| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy uważasz, że taki dział powinnien powstać ?
Tak
 29%  [ 9 ]
Nie
 70%  [ 22 ]
Wszystkich Głosów : 31

Autor Wiadomość
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nowy dział o Kościele

Czy po przeprowadzce forum IOH na inny serwer można przy tym skorzystać z okazji i uporządkować nieco to forum?
Chodzi mi o niezbyt znaną powszechnie (ukrywaną przez naszą oficjalną historię) - haniebną historię Kościoła katolickiego.
Jest już kilka podobnych wątków z tego tematu, ale bardzo porozsypywane po forum i nie do końca ukazujące tę ciemna stronę Kościoła. Chciałbym aby wszystko co jest związane z Kk było w jednym miejscu i nie trzeba było tego szukać po całym forum. Tak jak np. Inkwizycja w dziale "średniowiecze" i jedna z wypowiedzi tamtejszego forumowicza:
Robert76 napisał:
Chaemuaset napisał:
A czy ten temat nie powinien się znaleźć w dziale historii nowożytnej?


Równie dobrze można wrzucić ten temat do współczesnej. W końcu Kongregacja Nauki i Wiary, to kontynuacja Świętego Oficjium

No właśnie. Dzieje Kościoła katolickiego są tak rozciągnięte w czasie, że nie mieszczą się w ŻADNYM z proponowanych przez stronę główną epok.
Proponuję więc otworzenie nowego działu na głównej stronie forum, a właściwie na FORUM HISTORYCZNYM.
Bo niby gdzie? W średniowieczu? W nowożytnej - do wielkiej rewolucji francuskiej? Czy do wieku XIX?
No nie pasuje nigdzie. Powinien więc być na to osobny dział. Proponuję aby nazwa takiego nowego działu nosiła neutralny tytuł np. "Dzieje Kościoła", bez opisywania jakiego Kościoła i jakie dzieje. Ewentualnie jakaś inna neutralna nazwa.

Jest już kilka tematów z tej półki, które powinny się znaleść w jednym dziale, m.in;
Inkwizycja, jak również Świeta Inkwizycja - gdzie leży prawda ???, Kościół(niziutkich lotów - gdyby nie de Villars nie dałoby się tego czytać!),Pytanie o Urbana II, Ostatni antypapież, 4 i 7 Krucjata(bardzo kiepskiej jakości), ale też Krucjaty-co o nich sądzić??, jak również "Krucjata" Fryderyka II, [ Ankieta ] Watykan, Sobór trydencki - artykuły, papież Pius IX, Polskie korzenie papieża Piusa X?, Papiestwo wobec powstania listopadowego, Przełomowe dowody w sprawie kontrowersyjnego papieża

Z tego co widzę tematy kościelne cieszą się dużym powodzeniem. A ja mam bardzo dużo jeszcze ciekawych tematów. Np.o:
-fałszowaniu elekcji królów przez hierarchów Kk.
-wykorzystywaniu polskich królów do realizacji polityki zgodnej z interesem Kk a wbrew polskiej racji stanu.
-przeciwstawianiu się wszelkim próbom wcielenia Prus do Korony w obawie o osłabienie pozycji katolickich biskupów w senacie Rzplitej.
-doprowadzenia do rozbiorów Polski, zawiązaniu Targowicy i fanatycznym wręcz jej popieraniu przez Kk (z tym tematem chciałbym zdążyć przed 3cim maja)
-wieszaniu biskupów zdrajców podczas insurekcji kościuszkowskej.
-stosunku Kk do powstań narodowych i idei odzyskania niepodległości. Idt, itp.
Skoro jest to forum "INNE OBLICZE HISTORII" to z góry liczę na pozytywny odzew.

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Sro 08 Kwi, 2009 8:25

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dorzuciłem ankietę... po tygodniu zobaczymy co z tego wyjdzie Wink

Sro 08 Kwi, 2009 8:28

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To są może INNE oblicza ale jednak HISTORII a nie Kościoła Katolickiego. Nie róbmy z tego portalu drugiego racjonalisty.pl
Dlatego osobiście jestem zdecydowanie przeciwny takiemu podforum.

