Zawadzki (ur. 1916)
2006 – Franciszek Studziński (1911-2008)
2006 – Stanisław Karolkiewicz (1918-2009)
2006 – Tadeusz Sawicz (ur. 1914)
2006 – Stefan Bałuk (ur. 1914)
2006 – Zygmunt Szumowski (1916-2009)
2007 – Marian Nitecki (1913-2008)
2007 – Tadeusz Góra (1918-2010)
2007 – Mieczysław Sawicki (1917-2008)
2007 – Stanisław Burza-Karliński (ur. 1921)
2007 - Mieczysław Huchla (ur. 1909)
2007 - Kazimierz Draczyński (ur. 1920)
2008 – Jerzy Tumaniszwili (kadm., ur. 1916)
2008 – Władysław Wyłupek (ur. 1917)
2008 – Antoni Piwowarczyk (ur. 1910)
2008 – Kazimierz Załęski (1919-2009)
2008 – Aleksander Arkuszyński (ur. 1918)
2008 – Janusz Brochwicz-Lewiński (ur. 1920)
2008 – Jerzy-Wacław Lipka (ur. 1914)
2008 – Paweł Łaszkiewicz (ur. 1914)
2008 – Mieczysław Wałęga (1914-2009)
2009 – Zdzisław-Julian Starostecki (ur. 1919)
2009 – Witold Kiedrowski (ur. 1912)

Mam jeszcze w notatkach niejakiego gen. Tadeusza Klimczyka (awans 2002 r.?), ale nie mogę za chiny dojść, skąd go wziąłem. Może to być jakaś pomyłka..

W sumie potwierdza się to co przypuszczałem – znaczne zwiększenie ilości awansów za prezydentury Kaczyńskiego (25 od 2005 r. w stosunku do 17(18) przed 2005 r.).

Wszelkie uwagi i uzupełnienia do powyższej listy mile widziane Wink

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!


Ostatnio zmieniony przez de Villars dnia Pon 25 Sty, 2010 21:44, w całości zmieniany 2 razy

Pią 15 Sty, 2010 1:20

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Według oficjalnego publikatora, do stopnia generała brygady awansowany został:
płk nie podl. ob. sł. wojsk. Paweł ŁASZKIEWICZ s. Stanisława r. 1914.

źródło: M.P. 2008 nr 41 poz. 363
Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 kwietnia 2008 r. nr 112-15-08 o nadaniu stopnia generała brygady
–> http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WMP20080410363
–> http://www.abc.com.pl/serwis/mp/2008/0363.htm

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Pią 15 Sty, 2010 10:21

Powrót do góry
harnacz
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 64
Pochwał: 1
Skąd: Pomorze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Listę nominowanych generałów - kombatantów nalezy uzupełnić o:
- gen. bryg. Stanisław Burza-Karliński (r. 1921) - nominacja z 15 VIII 2007 r.

Choć tę akurat pochwalam, to ogólnie przyznaję, że dzieją się w tej kwestii zdumiewające zjawiska, o jakich nawet starożytnym Grekom się nie śniło Bardzo szczęśliwy

Gwoli przypomnienia: np. w 1988 r. (w PRL-u) wszyscy byli zdumieni nominacją pisarza Jana Dobraczyńskiego na gen.bryg. w st. spocz. Zszokowany
Choć i na tzw. Zachodzie też nie było różowo. Jeszcze w Londynie trzymano w tej kwestii "fason" , choć też tam znajdują się perełki. Interesujący artykuł w tej sprawie zamieścił A. Suchcic zob.: MARS 1994, nr 2.

Natomiast Bardzo szczęśliwy prawdziwe smaczki Zszokowany to "generałowie" Juliusza Nowina-Sokolnickiego, zob.: MARS 2002 nr 13

Pią 15 Sty, 2010 10:40

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lista uzupełniona, dzięki za korekty Piwo

harnacz napisał:
Interesujący artykuł w tej sprawie zamieścił A. Suchcic zob.: MARS 1994, nr 2.