Sro 08 Kwi, 2009 9:02

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O Kościele można dyskutować tak jak dotychczas - jeśli rzecz dotyczy inkwizycji - w Średniowieczu, jeśli czasów obecnych - w dziale im poświęconym itd.
Jak się za dużo podfor tematycznych potworzy, to przestaną być potrzebne fora poszczególnych epok historycznych.
No bo jak specjalne podforum o KK, to może również osobny dział dla Islamu, buddyzmu i innych religii? A może dorzucić jeszcze dział "wolnomularstwo" albo "historia dynastii panujących" (też rozciągają się przez wiele epok). Nie przesadzajmy.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sro 08 Kwi, 2009 9:29

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron napisał:
To są może INNE oblicza ale jednak HISTORII a nie Kościoła Katolickiego. Nie róbmy z tego portalu drugiego racjonalisty.pl

A Kościół katolicki to nie kawał dobrej historii???
Na Racjonaliście pl. toczy się dyskusje światopoglądowe, filozoficzne, nt. doktryn Kościoła i interpretacji biblii, a mniej historyczne! Mnie chodzi o polityczno-historyczne aspekty jego działalności - nie tylko duszpasterskiej. Jego wpływ na kształtowanie się dziejów świata i polityczne następstwa. Jego wpływ i skutki jego działalności na najważniejsze wydarzenia historyczne w naszym kraju.
Zdaję sobie sprawę z tego, że Polska to w zdecydowanej większości kraj katolicki, więc wynik ankiety jest z góry do przewidzenia. Samo pisanie tego przymiotnika z dużej litery pokazuje jaki jest stosunek do tego tematu... Jakże to! Kościół katolicki to przecież "ostoja polskości!!!" Targowica? To przecież Potockie, Branickie i inne Rzewuskie, ale biskupi polscy??? W ŻYCIU!!! I jeszcze ich wieszanie?????? Fałszowanie elekcji? A kto o tym kiedy słyszał?!! W ŻYCIU!!! Prus nie chcieliśmy??? Przecież powstanie przeciw elektorowi wybuchło, tylko te Niemce... no, i Ruskie. TO WSZYSTKO ONI!!!

danziger napisał:
O Kościele można dyskutować tak jak dotychczas (...)
No bo jak specjalne podforum o KK, to może również osobny dział dla Islamu, buddyzmu i innych religii? A może dorzucić jeszcze dział "wolnomularstwo" albo "historia dynastii panujących" (też rozciągają się przez wiele epok). Nie przesadzajmy.


Nie będę po kontach o tym pisał. Możecie odetchnąć z ulgą. Napiszę TYLKO o Konstytucji 3go maja w nadchodzącą rocznicę jej uchwalenia, bo Ta zasługuje na najwyższy szacunek. Walka Kk z Konstytucją i jego obłuda w tej sprawie powinna być szerzej znana.
Nie wnioskowałem o utworzenie "specjalnego podforum o KK". Chyba jasno napisałem:
Jacek z Anglii napisał:
Proponuję aby nazwa takiego nowego działu nosiła neutralny tytuł np. "Dzieje Kościoła", bez opisywania jakiego Kościoła i jakie dzieje. Ewentualnie jakaś inna neutralna nazwa.

To tylko takim hamulcowym jak Ty, słowo "Kościół" kojarzy się tylko z jednym - z Kościołem katolickim...
Sama chorągiewka koło Twojego nicku jest wielce wymowna...

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Sro 08 Kwi, 2009 20:28

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skoro piszesz z wielkiej litery, to masz na myśli jakiś konkretny Kościół stąd dla mnie np. oczywiste, że Katolicki. Gdybś napisał "Dzieje kościołów" to byłoby bardziej jasne. Nie zmienia to jednak mojego punktu widzenia na sprawę nowego działu.

Naprawdę nie widzę powodu, żebyś nie mógł pisać w działach chronologicznych. Zwłaszcza, że Twoje propozycje tematów pasują jak najbardziej do nich właśnie.

Nie sądzę, żeby wycieczka personalna do Danzigera, na jaką sobie pozwoliłeś pod koniec Twojej wypowiedzi była potrzebna.

Sro 08 Kwi, 2009 21:35

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron napisał:
Skoro piszesz z wielkiej litery, to masz na myśli jakiś konkretny Kościół stąd dla mnie np. oczywiste, że Katolicki. Gdybś napisał "Dzieje kościołów" to byłoby bardziej jasne.


Cytat:
Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.
* kościół - w chrześcijaństwie: budynek przeznaczony dla celów sakralnych
* Kościół - religijna organizacja wyznawców i ich duchowieństwa
* Kościół - w teologii chrześcijańskiej: wspólnota wiernych założona przez Jezusa Chrystusa
źródełko: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82 Wink
a tu masz coś jeszcze: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_katolicki

Tak więc jak widzisz, nie mam zamiaru pisać o dziejach budynków sakralnych tylko o Kościele ze środkowej linijeczki. Dla Ciebie "oczywiste, że Katolicki", a dla kogoś innego będzie oczywiste, że protestancki - z tym, że przez małe p. A więc to co jest "jasne" i "oczywiste" dla Ciebie nie jest takie dla innych. Tzn. dla tych, którzy odróżniają Kościół od kościoła. Więc nie pouczaj mnie następnym razem w sprawach Kościoła, bo znowu przegrasz. Chcesz się założyć? Wink

Po drugie.
Już raz tu na forum przerabiałem solidarność "starego wojska", nie sadzę żeby danziger potrzebował adwokata. Z "wycieczką personalną", też już się tu spotkałem, więc nie wykazałeś się oryginalnością.

A "argumenty" jakie używasz przeciw utworzeniu nowego działu to argumenty wystraszonego katolika przed zdemaskowaniem jego Kościoła.
Ja opowiedziałem się za uporządkowaniem tej tematyki, a więc pozbieranie z całego forum wszystkich tematów związanych z Kościołem w jednym dziale. Dlaczego marynarka wojenna i lotnictwo mają osobne działy a nie są przypisywane do poszczególnych epok? Zbyt rozległy temat? Uuu! To Kościół katolicki (i nie tylko katolicki) jest zbyt mały żeby posiadał swój dział?

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Czw 09 Kwi, 2009 0:58

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powiem tak

Jak najmniej polityki oraz religii , od tego są inne fora, jestem za poruszaniem różnych ciekawych tematów politycznych i religijnych, ale bez przesady, wszystko z umiarem.

ps jak już to chyba raczej dział powinien być "religie" , a nie "kościół" , zresztą nic nie stoi na przeszkodzie aby poruszać to w obecnych działach takich.

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 09 Kwi, 2009 18:43

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jacek z Anglii napisał:

Więc nie pouczaj mnie następnym razem w sprawach Kościoła, bo znowu przegrasz. Chcesz się założyć? Wink

Nie wiedziałem, że walczymy ze sobą. Ale skoro tak, to gratuluję sukcesu Wink

Jacek z Anglii napisał:

Już raz tu na forum przerabiałem solidarność "starego wojska", nie sadzę żeby danziger potrzebował adwokata. Z "wycieczką personalną", też już się tu spotkałem, więc nie wykazałeś się oryginalnością.

Do "starego wojska" się nie zaliczam, jestem tu dość krótko. Ja wycieczek personalnych nie robię i one mnie drażnią. Wystąpiłem przeciwko Twojemu zachowaniu a nie w obronie Danzigera.

Jacek z Anglii napisał:

A "argumenty" jakie używasz przeciw utworzeniu nowego działu to argumenty wystraszonego katolika przed zdemaskowaniem jego Kościoła.

Niestety nie. Po prostu nie chcę, żeby forum stało się skupiskiem postów skierowanych przeciwko Kościołowi Katolickiemu i tyle. Wchodzę tu dla przyjemności, dla tematów historyczno-wojskowych i tyle. Gdzie indziej zaglądam rzadko, a jak będzie dział o Kościele, będę zaglądał i się denerwował. I po co mi to?

Myślę, że wokół kwestii religijnych może być jeszcze bardziej gęsta atmosfera niż wokól politycznych. Każdy ma prawo wierzyć w to, co chce i tyle, jego sprawa.

Czw 09 Kwi, 2009 19:31

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie, luzujemy.

Czw 09 Kwi, 2009 19:36

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jako ateista jestem przeciwny tworzeniu takiego działu tematycznego . Dlaczego ?? Dlatego , że będzie tam jedna wielka awantura, będą sypały się minusy i banany . Kilka tematów o których wspomina Jacek z Anglii , jest , wystarczy tylko odświeżyć dyskusję i wszystko .

Czw 09 Kwi, 2009 20:00

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Osobiście uważam, że taki dział będzie tylko i wyłącznie miejscem wylewania żółci przez różnego rodzaju antyklerykałów, sekciarzy i młodocianą gawiedź, która prymitywny antyklerykalizm uważa za modny. Posypią się ostrzeżenia i bany, a nikt nikogo i tak nie przekona. Obecny kształt Forum jest moim zdaniem optymalny.
Chcesz podyskutować o Kościele, to są od tego odpowiednie fora. Sprawa prosta. Po co zagęszczać atmosfere tutaj?
Redbaron ma zdecydowanie 100% racji Piwo

EDIT: Seth wstawił swój post w momencie, gdy ja pisałem swój, i zawarł dokładnie to co miałem na myśli Piwo

Czw 09 Kwi, 2009 20:08

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrek :

Cytat:
Seth wstawił swój post w momencie, gdy ja pisałem swój, i zawarł dokładnie to co miałem na myśli



Bardzo się cieszę , że po tak długiej nieobecności , mogę widzieć Twój awatar Wink Piwo

Czw 09 Kwi, 2009 20:12

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ludzie, czy Wy rozumiecie, że nie mam najmniejszego zamiaru pisać o religii w sensie:
Cytat:
* Kościół - w teologii chrześcijańskiej: wspólnota wiernych założona przez Jezusa Chrystusa

Tylko w sensie:
Cytat:
* Kościół - religijna organizacja wyznawców i ich duchowieństwa
?
Widzicie różnicę?
Więc nie piszcie mi, że:
Indiana Jones napisał:
ps jak już to chyba raczej dział powinien być "religie" , a nie "kościół" , zresztą nic nie stoi na przeszkodzie aby poruszać to w obecnych działach takich.
bo to nie o to chodzi!
- "Kościół", jeżeli już.