Natomiast Bardzo szczęśliwy prawdziwe smaczki Zszokowany to "generałowie" Juliusza Nowina-Sokolnickiego, zob.: MARS 2002 nr 13

Te tematy też są ciekawe, masz może skany tych artykułów? Albo wiesz, gdzie można by zdobyć archiwalne numery MARS-a?

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 15 Sty, 2010 12:31

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak z ciekawości czy z takimi "awansami" są związane normalne generalskie wynagrodzenia czy też emerytury? I czy spadkobiercy takich "generałów" mają do nich jakieś prawa?
Pozdrawiam

Pią 15 Sty, 2010 13:37

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podobnie jak w wypadku cywili- żona może "przejść" na emeryturę męża, jeśli jest korzystniejsza finansowo. Czy natomiast wiąże się to z jakąś gratyfikacją, dla nie mających emerytur wojskowych- tego nie wiem.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 15 Sty, 2010 14:17

Powrót do góry
harnacz
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 64
Pochwał: 1
Skąd: Pomorze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przedstawiam art. o nominacjach Nowina-Sokolnickiego Bardzo szczęśliwy


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 15 Sty, 2010 17:00

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Świetne,
lecz czy ktoś to honoruje obecnie, te nominacje?
Jest nawet Marszałek Polski Wink

A tak a propos - czy to ten prezydent mianował ks. H. Jankowskiego wiceadmirałem, nadając mu jednocześnie kilka najwyższych polskich odznaczeń - ogólnie " za zasługi"?

Pozdrawiam

Pią 15 Sty, 2010 21:10

Powrót do góry
harnacz
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 64
Pochwał: 1
Skąd: Pomorze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zubek napisał:
Świetne,
lecz czy ktoś to honoruje obecnie, te nominacje?


Pytanie jest nie precyzyjne. Pod względem prawnym te awanse nie są uznawane. Jednak jak np. w przypadku "Warszyca", już tu ktoś napisał, że od Sokolnickiego był gen. dyw., a od Kaczyńskiego gen. bryg. Czyli te pseudoawanse jednak tkwią w świadomości społecznej, funkcjonują rodzinnie, towarzysko etc.
Jest na tej liście przynajmniej kilka osób, które jako generałowie Wojska Polskiego budzą śmiech na sali. A jednak te tytuły znalazły się (albo się znajdą) na ich nagrobkach...

Zubek napisał:
Jest nawet Marszałek Polski Wink


Antoni Zdrojewski to wspaniała postać. Kiedyś napiszę może o nim coś więcej. To ten, który towarzyszył Edwardowi Gierkowi podczas składania wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza - Łukiem Triumfalnym w Paryżu. TVP pokazywała wtedy ten moment budząc zdumienie u wielu ...

Zubek napisał:
A tak a propos - czy to ten prezydent mianował ks. H. Jankowskiego wiceadmirałem, nadając mu jednocześnie kilka najwyższych polskich odznaczeń - ogólnie " za zasługi"?


Tak wynika z tego wykazu. Plotka mówiła, że ks. Jankowskiemu - jako komandorowi - bliżej do biskupa polowego, niż innemu księdzu...

Pią 15 Sty, 2010 22:38

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Harnacz, wielkie dzięki za tę listę Piwo
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 15 Sty, 2010 22:50

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

SIebie też nie omieszkał "ugeneralić" Wink Tak przy okazji- tego komandora to Jankowski tez od Sokolnickiego dostał?
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 16 Sty, 2010 0:59

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
harnacz napisał:
Antoni Zdrojewski to wspaniała postać.

Niestety, nie wiem, kto zacz Embarassed
Może jakiś link, czy tytuł, jeżeli ktoś, gdzieś, coś pisał? Bo te awanse na stopień generała można odbierać "honorowo", lecz stopień Marszałka Polski - to w warunkach polskich łączyć się musiałoby ze spełnieniem szczególnych wymogów... Chyba?

harnacz napisał:
Plotka mówiła, że ks. Jankowskiemu - jako komandorowi

Znalazłem awans na kontradmirała, lecz gdzieś widziałem zdjęcie- portret Jankowskiego z galonami wiceadmirała, może przegapiłem w wykazie?