Natomiast...
Indiana Jones napisał:
Jak najmniej polityki oraz religii , od tego są inne fora

Nie powinno w ogóle być wypowiedziane przez kogoś kto ma tu jakąś pozycję, bo co jak co ale polityka wpływa na historię a historia to to zbiór politycznych wydarzeń z przeszłości, więc nie widzę lepszego miejsca na pisanie o byłych wydarzeniach politycznych niż na forum historycznym.



redbaron napisał:
Jacek z Anglii napisał:

A "argumenty" jakie używasz przeciw utworzeniu nowego działu to argumenty wystraszonego katolika przed zdemaskowaniem jego Kościoła.

Niestety nie. Po prostu nie chcę, żeby forum stało się skupiskiem postów skierowanych przeciwko Kościołowi Katolickiemu i tyle. Wchodzę tu dla przyjemności, dla tematów historyczno-wojskowych i tyle. Gdzie indziej zaglądam rzadko, a jak będzie dział o Kościele, będę zaglądał i się denerwował. I po co mi to?

Ależ to jest właśnie dokładnie to co napisałem! Z resztą co za logika! Otóż temat, który tak Was drażni mógłby spokojnie się zamknąć w jednym dziale, a tak, gdzie nie klikniesz Kościół, Kościół, Kościół...
Przecież to Wy szykujecie się na wojnę ze mną a nie ja z Wami, ale z chęcią ją podejmę i zasypię całe forum historycznymi ciekawostkami z z działalności Kościoła. I nie mam zamiaru nikogo do niczego przekonywać, bo z faktami się nie dyskutuje. Możemy podyskutować o wydarzeniach, które opiszę ale nie o tym czy są przekonujące czy nie.


redbaron napisał:
Myślę, że wokół kwestii religijnych może być jeszcze bardziej gęsta atmosfera niż wokól politycznych. Każdy ma prawo wierzyć w to, co chce i tyle, jego sprawa.

Najmniejszego zamiaru nie mam pisać o sprawach religijnych.



seth napisał:
Kilka tematów o których wspomina Jacek z Anglii , jest , wystarczy tylko odświeżyć dyskusję i wszystko .

Jeśli podasz mi linki to tych tematów, będę wdzięczny.
Powiem szczerze, że właśnie z ust ateisty spodziewałem się poparcia...



Piotrek napisał:
(...)która prymitywny antyklerykalizm uważa za modny.

Dlaczego ludzie tak zżyci z Kościołem i z nieprymitywnym klerykalizmem nie chcą się czegoś więcej o nich dowiedzieć.


Piotrek napisał:
Chcesz podyskutować o Kościele, to są od tego odpowiednie fora. Sprawa prosta.

Już się wypowiadałem na ten temat.


Szkoda, że jeszcze nie mam tu tylu znajomości co Wy.
Dziękuję Wszystkim nieznajomym, którzy poparli utworzenie takiego działu.
Choć wynik jak powiedziałem na samym początku z góry był do przewidzenia.

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Czw 09 Kwi, 2009 22:43

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jacek z Anglii napisał:

Przecież to Wy szykujecie się na wojnę ze mną a nie ja z Wami, ale z chęcią ją podejmę i zasypię całe forum historycznymi ciekawostkami z z działalności Kościoła. I nie mam zamiaru nikogo do niczego przekonywać, bo z faktami się nie dyskutuje. Możemy podyskutować o wydarzeniach, które opiszę ale nie o tym czy są przekonujące czy nie.

Jaką wojnę?! Ja widzę tylko, że chcesz zamienić forum IOH w pole walki z Kościołem Katolickim. Nas łączy tu pasja historyczna i na tym się skupiamy. Nowy dział może zachwiać tę równowagę i zniszczyć miłą atmosferę forum. Już z tego wątku widać, ze może być gorąco...
Jest różnica między pojedynczymi wątkami w działąch historycznych, a jednym działem, który jest tylko po to by atakować Kościół Katolicki.

Jacek z Anglii napisał:

Szkoda, że jeszcze nie mam tu tylu znajomości co Wy.

To chyba nie jest kwestia znajomości. Ja nikogo nie ściągnąłem, żeby głosował w ankiecie przyszli i zagłosowali sami.

Czw 09 Kwi, 2009 23:04

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jacek z Anglii napisał:
Sama chorągiewka koło Twojego nicku jest wielce wymowna...

Masz w avatarze kasztankę, która należała wszak do Marszałka- wedle Twojej własnej logiki jesteś więc zapewne koniokradem. Do tego Marszałka masz także - a więc jesteś też kidnaperem... Laughing

Jacek z Anglii napisał:
To tylko takim hamulcowym jak Ty, słowo "Kościół" kojarzy się tylko z jednym - z Kościołem katolickim...

Oj chyba nie. To tylko takim "wciskaczom gazu" jak Ty wszystko kojarzy się z jednym. Cóż - jednemu się wszystko kojarzy z kościołem, a innym z... czym innym Twisted Evil

Jacek z Anglii napisał:
Cytat:
Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.
* kościół - w chrześcijaństwie: budynek przeznaczony dla celów sakralnych
* Kościół - religijna organizacja wyznawców i ich duchowieństwa
* Kościół - w teologii chrześcijańskiej: wspólnota wiernych założona przez Jezusa Chrystusa
źródełko: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82 Wink
a tu masz coś jeszcze: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_katolicki

Tak więc jak widzisz, nie mam zamiaru pisać o dziejach budynków sakralnych tylko o Kościele ze środkowej linijeczki. Dla Ciebie "oczywiste, że Katolicki", a dla kogoś innego będzie oczywiste, że protestancki - z tym, że przez małe p. A więc to co jest "jasne" i "oczywiste" dla Ciebie nie jest takie dla innych.

Jak widać - nawet dla Ciebie nie jest to jasne. No chyba, że po prostu masz schizofrenię lub ciężką sklerozę i nie pamiętasz, co pisałeś post wcześniej..

Jacek z Anglii napisał:
Chciałbym aby wszystko co jest związane z Kk było w jednym miejscu i nie trzeba było tego szukać po całym forum


Jacek z Anglii napisał:
Dzieje Kościoła katolickiego są tak rozciągnięte w czasie, że nie mieszczą się w ŻADNYM z proponowanych przez stronę główną epok


Jacek z Anglii napisał:
Z tego co widzę tematy kościelne cieszą się dużym powodzeniem. A ja mam bardzo dużo jeszcze ciekawych tematów. Np.o:
-fałszowaniu elekcji królów przez hierarchów Kk.
-wykorzystywaniu polskich królów do realizacji polityki zgodnej z interesem Kk a wbrew polskiej racji stanu.
-przeciwstawianiu się wszelkim próbom wcielenia Prus do Korony w obawie o osłabienie pozycji katolickich biskupów w senacie Rzplitej.
-doprowadzenia do rozbiorów Polski, zawiązaniu Targowicy i fanatycznym wręcz jej popieraniu przez Kk (z tym tematem chciałbym zdążyć przed 3cim maja)
-wieszaniu biskupów zdrajców podczas insurekcji kościuszkowskej.
-stosunku Kk do powstań narodowych i idei odzyskania niepodległości. Idt, itp.


Jacek z Anglii napisał:
Chodzi mi o niezbyt znaną powszechnie (ukrywaną przez naszą oficjalną historię) - haniebną historię Kościoła katolickiego.

Z tego wnioskować można tylko jedno - jesteś antyklerykalnym oszołomem, który już przed rozpoczęciem dyskusji ma z góry wyrobione tezy na temat Kościoła (i pisząc Kościół ma właśnie ten katolicki na myśli) i dyskutować o nim chce wyłącznie po to, by "podgrzewać atmosferę".
Nie ma potrzeby byś miał cały dział do uskuteczniania swojego trollingu.
Trolluj sobie w poszczególnych wątkach - jest nadzieja, że moderatorzy wytną wówczas co trzeba.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Czw 09 Kwi, 2009 23:07

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jacek z Anglii napisał:

Piotrek napisał:
(...)która prymitywny antyklerykalizm uważa za modny.

Dlaczego ludzie tak zżyci z Kościołem i z nieprymitywnym klerykalizmem nie chcą się czegoś więcej o nich dowiedzieć.


Nie widze żadnej mody w jakims tam antyklerykalizmie, ani potrzeby aby ktoś tzw antyklerykalny na siłe miał się czegoś na temat kościoła dowiadywać.
Ten kij ma dwa końce, bo katolicy też mogli by się czegoś dowiedzieć o innych wyznaniach czy chociażby o homoseksualiźmie, zamiast za każdym razem bić piane, wyzywać od różnych żydów, arabów czy rzucać w homoseksualistów kamieniami Rolling Eyes

w Polsce raczej modny to jest antysemityzm, niechęć do innych orientacji seksualnych a nie jakiś wyssany z palca antyklerykalizm , bo nikt w katolików nie pluje na ulicy. Rolling Eyes

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 09 Kwi, 2009 23:14

Powrót do góry
Alan Albin Bartosek
Sergent

Sergent




Posty: 73
Skąd: Madryt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja co do tego mam mieszane uczucia
Na pewno wiele świętych ma swoje trzy grosze w Historii,ale czy robić o tym od razu dział na forum,nie wiem może nie dawać działu pt."Kościół" ale "Wierzenia" i w dziale można by umieszczać posty nie tylko o tematyce chrześcijańskiej ale i politeistycznej robić debaty i porównywać wspólne cechy różnych bogów.