A w ogóle to podzielam zdanie dV:
Cytat:
Harnacz, wielkie dzięki za tę listę


Pozdrawiam

Sob 16 Sty, 2010 1:15

Powrót do góry
harnacz
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 64
Pochwał: 1
Skąd: Pomorze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, ks. Jankowski komandora dostał od Nowina -Sokolnickiego.
Zresztą nie był żadnym wyjątkiem. Ów "dobry człowiek" uczynił sobie dobrze prosperujące zajęcie z takich "nominatów", "awansów" i "orderów". Chyba dało się z tego żyć Bardzo szczęśliwy popyt był Bardzo szczęśliwy spory...

Znam taki przypadek: plut. pchor. z 2 KP gen. Andersa w kraju w WKU: plut. Z Londynu: ppor. Od Sokolnickiego: por., kpt.
Gdy po 1990 r. wstąpił do nowej organizcji kombatanckiej, ta zawnioskowała dla niego o awans na kolejny stopień wojskowy. Z MON-u: mjr.
Teraz, gdy wszyscy kombatanci zostali awansowani do stopnia podporucznika - co uważam za piękny gest honorowy - dalsze ich awanse winny byc zaprzestane; ależ gdzie tam Bardzo szczęśliwy jadą chłopcy dalej... po kolei Zszokowany
"Mój" znajomy już pewnie jest pułkownikiem Wyluzowany

O Antonim Zdrojewskim można co nieco dowiedzieć się z Wiki. Jednak i ja zostałem tu zaskoczony jego służbą w armii francuskiej, a już awansem na gen. dyw. - zupełnie... Z tego co pamiętam, płk AZ został awansowany h o n o r o w o przez gen. de Gaulle`a na generała (brygady) armii francuskiej za ocalenie Paryża przez zniszczeniem w trakcie zajmowania miasta przez aliantów w 1944 r.
AZ nb. uzyskał wtedy dla swoich podkomendnych szerokie uprawniena kombatanckie.
Dopiero później - po latach - otrzymał dowód uznania z Londynu i awans na gen. bryg.
Z wiekiem Embarassed przyjmował różne oferty, m.in. został Głównym Inspektorem u Nowina-Sokolnickiego, bo ten tego potrzebował... Tytuł marszałka Polski był niejako tego konsekwencją. Tyle pokrótce Bardzo szczęśliwy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Zdrojewski

Sob 16 Sty, 2010 10:25

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

VM też "dostał" Jankowski od Sokolnickiego. Pytanie jakich to czynów bojowych dokonał Wink Walcząc w HJ ?
harnacz- mógłbyś coś więcej opisać to "uratowanie PAryża". O ile wiem Niemcy zaminowali część budynków i mostów, ale ich dowódca nie miał ochoty wykonywac rozkazu Hitlera- wiedząc że w niewoli odpowiednio mu podziękują za to. Zresztą całe "powstanie" to bardziej humbug propagandowy- powstało więcej filmów dokumentalnych kręconych przez powstańców niż walk było Wink

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 16 Sty, 2010 16:25

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Inne ciekawostki z listy to awans pośmiertny"Ognia", który z tego co pamiętam miał chyba tylko porucznika, a na liście występuje w ogóle bez żadnego stopnia, czy awans Mieczysława Wachowskiego (!), poprzednio rzekomo pułkownika - ciekawe z czyjego awansu, nie zdziwiłbym się, gdyby też od Sokolnickiego..
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 16 Sty, 2010 19:24

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars napisał:
Inne ciekawostki z listy to awans pośmiertny"Ognia", który z tego co pamiętam miał chyba tylko porucznika, a na liście występuje w ogóle bez żadnego stopnia,

A ja kiedyś przeglądałem któregoś z tych Marsów i tam było, że Kuraś dostał gen. bryg.

_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Sob 16 Sty, 2010 19:50

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.