Liczy się miła atmosfera!

Co wy o tym sądzicie?

_________________
"Trzynastu i z nich i tylko jeden zostanie tym chciałby być" Nieznany Autor

Czw 09 Kwi, 2009 23:17

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Alan Albin Bartosek napisał:
może nie dawać działu pt."Kościół" ale "Wierzenia" i w dziale można by umieszczać posty nie tylko o tematyce chrześcijańskiej ale i politeistycznej robić debaty i porównywać wspólne cechy różnych bogów.

To akurat Szanowny Kolego bardziej nadaje się właśnie do Racjonalisty pl. niż na forum historyczne.



danziger napisał:
Masz w avatarze kasztankę, która należała wszak do Marszałka- wedle Twojej własnej logiki jesteś więc zapewne koniokradem.

To chyba Twoja logika, bo jeśli moja to w takim razie unaocznij tok rozumowania "mojej logiki".
Po za tym dotknąłem Twojej chorągiewki a nie avatora.

danziger napisał:
Do tego Marszałka masz także - a więc jesteś też kidnaperem... Laughing

Tej "logiki" też nie łapię, bo inaczej rozumiem słowo "kidnaper", więc również czekam...


Mogę wiedzieć po co przywołałeś to:
Jacek z Anglii napisał:
Cytat:
Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.
* kościół - w chrześcijaństwie: budynek przeznaczony dla celów sakralnych
* Kościół - religijna organizacja wyznawców i ich duchowieństwa
* Kościół - w teologii chrześcijańskiej: wspólnota wiernych założona przez Jezusa Chrystusa
źródełko: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82 Wink
a tu masz coś jeszcze: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_katolicki

Tak więc jak widzisz, nie mam zamiaru pisać o dziejach budynków sakralnych tylko o Kościele ze środkowej linijeczki. Dla Ciebie "oczywiste, że Katolicki", a dla kogoś innego będzie oczywiste, że protestancki - z tym, że przez małe p. A więc to co jest "jasne" i "oczywiste" dla Ciebie nie jest takie dla innych.
?

Czy ja tam piszę, że nie chcę pisać o Kościele katolickim? Zamieściłem to po to aby wyjaśnić kiedy się używa małych i dużych literek k, K
Więc ani sklerozy ani schizofrenii nie mam. Ty za to masz problem z rozumowaniem tego co czytasz.


danziger napisał:
Z tego wnioskować można tylko jedno - jesteś antyklerykalnym oszołomem(...)

Też Cię kocham. Wink

danziger napisał:
(...)który już przed rozpoczęciem dyskusji ma z góry wyrobione tezy na temat Kościoła (i pisząc Kościół ma właśnie ten katolicki na myśli) i dyskutować o nim chce wyłącznie po to, by "podgrzewać atmosferę".

Atmosferę podgrzewasz Ty "kolego". A ja o faktach dyskutować nie mam zamiaru.



Indiana Jones napisał:
Ten kij ma dwa końce, bo katolicy też mogli by się czegoś dowiedzieć

Ależ właśnie o to mi chodzi! Z tym, że nie koniecznie o innych wyznaniach, bo to bardziej pasuje do Racjonalisty pl. Chyba, że chodzi Ci o historyczną działalność innych wyznań np. Kościołów protestanckich, które podobnie jak Kk popierały Hitlera.



redbaron napisał:
Ja widzę tylko, że chcesz zamienić forum IOH w pole walki z Kościołem Katolickim.

Dalej się nie rozumiemy. I tym razem nie mam na myśli zasad pisowni.

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Pią 10 Kwi, 2009 0:15

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jacek z Anglii napisał:
To chyba Twoja logika, bo jeśli moja to w takim razie unaocznij tok rozumowania "mojej logiki".

Sęk w tym, że z Twojej strony nie było żadnej logiki. Czepiłeś się obrazka w moim profilu, z którego wyciągnąłeś bzdurne wnioski...

Jacek z Anglii napisał:
Po za tym dotknąłem Twojej chorągiewki a nie avatora.

Zacząłeś robić chamskie wtręty personalne (dopuszczając tym samym podobną reakcję adwersarzy) - bez znaczenia jakie były natury i czego dokładnie się czepiłeś.

Jacek z Anglii napisał:
Tej "logiki" też nie łapię, bo inaczej rozumiem słowo "kidnaper", więc również czekam...

Jeśli rozumiesz inaczej, to rzeczywiście będzie Ci trudno - ale zajrzyj do słownika - może pomoże.

Jacek z Anglii napisał:
Mogę wiedzieć po co przywołałeś to:
(...)
Czy ja tam piszę, że nie chcę pisać o Kościele katolickim?


Ależ skąd. Właśnie wyłącznie piszesz, że chodzi Ci o pisanie o Kościele Katolickim - słowem nawet nie wspominasz, że chciałbyś tam pisać o innych kościołach - wbrew temu co próbujesz tłumaczyć później, widząc sprzeciw większości wobec Twojego pomysłu.

Co więcej - w pierwszym poście piszesz, że chodzi Ci "o niezbyt znaną powszechnie (ukrywaną przez naszą oficjalną historię) - haniebną historię Kościoła katolickiego."
A więc już nawet nie historię Kościoła, a tylko "haniebną historię". Z góry zatem zakładasz, że proponowany dział służyć będzie pisaniu rzeczy niepochlebnych o Kościele Katolickim.
To nie jest podejście historyka, który stara się dociec prawdy nie zakładając niczego z góry, tylko podejście agitatora, który ma z góry narzuconą tezę i chce ją w kółko "udowadniać" aby przekonać słuchaczy.
Dla takiego podejścia nie powinno być IMHO miejsca na IOH.

Acha - co do Twojego czepiania się pisowni.
Jeśli piszemy nazwę własną jakiejś instytucji, to również przymiotniki będące składnikami tej nazwy piszemy z wielkiej litery - dlatego piszemy Liga Polskich Rodzin (a nie Liga polskich rodzin), Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (a nie Polska zjednoczona Partia robotnicza), Unia Europejska (a nie Unia europejska) etc.
Tę samą zasadę stosujemy oczywiście wobec Kościoła Katolickiego (a nie Kościoła katolickiego).
Odsyłam tu do podręczników języka polskiego z zakresu szkoły podstawowej.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pią 10 Kwi, 2009 0:48

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

danziger napisał:
Sęk w tym, że z Twojej strony nie było żadnej logiki. Czepiłeś się obrazka w moim profilu, z którego wyciągnąłeś bzdurne wnioski...

Chorągiewka jak widać jest watykańska, a więc Watykan jest Ci w jakiś sposób bliski. Czy taka trudna ta logika?


danziger napisał:
Zacząłeś robić chamskie wtręty personalne

A konkretnie?
Poziom chamstwa podnosisz Ty, więc dopiero może być chamsko.


danziger napisał:
Jeśli rozumiesz inaczej, to rzeczywiście będzie Ci trudno - ale zajrzyj do słownika - może pomoże.

Kidnapper - porywacz. No i?


danziger napisał:
Ależ skąd. Właśnie wyłącznie piszesz, że chodzi Ci o pisanie o Kościele Katolickim - słowem nawet nie wspominasz, że chciałbyś tam pisać o innych kościołach

Typowe dla betonowych katolików - "Kościół Katolicki", ale już "inne kościoły" Brawo Exclamation


danziger napisał:
Co więcej - w pierwszym poście piszesz, że chodzi Ci "o niezbyt znaną powszechnie (ukrywaną przez naszą oficjalną historię) - haniebną historię Kościoła katolickiego."
A więc już nawet nie historię Kościoła, a tylko "haniebną historię". Z góry zatem zakładasz, że proponowany dział służyć będzie pisaniu rzeczy niepochlebnych o Kościele Katolickim.

Tak! Zgadza się! Właśnie o tym chcę pisać. I będę pisał, tylko, że po całym forum a nie w jednym dziale! Laughing
Dlatego zaproponowałem neutralną nazwę nowego działu, aby był on dla takich jak ja i dla takich jak Ty. Zakładaj w nim wątki chwalebne o Kk o ile są takowe. Wink (nie założysz bo go nie będzie). Niech piszą też protestanci, prawosławni, islamiści, buddyści i inni, jeśli mają coś ciekawego do napisania. Dlatego zaproponowałem "Dzieje Kościoła" a nie "Dzieje Kościoła katolickiego", bo to nie ma być tylko o Kk, ani specjalny dla mnie dział, jak ktoś tu "mądrze" napisał.


danziger napisał:
Acha - co do Twojego czepiania się pisowni.
Jeśli piszemy nazwę własną jakiejś instytucji, to również przymiotniki będące składnikami tej nazwy piszemy z wielkiej litery

Kościół katolicki to nazwa potoczna. Pełna nazwa to Kościół rzymskokatolicki bądź (bo i tak jest poprawnie) Kościół rzymsko-katolicki i zmartwię Cię, bo również pisze się to z małych literek. Podaję trzeci już link w tej sprawie. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_rzymskokatolicki Wiem! I tak wiesz swoje. Skąd ja to znam...
Dalsza Twoja wypowiedź na ten temat to ujadanie bitego psa, który udaje, że kąsa.

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Pią 10 Kwi, 2009 1:48

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i właśnie widać do czego prowadzą rozmowy na tematy religijne Twisted Evil
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pią 10 Kwi, 2009 6:58

Powrót do góry
Alan Albin Bartosek
Sergent

Sergent




Posty: 73
Skąd: Madryt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
może nie dawać działu pt."Kościół" ale "Wierzenia" i w dziale można by umieszczać posty nie tylko o tematyce chrześcijańskiej ale i politeistycznej robić debaty i porównywać wspólne cechy różnych bogów.


Cytat:
To akurat Szanowny Kolego bardziej nadaje się właśnie do Racjonalisty pl. niż na forum historyczne.


Ale czy nie prawdę mówię iż wiele bogów ma choć cząstkowy wkład w Historii? Zniesmaczony

_________________
"Trzynastu i z nich i tylko jeden zostanie tym chciałby być" Nieznany Autor

Pią 10 Kwi, 2009 9:23

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W sprawie pisowni:
Cytat:
19. UŻYCIE WIELKIEJ LITERY ZE WZGLĘDÓW UCZUCIOWYCH I GRZECZNOŚCIOWYCH

19.1. Użycie wielkiej litery ze względów uczuciowych i grzecznościowych jest indywidualną sprawą piszącego. Przepisy ortograficzne pozostawiają w tym wypadku dużą swobodę piszącemu, ponieważ użycie wielkiej litery jest wyrazem jego postawy uczuciowej (np. szacunku, miłości, przyjaźni) w stosunku do osób, do których pisze, lub w stosunku do tego, o czym pisze.

(...)

19.3. Wyrazy i wyrażenia Ojczyzna, Kraj, Orzeł Biały, Naród, Państwo, Rząd itp. ze względów uczuciowych bądź dla uwydatnienia szacunku także możemy pisać wielką literą.
Z tego samego powodu wielką literą możemy pisać nazwy wydarzeń dziejowych: Powstanie Warszawskie, Unia Lubelska, Powstanie Styczniowe, Wiosna Ludów.

źródło: Wielki słownik ortograficzny PWN oraz http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629369

Podpieranie się Wikipedią (mimo, że często sam to robię) jest mocno dyskusyjne - zbyt wiele tam błędów...


Jacek z Anglii napisał:
Tak! Zgadza się! Właśnie o tym chcę pisać. I będę pisał, tylko, że po całym forum a nie w jednym dziale!
Dlatego zaproponowałem neutralną nazwę nowego działu, aby był on dla takich jak ja i dla takich jak Ty. Zakładaj w nim wątki chwalebne o Kk o ile są takowe. (nie założysz bo go nie będzie).

To tylko upewnia mnie (i nie tylko mnie) w przekonaniu, że nie szukasz przestrzeni do dyskusji lecz miejsca do wylewania żółci.
Jacek z Anglii napisał:
Niech piszą też protestanci, prawosławni, islamiści, buddyści i inni, jeśli mają coś ciekawego do napisania.

Piszą tu cały czas - ale nie ma obowiązku określania swego wyznania (i całe szczęście...)


Jacek z Anglii napisał:
historyczną działalność innych wyznań np. Kościołów protestanckich, które podobnie jak Kk popierały Hitlera.

Proszę nie uogólniać - a czy kolega słyszał o encyklice Summi Pontificatus czy tylko skupił się na konkordacie z III Rzeszą?

Podsumowując:
1. Jestem przeciwny zakładaniu nowego działu, którego głównym zadaniem ma być odkrywanie niezbyt znanej powszechnie (ukrywanej przez naszą oficjalną historię) - haniebnej historii Kościoła katolickiego.
2. Nie będę odpowiadał na ewentualne wycieczki osobiste i sztuczki erystyczne.
3. Na znak solidarności z Gdańszczaninem - zmieniam chorągiewkę...

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Pią 10 Kwi, 2009 9:28

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wikipedia żadnym źródłem nie jest i niestety często artykuły piszą tam ludzie, którzy "języka polska, trudna języka". Akurat nie odnoszę się do tego przykładu, tylko "tak na przyszłość". Co do pisowni słowa kościół:
Cytat:

-małą literą pisze się, jeśli nie jest określone o jaki kościół chodzi (zawsze: "kościoły i inne związki wyznaniowe");
-gdy chodzi o kościół w znaczeniu ponadpaństwowej organizacji religijnej, pisze się wielką literą, zaś pozostałe człony nazwy - małą literą (np. "Kościół katolicki");
-gdy chodzi o kościół jako organizację kościelną zarejestrowaną w danym kraju, wszystkie człony nazwy pisze się wielkimi literami (np. "Kościół Katolicki w Rzeczypospolitej Polskiej").

O pisowni słownictwa religijnego wg Rady Języka Polskiego: LINK

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 10 Kwi, 2009 9:41

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.